شرایط اعطا و یا عدم اعطای ویزای شینگن براساس مدارک متقاضی بررسی می‌شود. مدارک ویزای شینگن برای درخواست هر یک از انواع ویزای توریستی، تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری متفاوت است. توجه داشته باشید که ممکن است یک سری از کشورهای عضو شینگن مدارک بیشتری از شما درخواست کنند. در انتهای متن جدولی برای شما آماده شده است که زبان ترجمه مدارک و مهرهای مورد نیاز را به طور جداگانه برای هر کشور عضو شینگن توضیح داده‌ایم.

مدارک مورد نیاز ویزای شینگن

شما برای درخواست هر یک از انواع ویزای توریستی، دانشجویی، کاری و سرمایه‌گذاری باید مدارک زیر را ارائه کنید:

📑 فرم درخواست ویزای شینگن: برای هریک از متقاضیان ویزای شینگن (حتی نوزادان) باید یک فرم جداگانه تکمیل شود. در صورت نیاز می‌توانید تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن را به گروه مسافرتی ویزالند بسپارید!

📑 ۲ قطعه عکس: عکس ویزای شینگن باید دارای پس زمینه سفید باشد. همچنین توجه داشته باشید که سایز این عکس‌ها باید ۳.۵x۴.۵ باشد، برای بیشتر از ۶ ماه گذشته نباشد و میان چهره شخص و عکس نباید تفاوت فاحشی دیده شود. عکس ویزای شینگن نباید با عکس پاسپورت یکسان باشد. حجاب و یا بی حجاب بودن خانم‌ها در عکس ویزای شینگن اهمیتی ندارد و عکس‌ها باید فرمت پاسپورتی باشند.

📑 گذرنامه معتبر: پاسپورت‌ها باید دارای حداقل ۶ ماه اعتبار و ۲ صفحه خالی باشد. همچنین پاسپورت‌ها نباید دارای اطلاعات ناخوانا باشد. در صورتی که گذرنامه قبلی شما دارای ویزای شینگن باشد، باید آن را هم ارائه کنید. (از تمامی ویزاهای قبلی خود کپی رنگی تهیه کنید و به سفارت تحویل دهید)

📑 ارائه اصل و ترجمه کلیه صفحات شناسنامه

📑 بیمه مسافرتی: بیمه مسافرتی ویزای شینگن باید دارای حداقل 3۰،۰۰۰ یورو پوشش حوادث باشد. همچنین بیمه مسافرتی شینگن باید کل مدت زمان اقامت شما در کشورهای حوزه شینگن را نیز پوشش دهد. در صورت نیاز می‌توانید بیمه مسافرتی را از گروه مسافرتی ویزالند درخواست کنید.

📑 مدارک شغلی مورد نیاز ویزای شینگن: برای اثبات وضعیت شغلی‌تان در کشور محل اقامت‌تان، باید اسناد زیر را ارائه کنید:

  • کارمندان: کارمندانی که قصد سفر به منطقه شینگن را دارند، باید از محل کار خود یک گواهی اشتغال به کار ارائه کنند. سمت شغلی کارمند، حقوق و دستمزد ایشان، تاریخ شروع به کار، مدت زمان مرخصی و موافقت با مرخصی ایشان و اطلاعات کارفرما حتما باید در این نامه ذکر شود. (کارمندان دولتی باید فیش حقوقی ۲ ماه آخر خود را به همراه اصل و ترجمه حکم کارگزینی ارائه کنند)
  • خویش فرمایان: خویش فرمایان باید اصل و ترجمه جواز کسب و یا گواهی ثبت شرکت خود و برگه های مربوط به پرداخت مالیات را ارائه کنند.
  • دانش‌آموزان: دانش آموزان باید گواهی اشتغال به تحصیل و یا نامه ثبت نام در دانشگاه و مدرسه ارائه کنند. در متن گواهی اشتغال به تحصیل حتما باید مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، موافقت با مرخصی شما از تحصیل و مدت زمان مرخصی ذکر شود.
  • بازنشستگان: ارائه حکم بازنشستگی از سازمان بازنشستگان به همراه فیش حقوقی ۲ ماهه آخر.
  • بیکاران و یا خانه‌داران: ارائه سند ازدواج به همراه گواهی اشتغال به کار همسر. (بیکاران و خانه‌داران فقط تحت تکفل کسانی که تمامی مدارک ویزای شینگن را دارند، می‌توانند درخواست ویزای شینگن کنند)

📑 ارائه واچر هتل و یا اجاره‌نامه منزل: شما باید مدارک مربوط به محل اقامت‌تان در حوزه شینگن را به افسران ویزا ارائه کنید. برای اثبات محل اقامت‌تان می‌توانید واچر هتل، اجاره‌نامه یک منزل یا خوابگاه و یا مدارک مربوط به محل اقامت میزبان‌تان (دعوت‌کننده) به افسران ویزا ارائه کنید. در صورت نیاز می‌توانید واچر هتل‌تان از گروه مسافرتی ویزالند درخواست کنید.

📑 تمکن مالی و گردش حساب: تمکن مالی ویزای شینگن باید به یورو صادر شود و توسط مدیر شعبه صادر کننده به مهر و امضاء برسد. گردش حساب ویزای شینگن نیز باید برای ۳ تا ۶ ماه اخیر باشد.(مدت زمان گردش حساب برای هر کشوری متفاوت است)

نکته مهم: بیشترین آمار ریجکتی ویزای شینگن مربوط به تمکن مالی می‌باشد. تا زمانی که جواب ویزا برای شما صادر نشده است به مبلغ تمکن مالی خود دست نزنید! چرا که ممکن است شما مبلغی از حسابتان برداشت کنید و در آن زمان، سفارت کشور مقصد تمکن مالی شما را استعلام کند. در استعلام سفارت شینگن مشخص می‌شود که مبلغ تمکن مالی ارائه شده با مبلغ واقعی حساب شما مطابقت ندارد که در نهایت ویزای شینگن شما رد می‌شود!

📑 رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما: رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما باید با تاریخ اقامت‌تان در منطقه شینگن منطبق باشد. در صورت نیاز می‌توانید رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما را از گروه مسافرتی ویزالند درخواست کنید.

📑 رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای شینگن: زمانی که در سفارت و یا دفتر کارگزاری ویزای کشور مقصد حضور دارید، باید هزینه درخواست ویزای شینگن خود را پرداخت کنید. پس از پرداخت یک رسید به شما داده می‌شود و یک رسید به مدارک‌تان اضافه می‌شود.

📑 اثبات وضعیت اقامت در کشور محل اقامت: برای افسران ویزا فقط این نکته اهمیت دارد که وضعیت اقامت شما در کشور محل اقامت‌تان به چه شکل است. سند ملکی، اجاره‌نامه و یا حتی قولنامه می‌تواند وضعیت اقامت شما در کشور محل اقامت‌تان اثبات کند و لزومی به ارائه سند ملکی نیست.

📑 دعوت‌نامه (در صورت وجود): دعوتنامه ویزای شینگن می‌تواند از سوی اعضای خانواده، یک دوست و یا یک شرکت ارسال شود. در متن دعوت‌نامه مدت زمان اقامت، نسبت شما با دعوت کننده، محل اقامت شما، تاریخ ورود و خروج از منطقه شینگن و همچنین اثبات حمایت مالی از شما حتما باید ذکر شود.

📑 مدارکی که به افسران ویزا اثبات می‌کند شما به کشور محل اقامت‌تان بازمی‌گردید: برای افسران ویزا مهم است که پس از اتمام مدت زمان اقامت‌تان در حوزه شینگن حتما به کشور مادری و یا محل اقامت‌تان بازگردید. مدارک زیر به افسران ویزا کمک می‌کند تا در مورد بازگشت شما به کشورتان بهتر تصمیم گیری کنند.

  • گواهی اشتغال به کار: در متن گواهی اشتغال به کار حتما باید سمت شغلی، مدت زمان مرخصی، تاریخ شروع به کار، حقوق دریافتی و اطلاعات شرکت محل کارتان ذکر شود. گواهی شغلی متقاضی فقط در صورتی که سابقه بیمه تامین اجتماعی نیز ارائه شود، معتبر است.
  • گواهی اشتغال به تحصیل: در متن گواهی اشتغال به تحصیل حتما باید مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، موافقت با مرخصی شما از تحصیل و مدت زمان مرخصی ذکر شود.
  • سابقه بیمه تامین اجتماعی: سوابق شغلی متقاضیان ویزای شینگن فقط در صورت ارائه سابقه بیمه تامین اجتماعی معتبر است.

مدارک مورد نیاز ویزای شینگن براساس نوع ویزای درخواستی

با توجه به نوع ویزای شینگن درخواستی (توریستی، تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ترانزیت و غیره) مدارک زیر را نیز به همراه مدارک بالا ارائه کنید.

مدارک بیشتر برای درخواست ویزای ترانزیت شینگن:

📑 ویزای معتبر کشور مقصد (در صورتی که برای ورود به کشور مقصد نیاز به ویزا داشته باشید)

📑 بلیط هواپیما به کشور مقصد دوم

📑 بلیط کشتی به کشور مقصد دوم

📑 قرارداد کاری شرکت کشتیرانی (برای کارکنان کشتی‌رانی)

مدارک بیشتر برای درخواست ویزای توریستی شینگن (با هدف بازدید از دوستان و یا خانواده):

📑 دعوت‌نامه

📑 اگر دعوت‌کننده هزینه‌های سفر شما را متقبل می‌شوند، حتما در متن دعوتنامه ذکر شود و فیش حقوقی و مدارک بانکی دعوت کننده نیز پیوست شود.

📑 اثبات روابط خانوادگی و یا دوستی

مدارک بیشتر برای درخواست ویزای تحصیلی شینگن:

📑 به جای یک فرم شینگن، دو فرم باید تکمیل کنید.

📑 نامه پذیرش از دانشگاه، کالج و یا مدرسه در کشور شینگن. در متن نامه پذیرش باید اطلاعات شما، طول دوره آموزشی و تعداد ساعات تحصیل در هفته ذکر شود.

📑 مدارک تحصیلی به همراه گواهینامه یکسان سازی مدارک با اطلاعات تحصیلی کشورهای حوزه شینگن.

مدارک بیشتر برای درخواست ویزای تجاری شینگن:

📑 نامه توضیحی از هدف شما برای تجارت / کار / سرمایه گذاری در کشورهای حوزه شینگن

📑 مشخصات شرکت و یا مجموعه ای که در آن می‌خواهید تجارت / کار / سرمایه گذاری کنید.

📑 دعوت‌نامه از شرکت و یا مجموعه‌ای که می‌خواهید در آن کار / تجارت / سرمایه گذاری کنید.

📑 ارائه اسناد دیگر که اثبات کننده روابط تجاری شما و یا شرکت شما با شرکت و یا مجموعه در کشور شینگن می‌باشد.

مدارک بیشتر برای درخواست ویزای پزشکی شینگن:

📑 تائیدیه پزشک / درمانگاه / بیمارستان مبنی بر اینکه ادامه درمان در کشور محل اقامت‌تان امکان پذیر نیست.

📑 دعوت‌نامه و یا تائیدیه رسمی از سوی پزشک / درمانگاه / بیمارستان در کشور شینگن.

ترجمه مدارک ویزای شینگن براساس کشور

در جدول زیر می‌توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد مدارک ویزای شینگن هرکشوری بیابید:

  • توجه داشته باشید که مدارک تحصیلی از قبیل دیپلم، فوق دیپلم، لیسانس و غیره برای ویزای تحصیلی شینگن حتما باید دارای مهر تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه باشند.
کشور زبانی که مدارک باید ترجمه شود مهر و تائیدیه‌ها
اتریش آلمانی یا انگلیسی مهر دارالترجمه
بلژیک آلمانی، انگلیسی یا فرانسوی مهر دارالترجمه
جمهوری چک انگلیسی یا چکی مهر دارالترجمه
دانمارک انگلیسی مهر دارالترجمه
استونی انگلیسی مهر دارالترجمه
فنلاند انگلیسی، سوئدی یا فنلاندی مهر دارالترجمه
فرانسه انگلیسی یا فرانسوی مهر دارالترجمه 
آلمان کپی مدارک بدون نیاز به ترجمه
یونان انگلیسی مهر دارالترجمه + دادگستری + امور خارجه
مجارستان انگلیسی مهر دارالترجمه + دادگستری + امور خارجه
کرواسی انگلیسی مهر دارالترجمه + دادگستری + امور خارجه
ایسلند انگلیسی مهر دارالترجمه
ایتالیا انگلیسی مهر دارالترجمه
لتونی انگلیسی مهر دارالترجمه
لیختن اشتاین انگلیسی مهر دارالترجمه
لیتوانی انگلیسی مهر دارالترجمه
لوکزامبورگ انگلیسی مهر دارالترجمه
مالت انگلیسی مهر دارالترجمه
هلند انگلیسی، هلندی، اسپانیایی یا فرانسوی مهر دارالترجمه
لهستان انگلیسی یا لهستانی مهر دارالترجمه + دادگستری + امور خارجه( فقط برای شناسنامه و کارت ملی)
پرتغال انگلیسی یا پرتغالی مهر دارالترجمه + دادگستری + امور خارجه
اسلواکی انگلیسی مهر دارالترجمه
اسلوونی انگلیسی مهر دارالترجمه
اسپانیا اسپانیایی  ترجمه توسط دارالترجمه‌های مشخص به همراه مهر دارالترجمه
سوئد انگلیسی مهر دارالترجمه
سوئیس انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی یا آلمانی مهر دارالترجمه
نروژ انگلیسی یا نروژِی مهر دارالترجمه
رومانی انگلیسی یا رومانیایی  مهر دارالترجمه
بلغارستان انگلیسی یا بلغاری مهر دارالترجمه + دادگستری + امور خارجه

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر