تفاوت ویزا و پاسپورت با گذرنامه، روادید و اقامت در چیست؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که معمولا برای افراد پیش می آید این است که تفاوت ویزا و پاسپورت در چیست؟ بسیاری از افراد ممکن است فرق روادید و گذرنامه را ندانند به همین علت در این مطلب تصمیم گرفتیم که کمی بیشتر درباره تفاوت ویزا و گذرنامه صحبت کنیم و همینطور کمی هم درباره مفهوم دریافت اقامت یک کشور صحبت کنیم، تا به این ترتیب شما با فرق ویزا و گذرنامه و همین طور مفهوم اقامت بیشتر آشنا شوید.

در این مطلب می‌خوانید

📌 پاسپورت چیست؟

📌 روادید چیست؟

📌 تفاوت ویزا و پاسپورت

📌 انواع روادید

📌 معرفی انواع روادید

📌 انواع پاسپورت

📌 نحوه دریافت پاسپورت

📌 نحوه دریافت ویزا

📌 مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت

📌 مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

📌 اقامت چیست؟

📌 اقدامات لازم برای دریافت اقامت یک کشور

📌 نکات مهم برای دریافت اقامت

پاسپورت چیست؟

برای این که بتوانید بهتر درباره تفاوت ویزا و پاسپورت صحبت کنیم بهتر است ابتدا به تعریف گذرنامه یا همان پاسپورت بپردازیم، در واقع تعریف پاسپورت اولین قدم برای بیان تفاوت ویزا و پاسپورت می باشد. گذرنامه در واقع یک سند بسیار معتبر است که اطلاعات شخصی شما در آن وجود دارد و نشان دهنده این است که شما تابعیت یک کشور را دارید، در واقع شما با به همراه داشتن گذرنامه در یک کشور خارجی نشان می دهید که در این کشور یک مسافر هستید و تابعیت شما برای کشور خاصی می باشد که نام این کشور در گذرنامه شما آمده است. پاسپورت سند و مدرک بسیار معتبری می باشد که در تمامی کشورها به رسمیت شناخته می شود و تمامی کشورها آن را قبول دارند. حال که با اولین مفهوم برای بیان فرق بین روادید و گذرنامه آشنا شدید بهتر است کمی بیشتر با ویژگی های پاسپورت آشنا شوید.

در گذرنامه چه اطلاعاتی ثبت شده است؟

یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از بیان تفاوت روادید و پاسپورت باید بیان کنیم این است که چه اطلاعاتی درون گذرنامه وجود دارد؟ رنگ گذرنامه یکی از مهم ترین ویژگی های یک گذرنامه یا همان پاسپورت می باشد، به عنوان مثال رنگ گذرنامه های ایرانی زرشکی می باشد که در بالای آن نشان رسمی جمهوری اسلامی ایران چاپ شده است. هر پاسپورت دارای یک صفحه مشخصات می باشد که در این صفحه و در قسمت بالا سمت چپ یک شماره هشت رقمی را مشاهده می کنید که به زبان فارسی نوشته شده است و در زیر آن نیز اعدادی به زبان انگلیسی نوشته شده اند که همان کد مشخصه کشور شما و شماره گذرنامه شما می باشند. در قسمت پایینی این مطلب می توانید شماره ملی، نام و نام خانوادگی و همینطور سایر اطلاعات مربوط به خودتان را ببینید. در پایین ترین نقطه این سند نیز می توانید تاریخ انقضای این سند را مشاهده کنید. به این ترتیب شما با برخی از ویژگی ها و مشخصات گذرنامه آشنا شدید تا یک قدم به یادگیری تفاوت ویزا و گذرنامه نزدیک شوید.

روادید چیست؟

قدم بعدی برای این که بتوانیم تفاوت روادید و پاسپورت را توضیح دهیم این است که روادید را تعریف کنیم، در واقع ویزا یا روادید سندی است که یا به صورت کاغذی یا به صورت الکتریکی به گذر نامه شما اضافه می شود. این سند که در پاسپورت شما ثبت شده است به شما این اجازه را می دهد که در مدت زمان محدودی که این مدت زمان در روادید شما ثبت می شود در یک کشور خارجی خاص حضور داشته باشید. تنها نکته ای که بعد از دریافت روادید یک کشور باید به آن توجه داشته باشید این است که دریافت روادید به منزله تضمین ورود شما به یک کشور نیست و در صورت صلاحدید افسران کنترل کشور مربوطه می توانند از ورود شما به کشورشان جلوگیری کنند.

بیشتر بدانید: ویزا چیست؟

تفاوت ویزا و پاسپورت

تا الان با مفاهیم ویزا و پاسپورت آشنا شده اید و احتمالا اطلاعاتی نیز درباره تفاوت ویزا و پاسپورت بدست آورده اید، به صورت کلی تفاوت ویزا و پاسپورت را می توان به این شکل بیان کرد که گذرنامه نشان دهنده این است که شما یک شخص از یک کشور خاص هستید که اجازه خروج از کشور خودتان را دارا می باشید و به همین شکل روادید نیز سند و مدرکی است که نشان می دهد شما اجازه یک کشور خارجی را دارید که بتوانید برای مدت زمانی معینی که در ویزای شما ذکر شده است در کشور مربوطه اقامت کنید. به این ترتیب یک مفهوم کلی از فرق ویزا و پاسپورت را بیان کردیم که امیدواریم با مطالعه آن بتوانید تفاوت ویزا و گذرنامه را تشخیص دهید.

انواع روادید

حال که با مفهوم تفاوت ویزا و پاسپورت آشنا شدید بهتر است کمی بیشتر با انواع ویزا آشنا شویم تا بهتر متوجه فرق روادید و پاسپورت شوید. یک تفاوت ویزا و گذرنامه در این است که انواع گذرنامه و انواع روادید با یکدیگر متفاوت هستند و دلیل آن نیز این است که پاسپورت تنها اجازه نامه خروج شما از کشور خودتان می باشد، ولی روادید دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه با هر یک از این ویزاها آشنا خواهیم شد، دلیل اصلی تفاوت روادید و گذرنامه در این مورد نیز این است که روادید در واقع اجازه ورود شما به یک کشور خاص می باشد به همین علت شما باید تعیین کنید که با چه هدفی وارد کشور مقصد می شوید.

معرفی انواع روادید

یکی از مهم ترین انواع ویزا روادید توریستی می باشد که معمولا به افرادی داده می شود که قصد گردشگری در یک کشور خاص را دارند، در صورتی که یک دعوت نامه از یکی از فامیل های درجه یک خود و یا دوستانتان که در کشور مربوطه اقامت دارند داشته باشید روند دریافت ویزا توریستی برای شما راحت تر می شود. یکی دیگر از انواع گوناگون ویزا روادید تجاری می باشد، معمولا هدف از دریافت این نوع از ویزا این است که در کشور مربوطه به تجارت بپردازید. برای دریافت روادید تجاری شما باید یک دعوت نامه از یک شرکت معتبر در کشور مربوطه را داشته باشید. دسته دیگری از روادید ها ویزا تحصیلی می باشند که معمولا به دانشجوها داده می شود و معمولا نیز دانشجویان بورسیه می شوند. البته در صورتی که قصد داشته باشید به کشوری با سطح علمی بالا بروید و در واقع روادید تحصیلی آن کشور را دریافت کنید کار سختی را در پیش دارید و باید دانشجوی بسیار قوی باشید که موفق شوید ویزا تحصیلی کشور مورد نظر را دریافت کنید. روادید نمایشگاهی نیز یکی دیگر از انواع روادید است که معمولا به قصد بازدید از یک یا چند نمایشگاه در یک کشور داده می شود.

انواع پاسپورت

قبلا گفتیم که فرق ویزا و گذرنامه تفاوت بسیار مشهودی است، برای توضیح این تفاوت ویزا و پاسپورت با انواع ویزا آشنا شدیم و حال قصد داریم با انواع پاسپورت نیز آشنا شویم. به صورت کلی پاسپورت ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند، دسته اول گذرنامه های عادی هستند که فقط به افرادی که با مقاصد گردشگری، تجاری و یا تحصیلی وارد یک کشور می شوند داده می شود، دسته دوم گذرنامه دیپلماتیک است که به افراد سیاستمدار و عالی رتبه داده می شود و دسته سوم از گذرنامه ها نیز گذرنامه های خدمت نامیده می شود که به کارمندان برای رفتن به سفرهای کاری داده می شود.

نحوه دریافت پاسپورت

در مطالب قبلی با چند تفاوت ویزا و پاسپورت آشنا شدیم حال می خواهیم یک مورد دیگر از تفاوت ویزا و پاسپورت را بررسی کنیم. دیگر تفاوت روادید و پاسپورت در نحوه دریافت آن می باشد. برای دریافت گذرنامه باید با مراجعه به نزدیک ترین واحد پلیس به اضافه ده به محل سکونت خود مدارک مورد نیاز را که در ادامه معرفی خواهیم کرد تحویل داده و با پرداخت هزینه دریافت گذرنامه منتظر بمانید تا پاسپورت شما صادر شده و توسط اداره پست به آدرسی که در فرم درخواست صدور ویزا وارد شده است ارسال شود. معمولا این فرایند خیلی طول نمی کشد و در صورتی که فکر کردید صدور گذرنامه بیش از حد معمول زمان برده است می توانید با مراجعه به پلیس به اضافه ده این موضوع را پیگیری کنید.

نحوه دریافت ویزا

همانطور که گفته شد نحوه دریافت ویزا و پاسپورت یک تفاوت ویزا و پاسپورت می باشد که در این قسمت می خواهیم به نحوه دریافت ویزا بپردازیم تا بهتر و کاملتر با این تفاوت ویزا و گذرنامه آشنا شوید. برای دریافت ویزا باید مدارکی که در بخش های بعدی به بررسی آن می پردازیم را آماده کرده و با دریافت وقت سفارت کشوری که قصد سفر به آن را دارید در تاریخ مقرر به سفارت این کشور مراجعه کنید و مدارک خود را تحویل دهید و با پرداخت این هزینه که معمولا به صورت دلار می باشد منتظر بمانید تا ویزای شما صادر شود. معمولا صدور ویزا بیشتر از صدور گذرنامه طول می کشد بنابراین در صورت طولانی شدن این روند نگران نباشید. همانطور که مشاهده می کنید این مورد از تفاوت ویزا و پاسپورت بسیار مهم است و یکی از مهم ترین فرق های ویزا و گذرنامه به شمار می آید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت

یک روادید ویزا و پاسپورت در مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا و پاسپورت می باشد، شاید این تفاوت ویزا و گذرنامه مثل موارد قبلی نباشد و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا و گذرنامه تا حدودی یکسان باشد ولی قطعا دارای تفاوت هایی هستند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت. اولین مدرک مورد نیاز برای دریافت گذرنامه تهیه کردن ۶ قطعه عکس ۶ در ۴ می باشد، کپی و اصل کارت ملی و شناسنامه نیز از دیگر ملزومات برای دریافت پاسپورت است، آقایان برای دریافت گذرنامه باید دارای کارت پایان خدمت باشند و خانم ها نیز برای دریافت پاسپورت باید اجازه همسر خود را داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

همانطور که گفته شد یک تفاوت ویزا و پاسپورت در مدارک مورد نیاز برای دریافت آن هاست. برای دریافت ویزا نیز همانند پاسپورت در ابتدا نیازمند ۶ قطعه عکس ۶ در ۴ هستید که دارای پس زمینه سفید باشند، کپی شناسنامه و کارت ملی نیز از دیگر ملزومات برای دریافت روادید است، برای دریافت ویزا باید تمامی گذرنامه های قبلی به همراه گذرنامه فعلی که دارای حداقل ۳ ماه اعتبار باشد را نیز به همراه داشته باشید، مدارک ازدواج و همینطور مدارک شغلی خود را نیز باید به همراه داشته باشید (در صورتی که دانشجو یا دانش آموز هستید مدرک اشتغال به تحصیل خود را باید داشته باشید)، آخرین مدرک مورد نیاز برای دریافت ویزا نیز یک مدرک بانکی معتبر می باشد که نشان دهنده تمکن مالی شما برای سفر به کشور مربوطه است. همانطور که مشاهده کردید در این مورد از تفاوت ویزا و پاسپورت شباهت هایی وجود داشت ولی تفاوت های زیادی نیز وجود دارد که باعث شد ما مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا و گذرنامه را نیز از موارد فرق روادید و پاسپورت به حساب بیاوریم.

اقامت چیست؟

حال که با تفاوت روادید و پاسپورت آشنا شدید بهتر است با مفهوم اقامت نیز آشنا شوید، اقامت در لغت به معنای سکونت در یک جا می باشد که در این موضوع به این معنا است که شما برای مدت زمان محدودی در یک کشور ساکن شوید، مدت زمانی که شما می توانید در یک کشور ساکن شوید بستگی به عوامل زیادی دارد که ممکن است حتی تا آخر عمر طول بکشد ولی نکته ای که وجود دارد این است که اقامت با تابعیت دارای تفاوت هایی است، دریافت اقامت لزوما به این معنا نیست که شما تابعیت یک کشور را نیز دریافت کرده باشید بلکه تنها نشان دهنده این است که شما می توانید در کشور مربوطه اقامت کنید.

اقدامات لازم برای دریافت اقامت یک کشور

برای دریافت اقامت یک کشور روش های مختلفی وجود دارد، یکی از بهترین روش های اقامت به کشورهای اروپایی و کشورهای صنعتی مهاجرت از طریق کار به این کشورها می ‌باشد، در صورتی که دارای تخصص خاصی هستید می توانید به راحتی با مراجعه به سفارت کشور مربوطه تخصص خود را در فرم های مربوط به مهاجرت پر کنید تا کشور مربوطه در صورت نیاز به متخصص در زمینه تخصص شما اقامت شما را در این کشور تایید کنند. روش دیگری که برای دریافت اقامت یک کشور وجود دارد دریافت اقامت از طریق تحصیل می باشد، در صورتی که دانشجو مستعدی باشید به راحتی می توانید اقدام به مهاجرت از طریق تحصیل کنید. اقامت از طریق تاسیس شرکت در کشور مربوطه نیز یکی دیگر از روش هایی است که می توانید از این طریق اقدام به دریافت اقامت و مهاجرت به کشور مربوطه کنید، معمولاً بسیاری از کشورها از تاسیس یک شرکت جدید در کشورشان استقبال می‌کنند و خیلی راحت اقامت شما را تایید می کنند.

نکات مهم برای دریافت اقامت

قبل از دریافت اقامت یک کشور باید بدانید که دل کندن از خانواده کار سختی است، بنابراین در صورتی که می خواهید اقدام به مهاجرت و دریافت اقامت یک کشور خارجی کنید حتما به خوبی در این باره فکر کنید. یکی دیگر از نکاتی که قبل دریافت اقامت یک کشور باید بدانید این است که با فرهنگ آن کشور قبل از مهاجرت آشنا شوید تا با مردم این کشور دچار مشکل نشوید.

منبع: ویزالند

لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب اعلام کنید

امتیاز 4.4 از 489 رأی‌

دیدگاه ها

َ ارسال دیدگاه جدید

۱۳۶ دیدگاه ها

 • سلام
  بنده و همسرم قصد سفر به آلمان رو داریم
  جهت ویزا توریستى کارشناسان شما میتونن مارو راهنمایی کنن؟ و اگر الان اقدام کنیم چقدر زمان میبره؟

 • باسلام وتشکر از مطالب خوبتون
  من خانم۴۱ ساله فوق لیسانس مدیریت استراتژیک دانشگاه غیر انتفاعی کارمندبانک سابقه کار۱۷ سال متاهل دارای ۳ فرزند آیا از طریق ویزای تحصیلی(دکترا) میتونم اقدام کنم یاخیر

 • سلام و درود میخام ب کشور ترکیه مهاجرت کنم ومدرکم دیپلم مدیریت جهانگردیه و الان دانشجوی مهمانداری هواپیمامم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 • سلام من المان زندگالمانی میکنه.تازه بچه دارشدن اولین باره قصد دارم برم . پیششون میخوام برم حتی به مدت یک ماهم که باشه راضیم.هرچه سریعترباشه بهتره ایا امکانش هست

 • سلام
  برای رفتن به کره جنوبی فقط برای گردشگری و به همراه تور هم باید تمکن مال هم داشته باشیم و اگه داشته باشیم چقد باید باشه؟

 • سلام و عرض خسته نباشید.ممنون از سایت و مطالب خوبتون
  بنده مهدی هستم دانشجوی ترم دوم رشته حقوق
  چند سوال از خدمت شما داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  ۱-بنده مشکلی ندارم برای دریافت ویزا تحصیلی کشور کانادا؟؟(نسبت به رشته تحصیلیم؟)چون بنده از نظر کاری حرفه خاصی رو بلد نیستم.
  ۲-الان زوده یا نه برای اقدام به دریافت ویزا؟؟؟
  ۳-اگه با ویزا بنده موافقت شد و بنده مدرک کارشناسی رو گرفته باشم.برای ادامه تحصیل تو کشور مقصد باید درس خواندن رو از اول شروع کنم یا نه توی مقطع ارشد ادامه میدم؟؟؟(باز هم نسبت به رشتم)
  ۴-شما از هزینه های دانشگاه ها تو این رشته اطلاع دارید؟؟؟
  ۵-هزینه تمکن مربوط به زندگی و تحصیل میشه یا یکی از اینا؟؟؟
  ۶-مدت دریافت و موافقت با ویزا چقدر هستش؟؟
  ۷-برای درخواست باید حضورا به سفارتخانه بریم یا انلاین هم میشه کارهارو انجام داد؟؟
  ۸-نزدیک ترین سفارتخانه کانادا به ایران تو ترکیه هستش؟؟
  ۹-هزینه ای که دولت و سفارتخانه مقصد ازمون بابت ویزا میگیرن چقدر هستش؟؟؟
  ۱۰-باید هزینه تمکن تحصیلی ثابت بشه یا نه میتونیم با ورود به کشور شروع به کار بشیم و هزینه تحصیلو پرداخت کنیم؟؟
  (همه این ها با فرض معافیت از خدمت)
  **ممنون از محبتتون**

  • سلام؛ کارشناسی بگیرید بعد برای ارشد باید اقدام کنید. معدلتون بالای ۱۵ باشه اگه بخواهید از دانشگاه خوب اقدام کنید . هزینه بستگی به دانشگاه و شهری که انتخاب می کنید داره. ارشد بین ۱۵۰۰۰ دلار هستش به بالا هزینه یکسال تحصیل. دریافت موافقت با ویزا حدود ۱۱ هفته کاری می باشد. ترکیه و ارمنستان باید تشریف ببرید. ۲۳۵ دلار هرینه ویزا هست.

 • سلام خسته نباشید…
  برای احراز هویت توی سایت هایی که ایران تحریمه پیشنهادی میتونید بدید..؟

  با گذرنامه امکان احراز هویت وجود داره.؟
  امکان داره بشه به این دلیل پاسپورت گرفت.؟؟

 • سلام و عرض وقت بخیر
  سپاس از مطلب عالی شما
  بنده ٢۴سالم هست (متأهل)و خانم هستم
  مدرک لیسانس زبان انگلیسی دارم و ۶سال هم سابقه کار در رشته ی زبان انگلیسی دارم،میخاستم ببینم برای مهاجرت باید برای تحصیل اقدام کنم یا کار؟؟
  و اینکه شانس من واسه کدوم کشور بهتر هست؟
  ممنونم

 • سلام
  دانشجو هستم،مجرد،۲۸سالمه،کارت معافیت پزشکی(معافیت اعصاب و روان،بیماری خاص)دارم،واسه رفتن ب ترکیه باید چکار کنم؟
  اصلا اجازه خروج از ایران رو دارم؟
  چ شرایطی لازمه واسه رفتن من ب ترکیه؟
  لطفا کامل جواب بدین.دوستدار شمام.

 • سلام من برای زندگی در فرانسه چیکار کنم تا بتونم در اونجا اقامت بگیرم برای زندگی میخاستم چگونه باید ویزا بگیرم ممنون میشم بگید

 • سلام مطلبتون عالی و مفید بود.
  برای گرفتن ویزای تحصیلی از طریق بورسیه شدن، اول باید بورسیه شیم بعد برای گرفتن ویزا اقدام کنیم؟ و اینکه برای درخواست بورسیه باید قبلش پاسپورت و داشته باشیم؟

  • سلام؛ برای درخواست بورسیه مدارک تحصیلی و مدارکی رو که دانشگاه می خواد رو باید ارائه بدید و معدل خوب و مدرک زبان خوب که شانس گرفتن بورسیه رو داشته باشید، اول پذیرش می گیرید که مشخص شه که با بورسیه هست یا بدون بورسیه. و بعد یرزای ویزا اقدام می کنید.

 • سلام من و دوستم ترم۳ مهندسی پزشکی هستیم و تصمیم داریم از الان برای گرفتن ویزای تحصیلی المان اقدام کنیم و ارشد رو اونجا بخونیم
  خواستم بدونم اگه بخوایم بورسیه شیم هم ایلتس نیازه هم مدرک b2 المانی؟شرط معدلمونم اوکیه
  و اینکه اگر تمام شرایط بورسیه رو داشته باشیم چقدر احتمالش هست ک بورس کنن؟
  و دراخر اینکه زود نیست از الان میخوایم اقدام کنیم؟ (لطفا جواب بدید ممنون میشم)

  • سلام؛ بله فعلا یکم زود هست و توصیه میکنم از سال بعد شروع کنید. الان تمرکزتون رو روی نمراتتون بذارید. برای بورسیه حتما باید مدرک b2 زبان آلمانی داشته باشید.

 • سلام خسته نباشید من مدرک تحصیلی زیر دیپلم دارم ولی چهار سال داخل یک شرکت خصوصی راننده شخصی بودم و همچنین یک سال داخل کنسولگری راننده سفیر بودم چطوری میتونم برای مهاجرت کنم در ضمن متاهل هستم ممنون میشم کمکم کنید

 • سلام من پرستارم ۴سال سابقه دارم میخاستم شرایط مهارجرت به ترکیه رو بدونم، زبان ترکیه کافیه یاباید انگلیسی هم بلد باشم واینکه مجردم باید بابام پاسپورتو امضاکنن آیا؟با تشکر

  • سلام؛ شما برای سفر به ترکیه نیازی به تمکن مالی و حتی ویزای توریستی ندارید. تمکن مالی، میزان پول نقدی هست که شما برای اقامت در کشور مقصد نیاز دارید. تمکن مالی همون مانده و گردش حساب ۳ تا ۶ ماه اخیر شما و یک نامه به زبان انگلیسی هست که باید از بانک بگیرید.

 • سلام
  من ٣٠ سالمه و ۴ سال سابقه کار در حوضه نفت و گاز دارم مدرکم هم کارشناسی مهندسی کنترل و ابزاردقیق هست و متاهلم و خانمم هم دانشجویی رشته مامایی هستش میخواستم بدونم برای مهاجرت کدوم کشور برامون بهتر و بهترین روش مهاجرت برامون کدوم روش هستش در ضمن مدرک زبان نداریم

  • سلام؛
   بهترین روش برای شما ویزای تحصیلی و کاری کانادا میباشد.
   که البته باید آیلتس ۶.۵ الی ۷ داشته باشید.

 • با سلام. از ارائه توضیحات جامع در سایت بسیار ممنونم.من دانشجوی سال اخر کارشناسی مکانیک هستم و در حال یادگیری زبان و خب تابستون سال جدید فارغ‌التحصیل میشم.با توجه به تجربه شخصی خودتون کدوم کشور رو برای مهاجرت و ادامه تحصیل پیشنهاد میدید؟ از لحاظ راحت طی شدن فرایند مهاجرت و اذیت نشدن بابت اجباری بودن دونستن زبان اون کشور (مثل آلمان که ظاهرا دونستن آلمانی اجباری هستش) و در ضمن تقریبا رایگان بودن هزینه‌های دانشگاه.

  • سلام؛ برای مقطع ارشد، پیدا کردن دانشگاهی که شما رو بورسیه کنه یکم سخته. اما با اگر بتونید ارشدتون رو همینجا بخونید می‌تونید برای دکترا بورسیه بگیرید. شهریه دانشگاه های اروپا چندان بالا نیست. اما پذیرش در دانشگاه‌های اروپا کمی سخت تر از کاناداست، اما پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های کانادا ساده تر خواهد بود. اما نگران هزینه‌ها نباشید. از همون سال اول میتونید کار کنید و بخشی از هزینه ها رو پوشش بدید.

 • سلام وقت بخیر؛ من یک پرستارم خانم و مجرد، میخواستم بدونم بدون داشتن مدرک ایلتس امکان مهاجرت هست؟

 • سلام؛ من سابقه ۶ سال کار دارم تو نصب دستگاه های کارت خوان فعالیت میکنم لیسانس عمران دارم زبان هم کامل مدرک هم دارم. میخواستم ببینم با این شرایط میشه برای اقامت و تابعیت کانادا اقدام کنم؟ ممنون میشم بگین حدودا چه قدر خرج داره؟

  • سلام؛ گمون کنم شما سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلیتون ندارید. و اینکه احتمالا شانس گرفتن ویزای تحصیلی برای شما کم باشه. اما در مورد ویزای کاری هم میتونید شانس خودتون رو امتحان کیند. توصیه میکنم با کارشناسان ویزای تحصیلی ویزالند تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنن.

  • سلام؛ اگر منظورتون بورسیه تحصیلی برای کشورهای جهان سوم هست که در کشوری مثل ایتالیا وجود داره، یکی از انواع بورسیه های تحصیلی هست که به شهروندان کشورهای جهان سوم از جمله ایران تعلق میگیره. اما ویزایی به نام ویزای تحصیلی جهان سوم وجود نداره یا حداقل ما از اون بی اطلاع هستیم.

 • سلام؛ سایت کامل و بسیار اموزنده دارید ممنونم از اطلاعات عالی و جواب دهی صبورانتون. من ٣١ سال سن دارم مجرد و خانم هستم مدرک لیسانس مدیریت جهانگردی دارم و ده سال هست که کارگاه طلا سازی دارم البته توی این ده سال نه بیمه ریخته شده نه جواز و نه هیچ مدرکی بنا بر داشتن این هنر را ندارم و کار بصورت تجربی توی بازار یاد گرفتم و ادامه دادم برای ویزا تحصیلی و یا ویزا کاری با توجه به مهارتم برای المان یا امریکا یا کانادا میتونم اقدام کنم و اینکه کدام راه برای من راحت تر و بهتر جواب میده؟ در ضمن من بیماری روماتیسم مفصلی دارم و ده ساله پیش هم یه سکته مغزی داشتم این شرایط توی درخواستم تاثیر داره؟ بازم ممنون از جواب دهی

  • سلام؛ شما چون نه جواز دارید نه بیمه رد شده نمیتونید اقدام کنید. بهتره اول برید سراغ جواز و شاید اگر مدرک زبان بگیرید بتونید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید و بعد از رفتن به اونجا پیگیری کنید تا به واسطه هنری که بلد هستید، کار پیدا کنید.

 • سلام من دانشجو کارشناسی هستم(مرد) میخواستم از طریق سرمایه گذاری برای اقامت دایم اقدام کنم.سوالم اینه تو ایران به مشکل بر نمیخورم که بگن شما دانشجویی نمیتونی با ویزای مربوط به اقامت بری؟(چون باید با اشتغال به تحصیل برم).ویزام هم چک میشه؟

  • سلام؛ ما در زمینه ویزای سرمایه گذاری فعالیت نداریم. توصیه میکنم از طریق موسساتی که در زمینه مهاجرت فعالیت دارند این موضوع رو پیگیری کنید.

 • سلام خسته نباشید ببخشید من دوستم افغان هست پروانه اقامت ایران رو داره اما اقامتش مال یزد هست میتونه تهران زندگی کنه فقط بره یزد تمدید کنه و برگرده ..با تشکر

  • سلام؛ برای خروج از کشور همیشه نیاز به پاسپورت دارید. اما برای ورود به برخی از کشورها مثل ترکیه، شما نیازی به دریافت ویزا ندارید. اما برای ورود به بیشتر کشورهای دنیا شما باید ویزای اون کشور یا منطقه رو دریافت کنید.

 • سلام اگ بخوام ویزای کاری بگیرم حتما باید تو ایران سابقه کار داشته باشم؟.اگ بخوام برم کره جنوبی بهترین روش گرفتن اقامت چیه؟

 • سلام اگر برادر سیتیزن آمریکا باشه برای برادر میتونه اقامت بگیره؟ و چه مدت میکشه؟
  و اگر به آمریکا سفر کنیم و قصد ازدواج با یک فرد آمریکایی داشته باشیم که فامیل هم هست، اقامت میدن؟
  متشکر

  • سلام؛ بله میتونید با دعوتنامه برادتون برید آمریکا و انجا ازدواج کنید و اقامت بگیرید.

 • سلام . وقتتون بخیر
  برای اقامت ازدواج کشور آلمان چه مدارکی لازم داره(برای دختری که تو ایران و پسری که تو آلمان زندگی میکنه)؟ با سفارت آلمان در ایران تماس گرفتم مدارک لازم برای رویداد پیوستن به خانواده رو گفت، فرقش چیه با اقامت ازدواج؟

 • سلام وقتتون بخیر.
  من با مدرک ارایشگری بین المللی ک از فنی حرفه‌ای دارم میتونم واس ادامه کار به کشوری مثل ترکیه یا امارات برم؟چجوری باید پذیرش بشه لطفا راهنمایی کنید.

 • سلام ممنون از مطالب خوبتون
  میخواستم بدونم مثلا ما ایرانی ها بدون ویزا میتونیم بریم ترکیه اگه از ترکیه بخوایم بریم یه کشوری مثه دانمارک ویزا لازمه؟ واگه لازمه برای دریافت ویزا باید همون ترکیه اقدام کنیم یا برگردیم ایران؟؟

  • سلام؛ بستگی داره برای چه کشوری میخواید اقدام کنید. برای کشوری مثل دانمارک که در ایران سفارت داره شما حتما باید در خود ایران انگشت نگاری بشید.

 • سلام من و دوستم میخوایم بریم عمان وآیا از طریق ازدواج با فرد عمانی پاسپورت عمان به ما تعلق میگیرد؟
  بعدشم میتوان به اروپا سفر کرد با پاس عمان از طریق ازدواج ممنون از سایت خوبون

 • با سلام و عرض ادب خدمت شما.سوالی از شما داشتم و آن اینکه برای گرفتن ویزای تحصیلی جمهوری فرانسه باید چه مقدار پول در حساب موجود باشد و آیا این پول باید در حساب شخصی باشد که قصد مهاجرت دارد یا تفاوتی ندارد که مثلا در حساب اقوام آن شخص باشد؟

  • سلام؛ ما در زمینه ویزای تحصیلی شینگن کار نمیکنیم اما تمکن مالی شما باید چیزی در حدود ۳۰۰ میلیون باشه. این حساب میتونه توسط بستگان درجه یک شما هم ارائه بشه.

  • سلام
   بستگی به دانشگاه . مقطع تحصیلی و مدت زمان اقامت تحصیلی داره، شما باید به علاوه تمکن مالی لازم برای پرداخت شهریه دانشگاه، تمکنی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه برای مدت اقامتتون ارائه بدید.

 • سلام خسته نباشید تمکن مالی برای گرفتن ویزا کشور امریکا و کانادا و المان چند هست؟ و این پول طول مدتی که ما در اون کشور هستیم قفل میشه یعنی کسی تو ایران نمیتونه برش داره؟ بعدش دوباره برگردونده میشه بهمون؟

  • سلام
   تمکن مالی برای ویزای کانادا و آمریکا بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تمان برای هر نفر وبرای ویزای آلمان ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برای هر نفر هست. نه شما حتی بعد از اینکه نامه تمکن مالی رو از بانک گرفتید هم میتونید حسابتون رو خالی کنید.

 • باسلام راستش من یه خانومم ک میخوام ازهمسرم جدابشم ولی هنوز کارم تموم نشده میخواستم بگم باتوجه به طولانی شدن وضعیت طلاق جایی هست ک بشه بدون اجازه همسررفت واقامت اون کشور روگرفت لطفا جواب بدید باتشکر

 • با سلام من می خاستم برای کار به کشوری بروم می خواستم بدونم چه اقدامی بهتره…..وکدوم زودتر به نتیجه میرسه من ۳۲ سالمه با کارت پایان خدمت و ده سال سابقه کار و متاهل و یک فرزند

  • سلام
   باید شرایطتون بررسی بشه. توصیه میکنم چندجا حضورا تشریف ببرید مشاوره بگیرید یا اینکه خودتون مدتی رو در اینترنت و در سایت مرتبط رو بررسی کنید.

 • سلام .وقتی در کشوری مانند ترکیه اقامت دانشجویی دریافت میکنیم برای کارهایی مثل خرید سیم کارت یا معاملات از پاسپورت استفاده میشه یا کارت اقامت ؟ ممنون از سایت خوبتون

 • سلام. من اگه بخوام اقامت کار با توجه به رشته تحصیلیم که میدونم تقریبا نیاز هست توی اقلیم کردستان و یا تحصیل بگیرم چطوری باید اقدام کنم پایان خدمت هم چند وقت دیگه میگیرم

 • سلام مثلا دانشجو نباشیم بخوایم بریم یه کشور خارج که فامیلمون اونجاست، یا مثلا فامیلی نداشته باشیم!
  بخوایم برای گردش چند روزه بریم حتما باید پایان خدمت داشت یا همون معافیت ؟؟؟؟
  برای پاسپورت! پایان خدمت میخواد یا ویزا ؟؟؟؟
  ممنون، میشم بگید .

 • سلام:برای گرفتن تابعیت یه کشور چه اقداماتی لازم است .وسئوال دوم اینکه این کار جرم محسوب میشود یاخیر منظورم اینه که من ایرانی هستم وبخواهم تابعیت کشور دیگری را هم داشته باشم منع قانونی دارد؟

  • سلام
   بستگی از چه روشی برای گرفتن تابعیت اقدام کنید.
   یک سری روش‌ها منع قانونی داره اما یک سری روش‌های دیگه خیر.

 • سلام میخواستم بدونم اگه خواستیم از اینجا بریم به یک کشوری مثل هند و از اونجا بریم به یک کشور مثلا روسیه برای گرفتن ویزا توریستی باید چه مدارکی رو ارائه بدیم .ممنون

 • سلام میخوام بدونم اگه پاسپورت داشته باشیم و به یک کشور بریم بعد بخواهیم ازاونجا به کشور دیگه بریم باید پاسپورت جدید بگیریم یا همین پاسپورتی که تو ایران گرفتیم

 • سلام خسته نباشید
  ببخشیدمیخواستم بدونم که برای دریافت پاسپورت،داشتن کارت پایان خدمت،الزامیه؟بامعافیت موقت نمیشه پاسپورت دریافت کرد؟

 • با درود و عرض ادب
  میخاستم در باب اقامت در عراق بدونم برای کارکردن!!؟؟
  و شنیدم این اواخر کارگر های ایرانی که در عراق کار می‌کنند دچار مشکلاتی از جمله گرفتن ویزا از کارگران می‌شود و بهشون اخطار میدن که باید از عراق بروند و دوباره وارد عراق نشوند و البته بعد از تعهد ویزاشون رو بهشون تحویل می دهند
  این موضوع چقدر صحت دارد؟

 • سلام وقت بخیر.
  من قصد دارم تا دوسال آینده ویزای تحصیلی بگیرم. مانع مهمی که برام وجود داره مسئله تمکن مالی هست.
  اگر بتونم بورسیه بشم بازم به این تمکن مالی نیاز هست یا خیر؟ ((لطفا این سوال رو در مورد کشورهای آلمان و کانادا جواب بدید.))
  با تشکر.

   • سلام وقتتون بخیر.من چجور میتونم از ایران مستقیم برم کانادا و اونجا اعلام L.G.B.Tبکنم و اونجا بهم اقامت بدن لطفا کمکم کنید ممنون میشم جواب بدین

    • سلام
     چند سال سن دارید؟ شغلتون چیه؟ گردش حساب و تمکن مالیتون به چه صورته؟ تحصیلاتتون در چه سطحی هست؟ مسافرت خارج از ایران کجاها رفتید؟
     باید اطلاعات بیشتری از شما داشته باشیم تا بتونیم بهتر راهنمایی کنیم.

     • با سلام و احترام و تشکر بابت سایت خوبتون
      بنده دندانپزشک عمومی هستم و سربازیمم به تازگی تموم کرده م قصد ادامه ی تحصیل در رشته ی جراحی دهان و فک و صورت در خارج از کشور رو دارم
      خواستم اولا بدونم شانس پذیرشم در کشورهایی که شما کاور می کنید به چه شکله؟؟؟ و در ثانی معادلسازی مدرکم و نیز تحصیلم در دانشگاه های کدومیک از کشورایی که کاور می کنید ساده تر و راحت تره به نسبت؟؟؟
      با سپاس

      • سلام دوست عزیز؛
       ما فقط ویزای تحصیلی در کشور کانادا رو انجام میدیم.
       برای کشور های دیگه تحقیقات لازم رو باید با موسسات دیگر مشورت بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه سفارتخانه‌هایی باز شده؟

در روزهای اخیر، برخی از سفارت‌ها، ارائه خدمات مربوط به اخذ ویزا را از سر گرفته‌اند؛ و برخی از تورهای اروپا هم برای برگزاری مهیا می شوند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مطالب زیر را دنبال کنید.