چند وقتی است که طرح دیجیتالی شدن ویزای شینگن به تصویب اتحادیه اروپا رسیده است. به دنبال این تصمیم و با ایجاد سامانه فوق، متقاضیان دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای الصاق لیبل ویزا نداشته و قادر خواهند بود تا با اقدام از طریق سامانه یکپارچه ویزای شینگن، ویزای خود را الکترونیکی و به صورت بارکد دریافت کنند.

فرصت‌های دیجیتالی شدن ویزای شینگن

با این سامانه دیگر نیازی به درخواست جداگانه ویزا از هر کشور نیست و درخواست ویزا، بارگذاری مدارک، و پرداخت هزینه ویزا از تمامی کشورهای شینگن از طریق این سامانه امکانپذیر خواهد بود. البته متقاضیان نخستین ویزای شنگن و افرادی که بیش از ۵ سال از انگشت‌نگاری آنها گذشته باشد، کماکان باید برای ثبت اطلاعات بیومتریک به صورت حضوری به سفارت یا کارگزاری کشور مقصد مراجعه نمایند.

این طرح از سال 2028 به طور رسمی اجرایی خواهد شد و کارشناسان عقیده دارند که اجرای این طرح باعث‌ جلوگیری از جعل ویزای لیبلی و آسان‌تر شدن روند درخواست ویزای شینگن خواهد شد. اما احتمالا اجرای این طرح، چالش‌ها و مشکلات خاص خود را داشته باشد.

چالش‌های سامانه دیجیتالی ویزای شینگن

اعمال قوانین مشترک ویزا برای ۲۹ کشور عضو شنگن پیچیدگی‌های بسیاری دارد. اگرچه اتحادیه اروپا در تنظیم مقررات مشترک بین کشورهای شنگن تا کنون موفق عمل کرده اما باز هم ممکن است هر کشوری قوانین و ملاحظات خود را داشته باشد و ادغام این سیاست‌های متمایز با کد ویزای شینگن در سامانه دیجیتالی شنگن، با چالش‌هایی همراه خواهد بود:

محدودیت در لغو روادید

نخستین چالش احتمالی بررسی لغو روادید به صورت یک‌جانبه یا دوجانبه برای شهروندان کشورهای گوناگون خواهد بود زیرا در مواردی، برای افراد جویای کار، مشاغل خاص مانند خدمه هواپیما، دیپلمات‌ها و همچنین دانش‌آموزان مدرسه استثنا در نظر گرفته می‌‌شود.

نمایش مدارک اختصاصی هر پرونده

دومین چالش این سامانه نمایش فهرست مدارک تکمیلی مختص هر کشور است. این فهرست باید به گونه‌ای باشد که تنها چک لیست مدارک مورد نیاز ویزای شینگن به صورت اختصاصی برای پرونده هر شخص به او نمایش داده شود تا بتواند به راحتی آنها را بارگذاری کند.

شرایط متفاوت ویزای هر کشور

برخی از شرایط صدور ویزای کشورهای عضو شینگن نیز ممکن است متفاوت باشد. به طور مثال، فرانسه تنها دعوت‌نامه رسمی از بستگان و دوستان نزدیک را می‌پذیرد اما شاید سایر کشورها در این خصوص شرایط دیگری داشته باشند.

چالش‌های تورهای ترکیبی دور اروپا

ممکن است شما بخواهید به چندین کشور در منطقه شینگن سفر داشته باشید. در این صورت این سامانه باید بتواند وظیفه بررسی درخواست را به کشوری که مقصد اصلی سفر شما خواهد بود بسپارد. ضمن اینکه باید با تخمین هزینه‌های متفاوت اقامت در این کشورها میزان تمکن مالی لازم را نیز برآورد کند.

کشور پیشرو در صدور ویزای دیجیتال شینگن

با شروع سال میلادی کشور فرانسه، با ایجاد بخش «کنسولگری المپیک» بررسی درخواست و صدور ویزای المپیک برای ۱۵ هزار ورزشکار، ۹ هزار خبرنگار و نمایندگان کشورهای خارجی حاضر در المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۴ را آغاز کرد تا به عنوان پیشرو در این زمینه، فرایند رسیدگی به درخواست ویزا را برای متقاضیان و کارکنان بخش کنسولی ساده‌تر کند.

سهل و ممتنع دیجیتالی شدن ویزای شنگن

دیجیتالی شدن ویزای شنگن با استقبال زیادی مواجه شده و قرار است تا با هدف بهبود روند اخذ این ویزا راه‌اندازی شود. اما این تغییر ممکن است به سردرگمی بیشتر متقاضیان و افزایش حجم کار کارکنان بخش کنسولی منجر شود.

منبع خبر: euronews

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر