سوپر ویزای کانادا

یکی از بزرگترین مشکلات بسیاری از مهاجران، دوری از خانواده است. پدر و مادر هایی که بخواهند به دیدار فرزندان خود در یک کشور خارجی بروند با مشکلات و پیچیدگی‌های فراوانی مواجه خواهند شد. یکی از این مشکلات اعتبار کوتاه ‌مدت ویزای توریستی است. در سال ۲۰۱۱ دولت کانادا قانونی را تصویب کرد که ورود پدر و مادرها یا پدربزرگ و مادربزرگ ‌های شهروندان را به کانادا آسان‌ تر کند. این قانون در نهایت به سوپر ویزای کانادا تبدیل شد.

در این مطلب می‌خوانید

📌 سوپر ویزای کانادا چه شرایطی دارد؟

📌 مدت اعتبار سوپر ویزا کانادا چقدر است؟

📌 چگونه برای دریافت سوپر ویزا اقدام کنیم؟

📌 هزینه دریافت سوپر ویزای کانادا چقدر است؟

سوپر ویزای کانادا چه شرایطی دارد؟

چنان که گفتیم قانون سوپر ویزا برای والدین و پدربزرگ و مادربزرگ ‌های شهروندان کانادا تدوین شده است. منظور از شهروندان کانادا مهاجرانی است که اقامت دائم کانادا و کارت PR داشته باشند و شهروند کانادا محسوب شوند. در این شرایط والدین می‌توانند از قانون سوپر ویزا کانادا استفاده کنند.

شرایط صدور ویزای کانادا به شرح زیر است:

 • متقاضی باید گذرنامه معتبر داشته باشد.
 • متقاضی باید ثابت کند که امکانات مالی کافی دارد و می‌تواند از عهده هزینه‌های خود در کانادا برآید.
 • فرد دعوت‌کننده باید امکانات مالی مناسب را طبق جدول حداقل درآمد داشته باشد.
 • متقاضی باید توسط یک شرکت بیمه کانادایی برای مدت حداقل یک سال بیمه شده باشد. این بیمه باید حداقل مبلغ صد هزار دلار را پوشش دهد.

مدت اعتبار سوپر ویزا کانادا چقدر است؟

مدت اعتبار سوپر ویزا کانادا در قانون ده سال تعیین شده است اما در هنگام صدور، با توجه به اعتبار گذرنامه صادر می‌شود. برای مثال در مورد گذرنامه‌های ایرانی که پنج سال اعتبار دارند، مدت اعتبار سوپر ویزای کانادا نیز حداکثر پنج سال خواهد بود. در مورد کشورهای دیگر این زمان متفاوت خواهد بود. در هر صورت، یک ماه قبل از پایان اعتبار گذرنامه، اعتبار سوپر ویزا نیز باطل می‌شود.

بهتر است قبل از اقدام به دریافت سوپر ویزای کانادا، اعتبار گذرنامه خود را تمدید کنید. سوپر ویزا کانادا به دو صورت چند ورودی (Multiple Entry) و تک ورودی (Single Entry) صادر می‌شود. پس از دریافت سوپر ویزای کانادا چند ورودی، متقاضی می‌تواند چند بار به کانادا سفر کند و هر بار تا مدت دو سال در این کشور اقامت داشته باشد. این مسئله مزیت سوپر ویزا نسبت به ویزای توریستی است که در آن متقاضی تنها به مدت شش ماه اجازه ماندن در خاک کانادا را دارد.

چگونه برای دریافت سوپر ویزا اقدام کنیم؟

سوپر ویزای کانادا به دو صورت انجام می پذیرد:

در روش اول، می‌توانید مدارک سوپر ویزای کانادای خود را، به صورت الکترونیکی برای افسر ویزای کانادا ارسال کنید. پس از پرداخت هزینه انگشت نگاری و بررسی مدارک سوپر ویزا کانادا، باید به یکی از دفاتر وک برای انجام انگشت نگاری مراجعه کنید. در مدت زمان پس از ۲ هفته تا ۳ ماه جواب سوپر ویزای کانادای شما اعلام خواهد شد که در صورت ویزا شدن، باید پاسپورت خود را برای دریافت ویزا، پیکاپ کنید.

در روش دوم دریافت سوپر ویزا کانادا باید به سفارت مراجعه کنید یا از طریق موسسه‌ها و دفاتر حقوقی مهاجرتی اقدام کنید. از آن جایی که سفارت کانادا در ایران تعطیل شده است، برای دریافت ویزا باید به کشورهای همسایه مراجعه کنید که بهترین گزینه در حال حاضر کشور ترکیه است.

مراحل دریافت سوپر ویزا شبیه ویزای توریستی است و مدارک مشابهی را نیاز دارد. به صورت کلی باید موارد زیر را به مسئولان مربوطه ارائه دهید:

 • اصل پاسپورت جدید و پاسپورت‌های قدیمی
 • شناسنامه ترجمه ‌شده
 • ترجمه مدارک ازدواج برای زوج‌هایی که با هم اقدام می‌کنند.
 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • فرم تکمیل‌شده اطلاعات خانوادگی
 • دو قطعه عکس رنگی ۳.۵ در ۴.۵ با پس‌زمینه سفید
 • ترجمه اسناد ملکی
 • ترجمه مدارک شغلی
 • گردش حساب سه یا شش ماه اخیر و نامه تمکن (Bank Statement) به زبان انگلیسی با مهر امور بین‌الملل بانک
 • مدارک مربوط به نسبت خویشاوندی با فرد مقیم کانادا و مدارک مربوط به تمکن مالی او
 • نام‌های کتبی از فرزند یا نوه ساکن کانادا مبنی بر این که هزینه‌های شما را تقبل خواهد کرد.
 • مدارک مربوط به بیمه از یک شرکت کانادایی

همه مدارک باید ممهور به مهر دارالترجمه رسمی باشد . پس از تهیه تمامی مدارک و تکمیل فرم‌های لازم، آن‌ها را اسکن کنید و به صورت آنلاین برای سفارت کانادا ارسال و رسید دریافت کنید. پس از این که درخواست ثبت شد و هزینه‌های لازم را پرداخت کردید، نامه‌ای برای مراجعه به Visa Application Center صادر خواهد شد. در این مرکز انگشت نگاری انجام می شود. پس از ثبت درخواست ۳۰ روز فرصت دارید برای انجام مراحل انگشت نگاری اقدام کنید.

با انجام انگشت نگاری و ثبت درخواست، مراحل بررسی پرونده در سفارت آغاز می شود. در این مرحله که ممکن است بین دو هفته تا سه ماه طول بکشد، یک کد پیگیری (Tracking ID) دریافت می کنید. با استفاده از این کد می توانید وضعیت پرونده خود را از طریق سایت سفارت پیگیری کنید. اگر درخواست متقاضی مورد قبول واقع شد، باید با در دست داشتن پاسپورت به همان مرکزی که انگشت نگاری در آن انجام شده است مراجعه و ویزای خود را دریافت کند. برای دریافت ویزا باید شخصا به مرکز مورد نظر بروید یا فردی را بفرستید که از طرف شما وکالتنامه داشته باشد.

قبل از اقدام برای ارائه درخواست سوپر ویزای کانادا به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • حتما قبل از اقدام به ارسال مدارک، از طریق وب‌سایت سفارت یا مشاوران حقوقی فهرست دقیق مدارک مورد نیاز را تهیه کنید.

 • اگر مدارکی که ارسال می‌کنید ناقص باشد، درخواست شما رد خواهد شد و هزینه و زمانی که صرف کرده‌اید هدر خواهد رفت.

 • در هنگام مصاحبه افسران کانادایی انگیزه‌های شما از سفر را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند پس از بازدید، قصد بازگشت به کشور خود را دارید. بسیاری درخواست‌ها در این مرحله رد می‌شوند. باید بتوانید به افسر مربوطه به ثابت کنید که قصد بازگشت به کشور خود را دارید.

 • اگر به همراه خانواده سفر می‌کنید، باید انگیزه بازگشت قوی داشته باشید. یعنی اهدافی باشد که به افسر ویزا اثبات کند پس از اتمام تاریخ سفر، به کشور خود بازمیگردید. در غیر این صورت به احتمال زیاد درخواست ‌تان رد می‌شود.

هزینه دریافت سوپر ویزای کانادا چقدر است؟

هزینه سوپر ویزای کانادا، ۳۰۰ دلار می باشد. از این مبلغ، ۱۰۰ دلار برای بررسی مدارک و ۸۵ دلار آن برای انگشت نگاری سوپر ویزای کانادا می باشد. درصورتی که افسر ویزای کانادا نیاز به آزمایشات پزشکی از متقاضی سوپر ویزای کانادا داشته باشد، هزینه آن به عهده متقاضی می باشد.

منبع: ویزالند

لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب اعلام کنید

امتیاز 4.1 از 11 رأی‌

دیدگاه ها

َ ارسال دیدگاه جدید

۱۲ دیدگاه ها

 • سلام و روز بخیر باشه.برادرم در خاک کاناداست و میخواد دعوتنامه بفرسته برای منو مادر و پدرم. سوالم اینکه که آیا این مدارک کامله و غیر از این مورد دیگری هست که باید در ایران انجام بشه؟ لیست یه سری مراکز پزشکی رو برای ما ارسال کردند که بریم برای مدیکال چک. آیا باید حتما این چک انجام بشه یا نیازی نیست؟

 • سلام بنده وهمسرم به همراه فرزند دوازده ساله می تونیم خانوادگی در خواست سوپر ویزا دهیم وبا هم اقدام به انگشت نگاری کنیم یا اینکه باید تکی برای اخذ ویزا اقدام کنیم ..در ضمن برای اثر انگشت می توان به سفارت اربیل مراجعه کرد

  • سلام؛ بله می تونید همزمان با هم اقدام کنید. .و فرزند شما زیر ۱۴ سال هست نیاز به انگشت نگاری نداره. برای رفتن به اربیل به دلیل بسته بودن مرز اگه اقامت دارید می تونید تشریف ببرید.

 • سلام وقت بخیر
  ببخشید من برای پدر و مادرم دارم سوپر ویزا اقدام میکنم و قبلا انگشت نگاری انجام دادن
  میخواستم بپرسم هزینه سابمیت برای هر نفر چقدر هست ؟
  من نگاه کردم برای هر نفر ۱۰۰ دلار هست درسته؟
  و اینکه معاینه پزشکی قبل از سابمیت باید انجام بشه یا بعد از سابمیت ویزا و با درخواست سفارت باید انجام بدن؟

   • ممنونم از پاسختون ، یعنی به هیچ عنوان نمیشه ویزا رو سابمیت کرد و بعد از درخواست سفارت و ارسال فرم از طرفشون و مهلتی که میدن آزمایشات رو انجام داد و ارسال کرد ؟

  • سلام، اعتبار ویزای کانادا ده ساله و یا تا پایان اعتبار پاسپورت شماست. پاسپورت ما هم ۵ ساله هست و شما بعد از ۵ سال باید مجددا درخواست ویزا بدید. فقط هزینه انگشت نگاری رو پرداخت نمی‌کنید. هزینه درخواست برای هر نفر ۲۰۰ دلار هست.

 • سلام
  روز بخیر. من می خوام برای کانادا اقدام کنم با فرزند ۷ ساله م.و با توجه به اینک ۵سال پیش همسرم رو طلاق دادم. و در حال حاضر اطلاعی از ایشون ندارم که کجا هستن و کجا زندگی می کنن. و چون می دونم برای کانادا رضایت ایشون هم نیاز هست. می خواستم بدونم حالا که خبری از ایشن ندارم چیکار باید بکنم.

  • سلام
   برای ویزای کانادا فرزندتون حتما باید از همسر سابقه تون در دفتر اسناد رسمی رضایت بگیرید که اجازه اخذ ویزا برای ایشون صادر بشه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه سفارتخانه‌هایی باز شده؟

در روزهای اخیر، برخی از سفارت‌ها، ارائه خدمات مربوط به اخذ ویزا را از سر گرفته‌اند؛ و برخی از تورهای اروپا هم برای برگزاری مهیا می شوند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مطالب زیر را دنبال کنید.