این روزها افراد زیادی به دنبال گرفتن ویزای شینگن هستند. ما در این مطلب قصد داریم به موضوع ویزای توریستی شینگن نگاهی بیاندازیم و مواردی مانند مزایا، شرایط و مدارک مورد نیاز و هزینه آن را بررسی کنیم. همان‎طور که می‎دانید ویزای شینگن بر چند نوع است و ویزای مولتی شینگن شکلی از ویزای C یا نوع ۳ است. یکی از انواع ویزاهای مولتی شینگن ویزای توریستی است و تعداد زیادی از ایرانیان توسط آن به حوزه شینگن وارد می‎شوند.

در واقع ویزای توریستی شینگن چراغ سبزی برای ورود به کشور یا کشورهای حوزه شینگن است و دریافت کننده این روادید می‎تواند از آن برای بازدید از کشور یا کشورهای این منطقه یا دیدار با خویشاوندان و دوستان خود استفاده کند. فرد مالک ویزای توریستی نیازی نیست برای بازدید از بستگان خود یا سفر به کشور مقصد در حوزه شینگن تابعیت کشور تعیین شده را داشته باشد. ولی اعطای این مجوز محدودیت‎هایی نیز به همراه می‎آورد. به عنوان مثال به دنبال دریافت ویزای توریستی شما تنها حداکثر ۳ ماه یا ۹۰ روز می‎توانید در کشور تعیین شده اقامت کنید، مگر این‎که نوع ویزای توریستی شما فرق داشته باشد. افرادی که این ویزا را دارند می‎توانند این مهلت ۹۰ روزه را با یک مرتبه سفر یا به دنبال چند سفر به پایان برسانند.

مزایای دریافت ویزای توریستی شینگن

از مزایای دریافت ویزای توریستی شینگن باید به مهم‎ترین آن یعنی راحتی سفر به کشورهای عضو شینگن اشاره کرد. این ویزا مناسب افرادی است که در بین کشورهای گوناگون اروپایی یا تمامی کشورهای عضو شینگن زیاد سفر می‎کنند.

در واقع، بدون برخورداری از این ویزای توریستی، برای هر مرتبه سفر به کشورهای عضو آن باید تمامی مدارک و فرم‎های خود را ترجمه کنید که نه تنها هزینه‎ زیادی به همراه دارد بلکه زمان می‎برد. علاوه بر این، برای هر نوبت گرفتن وقت از سفارت کشور مربوطه باید مدت زمان زیادی را در صف انتظار بمانید. بنابراین ممکن است زمانی که به ویزا احتیاج دارید، صدور آن صورت نگیرد یا به عقب انداخته شود. بنابراین صدور این ویزا این مشکلات را برطرف می‎کند.

از دیگر مزایای دریافت ویزای توریستی شینگن می‎توان به این قضیه اشاره کرد که اشخاصی که به دنبال مهاجرت به کشورهای شینگن هستند از این ویزا بسیار استفاده می‎کنند. شما توسط آن برای هر مرتبه سفر خود (در بازه زمانی ۶ ماهه) به دریافت مجدد ویزا نیازی ندارید و انرژی و تمرکز شما صرف کارهای مهم‎تر می‎شود.

از مزایای دیگر این ویزا می‎توان به این قضیه اشاره کرد که مهر تاییدی برای سایر کشورها محسوب می‎شود. بنابراین به راحتی می‎توانید برای سفر به دیگر کشورها ویزا بگیرید. این نوع ویزا به گذرنامه شما اعتبار بیشتری در برابر دیگر کشورها می‎بخشد و برای شما روند دریافت ویزای سایر کشورها ساده‎تر می‎شود.

شرایط ویزای توریستی شینگن

از شرایط گرفتن ویزای توریستی شینگن برخورداری از تمکن مالی است و برگه‎ای که آن را نشان دهد باید در روز وقت سفارت به همراه مدارک به سفارت خانه مربوطه تحویل داده شود تا افسر مسئول رسیدگی به پرونده مطمئن شود که مسافر در مدت اقامت خود در کشور مقصد، پول و موجودی کافی برای پرداخت هزینه‎های جاری و جانبی را دارد. برای گرفتن این گواهی، مسافر ابتدا باید در بانک خود در ایران درخواست کند طبق گردش حساب و موجودی روزانه، از سوی اداره بین‌الملل آن گواهی تحت عنوان Bank Statement به زبان انگلیسی صادر شود. در گواهی مورد نظر، تاریخ افتتاح حساب، میزان گردش و موجودی به ریال و ارز کشور درخواست کننده ویزا اعلام می‎شود. به این علت که واحد پول اکثر کشورهای عضو منطقه شینگن (به استثنای کشورهای اسکاندیناوی از جمله سوئد، فنلاند، نروژ و دانمارک) یورو است، گواهی تمکن مالی خود را از بانک داخل ایران به یورو بخواهید.

در گواهی تمکن مالی ویزای توریستی شینگن، حداقل موجودی حساب متقاضی شخص، به ازای هر نفر باید 350 میلیون یا بیشتر نشان داده شود. لازم به ذکر است این مبلغ از کشوری به کشور دیگر فرق دارد. در زمان دریافت گواهی تمکن مالی حتما به مهر برجسته، هولوگرام و سربرگ آن توجه کنید چون در سفارت فرصت اشتباه وجود ندارد.

از شرایط دیگر اخذ ویزای توریستی شینگن، تاریخچه سفری متقاضی است. برخی از مسافران بدون داشتن آن (حتی یک سفر به کشورهای امارات و ترکیه که سفر به این دو کشور برای ایرانیان بسیار ساده است.) درخواست ویزای خود را به سفارت کشور مقصد ارائه می‎دهند که متاسفانه افسر رسیدگی به پرونده بدون هیچ‎گونه اطلاع‎ رسانی درخواست آن‎ها را رد می‎کند. افرادی که قصد سفر به منطقه شینگن به عنوان توریست را دارند باید بدانند باید چند سفر خارجی رفته باشند تا با کامل بودن مدارک، موفق به گرفتن ویزای توریستی شینگن شوند.

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 1836
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

مدارک ویزای توریستی شینگن

مدارک ویزای توریستی شینگن، مهم ترین عامل تعیین اعطا و یا عدم اعطای ویزای توریستی شینگن است. در صورتی که مدارک شما تکمیل نباشد، درخواست ویزای توریستی شینگن شما ریجکت می شود. ابتدا شما باید فرم درخواست ویزای توریستی شینگن را از اینترنت دانلود و آن را کامل و درست پر کنید. امکان پر کردن این فرم به صورت الکترونیکی و سپس چاپ آن وجود دارد. (در صورت نیاز به تکمیل فرم ویزای توریستی شینگن، می توانید از خدمات ویزای گروه ویزالند استفاده کنید)

برای تحویل مدارک ویزای توریستی شینگن خود، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • پر کردن فرم درخواستی و امضاء آن و سپس پیوست یک قطعه عکس جدید
 • نداشتن سوء پیشینه
 • ترجمه همه مدارک به زبان انگلیسی (توسط دارالترجمه رسمی)
 • بعد از تکمیل مدارک تقریبا برای دریافت ویزا یک ماه زمان نیاز است.
 • بعد از تکمیل مدارک مسافر باید برای انگشت‎‌نگاری شخصا در سفارت کشور مورد نظر حاضر شود.
 • در صورتی که پدر حمایت‎‌کننده اعضای خانواده است، تحویل یک سند ملکی (به نام سرپرست) برای تمام اعضای خانواده کافی است. لازم به ذکر است اصل سند به مسافر به برگردانده می‎‌شود.
 • ارائه دعوت ‎نامه معتبر (از سوی بستگان درجه یک، دوست و یا آشنا)
 • اصل و کپی گذرنامه، حداقل با ۶ ماه اعتبار. لازم به ذکر است پاسپورت باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.
 • سه قطعه عکس 3.5 * 4.5 رنگی جدید به صورت تمام رخ با زمینه سفید و مطابق با عکس گذرنامه. (بین عکس و چهره متقاضی نباید تفاوتی دیده شود)
 • ترجمه سوابق کاری به زبان انگلیسی (البته فعلا سفارت آلمان مدارک را بدون نیاز به ترجمه و به زبان فارسی تحویل می‎‌گیرد.)
 • ارائه پرینت گردش حساب سه یا شش ماه آخر و موجودی بیشتر از 350 میلیون تومان با مهر و امضاء بانک به زبان انگلیسی
 • بیمه مسافرتی تا سقف ۳۰ هزار یورو که باید پیش از ویزا ارائه شود و به دنبال رد شدن ویزا امکان لغو بیمه وجود دارد. (بیمه مسافرتی باید تمامی مدت زمان اقامت در حوزه شینگن را پوشش دهد)
 • گواهی اشتغال به کار که خطاب به سفارت نوشته شده باشد و مواردی مانند سمت شغلی، زمان استخدام، مقدار درآمد و حوزه فعالیت شرکت (اگر خصوصی است) به همراه لیست بیمه که اسم مسافر در آن قید شده است را در بر گیرد. همچنین در گواهی اشتغال، باید ذکر شود که کارفرما با مدت زمان مرخصی متقاضی و سفر به منطقه شینگن مشکلی ندارند.

هزینه ویزای توریستی شینگن

هزینه ویزای توریستی شینگن برابر با 90 یورو (برای کودکان ۶ تا ۱۲ ساله 45 یورو و برای زیر ۶ سال رایگان) است که در سفارت به هنگام درخواست به شکل نقدی یا توسط کارت اعتباری پرداخت می‎‌شود.

ریجکت ویزای توریستی شینگن

ریجکت ویزای توریستی شینگن یکی از مشکلات شایعی است که مسافران حوزه شینگن با آن روبرو می‎شوند. هیچ‎کس دوست ندارد با اختلال در برنامه‎ریزی‎های سفر خود و رشد شدن ویزای توریستی شینگن خود روبرو شود. در واقع افسر مسئول کنسول‎گری ‎های مختلف برای خود قواعد متفاوتی دارند و براساس آن‎ها، برای شما ویزای توریستی شینگن صادر می کنند.

از دلایل ریجکت ویزای توریستی شینگن، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوءسابقه قضایی یا مجرمانه در گذشته یا زمان حال
 • ارائه مدارک جعلی به سفارت
 • عدم ارائه دلایل کافی برای هدف سفر و اقامت
 • گذرنامه آسیب دیده
 • گذرنامه بدون اعتبار
 • ناتوانی در ارائه توضیحات قانع‎کننده به افسر ویزا در رابطه با هدف سفر.
 • ارائه دعوت نامه بدون اعتبار که به امضاء نویسنده آن نرسیده باشد.
 • ناتوانی در اثبات توانایی مالی برای هزینه ‎های جاری در سفر
 • شناسنامه یا گواهی ازدواج نامعتبر
 • بیمه مسافرتی نامعتبر
 • عدم ارائه مدارک مشخص در مورد محل اقامت (مدارک رزرو هتل یا سایر اقامت‎گاه ‎ها)
 • شرایطی مغایر با اصول درخواست ویزا مانند درخواست مدت زمان طولانی‎تر نسب به ویزاهای شینگن
 • نبود دلایل موجه برای بازگشت به کشور
 • سن، بعضی از سفارت‎ها درخواست ویزای توریستی فرد را به علت سن زیر ۳۰ سال رد می‎کنند که علت آن دلیل قبلی است.

رفع ریجکت ویزای توریستی شینگن

پس از اینکه درخواست ویزای توریستی شینگن ریجکت شد، نحوه رفع ریجکت ویزای توریستی شینگن به چه صورت است؟

این سوال ذهن بسیاری از گردشگران ایرانی کشورهای عضو شینگن را به خود مشغول کرده است. اولین اقدامی که برای رفع این مشکل باید انجام دهید اعتراض به آن است. شما با اطلاع از علت ریجکت ویزای توریستی شینگن خود می‎توانید نامه‎ای به سفارت مورد نظر تحت عنوان نامه اعتراض به ریجکت ویزای توریستی شینگن بنویسید و اعتراض خود را بیان کنید. ما در این ادامه این مقاله قصد داریم محتوای این نامه را با هم بررسی کنیم.
تنها کاری که به هنگام اعتراض برای ریجکت درخواست خود باید انجام دهید نگارش صحیح و دقیق نامه است. در نگارش این نامه مواردی باید رعایت شوند از جمله:

 • ارائه اطلاعات شخصی مانند اسم کامل متقاضی، تاریخ و مکان تولد، شماره گذرنامه، آدرس پستی و پست الکترونیکی
 • زمان ریجکت ویزای توریستی شینگن که باید در آغاز نامه و پس از درج اطلاعات فردی اعلام شود
 • علت ریجکت ویزا که باید به شکل واضح و دقیقی همان علت درج شده در نامه ریجکتی سفارت باشد.
 • ارائه توضیحات شخصی در مورد بروز اشتباه در ریجکت ویزای توریستی شینگن و مدارک آن در صورت نیاز
 • امضاء (امضاء نکردن باعث نادیده گرفتن نامه خواهد شد.)

سوالات متداول ویزای توریستی شینگن

بسیاری از افراد سوالات زیادی در مورد ویزای توریستی شینگن دارند. در ادامه به سوالات متداول ویزای توریستی شینگن می‎پردازیم:

بهتر است چه زمانی برای دریافت این ویزا اقدام کنیم؟

بهترین زمان حداقل ۴ ماه پیش از تاریخ سفر است.

آیا لزومی به ارائه سند ملکی به سفارت کشور مقصد وجود دارد؟

خیر اما برخورداری از سند ملکی در پیشبرد سریع‎تر روند کاری موثر است.

آیا توسط این ویزا می‎توانیم به کشور کانادا هم سفر کنیم؟

همان‎طور که از نام ویزای توریستی شینگن مشخص است، شما به وسیله آن فقط مجوز رفت و آمد به کشورهای حوزه شینگن را دارید و در سایر کشورها مانند کانادا این ویزا اعتباری ندارد.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر