در حالت کلی، دانشگاه‌ها بر برنامه های علمی و حرفه ای تمرکز می‌کنند و کالج ها بیشتر در آموزش‌های حرفه ای و آشنایی با بازار کار فعالیت می‌کنند و معمولا کالج ها برنامه های آموزشی بیشتری نسبت به دانشگاه‌ها دارند. کلمات کالج و دانشگاه در کشورهای انگلیسی زبان معانی مخلتفی دارند.

کالج‌های کانادا

بر خلاف ایالات متحده آمریکا که در آن به مدارس محلی و یا اجتماعی کالج گفته می‌شود، کالج در کانادا برای ارائه آموزش های فنی و با هدف رشد اقتصادی کانادا فعالیت می‌کند. برنامه‌های مطالعاتی کالج‌های کانادا بر اساس روند بازارکار و نیاز‌های کارفرمایان در کانادا تعیین می‌شود. به طور خلاصه کالج ها معمولا به مهارت های اشتغال خاص، آموزش‌های حرفه‌ای و تجارت متمرکز می‌شوند واستخدام دانش آموزان پس از تحصیل، هدف مستقیم آنهاست! اندازه کلاس‌های درس در کالج بسیار کوچک است تا تعامل بین مدرس و دانش‌آموزان بیشتر باشد و بر همین اساس، تجربه عملی دانش‌آموزان تا حد چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. کالج‌ها تحت نظارت دانشگاه‌های کانادا و در ۳ مقطع تحصیلی کاردانی، لیسانس و گواهینامه (certificate) فعالیت می‌کنند.

اخذ پذیرش کالج در کانادا

برای اخذ پذیرش از کالج های کانادا نیازی به ارائه مدرک زبان آیلتس نیست و شما می‌توانید دوره‌های زبانی خود را در کالج بگذرانید. توجه داشته باشید که شما تا مقطع لیسانس می‌توانید در کالج های کانادا تحصیل کنید و در صورتی که مدرک فوق لیسانس و یا بیشتر داشته باشید، مجاز به ثبت نام در کالج های کانادا نمی‌باشید. Seneca, Humber و George brown از معروف ترین کالج های کانادا می‌باشند. شما می‌توانید درخواست پذیرش کالج مورد نظر خود را به گروه مسافرتی ویزالند ارائه کنید.

شهریه کالج‌های کانادا

به طور کلی شهریه کالج‌های کانادا سالانه از ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار کانادا متغییر است. تغییر شهریه به کالج مورد نظر و رشته انتخابی شما بستگی دارد. به طور مثال شهریه رشته IT در کالج Seneca که زیر مجموعه دانشگاه York می‌باشد، ۱۵ هزار دلار در سال می‌باشد. جهت اطلاع از شهریه رشته تحصیلی و کالج مد نظرتان، با کارشناسان ویزالند تماس بگیرید.

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 33143
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

رشته‌های تحصیلی کالج در کانادا

در کالج های کانادا می‌توانید در رشته‌های حسابداری، مردم شناسی، هنر، علوم زیستی، بازرگانی، شیمی، ارتباطات، علوم کامپیوتر، اقتصاد، فنی و مهندسی، زبان انگلیسی، علم وفناوری محیط زیست، جغرافیا، تاریخ، خدمات انسانی، طراحی داخلی، حرکت شناسی – دو و میدانی و رقص، ریاضیات، دستیار پزشکی، موسیقی، پرستاری، حقوقی، فلسفه، فیزیک، روانشناسی و غیره تحصیل کنید. در صورتی که رشته مدنظر خود را در رشته های بالا پیدا نکردید، با کارشناسان ویزالند تماس بگیرید.

دانشگاه‌های کانادا

دانشگاه ها در کانادا از نظر علمی مستقل هستند و بر مهارت‌های تحلیلی (توانایی درک و استفاده از اطلاعات) و برنامه‌های آموزشی و حرفه‌ای متمرکز هستند. در دانشگاه‌ها دانش آموختگان در مقاطع کارشناسیف کارشناسی ارشد و دکترا فارغ التحصیل می‌شوند. تکمیل دوره‌های آموزشی در دانشگاه حدودا بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. به همین دلیل تحصیل در دانشگاه‌های کانادا گزینه‌ جذاب تری برای دانشجویان بومی و حتی دانشجویان بین المللی است. تحصیل در دانشگاه‌ها معمولا گران تر از تحصیل در کالج می‌باشد اما برای مقاطع فوق لیسانس و یا دکترا می‌توانید از کمک‌های مالی دانشگاه (فاند) استفاده کنید. برای کسانی که علاقه‌مند به برنامه‌های حرفه‌ای مانند پزشکی و حقوق هستند، دانشگاه های کانادا یک گزینه عالی است! اخذ مدرک از دانشگاه‌های کانادا برای کسانی که می‌خواهند در رشته های مبتنی بر تحقیق کار کنند، توصیه می‌شود.

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، حتما باید مدرک آیلتس (برای ایالات انگلیسی زبان) و یا PTE (برای ایالات فرانسوی زبان) ارائه کنید. نوع مدرک زبان و نمره آن به رشته انتخابی شما در دانشگاه بستگی دارد. در صورتی که دارای مدرک دانشگاهی هستید و برای ادامه تحصیل به کانادا می‌روید، حتما باید مدارک شما توسط سیستم WES به تائید برسد. شما می‌توانید از مقطع کاردانی تا پست دکترا در دانشگاه های کانادا تحصیل کنید. دانشگاه آلبرتا در رتبه ۱۰۱ دانشگاه‌های جهان، دانشگاه بریتیش کلمبیا در رتبه ۴۳ جهان و دانشگاه کلگری در رتبه ۱۵۱ جهان از بهترین دانشگاه‌ها در کانادا هستند.

شهریه دانشگاه‌های کانادا

شهریه مقاطع لیسانس تا پست دکترا در دانشگاه‌های کانادا، به رشته و دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد. شهریه دانشگاه‌های کانادا سالانه از ۲۰ تا ۸۰ هزار دلار متغیر است. جهت اطلاع از شهریه رشته تحصیلی و دانشگاه مد نظرتان، با کارشناسان ویزالند تماس بگیرید.

رشته های تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا

در دانشگاه‌های کانادا می‌توانید در رشته های عمران، پرستاری، مدیریت کسب و کار، مهندسی سخت افزار، زمین شناسی، داروسازی، امور مالی و مالیاتی، مهندسی شیمی و علوم مدیریتی تحصیل کنید. دانشگاه های کانادا دارای رشته های تحصیلی زیادی هستند. در صورتی که رشته تحصیلی مورد نظر خود را در این مطلب پیدا نکردید، با کارشناسان ویزالند تماس بگیرید.

کالج بهتر است و یا دانشگاه؟

همه چیز به هدف شما از تحصیل در کانادا بستگی دارد. در صورتی که برای اقامت می‌خواهید ویزای تحصیلی بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم برای کالج اقدام کنید. اما اگر با هدف ارتقا دانش و دریافت مدرک تحصیلی معتبر می‌خواهید ویزای تحصیلی کانادا بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم حتما برای ثبت نام در دانشگاه اقدام کنید.

تفاوت فاند و پذیرش در چیست؟

نامه پذیرش به این معناست که شما برای تحصیل در مدرسه، کالج و یا دانشگاه مقصد مشکلی ندارید و پرداخت تمام هزینه‌های شهریه به عهده خودتان است. اما در فاند، کل هزینه شهریه و یا درصدی از آن برای شما کسر می‌شود. توجه داشته باشید که فاند فقط در مقاطع فوق لیسانس، دکتری و پست دکترا اعطا می‌شود.

سوالات متداول در مورد کالج و دانشگاه‌های کانادا

1. در صورت داشتن پذیرش و فاند، ۱۰۰% ویزا برای ما صادر می‌شود؟

خیر. ممکن است شما پذیرش و حتی فاند داشته باشید اما ویزا برای شما صادر نشود. پذیرش و فاند از سوی دانشگاه و کالج برای شما صادر می‌شود و فقط به مدارک، رشته و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد اما ویزا، از سوی سفارت کانادا صادر می‌شود و به مدارک مالی، تاریخچه سفری، اطلاعات خانوادگی و مدارک تحصیلی‌تان نیاز دارد.

2. برای مقطع پست دکترا چطور باید اقدام کنیم؟

برای مقطع پست دکترا شما باید خودتان با یکی از اساتید رشته تحصیلی‌تان در کانادا مکاتبه کنید. در واقع پذیرش و یا فاند مقطع پست دکترا، فقط از سوی اساتید و با توجه به شرایط شما ارسال می‌شود.

3. بهترین راه اخذ پذیرش از کالج های کانادا چیست؟

شما هیچ مانعی برای اخذ پذیرش از کالج های کانادا ندارید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که شانس ویزا برای مقطع گواهینامه و دیپلما نسبت به لیسانس (Bachelor)، کمتر می‌باشد.

4. در صورتی که مدرک آیلتس ۵ آکادمیک داشته باشیم، می‌تونیم از دانشگاه پذیرش بگیریم؟

بله. شما می‌توانید با پرداخت یک هزینه جداگانه، ادامه زبان خود را تا آیلتس درخواستی در کانادا بگذرانید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که مدرک زبان، براساس رشته تحصیلی مورد نظر درخواست می‌شود.

منبع: ویزالند

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر