کاور لتر (Cover Letter)، شرح درخواست ویزای شماست که آن را همراه با سایر مدارک ویزا به سفارت یا کنسولی تحویل می‌دهید. این نامه حاوی توضیحاتی مانند هدف شما از سفر به آن کشور و دلایل شما برای بازگشت به کشور خودتان است. اما این نامه باید چگونه نوشته شود، تا بهترین تأثیر را بر روی پرونده ویزا داشته باشد؟ در ادامه چند نمونه کاورلتر ویزای شینگن را با هم بررسی خواهیم کرد.

چرا به کاورلتر ویزای شینگن نیاز دارید؟

نوشتن کاور لتر، برای برقراری ارتباط با افسر سفارت بسیار مهم است! همان طور که می‌دانید بعضی از ویزا‌ها مثل روادید توریستی کشور‌های شینگن و کانادا مصاحبه ندارند. به همین دلیل افسر ویزا شما را بر اساس آنچه که در کاورلتر از خود نوشته‌اید بررسی می‌کند! از طرفی نوشتن کاور لتر برای سایر ویزا‌هایی که مصاحبه دارند (مثل روادید تحصیلی و کاری) هم بسیار مهم است.

انواع کارو لتر ویزای شینگن

با اینکه هدف شما از نگارش کاورلتر برای درخواست ویزا‌های مختلف یکسان است، اما محتویات آن در مورد هر ویزا متفاوت خواهد بود.

 • کاور لتر ویزای توریستی

این نوع نامه شرح درخواست ویزا، به سفارت با کنسولگری هدف شما از سفر و قصد بازگشت به کشور خود پس از پایان اعتبار ویزا را شرح می‌دهد! در این نامه اطلاعاتی همچون تاریخ ورود خروج از کشور‌هایی که قصد بازدید از آنها را دارید و مدارکی که اثبات‌کننده وابستگی شما به کشورتان است را شرح می‌دهید.

 • کاورلتر ویزای پزشکی

در این نوع نامه شرح درخواست، وضعیت بیماری که قصد دارد به حوزه شینگن سفر کند و مدارک پزشکی و دلایل سفر به طور کامل برای افسر توضیح داده خواهد شد!

 • کاور لتر ویزای تجاری

نوع کاور لتر ویزای تجاری به سفارت در مورد شرکت در جلسات، کنفرانس‌ها، امضای قراردادهای تجاری با کشور ‌مقصد توضیح می‌دهد و اطلاعاتی همچون زمان برگزاری رویداد، نوع قرارداد، اطلاعات شرکتی که با آن قصد امضای قرارداد دارید می‌تواند در آن ثبت شود.

 • نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که کاور لتر می‌تواند برای هر نوع ویزایی که درخواست می‌دهید نوشته شود و درخواست ویزای شما را برای سفارت شرح دهد.

کاور لتر، معرفی‌نامه شما به افسر سفارت است!

اکثر اسنادی که شما می‌بایست به سفارت ارائه دهید، توضیح دقیقی از وضعیت و دلایل سفر شما ارائه نمی‌دهند. به همین دلیل یک کاور لتر خوب می‌تواند شما را به طور کامل به افسر سفارت معرفی کند!

به عبارت دیگر، کاورلتر در کنار مدارک آپشنال (تکمیلی)، مدرکی می‌تواند باشد که هدف اصلی سفر شما را برای سفارت کشور مورد نظر روشن می‌کند! مأمورین سفارت باتوجه‌به مدارکی که شما به آنها ارائه می‌دهید شاید نتوانند بفهمند که شما یک توریست، تاجر یا محصل واقعی هستید! می‌توانید با توضیحات و شرح مدارک خود، برای افسران سفارت‌ها به وسیله نامه شرح درخواست با آنها ارتباط خوبی برقرار کنید و اعتماد آنها برای صدور ویزا را جلب نمایید!

کاور لتر روند بررسی درخواست را تسریع می‌کند!

به دلیل اینکه حجم درخواست ویزا از سفارت‌ کشور‌ها زیاد و تعداد مدارک موجود در هر پرونده نیز بالا است، افسران سفارت‌ها وقت و حوصله لازم برای بررسی دقیق تمامی مدارک پرونده‌ها را ندارند! این بدان معنا نیست که آنها مدارک شما را به طور کامل بررسی نمی‌کنند. بلکه به دلیل حجم بالای کاری و اطلاعات زیادی که در پرونده شما موجود است، ابتدا به سراغ نامه شرح درخواست (Cover Letter) شما خواهند رفت! پس یک کاورلتر خوب می‌تواند شانس ویزا شدن پرونده را چندین برابر کند!

چه اطلاعاتی باید در کاورلتر نوشته شود؟

 • هدف از سفر شما به کشور مورد نظر (هدف گردشگری، تحصیل، کار یا عقد قرارداد)
 • تاریخ ورود و خروج از کشور مورد نظر
 • برنامه کامل سفر (مکان‌های که بازدید می‌کنید، دیدار از دوستان، بازدید از نمایشگاه، عقد قرارداد)
 • توضیح در مورد منابع مالی سفر (نوع کار، میزان درآمد)
 • توضیح در مورد محل اقامت (اقامت در هتل، خانه اجاره‌ای یا پیش دوستان همراه با دعوت‌نامه رسمی)
 • اگر برای سفر خود اسپانسر دارید، رابطه خود و نحوه کمک آنها را توضیح دهید. (آیا توسط شوهر، پدر یا هر شخص دیگری حمایت مالی می‌شوید؟)
 • درصورتی‌که نمی‌توانید، مدارک خاصی (مدارک مالی، مدارک اثبات رابطه فرزند یا زوجیت و…) را به سفارت ارسال کنید، توضیح دهید که چرا و چه مدارکی را جایگزین مدارک ارائه نشده کرده‌اید.
 • اسنادی را که بر روی پرونده قرار داده‌اید فهرست کنید.
 • شرکت یا موقعیت شغلی خود را در کاورلتر ذکر کنید و بنویسید که برای مدت زمان سفر خود مرخصی گرفته‌اید و باید پس از آن به کار خود بازگردید. حتی در صورتی که شغل شما آزاد است می‌توانید در مورد آن توضیح لازم را بدهید.

از شرح جزئیات در کاورلتر نترسید

شما می‌توانید دلیل سفر خود را کاملاً برای افسر سفارت با اطلاعاتی که در کاورلتر درج می‌کنید شرح دهید. به‌عنوان‌مثال، اگر برای شرکت در یک کنفرانس سفر می‌کنید، کاملاً نوع همایش، زمان برگذاری و دلایل حضورتان در آن را بنویسید یا در مورد دوست یا آشنایی که قرار است در عروسی آنها شرکت کنید توضیح بدهید!

چه اطلاعاتی شما را یک توریست واقعی معرفی می‌کند؟

سعی کنید جزئیات سفر خود شرح دهید! برای مثال بلیت‌های رزرو شده چندین جاذبه‌ توریستی (بلیت‌ یک کشتی کروز، موزه، جشنواره یا کنسرت، رزرو وقت دکتر، بلیط نمایشگاه) بر روی پرونده ویزای خود قرار داده و در کاورلتر در مورد آنها به افسر توضیح دهید. با این کار افسر سفارت، توریستی، پزشکی یا تجاری بودن سفر شما را بهتر می‌پذیرد! همچنین بهتر است نام مکان‌های تفریحی، بیمارستان، همایش‌ها یا شرکت‌هایی که قصد بازدید از آنها را دارید با تاریخ دقیق ذکر کنید.

کاورلتر وابستگی ملکی، شغلی و عاطفی را شرح می‌دهد!

در کاورلتر به افسر سفارت توضیح دهید که مشغول به کار هستید یا دارایی‌هایی دارید که باید برای آنها دوباره به کشور خود باز گردید! برای مثال می‌توانید اسناد ملکی که بر روی پرونده خود قرار داده‌اید را به‌خوبی برای افسر سفارت شرح دهید و حتی به او توضیح دهید که برای انتقال یکی از اسناد باید در تاریخ معینی به ایران باز گردید! همچنین در این‌گونه مواقع یکی از تأثیرگذارترین مدارکی که می‌تواند برای افسر شرح داده شود سند ازدواج و فرزندان است! در اکثر پرونده‌هایی که فرد متأهل درخواست ویزا می‌دهد به دلیل اینکه افسر سفارت می‌داند این فرد در ایران وابستگی عاطفی قوی (همسر و فرزندان) دارد، ویزا را صادر می‌کند!

اشتباهات رایج در نوشتن کاور لتر

 • کاور لتر نباید خیلی طولانی باشد و باید فقط اطلاعات کلیدی در مورد شما به افسر سفارت بدهد.
 • اطلاعات موجود در کاور لتر باید با مدارکی که به سفارت ارائه می‌دهید مطابقت داشته باشد.
 • سعی کنید ادعاهای خود را همراه با مستندات به سفارت ارائه دهید! (هر صحبتی که می‌کنید مدارک آن در پرونده موجود باشد)
 • مطمئن شوید که به‌درستی دلایل سفر به کشور موردنظر و قصد بازگشت به کشور محل اقامت خود را توضیح می‌دهید. برای مثال، «من می‌خواهم از هلند بازدید کنم؛ زیرا آن را دوست دارم یا من می‌خواهم از هلند بازدید کنم؛ زیرا کشور خوبی است» دلایل منطقی برای اینکه چرا شما می‌خواهید از هلند (یا یکی دیگر از کشورهای شینگن) بازدید کنید، نیستند.
 • در جملات خود سعی کنید دقیق باشید، برای مثال «من می‌خواهم از فرانسه دیدن کنم، زیرا از کودکی مجذوب فرهنگ فرانسه بودم». این جمله نشان می‌دهد شما از گذشته‌های دور، قصد سفر به این کشور را داشته‌اید!

در مورد دلایل بازگشت به کشور خود دقیق باشید!

نوشتن «به کشور محل اقامتم بازخواهم گشت چون نمی‌توانم در منطقه شینگن بمانم» دلیل منطقی برای افسر سفارت نیست! بر همین اساس بهتر است برای افسر این‌گونه توضیح دهید که «در 15 آگوست به کشورم بازخواهم گشت، زیرا کارفرما به من بیش از 3 هفته مرخصی نداده است» یا «من در 20 سپتامبر بازخواهم گشت، زیرا باید در یک همایش به دستور کارفرما شرکت کنم.»

در «Cover Letter» اطلاعات تکراری به افسر ندهید!

یکی از اهداف نوشتن نامه شرح درخواست ویزا (Cover Letter)  این است که جزئیاتی از سفر خود را بیان کنید که توسط سایر اسناد شما مشخص نشده است! به‌عنوان‌مثال، در صورت درخواست ویزای توریستی نباید بنویسید: “من بین 20 اکتبر 2022 تا 17 نوامبر 2022 به اسپانیا سفر خواهم کرد و در هتل هیلتون در خیابان مسیجری 23 مادرید اقامت خواهم داشت.

البته، این اطلاعات مهم است، زیرا جزئیات مربوط به سفر شما را نشان می‌دهد، اما افسران سفارت یا کنسولگری می‌توانند با بررسی واچر پرواز و هتل شما به راحتی به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند!

به‌ عنوان‌ مثال، می‌توانید بنویسید: “من بین 20 اکتبر 2022 تا 17 نوامبر 2022 به اسپانیا سفر خواهم کرد. تقریباً یک ماه در اسپانیا اقامت خواهم داشت، زیرا معتقدم که برای بازدید از مهم‌ترین مقصد توریستی اروپا به زمان نیاز دارم. من در هتل مارینا در خیابان مساجری 23 اقامت خواهم داشت؛ زیرا هتل در فاصله چند قدمی مهم‌ترین مکان‌های دیدنی مادرید قرار دارد.

 • فراموش نکنید، وقتی کاور لتر طولانی باشد افسر سفارت یا کنسولگری دیگر حوصله‌ای برای خواندن آن ندارد و به مطالب مهم توجه نمی‌کند، پس تا جایی که می‌توانید نامه خود را خلاصه بنویسید.

غلط املایی در کارو لتر و مردودی در اخذ ویزا!

همه متقاضیان ویزا مسلط به زبان انگلیسی نیستند و افسران سفارت یا کنسولگری‌ها در صورتی‌ که غلط املایی داشته باشید پرونده را ریجکت نمی‌کنند. (به خصوص به این دلیل که به احتمال زیاد انگلیسی، زبان مادری افسر سفارت نیست). اما نامه‌ای که حاوی اشتباهات املایی بیش از حد باشد و از قوانین نگارشی پیروی نکند باعث می‌شود افسر سفارت به این باور برسد که شما به ویزای خود هیچ اهمیتی نمی‌دهید یا منظور شما را به درستی متوجه نشود! بنابراین، باید قواعد و علائم نگارشی را رعایت کنید.

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 1836
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

حتی برای کارگزاری هم می‌توان کاور‌لتر نوشت!

از آنجایی که کاورلتر یک نوع نامه شرح پرونده و مدارک نیز محسوب می‌شود، شما می‌توانید برای شرح مدارک پرونده‌ای که به کارگزاری تحویل می‌دهید، نامه شرح درخواست بنویسید. این کار کمک می‌کند توضیح کاملی از مدارک استفاده شده در پرونده به دست کارمند کارگزاری برسد و پرونده شما منظم‌تر باشد!

نمونه کاور لتر‌‌‌ انواع ویزا

نمونه کارو لتر برای ویزای توریستی

April 03, 2022

EMBASSY OF THE FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY
Tehran. iran

Subject: Mohammad Ahmadi (write your full name), iranian Passport No: (write your passport number), Schengen Visa for Visit Friend/Family.Dear Sir/Madam,

I would like to apply for a Schengen visa upon my intention to travel to Germany from June 2 to June 28, 2022

The main purpose of my travel is to visit my German friends. However, I look very forward to also visit the magnificent sights throughout Germany, as well as experience the famous German food and learn the German culture and way of life. During my stay, me and my friends wish to spend a holiday in the Netherlands and France to celebrate my upcoming graduati

I am employed at <name of employer> in <address of employer> since April 2014, currently holding the position of Marketing Executive. My employer has already approved my vacation from work for the duration of this trip

:Please, find the following documents to support my visa application

Visa application form, duly dated and signed with attached passport-size pictures

Passport, showing my travel experience

Travel Insurance, coverage of €30,000

E-ticket reservation for my flight Mahan Air for Imam Khomeini International Airport  – Frankfurt – [June 2-June 28, 2022]

Hotel reservations for our holidays in the Netherlands and France

Employment and leave certificates showing approved leaves as well as the date I am expected to return to work

ITR, Payslips, and Savings Account as proof of my income

:Planned Itinerary

City(Country) Days Departure date Arrival date
Flight from tehran to  Frankfurt via LH-761 5 June 6, 2022 June 2, 2022
Sightseeing in Germany 3 June 10, 2022 June 7, 2022
Travel from Frankfurt to Amsterdam Schiphol; Arrive in Amsterdam and stay at Clemens Hotel 2 June 11, 2022 June 10, 2022
Sightseeing in the Netherlands 3 June 14, 2022 June 11, 2022
Travel from Amsterdam Schiphol to Paris Gard du Nord and stay at Ibis Hotel – Sacré Coeur 2 June 15, 2022 June 14, 2022
Sacré Coeur, Opera, Tour Eiffel, Musee du Lourve 3 June 17, 2022 June 15, 2022
Chateau de Versailles 4 June 20, 2022 June 17, 2022
Travel from Paris Gard du Nord to Frankfurt via Air France 8 June 28, 2022 June 20, 2022
Flight back to tehran from Frankfurt via  Lufthansa 1 June 28, 2022 June 28, 2022

I trust that you will find everything is in order. For any questions or clarifications, please do not hesitate to contact me anytime

.Thanking you in advance for a favorable reply to my application

,Sincerely

<Your Complete Name>
<Your Address>

 • شما میتوانید نمونه انگلیسی کاور لتر برای ویزای توریستی را از این جا دانلود کنید:
دانلود نمونه انگلیسی کاور لتر دانلود فرم

نمونه کاور لتر ویزای تحصیلی کانادا

Applying for Study Permit in Canada
June 1, 2022.

Ali javanmehr
Flat No. 100, Apartments
Tehran pars, 110034
iran

High Commission of Canada to turkey, in İstanbul
Visa Section
iran

Attn.: Visa officer
Subject: Canadian Study Permit Application

,Dear Sir/Madam
I have recently been accepted into a prestigious graduate program at the University of Waterloo in Canada and intend to apply for an official study permit. I have included my original University acceptance letter with this application packet

I have qualifications as a professional software developer and have worked in iran IT industry for six years. I currently work for a sizable IT company based in New Delhi and have served in this role for the last two years

I secured this lucrative job with the help of the computer science degree I earned at Delhi Technological University in 2016. I learnt to design and write codes that are implemented in numerous software used globally. iran software development industry is accelerating rapidly, and many companies have begun seeking developers who specialize in niche programming languages. For this reason, I am attempting to expand my knowledge base and skills by enrolling in an international graduate program

I chose a graduate program focusing on Programming Languages at the University of Waterloo because I believe it is among the best educational institutions globally for this study area. Many of the program’s professors have contributed to innovative developments in the software programming field. The Waterloo-Kitchener area is also renowned for producing many talented individuals in the computer science field, and this has led to the region being referred to as Canada’s Silicon Valley. By contrast, my educational prospects in iran are fairly limited. New Delhi is a major city with many reputable educational institutions. However, none offer the graduate program I am pursuing. I also believe being immersed in a North American setting will allow me to learn to adapt my skills to multinational companies once I return to iran

I have currently paid the University of Waterloo $14,000 CAD to cover my fees for my first semester. You can verify this transaction in the bank draft I have attached with my application

I have also found accommodation at a dormitory on the University’s campus. The dormitory’s address is as follows

Suite #303, Village 1, University of Waterloo
200 University Ave W
Waterloo, ON, N2J 4B6, Canada

I have paid my accommodation fees for the first semester. You can contact the University administrator in charge of the dormitory at the following phone number: +1 519-888-4567 ext. 84086

Funds Available

I currently have $50,000 CAD in my iranian bank account. You can verify this amount in the bank statement I have supplied with the application package. You can also verify that I have steadily built up these savings from the monthly salary deposits I received from my job at Linus Technologies in Tehran

I intend to return to iran after completing my graduate program at the University of Waterloo. Both my elderly parents (picture attached) reside in Tehran, and I plan to take care of them after returning. I also plan to take over the duty of managing their rental property in the city. My older brother (picture attached) will be performing this duty while I complete my studies in Canada.

I would greatly appreciate your support in issuing a study permit before August 1st, 2022, so that I may depart for Canada by August 15th, 2022 for my program’s orientation. I have included all the relevant information requested in the original application package. Please contact me at +98 0212855593 or siyah.sefid@gmail.com if you need me to submit additional further information or .documents for my application

Thank you

,Yours Sincerely

____[SIGNATURE LINE]____
Ali javanmehr

Expense/Funds Summary

:Accommodation
First Semester’s Rent: CAD$ 3,500
Payable Rent Amount: CAD$ 3,100

:Tuition Fee
First Year’s Tuition Fee: CAD$ 28,000
First Semester’s Tuition Fee: CAD$ 14,000
First Semester’s Payable fee: CAD$ 13,000

Total Bank Balance in my account $50,000 CAD

:Note: The documents and other items enclosed with my application are summarized below

Cover letter

Checklist form (IMM 5483)

Completed and Signed Application form

Supplementary Information form

Letter of Acceptance provided by the University of Waterloo. (Original + one copy)

Payment Receipt for First Semester’s Tuition

Confirmation of Accommodation at Village 1 Dormitory at the University of Waterloo

Proof of funds (Bank statement from the past six months)

.Statement from my bank manager describing my financial history

.Originals and photocopies of my educational documents

Original IELTS language test results

Recommendation letter from my work supervisor

Original passport and one copy

Pictures of my parents and brother

Copy of my Identity Card

Six recent photos

Police clearance certificate

نمونه کارو لتر ویزای پزشکی

نکات اصلی که باید در مورد کاورلتر ویزای پزشکی رعایت کنید عبارت‌اند از:

 • نوع بیماری باید کاملاً مشخص باشد و در نامه شرح درخواست ویزا توضیح داده شود.
 • نوع درمان توصیه شده باید توسط یک پزشک معتبر مشخص و شرح داده شود.
 • پزشک شما باید طول درمان را کاملاً مشخص کند.
 • در صورتی که باید در بیمارستان خاصی بستری شوید باید نام بیمارستان ذکر شود.
 • اسم دکتر و توصیه‌نامه می‌تواند کاورلتر شما را بهتر کند!

نمونه کاورلتر فارسی ویزای پزشکی

Current Date

Name of Referring Hospital

Address and Phone

Patient Name

Dear Sir/Madam

I am writing on behalf of my patient, (patient name here), to document the medical need of (medication/treatment/equipment in question) for the treatment of (the exact diagnosis). Please, find in this letter the information regarding the patient’s medical diagnosis and history and a summary of my treatment motive

:Patient’s Diagnosis and History

(Here include the information regarding the patient’s condition and diagnosis as well as the patient’s relatable history)

:Treatment

(Include information on the treatment and the course of care up to this point, and why the medication/treatment/equipment in question) is required and how you expect it will benefit your patient

:Treatment Duration

(Length of time the medication/treatment/equipment in question is necessary – possibly not exceeding 12 months)

Summary

In summary, the (medication/treatment/equipment in question) is medically necessary for this patient’s medical condition and/or improvement

Please, do not hesitate to contact me should any additional information be required to ensure the approval of the (medication/treatment/equipment in question)

,Sincerely

     (Name and signature of physician) 

.Your licensed provider must complete, date and sign the letter

نمونه فارسی کاور لتر ویزای تجاری

[Letterhead of Company]

To: Consulate General of [the country of travel]

[Date]

:Dear Consul General

Through this letter, I want to confirm that Mr./Mrs. [Name and last name] is an employee at our firm [company name], as [job title/position]. Mr./Mrs. [Name] has been working with our company for the last [number of years] and will be travelling to [name of city], [country] starting from [date of entry] until [date of exit] for a total of [number of days] to attend to the following work-related activities

Write in as much detail as possible about the business that will be conducted abroad

While [name of employee] is visiting your country, it is important to also visit [name of visiting company and contact details]

Mr./Mrs. [Name] will be staying at [hotel name, address, phone number]

I kindly ask for the [visa type] to be issued to Mr./Mrs. [Name and last name] at your earliest convenience

Please, do not hesitate to contact me should you have any further inquiries

Thank you for your assistance

Sincerely

[Supervisor signature]

[Name and last name]

[Title]

[Phone number]

سؤالات متداول کاورلتر ویزای شینگن

در صورت سفر به چند کشور شینگن باید تاریخ ورود و خروج به آنها نیز در کاورلتر ذکر شود؟

در این نوع سفر‌ها بهتر است تاریخ ورود و خروج و فعالیت روزانه (بازدید از مکانی خاص یا یک دوست و…) سفر شما در غالب یک جدول نوشته شود.

آیا برای کارگزاری‌ها هم باید کاور لتر نوشته شود؟

کاورلتر یک نوع نامه شرح مدارک هم است. پس می‌توان برای کارگزاری‌ها به قصد شرح مدارک پرونده نامه نوشته نوشت.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر