اتحادیه اروپا از طرح اولیه خود برای بازنگری در هزینه‌های درخواست ویزای شینگن به میزان 12% خبر داد.

هزینه‌های جدید درخواست ویزای شینگن قرار است که به قرار زیر باشد:

  • ویزای شینگن برای بزرگسالان ۹۰ یورو
  • ویزای شینگن برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۴۵ یورو
  • درخواست ویزای شینگن برای کودکان زیر ۶ سال نیز کماکان رایگان خواهد بود.

در این پیش‌نویس همچنین ذکر شد که دفاتر ارائه‌دهنده خدمات ویزای شینگن می‌توانند هزینه بیشتری را برای خدمات خود اعمال کنند و از آنجایی که دفاتر کارگزاری شینگن تا حداکثر نیمی از هزینه ویزا را بابت خدمات خود می‌توانند دریافت کنند، اکنون سقف مشخص شده برای خدمات آنها از ۴۰ به ۴۵ یورو می‌رسد. با این تفاسیر باید منتظر بمانیم تا ظرف چند ماه آینده هزینه ویزای شینگن کشورهای مختلف از 120 به 135 یورو افزایش یابد.

مهارم تورم اروپا با ویزا!

پیش‌تر و در فوریه ۲۰۲۰ نرخ ویزای شینگن افزایش یافت و حالا پیشنهاد فعلی در دسامبر ۲۰۲۳ در جلسه با کارشناسان کشورهای عضو شینگن به تایید اکثریت رسیده است. کمیسیون اروپا هر سه سال یکبار و با توجه به عواملی مانند نرخ تورم در اتحادیه اروپا و میانگین حقوق کارمندان دولت در کشورهای عضو شینگن، هزینه‌های ویزای شینگن را مورد ارزیابی و بازنگری قرار می‌‎دهد.

البته در این طرح، هزینه تمدید ویزای شینگن همچنان بدون تغییر (۳۰ یورو) باقی‌ مانده است. ضمن اینکه طرح بازنگری هزینه‌ها شامل کشورهایی که اتحادیه اروپا پیش‌تر با آنها برای تسهیل صدور ویزا به توافق رسیده است، نخواهد شد.

بازخورد شهروندان اروپا

کمیته اروپا  این امکان را فراهم کرده که تا 1 مارس 2024 شهروندان اتحادیه اروپا بنظر خود را در خصوص موافقت یا عدم موافقت با افزایش هزینه‌ ویزای شینگن به کمیسیون ارائه کنند. این در حالی است که شهروندان برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله آلمان، نارضایتی خود را از این تصمیم ابراز و باور دارند که کشورهایشان پول کافی برای مبارزه با تورم را دارند و جبران کمبود بودجه از محل افزایش هزینه‌های درخواست ویزای شینگن غیر منطقی است. زیرا سایر کشورهای جهان هم درگیر تورم هستند و این افزایش قیمت، ممکن است باعث کاهش تقاضا برای تورهای اروپایی شود. به هر روی، در صورت تصویب این قانون، ۲۰ روز پس از انتشار آن در مجله رسمی اتحادیه اروپا اجرایی خواهد شد.

منبع: ویزالند؛ معتبرترین مرجع فارسی ویزا

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 1836
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر