۷ ایرانی و ۹ کانادایی اعضای باند بین‌المللی جعل بودند که به‌صورت ماهرانه‌ای برای طعمه‌های خود ویزای جعلی کانادا تهیه می‌کردند. اعضای کانادایی باند اکثرا کارمند وزارت امور خارجه کانادا بودند و وظیفه‌شان به دست‌آوردن شماره سریال‌های واقعی برای ویزاهای جعلی بود.

به‌گزارش همشهری، اعضای ایرانی این باند که یک زن و ۵مرد هستند، ۲ روز پیش در عملیاتی غافلگیرانه در پایتخت دستگیر شدند. ماجرا از این قرار بود که مدتی قبل گزارشی در اختیار مأموران اداره۱۳ پلیس آگاهی تهران قرار گرفت که نشان می‌داد چند جاعل حرفه‌ای که پیش از این بارها به اتهام جعل زندان را تجربه کرده بودند پس از آزادی مجددا باند جعل راه‌اندازی کرده‌اند.

نقشه آنها این‌بار متفاوت‌تر بود؛ چراکه برخی از همدستانشان در ایران نبودند و در کشور کانادا زندگی می‌کردند. مأموران پلیس با شناسایی پاتوق این جاعلان سابقه‌دار، آنجا را به‌صورت نامحسوس تحت کنترل قرار دادند. هفته‌ها بررسی‌های نامحسوس کارآگاهان مشخص کرد که اعضای این گروه یک زن و ۵ مرد هستند که برای متقاضیان، ویزای کانادا تهیه می‌کنند؛

آن هم به‌صورتی که هیچ‌کس متوجه مهر جعلی ویزا روی پاسپورت‌ها نمی‌شد. مشتریان این باند که عمدتا افراد تحصیلکرده مانند پزشک، ‌خلبان، مهندس و… بودند به پاتوق جاعلان مراجعه کرده و با پرداخت ۴ تا ۱۵میلیون تومان یا حتی بیشتر ویزای اقامت در کانادا را دریافت می‌کردند.

اما پاتوق این باند آپارتمانی در طبقه ۱۷ برجی حوالی غرب پایتخت بود که مأموران پس از به‌دست آوردن اطلاعات کافی در عملیاتی غافلگیرانه هر ۶ عضو باند را به دام انداختند. سرکرده باند در تحقیقات گفت: همدستان ما در کانادا ۱۰نفر هستند. یکی از آنها ایرانی و تحصلیکرده است اما بقیه اهل کانادا بوده و در وزارت امور خارجه این کشور مشغول به‌کار هستند.

او ادامه داد: رابط ما در ایران با کمک این افراد شماره سریال ویزاها و تصویری از آنها را دریافت می‌کرد. حتی اعضای کانادایی باند نمونه مهر ویزاهایی که روی پاسپورت‌ها حک می‌شد را از طریق پست به ایران ارسال می‌کردند. در تهران تنها خانم گروه که از همدستان ماست، ‌پاسپورت‌ها را دریافت کرده و به‌دست ما می‌رساند.

همدستان ما با دستگاه‌هایی که داشتند نمونه مهرهای حک شده را درست کرده و روی پاسپورت افرادی که قصد سفر به کانادا داشتند حک می‌کردند. به این ترتیب، افراد متقاضی با مهر ویزایی که با اصل آن مو نمی‌زد راهی کشور کانادا می‌شدند و هیچ‌کس متوجه جعلی بودن آن نمی‌شد؛ چراکه شماره سریال‌ها از سوی وزارت امور خارجه کانادا تعیین شده و ماجرا لو نمی‌رفت.

وی ادامه داد: در این مدت افراد زیادی را با این شگرد راهی کانادا کردیم اما آمار دقیقی از آنها نداریم و نمی‌دانیم دقیقا چند نفر بودند. گاهی از طعمه‌هایمان دلار دریافت می‌کردیم که پس از تقسیم پول، سهم همدستان کانادایی را از طریق سفارت یا افرادی که راهی کانادا می‌شدند می دادیم.

این اما همه فعالیت باند جعل نبود. مأموران پلیس هنگام دستگیری اعضای این باند در مخفیگاهشان علاوه بر انواع دستگاه‌ چاپ، مهرهای مختلف و‌ پاسپورت‌های جعلی، دستگاه گنج‌یاب، اسلحه و مقداری عتیقه نیز کشف کردند. این یعنی مأموران در برابر یک باند حرفه‌ای قرار داشتند که علاوه بر جعل ویزا، اقدام به خرید و فروش اشیای عتیقه هم می‌کردند.

تحقیقات حکایت از این داشت که اعضای این گروه با خرید نقشه گنج به شهرهای مختلف ایران رفته و پس از بیرون کشیدن زیرخاکی، ‌اقدام به فروش آنها می‌کردند. آنها مجهز به سلاح بودند تا چنانچه خطری تهدیدشان کرد بتوانند از اسلحه استفاده کنند. اعضای این باند اعتراف کرده‌اند که برخی از زیرخاکی‌ها را به قاچاقچیان بین‌المللی فروخته و دلار دریافت می‌کردند. هم‌اکنون متهمان این باند برای انجام تحقیقات بیشتر و شناسایی شاکیان احتمالی در اختیار مأموران اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران قرار گرفته‌اند.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوا وبسایت ویزالند کمک کنید

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر