پس از اینکه اداره مهاجرت کانادا شرایط تمدید ویزای توریستی کانادا و تبدیل آن به ویزای کاری و تحصیلی را کمی آسان‌تر نمود؛ حالا شرایطی را برای ایرانیان مقیم کانادا در نظر گرفته تا بتوانند ویزای موقت خود را به صورت رایگان تمدید یا تبدیل به ویزای بلندمدت کاری و تحصیلی کنند. اما ایرانیان برای این کار نیاز به شرایط خاصی دارند!

کدام هزینه‌های ویزای کانادا رایگان شده است؟

با ویزای رایگان کانادا دیگر لازم نیست هزینه‌های ثبت درخواست تمدید و تبدیل ویزا را پرداخت کنید. همچنین در صورتی که نیاز به ثبت اطلاعات بیومتریک خود داشته باشید از پرداخت هزینه ثبت این اطلاعات نیز معاف می‌شوید.

در حال حاضر فرصت محدود است!

قانون ویزای رایگان کانادا در حال حاضر تنها شامل افرادی می‌شود که تا قبل از 28 فوریه 2025 درخواست خود را به اداره مهاجرت این کشور ارائه کرده باشند و مشخص نیست این قانون برای بعد از این تاریخ تمدید یا لغو می‌شود!

چه کسانی مجاز به درخواست تمدید و تبدیل ویزا هستند؟

افرادی می‌توانند ویزای رایگان کانادا دریافت کنند که یکی از  ویزا‌های ویزیتوری، کاری یا تحصیلی این کشور را اخذ کرده و با آن در خاک این کشور اقامت داشته باشند. پس افرادی که بیرون از خاک این کشور هستند و هنوز وارد کانادا نشده‌اند شامل این قانون نخواهند شد!

شرایط تمدید یا تبدیل ویزای کانادا چیست؟

برای تبدیل یا تمدید ویزای توریستی کانادا به صورت رایگان باید پاسپورت با حداقل 1 سال اعتبار و ویزای اقامتی معتبر داشته باشید! در واقع اگر اعتبار ویزای شما به پایان رسیده و پاسپورتتان همچنان 1 سال اعتبار داشته باشد دیگر شامل این قانون نمی‌شوید و باید بازیابی وضعیت اقامتی قبلی را پیگیری کنید.

  • اصلی‌ترین شرط استفاده از قانون جدید ویزای کانادا ورود به خاک این کشور با مدارک قانونی و اقدام برای درخواست تمدید و تبدیل ویزا قبل از اتمام اعتبار آن است!

مدارک لازم برای تمدید با تبدیل ویزای توریستی کانادا

پس از ورود به سایت اداره مهاجرت کانادا؛ وارد اکانت خود شوید و یکی از فرم‌های تمدید یا تمدید ویزای توریستی کانادا را انتخاب و شروع به پر کرده آن نمایید. در مرحله بعد مدارک زیر را برای رایگان شدن فرایند درخواست خود در بخش‌ مشخص شده بارگذاری کنید.

  • در قسمت « Passport» کپی تمامی صفحات پاسپورت خود را آپلود کنید.
  • در بخش « Proof of Fee Exemption» نامه‌ای با عنوان I am exempt from paying fees under the Iranian special measures از پرداخت هزینه تحت شرایط ویژه برای ایرانیان معاف هستم» بارگذاری کنید.

مدارک تبدیل ویزای توریستی کانادا به کاری

برای تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا هنگام پر کردن فرم شماره IMM 5710 در بخش Details of intended work in Canada گزینه “Open Work Permit” انتخاب نمایید تا تبدیل ویزای موقت شما به کاری این کشور وارد مرحله بعد شود.

در صورتی که درخواست ویزای open work permit کرده‌اید نیازی به ارائه جزئیات شغل و کارفرمایتان نیستید و کارفرمای شما نیازی به پر کردن فرم خاصی برای درخواست تبدیل ویزای شما ندارد.

نحوه ارائه درخواست ویزای رایگان کانادا

پس از وارد شدن به اکانت خود و در قسمت فرم درخواست ویزا از شما سؤالی پرسیده می‌شود مبنی بر

There are fees associated with this application. Will you be paying your fees or are you fee exempt?

در جواب این سؤال گزینه No, I am exempt from paying fees for this application را انتخاب کنید تا هزینه درخواست ارائه شده برای شما رایگان شود!

پرونده‌ ویزای ایرانیان در اولویت بررسی است!

علاوه بر تمدید با تبدیل ویزای توریستی کانادا به صورت رایگان؛ پرونده‌های درخواستی ایرانیان در اداره مهاجرت این کشور با اولویت مورد بررسی قرار می‌گیرند. بر همین اساس به دلیل حجم بالای درخواست‌ها از اداره مهاجرت این کشور و نیاز مبرم کانادا به نیروی کار تازه‌نفس، مدت‌زمان پاسخ‌دهی به پرونده‌ها کاهش یافته و زیر 2 ماه رسیده است.

بعد از درخواست، نگران انقضای ویزای قبلی خود نباشید!

اداره مهاجرت کانادا IRCC این امکان را برای متقاضیان ایرانی فراهم کرده‌ است تا بعد از به‌ پایان‌ رسیدن  اعتبار ویزا نیز در این کشور اقامت داشته باشند! بر همین اساس متقاضیان تمدید یا تبدیل روادید درصورتی‌که قبل از به پایان رسیدن اعتبار ویزای کانادا درخواست خود به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهند، حتی پس از پایان اعتبار ویزای قبلی و تا زمانی که پاسخ‌ اداره مهاجرت به درخواست جدیدشان اعلام شود؛ می‌توانند در این کشور اقامت قانونی داشته باشند!

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر