اغلب افراد ویزای توریستی یا ویزای ویزیتوری کانادا را با ویزیتور رکورد اشتباه می‌گیرند. اما در حقیقت، ویزیتور رکورد ویزا نیست! همانطور که می‌دانید ویزای توریستی کانادا مجوزی ا‌ست که به صورت لیبل در پاسپورت الصاق می‌شود. اعتبار این ویزا به اندازه اعتبار پاسپورت شما (حداکثر ۵ سال) است و در هر بار ورود به خاک کانادا، اجازه اقامت تا ۶ ماه را خواهید داشت. حال اگر به هر دلیلی مجبور باشید که بیش از 6 ماه در کانادا بمانید، باید درخواست ویزیتور رکورد دهید.

ویزیتور رکورد چیست؟

ویزیتور رکورد (Visitor Record) برگه‌ای است که در آن به شما اجازه داده شده تا برای مدت بیشتری در کانادا بمانید و تاریخ انقضای جدید اقامت در آن درج می‌شود.

ویزیتور رکورد مناسب چه افرادی است؟

فرقی ندارد با چه مجوزی وارد خاک کانادا شده‌اید. اگر مهلت اقامت شما در کانادا رو به اتمام است، باید برای تمدید ویزا (ویزیتور رکورد) اقدام کنید تا ناچار به خروج از کانادا نشوید! در نتیجه، افراد زیر می‌توانند درخواست ویزیتور رکورد کانادا را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهند:

 • دارندگان ویزای توریستی
 • افرادی که بدون نیاز به مجوز کار(Work Permit) مجاز به کار در کانادا هستند.
 • افرادی که بدون نیاز به مجوز تحصیل (Study Permit) مجاز به تحصیل در کانادا هستند.
 • افراد دارنده استادی پرمیت که قصد تغییر وضعیت اقامت خود به توریستی را دارند.
 • افراد دارنده ورک پرمیت که قصد تغییر وضعیت اقامت خود به توریستی را دارند.

علاوه بر این، والدینی که با ویزای کار یا ویزای تحصیلی کانادا همراه با فرزندشان به این کشور رفته‌اند می‌توانند در زمان اقامت‌شان در کانادا، برای فرزند خود درخواست ویزیتور رکورد بدهند تا ویزای توریستی فرزندان خود را تمدید (Extend) کنند.

یا به طور مثال، اگر والدین دارای شهروندی یا اقامت دائم کانادا برای فرزند زیر ۱۸ سال درخواست اقامت دائم این کشور را ثبت کرده باشند، می‌توانند تا زمان اعلام نتیجه درخواست و برای منقضی نشدن وضعیت اقامت موقت فرزند، درخواست ویزیتور رکورد دهند.

آیا شرایط درخواست ویزیتور رکورد را دارید؟

شاید در نگاه اول، قانع کردن اداره مهاجرت کانادا برای اعطای ویزیتور رکورد کاری دشوار به نظر برسد اما به هیچ عنوان غیرممکن نیست. به شرط آنکه شرایط تمدید ویزای کانادا را داشته باشید:

 • نهایتا تا ۳۰ روز قبل از تاریخ انقضای وضعیت اقامت، درخواست خود را ارائه دهید.
 • در هنگام درخواست ویزیتور رکورد در خاک کانادا باشید.
 • تمکن مالی لازم برای مخارج اقامت بیشتر در کانادا را داشته باشید.
 • در مدت حضور در کانادا، از قوانین داخلی این کشور تخطی نکرده باشید.
 • شرایط شما نسبت به زمان درخواست مجوز فعلی اقامت‌تان تغییر نکرده باشد.
 • مدارک اقامتی خود را برای نشان دادن تاریخ انقضای مجوز اقامت فعلی ارائه دهید.

برای نشان دادن تاریخ اعتبار مجوز اقامت خود، باید یکی از مدارک زیر را ارائه دهید:

 • پاسپورت دارای مهر ورود درج شده (تاریخ انقضاء را ۶ ماه پس از تاریخ ورود در نظر بگیرید)
 • استادی پرمیت (Study Permit) (اگر قصد تغییر وضعیت اقامت تحصیلی به توریستی را دارید.)
 • ورک پرمیت (Work Permit) (اگر قصد تغییر وضعیت اقامت کاری به توریستی را دارید.)
 • ویزیتور رکورد قبلی (اگر پیش‌تر برای تمدید وضعیت اقامت در کانادا اقدام کرده‌اید.)

روش درخواست ویزیتور رکورد

به طور کلی، می‌توانید به دو روش آنلاین و آفلاین (پستی) درخواست ویزیتور رکورد دهید. اما مطابق پیشنهاد اداره مهاجرت کانادا، بهتر است تا درخواست به شکل آنلاین ثبت شود. مزایای درخواست آنلاین عبارتند از:

 • عدم نیاز به پرداخت هزینه ارسال پستی مدارک
 • رسیدگی به درخواست در زمان کمتر و بررسی آن بلافاصله پس از ثبت
 • بررسی مدارک توسط سیستم برای اطمینان از تکمیل بودن مدارک پیش از ثبت نهایی
 • امکان بارگذاری مدارک تکمیلی در صورت وجود نقص در مدارک
 • امکان پیگیری مستقیم وضعیت درخواست و اطلاع از آخرین وضعیت از طریق حساب

نکته: اگر به دلیل ایرادات فنی در ثبت درخواست با مشکل مواجه شده و یا به دلایل جسمانی درخواست آنلاین برایتان مقدور نیست، می‌توانید درخواست خود را به صورت کاغذی به افسر ارائه دهید.

زمان و نحوه درخواست ویزیتور رکورد کانادا

زمان درخواست ویزیتور رکورد در سه حالت متفاوت خواهد بود:

 • حالت اول زمانی است که شما قبل از ورود به کانادا بدانید که باید بیش از 6 ماه در این کشور بمانید. در این صورت، می‌توانید در هنگام ورود به کانادا با ارائه مدارک لازم، به افسر مرزی کانادا (CBSA)، اعلام کنید که قصد اقامت بیش از ۶ ماه در کانادا را دارید. در این حالت، ویزیتور رکورد توسط افسر مرزی صادر می‌شود.
 • حالت دوم زمانی است که قصد قبلی برای اقامت بیش از 6 ماه را نداشته اما در زمان اقامت، به هر دلیل مجبور شوید که برای مدت بیشتری در این کشور بمانید. در این صورت باید تا ۳۰ روز پیش از منقضی شدن وضعیت اقامت خود، برای اخذ ویزیتور رکورد اقدام کنید. البته با توجه به بازه زمانی مشخص شده در سایت IRCC، بهتر است ۲ تا ۳ ماه زودتر درخواست خود را ثبت کنید تا وضعیت اقامت شما در کانادا همچنان حفظ شود. در این حالت، بررسی درخواست و اعطای ویزیتور رکورد توسط افسر اداره مهاجرت کانادا صورت می‌گیرد.
 • اگر در زمان اقدام برای اخذ ویزیتور رکورد، تا ۹۰ روز از تاریخ انقضای مجوز اقامت شما گذشته باشد، ابتدا باید درخواست بازیابی وضعیت اقامت داده و منتظر تأیید آن توسط افسر اداره مهاجرت باشید و بعد از آن برای درخواست ویزیتور رکورد اقدام کنید. در ادامه درباره بازیابی وضعیت اقامت، بیشتر توضیح خواهیم داد.

مراحل درخواست ویزیتور رکورد

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزیتور رکورد را تهیه و اسکن کنید.

 • دستورالعمل تبدیل و تمدید اقامت کانادا (Guide 5551) را در سایت IRCC مطالعه کنید.
 • به سؤالات مربوطه پاسخ دهید تا چک لیست مدارک شخصی سازی شده نمایش داده شود.(1)
 • یک اکانت جدید در پرتال اداره مهاجرت کانادا (IRCC)ایجاد کنید یا وارد اکانت قبلی خود شوید.
 • فرم درخواست ویزیتور رکورد (IMM 5708e) را تکمیل و آن را اعتبار سنجی (Validate) کنید.
 • مدارک را با توجه به چک لیست نمایش داده شده بارگذاری کنید.
 • هزینه درخواست ویزیتور رکورد را با کارت اعتبار پرداخت کنید.(2)
 • درخواست ویزیتور رکورد خود را ثبت کنید.(3)
 • منتظر اعلام نتیجه درخواست خود بمانید.
 1. در صورتی که قصد تمدید ویزای توریستی را دارید، باید در زمان پاسخ به سؤالات، هدف از اقامت در کانادا را «Visit» و محل اقامت فعلی را «کانادا» اعلام کنید تا چک لیست مدارک مربوطه نشان داده شود.
 2. در حال حاضر، به دلیل طرح ویژه دولت کانادا برای تمدید یا تبدیل ویزای این کشور، شهروندان ایرانی تا 28 فوریه ۲۰۲۵ از پرداخت هزینه معاف هستند و در پاسخ به سؤال مربوط به هزینه‌ها، گزینه معافیت از پرداخت هزینه را انتخاب کنید.
 3. اگر در طی ۱۰ سال گذشته، اطلاعات انگشت‌ نگاری شما ثبت شده و تا تاریخ درخواست ویزیتور رکورد کانادا معتبر باشد، دیگر نیازی به انگشت ‌نگاری مجدد نخواهید داشت. اما اگر نیاز به انگشت نگاری داشته باشید، هزینه‌ای بابت آن اخذ نخواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزیتور رکورد

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، فهرست کامل مدارک لازم برای درخواست ویزیتور رکورد براساس پاسخ به سؤالات برای متقاضیان نمایش داده خواهد شد. اما برخی از مدارک عمومی تمدید ویزای کانادا برای ایرانیان عبارتند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزیتور رکورد (IMM5708)
 • پاسپورت معتبر
 • نامه درخواست معافیت از پرداخت هزینه ویزا (تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۵)
 • ویزای فعلی جهت نشان دادن تاریخ ورود و خروج

نکته: مدارکی که برای اخذ ویزیتور رکورد به اداره مهاجرت تحویل می‌دهید، نباید مغایرتی با مدارک ویزای کانادا داشته باشند زیرا این مسئله ممکن است باعث ایجاد شبهه برای افسران سفارت شود. بنابراین، بهتر است تا با همان مدارک درخواست ویزا، برای درخواست ویزیتور رکورد اقدام کنید.

هزینه درخواست ویزیتور رکورد

هزینه ویزیتور رکورد ۱۰۰ دلار کانادا است و این مبلغ به هیچ عنوان عودت داده نمی‌شود.

نکته: در حال حاضر، بنابر تصمیم اداره مهاجرت کانادا مبنی بر تمدید طرح تبدیل ویزا برای ایرانیان، تمدید ویزای توریستی تا تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۲۵ برای ایرانیان رایگان است.

مدت زمان اعتبار ویزیتور رکورد

افسر اداره مهاجرت کانادا با توجه به اعتبار مجوز اقامت فعلی و شرایط شما، ویزیتور رکورد را تا تاریخ مشخصی صادر می‌کند. از آنجایی که اعتبار ویزای کانادا تماماً به اعتبار پاسپورت شما بستگی دارد، باید پیش از ثبت درخواست ویزیتور رکورد، مدت زمان اعتبار پاسپورت خود را بررسی کنید تا با تاریخی که برای تمدید مد نظر دارید مغایرتی نداشته باشد.

نکته: اگر به دلیل طولانی‌شدن روند بررسی درخواست ویزیتور رکورد، وضعیت اقامت شما منقضی شود، اداره مهاجرت کانادا اقامت شما را در حالت «محفوظ یا ضمنی» قرار خواهد داد و تا زمان نهایی‌ شدن نتیجه و اطلاع رسانی در خصوص موافقت یا عدم موافقت با درخواست، کماکان مجاز به اقامت در کانادا خواهید بود. البته به شرطی که حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای وضعیت اقامت خود، برای تمدید آن اقدام کرده باشید.

بازیابی وضعیت اقامت در کانادا

متقاضیانی که وضعیت اقامت آنها منقضی شده و در حالت (out of status) قرار دارند باید ابتدا با پرداخت هزینه بازیابی وضعیت اقامت (Restoration of Status) آن را به حالت قانونی بازگردانند. سپس علاوه بر پرداخت هزینه بازیابی، ۱۰۰ دلار دیگر نیز برای دریافت برگه ویزیتور رکورد پرداخت نمایند.

وضعیت اقامت هزینه بررسی درخواست
بازیابی وضعیت دارندگان ویزای توریستی ۲۲۹ دلار
بازیابی وضعیت دارندگان استادی پرمیت ۳۷۹ دلار (۲۲۹ دلار هزینه درخواست بازیابی + ۱۵۰ دلار هزینه استادی پرمیت)
بازیابی وضعیت دارندگان ورک پرمیت ۳۸۴ دلار (۲۲۹ دلار هزینه درخواست بازیابی + ۱۵۵ دلار هزینه ورک پرمیت)

تبدیل وضعیت اقامت در کانادا

زمانی که به عنوان توریست در کانادا حضور دارید، اجازه کار یا تحصیل در این کشور را نخواهید داشت. به همین علت، شاید به دلیل محدودیت‌های فوق، تغییر وضعیت اقامت تحصیلی یا کاری به توریستی کمی غیر منطقی به نظر برسد. اما اگر بنا به دلایلی، تا زمان انقضای استادی پرمیت یا ورک پرمیت قصد اقامت طولانی‌تر در کانادا را دارید، تبدیل وضعیت اقامت خود از دارنده Study Permit یا Work Permit به مجوز اقامت توریستی می‌تواند روشی مؤثر برای حفظ اقامت شما در کانادا محسوب شود.

نکات تبدیل وضعیت اقامت در کانادا

 • به طور کلی، اکثر دارندگان مجوز اقامت توریستی نمی‌توانند از درون کانادا درخواست استادی پرمیت و ورک پرمیت دهند. اما براساس طرح ویژه دولت کانادا برای ایرانیان، برای درخواست آن‌ها نیازی به ترک خاک کانادا نداشته و می‌توانید تا ۲۵ فوریه ۲۰۲۵، درخواست خود را داخل کانادا ثبت کنید.
 • استادی پرمیت ۹۰ روز پس از فارغ التحصیلی شما فاقد اعتبار خواهد شد. (حتی اگر به تاریخ انقضای آن مانده باشد.) بنابراین، اگر قصد دارید تا پیش از بازگشت به ایران کماکان در کانادا بمانید، باید پیش از انقضای آن، درخواست ویزیتور رکورد داده و وضعیت اقامت خود را به توریست تغییر دهید.
 • اگر تاریخ انقضای ورک پرمیت شما نزدیک بوده و قرارداد کاری فعال با کارفرما ندارید، برای حفظ وضعیت اقامت در کانادا، می‌توانید درخواست ویزیتور رکورد دهید تا وضعیت اقامت شما به توریست تغییر کند.
 • در صورتی که قصد تمدید استادی پرمیت یا ورک پرمیت کانادا را دارید، به جای ثبت درخواست برای ویزیتور رکورد و تبدیل وضعیت اقامت، حتماً پیش از انقضای مجوز فعلی برای تمدید مجوز تحصیلی یا کاری اقدام کنید.

سوالات متداول

آیا می‌توان بیش از یک بار درخواست ویزیتور رکورد داد؟

بله، محدودیتی در خصوص تعداد دفعات مجاز برای تمدید وضعیت اقامت وجود ندارد اما در زمان ثبت درخواست جدید، باید مجدداً هزینه تمدید را بپردازید.

آیا می‌توان در زمان بررسی درخواست ویزیتور رکورد از خاک کانادا خارج شد؟

خروج و ورود مجدد به کانادا تنها در صورتی ممکن است که ویزای شما تا ورود مجدد اعتبار داشته باشد و اگر قصد خروج از کانادا یا سفر به آمریکا را دارید، برای ورود مجدد به یک ویزای ویزیتوری یا مجوز الکترونیکی سفر (ETA) نیاز خواهید داشت.

جواب‌دهی به درخواست ویزیتور رکورد چند روز زمان می‌برد؟

مدت زمان جواب‌دهی به درخواست‌ها دائماً در حال تغییر است، اما می‌توانید با مراجعه به سایت اداره مهاجرت کانادا، از آخرین مدت زمان اعلام شده آگاه شوید.

چه زمانی باید درخواست ویزیتور رکورد داد؟

حداقل ۳۰ روز مانده به انقضای وضعیت اقامت، درخواست ویزیتور رکورد را ثبت کنید. اما با توجه به زمانبر بودن این پروسه، بهتر است ۲ تا ۳ ماه زودتر اقدام کنید.

آیا امکان ثبت درخواست ویزیتور رکورد برای افراد خانواده وجود دارد؟

بله، می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در سایت اداره مهاجرت کانادا، ویزای توریستی سایر اعضای خانواده را نیز تمدید کنید.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر