تفاوت ویزا و پاسپورت با گذرنامه، روادید و اقامت در چیست؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که معمولا برای افراد پیش می آید این است که تفاوت ویزا و پاسپورت در چیست؟ بسیاری از افراد ممکن است فرق روادید و گذرنامه را ندانند به همین علت در این مطلب تصمیم گرفتیم که کمی بیشتر درباره تفاوت ویزا و گذرنامه صحبت کنیم و همینطور کمی هم درباره مفهوم دریافت اقامت یک کشور صحبت کنیم، تا به این ترتیب شما با فرق ویزا و گذرنامه و همین طور مفهوم اقامت بیشتر آشنا شوید.

در این مطلب می‌خوانید

📌 پاسپورت چیست؟

📌 روادید چیست؟

📌 تفاوت ویزا و پاسپورت

📌 انواع روادید

📌 معرفی انواع روادید

📌 انواع پاسپورت

📌 نحوه دریافت پاسپورت

📌 نحوه دریافت ویزا

📌 مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت

📌 مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

📌 اقامت چیست؟

📌 اقدامات لازم برای دریافت اقامت یک کشور

📌 نکات مهم برای دریافت اقامت

پاسپورت چیست؟

برای این که بتوانید بهتر درباره تفاوت ویزا و پاسپورت صحبت کنیم بهتر است ابتدا به تعریف گذرنامه یا همان پاسپورت بپردازیم، در واقع تعریف پاسپورت اولین قدم برای بیان تفاوت ویزا و پاسپورت می باشد. گذرنامه در واقع یک سند بسیار معتبر است که اطلاعات شخصی شما در آن وجود دارد و نشان دهنده این است که شما تابعیت یک کشور را دارید، در واقع شما با به همراه داشتن گذرنامه در یک کشور خارجی نشان می دهید که در این کشور یک مسافر هستید و تابعیت شما برای کشور خاصی می باشد که نام این کشور در گذرنامه شما آمده است. پاسپورت سند و مدرک بسیار معتبری می باشد که در تمامی کشورها به رسمیت شناخته می شود و تمامی کشورها آن را قبول دارند. حال که با اولین مفهوم برای بیان فرق بین روادید و گذرنامه آشنا شدید بهتر است کمی بیشتر با ویژگی های پاسپورت آشنا شوید.

در گذرنامه چه اطلاعاتی ثبت شده است؟

یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از بیان تفاوت روادید و پاسپورت باید بیان کنیم این است که چه اطلاعاتی درون گذرنامه وجود دارد؟ رنگ گذرنامه یکی از مهم ترین ویژگی های یک گذرنامه یا همان پاسپورت می باشد، به عنوان مثال رنگ گذرنامه های ایرانی زرشکی می باشد که در بالای آن نشان رسمی جمهوری اسلامی ایران چاپ شده است. هر پاسپورت دارای یک صفحه مشخصات می باشد که در این صفحه و در قسمت بالا سمت چپ یک شماره هشت رقمی را مشاهده می کنید که به زبان فارسی نوشته شده است و در زیر آن نیز اعدادی به زبان انگلیسی نوشته شده اند که همان کد مشخصه کشور شما و شماره گذرنامه شما می باشند. در قسمت پایینی این مطلب می توانید شماره ملی، نام و نام خانوادگی و همینطور سایر اطلاعات مربوط به خودتان را ببینید. در پایین ترین نقطه این سند نیز می توانید تاریخ انقضای این سند را مشاهده کنید. به این ترتیب شما با برخی از ویژگی ها و مشخصات گذرنامه آشنا شدید تا یک قدم به یادگیری تفاوت ویزا و گذرنامه نزدیک شوید.

روادید چیست؟

قدم بعدی برای این که بتوانیم تفاوت روادید و پاسپورت را توضیح دهیم این است که روادید را تعریف کنیم، در واقع ویزا یا روادید سندی است که یا به صورت کاغذی یا به صورت الکتریکی به گذر نامه شما اضافه می شود. این سند که در پاسپورت شما ثبت شده است به شما این اجازه را می دهد که در مدت زمان محدودی که این مدت زمان در روادید شما ثبت می شود در یک کشور خارجی خاص حضور داشته باشید. تنها نکته ای که بعد از دریافت روادید یک کشور باید به آن توجه داشته باشید این است که دریافت روادید به منزله تضمین ورود شما به یک کشور نیست و در صورت صلاحدید افسران کنترل کشور مربوطه می توانند از ورود شما به کشورشان جلوگیری کنند.

بیشتر بدانید: ویزا چیست؟

تفاوت ویزا و پاسپورت

تا الان با مفاهیم ویزا و پاسپورت آشنا شده اید و احتمالا اطلاعاتی نیز درباره تفاوت ویزا و پاسپورت بدست آورده اید، به صورت کلی تفاوت ویزا و پاسپورت را می توان به این شکل بیان کرد که گذرنامه نشان دهنده این است که شما یک شخص از یک کشور خاص هستید که اجازه خروج از کشور خودتان را دارا می باشید و به همین شکل روادید نیز سند و مدرکی است که نشان می دهد شما اجازه یک کشور خارجی را دارید که بتوانید برای مدت زمانی معینی که در ویزای شما ذکر شده است در کشور مربوطه اقامت کنید. به این ترتیب یک مفهوم کلی از فرق ویزا و پاسپورت را بیان کردیم که امیدواریم با مطالعه آن بتوانید تفاوت ویزا و گذرنامه را تشخیص دهید.

انواع روادید

حال که با مفهوم تفاوت ویزا و پاسپورت آشنا شدید بهتر است کمی بیشتر با انواع ویزا آشنا شویم تا بهتر متوجه فرق روادید و پاسپورت شوید. یک تفاوت ویزا و گذرنامه در این است که انواع گذرنامه و انواع روادید با یکدیگر متفاوت هستند و دلیل آن نیز این است که پاسپورت تنها اجازه نامه خروج شما از کشور خودتان می باشد، ولی روادید دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه با هر یک از این ویزاها آشنا خواهیم شد، دلیل اصلی تفاوت روادید و گذرنامه در این مورد نیز این است که روادید در واقع اجازه ورود شما به یک کشور خاص می باشد به همین علت شما باید تعیین کنید که با چه هدفی وارد کشور مقصد می شوید.

معرفی انواع روادید

یکی از مهم ترین انواع ویزا روادید توریستی می باشد که معمولا به افرادی داده می شود که قصد گردشگری در یک کشور خاص را دارند، در صورتی که یک دعوت نامه از یکی از فامیل های درجه یک خود و یا دوستانتان که در کشور مربوطه اقامت دارند داشته باشید روند دریافت ویزا توریستی برای شما راحت تر می شود. یکی دیگر از انواع گوناگون ویزا روادید تجاری می باشد، معمولا هدف از دریافت این نوع از ویزا این است که در کشور مربوطه به تجارت بپردازید. برای دریافت روادید تجاری شما باید یک دعوت نامه از یک شرکت معتبر در کشور مربوطه را داشته باشید. دسته دیگری از روادید ها ویزا تحصیلی می باشند که معمولا به دانشجوها داده می شود و معمولا نیز دانشجویان بورسیه می شوند. البته در صورتی که قصد داشته باشید به کشوری با سطح علمی بالا بروید و در واقع روادید تحصیلی آن کشور را دریافت کنید کار سختی را در پیش دارید و باید دانشجوی بسیار قوی باشید که موفق شوید ویزا تحصیلی کشور مورد نظر را دریافت کنید. روادید نمایشگاهی نیز یکی دیگر از انواع روادید است که معمولا به قصد بازدید از یک یا چند نمایشگاه در یک کشور داده می شود.

انواع پاسپورت

قبلا گفتیم که فرق ویزا و گذرنامه تفاوت بسیار مشهودی است، برای توضیح این تفاوت ویزا و پاسپورت با انواع ویزا آشنا شدیم و حال قصد داریم با انواع پاسپورت نیز آشنا شویم. به صورت کلی پاسپورت ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند، دسته اول گذرنامه های عادی هستند که فقط به افرادی که با مقاصد گردشگری، تجاری و یا تحصیلی وارد یک کشور می شوند داده می شود، دسته دوم گذرنامه دیپلماتیک است که به افراد سیاستمدار و عالی رتبه داده می شود و دسته سوم از گذرنامه ها نیز گذرنامه های خدمت نامیده می شود که به کارمندان برای رفتن به سفرهای کاری داده می شود.

نحوه دریافت پاسپورت

در مطالب قبلی با چند تفاوت ویزا و پاسپورت آشنا شدیم حال می خواهیم یک مورد دیگر از تفاوت ویزا و پاسپورت را بررسی کنیم. دیگر تفاوت روادید و پاسپورت در نحوه دریافت آن می باشد. برای دریافت گذرنامه باید با مراجعه به نزدیک ترین واحد پلیس به اضافه ده به محل سکونت خود مدارک مورد نیاز را که در ادامه معرفی خواهیم کرد تحویل داده و با پرداخت هزینه دریافت گذرنامه منتظر بمانید تا پاسپورت شما صادر شده و توسط اداره پست به آدرسی که در فرم درخواست صدور ویزا وارد شده است ارسال شود. معمولا این فرایند خیلی طول نمی کشد و در صورتی که فکر کردید صدور گذرنامه بیش از حد معمول زمان برده است می توانید با مراجعه به پلیس به اضافه ده این موضوع را پیگیری کنید.

نحوه دریافت ویزا

همانطور که گفته شد نحوه دریافت ویزا و پاسپورت یک تفاوت ویزا و پاسپورت می باشد که در این قسمت می خواهیم به نحوه دریافت ویزا بپردازیم تا بهتر و کاملتر با این تفاوت ویزا و گذرنامه آشنا شوید. برای دریافت ویزا باید مدارکی که در بخش های بعدی به بررسی آن می پردازیم را آماده کرده و با دریافت وقت سفارت کشوری که قصد سفر به آن را دارید در تاریخ مقرر به سفارت این کشور مراجعه کنید و مدارک خود را تحویل دهید و با پرداخت این هزینه که معمولا به صورت دلار می باشد منتظر بمانید تا ویزای شما صادر شود. معمولا صدور ویزا بیشتر از صدور گذرنامه طول می کشد بنابراین در صورت طولانی شدن این روند نگران نباشید. همانطور که مشاهده می کنید این مورد از تفاوت ویزا و پاسپورت بسیار مهم است و یکی از مهم ترین فرق های ویزا و گذرنامه به شمار می آید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت

یک روادید ویزا و پاسپورت در مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا و پاسپورت می باشد، شاید این تفاوت ویزا و گذرنامه مثل موارد قبلی نباشد و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا و گذرنامه تا حدودی یکسان باشد ولی قطعا دارای تفاوت هایی هستند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت. اولین مدرک مورد نیاز برای دریافت گذرنامه تهیه کردن ۶ قطعه عکس ۶ در ۴ می باشد، کپی و اصل کارت ملی و شناسنامه نیز از دیگر ملزومات برای دریافت پاسپورت است، آقایان برای دریافت گذرنامه باید دارای کارت پایان خدمت باشند و خانم ها نیز برای دریافت پاسپورت باید اجازه همسر خود را داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

همانطور که گفته شد یک تفاوت ویزا و پاسپورت در مدارک مورد نیاز برای دریافت آن هاست. برای دریافت ویزا نیز همانند پاسپورت در ابتدا نیازمند ۶ قطعه عکس ۶ در ۴ هستید که دارای پس زمینه سفید باشند، کپی شناسنامه و کارت ملی نیز از دیگر ملزومات برای دریافت روادید است، برای دریافت ویزا باید تمامی گذرنامه های قبلی به همراه گذرنامه فعلی که دارای حداقل ۳ ماه اعتبار باشد را نیز به همراه داشته باشید، مدارک ازدواج و همینطور مدارک شغلی خود را نیز باید به همراه داشته باشید (در صورتی که دانشجو یا دانش آموز هستید مدرک اشتغال به تحصیل خود را باید داشته باشید)، آخرین مدرک مورد نیاز برای دریافت ویزا نیز یک مدرک بانکی معتبر می باشد که نشان دهنده تمکن مالی شما برای سفر به کشور مربوطه است. همانطور که مشاهده کردید در این مورد از تفاوت ویزا و پاسپورت شباهت هایی وجود داشت ولی تفاوت های زیادی نیز وجود دارد که باعث شد ما مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا و گذرنامه را نیز از موارد فرق روادید و پاسپورت به حساب بیاوریم.

اقامت چیست؟

حال که با تفاوت روادید و پاسپورت آشنا شدید بهتر است با مفهوم اقامت نیز آشنا شوید، اقامت در لغت به معنای سکونت در یک جا می باشد که در این موضوع به این معنا است که شما برای مدت زمان محدودی در یک کشور ساکن شوید، مدت زمانی که شما می توانید در یک کشور ساکن شوید بستگی به عوامل زیادی دارد که ممکن است حتی تا آخر عمر طول بکشد ولی نکته ای که وجود دارد این است که اقامت با تابعیت دارای تفاوت هایی است، دریافت اقامت لزوما به این معنا نیست که شما تابعیت یک کشور را نیز دریافت کرده باشید بلکه تنها نشان دهنده این است که شما می توانید در کشور مربوطه اقامت کنید.

اقدامات لازم برای دریافت اقامت یک کشور

برای دریافت اقامت یک کشور روش های مختلفی وجود دارد، یکی از بهترین روش های اقامت به کشورهای اروپایی و کشورهای صنعتی مهاجرت از طریق کار به این کشورها می ‌باشد، در صورتی که دارای تخصص خاصی هستید می توانید به راحتی با مراجعه به سفارت کشور مربوطه تخصص خود را در فرم های مربوط به مهاجرت پر کنید تا کشور مربوطه در صورت نیاز به متخصص در زمینه تخصص شما اقامت شما را در این کشور تایید کنند. روش دیگری که برای دریافت اقامت یک کشور وجود دارد دریافت اقامت از طریق تحصیل می باشد، در صورتی که دانشجو مستعدی باشید به راحتی می توانید اقدام به مهاجرت از طریق تحصیل کنید. اقامت از طریق تاسیس شرکت در کشور مربوطه نیز یکی دیگر از روش هایی است که می توانید از این طریق اقدام به دریافت اقامت و مهاجرت به کشور مربوطه کنید، معمولاً بسیاری از کشورها از تاسیس یک شرکت جدید در کشورشان استقبال می‌کنند و خیلی راحت اقامت شما را تایید می کنند.

نکات مهم برای دریافت اقامت

قبل از دریافت اقامت یک کشور باید بدانید که دل کندن از خانواده کار سختی است، بنابراین در صورتی که می خواهید اقدام به مهاجرت و دریافت اقامت یک کشور خارجی کنید حتما به خوبی در این باره فکر کنید. یکی دیگر از نکاتی که قبل دریافت اقامت یک کشور باید بدانید این است که با فرهنگ آن کشور قبل از مهاجرت آشنا شوید تا با مردم این کشور دچار مشکل نشوید.

منبع: ویزالند

لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب اعلام کنید

تفاوت ویزا و پاسپورت با گذرنامه، روادید و اقامت در چیست؟
امتیاز 4.4 از 362 رأی‌
اشتراک گذاری:

دیدگاه ها

َ ارسال دیدگاه جدید

۵۸ دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزایش شانس اخذ ویزا

با هزینه های گزافی که برای ویزا به سودجویان می‌پردازید، می‌توانید ۳ تور گروهی اروپا بخرید، ۳ بار به اروپا سفر کنید و با ۳ ویزای شینگن، از تمامی سفارت‌خانه‌ها موفق به گرفتن ویزا شوید!