اطلاعیه ویزای روسیه

 • با اینکه دولت روسیه محدودت‌های کرونایی خود را لغو کرده است اما شرکت‌های هواپیمایی کماکان برای سفر به این کشور از شما کارت واکسیناسیون یا تست منفی PCR درخواست می‌کنند.

در صورتی که قصد سفر به روسیه با تورهای گروهی نهال گشت را داشته باشید، ویزالند در کمترین زمان و بدون نیاز به گرفتن وقت سفارت برای اخذ ویزای شما اقدام خواهد کرد. اما اگر قصد اخذ ویزای انفرادی و یا سایر انواع ویزای روسیه را داشته باشید، باید به نکاتی که در این مقاله مطرح شده دقت کنید!

اطلاعات کلی ویزای الکترونیک روسیه
شرایط اخذ ویزا اسکن پاسپورت – اسکن عکس پرسنلی – فرم مشخصات فردی
هزینه اخذ ویزا توسط ویزالند 80 دلار
نحوه اقدام درخواست اخذ ویزا آنلاین
مدت زمان اعتبار ویزا 16 روز
مصاحبه ندارد
وقت سفارت فوری ندارد
ویزای فوری ندارد
مدت زمان جواب‌دهی به درخواست اخذ ویزا بین 4 تا 7 روز کاری
نیاز به پیکاپ ندارد
روزهای کاری سفارت یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه و پنج‌شنبه (غیر از روزهای تعطیلات رسمی)
اطلاعات کلی ویزای روسیه
شرایط اخذ ویزا پاسپورت معتبر – بلیت رفت و برگشت – واچر هتل – دعوتنامه رسمی
حداقل میزان تمکن مالی نیاز ندارد
هزینه اخذ ویزا توسط ویزالند 160 دلار
نحوه اقدام درخواست اخذ ویزا آنلاین
نحوه تعیین وقت سفارت آنلاین و حضوری
مدت زمان تعیین وقت سفارت 3 تا 5 روز کاری
مدت زمان اعتبار ویزا بسته به نوع ویزا 30 روز تا 1 سال
مصاحبه ندارد
وقت سفارت فوری دارد
ویزای فوری دارد
مدت زمان جواب‌دهی به درخواست اخذ ویزا بین 3 تا 20 روز کاری
نیاز به پیکاپ ندارد
روزهای کاری سفارت یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه و پنج‌شنبه (غیر از روزهای تعطیلات رسمی)

ویزای تورسیتی فوری و عادی روسیه

ویزای توریستی روسیه به دو صورت فوری و عادی صادر می‌شود. هزینه ویزای فوری روسیه  نسبت به ویزای عادی بیشتر است اما اگر عجله دارید بهتر است برای اخذ ویزای فوری اقدام کنید. زیرا زمان بررسی درخواست ویزای عادی درسفارت روسیه 4 تا 20 روز کاری است این درحالی است که ویزای فوری روسیه ظرف مدت 1 روز کاری برای شما صادر خواهد شد. توجه داشته باشید که درخواست عادی یا فوری ویزا هیچ تاثیری در تصمیم گیری سفارت روسیه در خصوص پرونده شما ندارد!

هزینه اخذ ویزای روسیه

هزینه ویزای روسیه بر اساس نوع ویزا و تعداد دفعات مجاز ورود به این کشور تعیین می‌شود. علاوه بر هزینه درخواست ویزای روسیه برای خدماتی که در این زمینه به شما ارائه می‌شود نیز باید هزینه پرداخت کنید. فرقی نمی‌کند چه نوع ویزایی از سفارت روسیه در تهران درخواست می‌کنید، قیمت تمامی ویزای‌های توریستی، تجاری، تحصیلی، کاری، ترانزیت و … روسیه یکسان است. بر همین اساس قیمت ویزای روسیه برای ایرانیان 80 دلار (برای ویزای یک بار ورود روسیه)، 128 دلار (برای ویزای دو بار ورود) و 240 دلار (برای ویزای چند بار ورورد) است. تمامی هزینههای درخواست ويزای توريستی روسيه باید به صورت نقدی و به ارز دلار در سفارت این کشور پرداخت شود. اما برای تورهای گروهی روسیه داستان کمی متفاوت است و نیازی به پرداخت نقدی نیست.

 • قیمت اخذ ویزای توریستی یک بار ورود روسیه در گروه ویزالند 160 دلار است. برای اطلاع از هزینههای اخذ ویزا فوری روسیه با کارشاسان ما در تماس باشید.

نحوه اخذ ویزای روسیه

همانطور که گفتیم در تورهای گروهی روسیه، لازم نیست هیچ کاری انجام دهید و تمام کارهای مربوط به اخذ ویزای توریسی توسط آژانس انجام خواهد شد. پر کردن فرم ویزا نیز شامل همین خدمات میشود. اما اگر درخواست اخذ ویزای انفرادی را داشته باشید، ابتدا باید فرم درخواست ویزای این کشور را به صورت آنلاین پر کنید. پس از پر کردن فرم درخواست و بارگذاری مدارک مورد نیاز این ویزا، فرم را پرینت بگیرید و آن را امضا کنید. یک وقت سفارت بگیرید و در روز قرار ملاقات مدارک مورد نیاز را به همراه فرم پر و امضا شده به سفارت این کشور تحویل دهید. در این روز پاسپورت شما نیز اخذ و بعد از صدور ویزا به شما تحویل داده می‌شود. جواب ویزا حداکثر ظرف 20 روز کاری برای شما ایمیل خواهد شد. سپس برای تحویل گرفتن پاسپورت باید به سفارت روسیه مراجعه کنید.

درخواست ویزای توریستی روسیه از طریق پست

بعد از جمع آوری مدارک می‌توانید آن ها را از طریق پست به سفارت این کشور ارسال و پس از پرداخت هزینه این خدمات و صدور ویزاريال پاسپورت خود را درب محل کار یا منزل به همراه ویزای الصاقی در آن تحویل بگیرید.

شرایط اخذ ویزای روسیه

اخذ ویزای روسیه برای ایرانیان شرایط سخت‌گیرانه‌ای ندارد و شما می‌توانید بدون ارائه تراول هیستوری قوی، نامه تمکن مالی و گرش حساب اقدام به گرفتن این ویزا کنید. تنها شرط اخذ ویزای توریستی روسیه برای ایرانیان داشتن پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار و ارائه دعوتنانمه رسمی از یک آژانس مسافرتی روسی یا ایرانی دارای مجوز است.

مدارک لازم برای ویزای روسیه

مدارک ویزای روسیه بر اساس نوع ویزای درخواستی متفاوت است ولی در کل برای اخذ ویزای توریستی روسیه و سایر انواع آن باید مدارک زیر را به سفارت این کشور ارائه دهید.

 • دعوتنامه رسمی از یک شخص حقیقی یا حقوقی، شرکت مسافرتی روسی یا ایرانی
 • بلیط رفت و برگشت (تاریخ بلیط باید مطابق با تاریخ های موجود در دعوتنامه باشد.)
 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار به همراه دو صفحه خالی بدون مهر
 • کپی تمامی صفحات گذرنامه
 • فرم درخواست ویزای پر و امضا شده
 • بیمه مسافرتی با سقف پوشش دهی 30 هزار دلاری
 • دو قطعه عکس ۳.۵ ✖ ۴.۵ (همراه با پس زمینه سفید، چهره‌ای کاملاً مشخص و حداکثر برای 6 ماه گذشته.)
 • واچر هتل
 • نامه پذیرش از دانشگاه ( مخصوص ویزای تحصیلی)
 • نامه پیشنهاد کاری از یک شرکت روسی ( مخصوص ویزای کاری)

ویزا سنتر روسیه در ایران

مرکز ویزا یا ویزا سنتر روسیه در ایران شرکت اینتر‌لینک است که وظیفه جمع‌آوری مدارک مورد نیاز متقاضیان ویزای این کشور در ایران است. این شرکت خدماتی نظیر وقت سفارت روسیه، پر گردن فرم درخواست ویزا، بیمه مسافرتی، خدمات VIP وقت سفارت و… به مراجعین ارائه می‌دهد. مرکز رسمی ويزاي روسيه در تهران به شما کمک می‌کند که بوانید حتی به صورت غیر حضوری هم درخواست ویزا دهید و دیگر هزینه و وقت خود را برای گرفتن ویزا هدر ندهید.

رزرو وقت سفارت روسیه

برای اینکه پرونده ویزای انفرادی شما توسط سفارت این کشور در تهران بررسی شود باید وقت سفارت روسیه را از کارگزاری یا سفارت این کشور رزور کنید. وقت سفارت روسیه را می‌توانید از طریق درگاه آنلاین کارگزاری روسیه یا در صورت داشتن دعوتنامه از درگاه سفارتخانه این کشور رزرو نمایید. در روز وقت سفارت روسیه شما فقط مدارک خودتان را تحویل افسر سفارت می‌دهید و هیج گونه مصاحبه‌ای از شما نمی‌شود. وقت سفارت روسیه انگشت نگاری ندارد و شما نیازی به ثبت اطلاعات بومتریک خود در سفارت این کشور ندارید.

 • اگر خودتان دعوتنامه رسمی از کشور روسیه دارید میتوانید برای کاهش هزینههای خود به صورت مستقیم از سفارت یا کنسولگریهای روسیه در رشت و اصفهان وقت سفارت رزرو کنید و ویزای روسیه بگیرید.

انواع ویزا روسیه

ویزای روسیه بر اساس هدف سفر شما به این کشور انواع مختلفی دارد.

 1. ویزای تحصیلی

این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که از طرف یکی از دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر در این کشور نامه پذیرس رسمی داشته باشند. ویزای تحصیلی روسیه به صورت یک یا دوباره ورود صادر می‌شود و به شما اجازه می‌دهد تا 920 روز در این کشور اقامت کنید. این ویزا قابلیت تمدید نیز دارد.

 1. ویزای تجاری

ویزای تجاری برای افرادی که از طرف یک شخص حقیقی یا حقوقی در روسیه دعوتنامه رسمی به منظور انجام امور تجاری (قرار داد، بازدید از نمایشگاه، سخنرانی و…) داشته باشند صادر میشود.

 1. ویزای شخصی

ویزای شخصی روسیه برای افرادی صادر می‌شود که باید به دلیل فوت دوستان یا اقوام، بیماری و… می‌خواهند به این کشور سفر کنند.

 1. ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت روسیه برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند از طریق روسیه خود را به کشور دیگر برسانند.

در زمان درخواست ویزای نرانزیت روسیه باید نوع سفر زمینی یا هوایی بودن آن را مشخص کنید. با ویزای زمینی روسیه می‌توانید به مدت 10 روز در خاک این کشور بمانید. ویزای ترانزیت هوایی روسیه نیز به شما مجوز اقامتی 3 روزه می‌دهد.

 • توجه داشته باشید که اگر مدت زمان توقف شما در فرودگا‌های این کشور کمتر از 24 ساعت است دیگر نیازی به ویزای ترانزیت روسیه ندارید.
 1. ویزای بشر دوستانه

ویزای بشر دوستانه روسیه برای اهداف احیاء و تحکیم روابط علمی، فرهنگی و اجتماعی،  سیاسی، انجام فعالیت های ورزشی، مذهبی و خیرخواهانه، همچنین ارائه کمک‌های بشردوستانه صادر می‌شود. با ویزای بشردوستانه روسیه حداکثر می‌توانید 5 سال در این کشور اقامت داشته باشید.

 1. ویزای کاری

در صورتی که از یک شرکت روسی دعوتنامه کاری داشته باشید می‌توانید بار اول ویزای 90 روزه دیافت کنید و در صورتی که نیروی مجربی و ماهر از نظر اداره کار این کشور تشخیص داده شوید می‌توانید ویزایی به میزان مدت قرار داد کاری خود دریافت نمایید.

 1. ویزای الکترونیکی

ویزای الکترونیکی روسیه به ایرانیان اجازه می‌دهد که به صورت رایگان درخواست اقامت 8 روزه در منطقه کالینینگراد، سن پترزبورگ و لنینگراد را از سفارت این کشور در تهران داشته باشند. ویزای الکترونیکی روسیه 30 روز از تاریخ صدور اعتبار دارد و شما می‌توانید با این روادید فقط در مناطق ذکر شده تردد داشته باشید.

اعتبار ویزای روسیه

اعتبار ویزا روسیه بر اساس نوع و تعداد دفعات مجاز به ورود به این کشور صادر می‌شود. بر همین اساس ویزای تورستی روسیه به صورت 30 روزه و یک و دوبار ورورد صادر می‌شود و 90 روز از تاریخ صدرو اعتبار دارد. توجه داشته باشید با ویزای روسیه در هز 180 روز بیشتر از 90 روز نمی‌توان در این کشور اقامت داشت.

نوع ویزا اعتبار ویزا
تجاری 90 روز در 180 روز
ترانزیت
 • 10 روز سفر زمینی
 • 3 روز سفر هوایی
تحصیلی 920 روزه
بشر دوستانه 90  روز در 180 روز تا 5 سال
کاری 90 روز به غیر از نیرو‌های ماهر 
شخصی 90 روز در 180 روز
توریستی 30 روز
الکترونیکی 80 روز در 30 روز

تمدید ویزای روسیه شدنی نیست!

ویزای روسیه را نمی‌توانید در خاک این کشور تمدید کرد و در صورتی که بخواهید بیشتر از مدت زمان اعتبار ویزیتان در روسیه بمانید تخلف مهاجرتی انجام داده‌اید. توجه داشته باشید که تمدید ویزای توریستی با تجاری روسیه در خاک این کشور شدنی نیست ولی می‌توانید ویزای بشر دوستانه، کاری و تحصیل این کشور را تمدید کنید.

ریجکت ویزای روسیه

ویزه روسیه اصولاً ریجکتی ندارد، ولی در صورتی که مدارک پرونده شما ناقص باشد یا در سفر‌های قبلی خود به این کشور تخلف مهاجرتی داشته باشید ممکن است درخواست ویزای توریستی روسیه و سایر روادید این کشور ریجکت شود.

نمونه ویزای روسیهCheck-Russian-visa-data

در تصویر بالا نمونه لیبل الصاقی ويزاي توريستي روسيه را مشاهده می‌کنید. بعد از دریافت پاسپورت حتما لیبل ویزای خود را به دقت چک تا از درستی اطلاعات آن اطمینان حاصل نمایید. در بعضی مواقع نادر اشتباهاتی در زیمنه شماره پاسپپورت، نام، تاریخ تولد و… درج شده در لیبل ویزا به وجود می‌آید که باید از طرف سفارت برطرف شوند.

ویزای روسیه برای افغان‌ها

ویزای روسیه برای افغان‌ها به صورت لیبل دارد صادر می‌شود و فرد متقاضی علاوه بر شرایط کلی اخذ ویزای این کشور باید اقامت ایران را نیز داشته باشد. البته شهروندان افغانستانی که کارت اقامت موقت ایران را نیز دارند می‌توانند برای گرفتن ویزای بشر دوستانه این کشور اقدام کنند.

سفارت روسیه در تهران

سفارت روسیه در تهران علاوه بر این شهر در اصفهان و رشت نیز کنسولگری دارد و به درخواست‌های ویزای متقاضیان را در روز‌های یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 8 الی 16 رسیدگی می‌کند. همچنین در تاریخ رزرو شده وقت سفارت روسیه باید به دفتر کارگزاری این کشور در تهران مراجعه نمایید.

 • آدرس سفارت روسیه در تهران

تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 39

 • آدرس گنسولگری رشت

رشت، پل عراق، خیابان پاسداران، پلاک 82، روبروی بیمارستان ولی عصر (عج)

 • آدرس کنسولگری اصفهان

اصفهان، خیابان چهارباغ پایین، کوچه مسجد سرخی، پلاک 11

 • آدرس کارگزاری روسیه در تهران

تهران، خیابان الهیه، ساختمان نماد الهیه، واحد 209، مرکز ویزای روسیه، ایرسا تجارت سایا رایا

سوالات متداول ویزای روسیه

۱. به روز‌ترین فرم درخواست ویزای روسیه را از کجا به دست بیاوریم؟

فرم درخواست ویزای روسیه باید به صورت آنلاین پر شود.

2. آیا برای اخذ ویزای روسیه نیاز به ثبت اطلاعات انگشت‌نگاری است؟

خیر اخذ ویزای روسیه نیاز به ثبت اطلاعات بیومتریک ندارد.

3. آیا گرفتن ویزای توریستی روسیه نیاز به ارائه نامه تمکن مالی یا گردش حساب بانکی دارد؟

خیر گرفتن ویزای روسیه نیاز به ارائه نامه تمکن ملی یا گردش حساب بانکی ندارد.

4. آیا برای اخذ ویزای توریستی روسیه ارائه دعوتنامه به سفارت الزامی است؟

بله برای اخذ ویزای توریستی روسیه باید از آژانس مسافرتی ایرانی یا روسی معتبر دعوتنامه داشته باشید.

5. آیا می‌توان به صورت غیر حضوری درخواست ویزای روسیه کرد؟

بله در صورت تمایل می‌توانید مدارک مورد نیاز روادید این کشور را به صورت پست به کارگزاری روسیه ارسال و با پرداخت هزینه این خدمات درخواست ویزا کنید.

6. از چند ماه قبل از سفر می‌توان درخواست ویزای روسیه را به سفارت این کشور ارائه نمود؟

6 ماه قبل از سفر می‌توانید درخواست ویزای توریستی روسیه را به سفارت این کشور ارائه دهید.

7. آیا می‌توان مستقیم از سفارت روسیه ویزای این کشور را درخواست نمود؟

در صورتی که از یک فرد حقیق یا حقوقی ساکن در روسیه دعوتنامه رسمی داشته باشید می‌توانید از سفارت این کشور به صورت مستقیم درخواست ویزا کنید.

8. آیا ایرانیان برای سفر به روسیه ویزا می‌خواهند؟

بله، ایرانیان برای سفر به این کشور باید از سفارت روسیه در ایران درخواست ویزا کنند.

9. اعتبار ویزای توریستی روسیه چند روزه است؟

با ویزای روسیه توریستی می‌توانید 30 روز در این کشور اقامت داشته باشید.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر