در حالت کلی، دانشگاه‌ها بر برنامه های علمی و حرفه ای تمرکز می‌کنند و کالج ها بیشتر در آموزش‌های حرفه ای و آشنایی با بازار کار فعالیت می‌کنند و معمولا کالج ها برنامه های آموزشی بیشتری نسبت به دانشگاه‌ها دارند. کلمات کالج و دانشگاه در کشورهای انگلیسی زبان معانی مخلتفی دارند.

در این مطلب می‌خوانید

📌 کالج‌های کانادا

📌 اخذ پذیرش کالج در کانادا

📌 شهریه کالج‌های کانادا

📌 رشته‌های تحصیلی کالج در کانادا

📌 دانشگاه‌های کانادا

📌 اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

📌 شهریه دانشگاه‌های کانادا

📌 رشته های تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا

📌 کالج بهتر است و یا دانشگاه؟

📌 تفاوت فاند و پذیرش در چیست؟

📌 سوالات متداول در مورد کالج و دانشگاه های کانادا

کالج‌های کانادا

بر خلاف ایالات متحده آمریکا که در آن به مدارس محلی و یا اجتماعی کالج گفته می‌شود، کالج در کانادا برای ارائه آموزش های فنی و با هدف رشد اقتصادی کانادا فعالیت می‌کند. برنامه‌های مطالعاتی کالج‌های کانادا بر اساس روند بازارکار و نیاز‌های کارفرمایان در کانادا تعیین می‌شود. به طور خلاصه کالج ها معمولا به مهارت های اشتغال خاص، آموزش‌های حرفه‌ای و تجارت متمرکز می‌شوند واستخدام دانش آموزان پس از تحصیل، هدف مستقیم آنهاست! اندازه کلاس‌های درس در کالج بسیار کوچک است تا تعامل بین مدرس و دانش‌آموزان بیشتر باشد و بر همین اساس، تجربه عملی دانش‌آموزان تا حد چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. کالج‌ها تحت نظارت دانشگاه‌های کانادا و در ۳ مقطع تحصیلی کاردانی، لیسانس و گواهینامه (certificate) فعالیت می‌کنند.

اخذ پذیرش کالج در کانادا

برای اخذ پذیرش از کالج های کانادا نیازی به ارائه مدرک زبان آیلتس نیست و شما می‌توانید دوره‌های زبانی خود را در کالج بگذرانید. توجه داشته باشید که شما تا مقطع لیسانس می‌توانید در کالج های کانادا تحصیل کنید و در صورتی که مدرک فوق لیسانس و یا بیشتر داشته باشید، مجاز به ثبت نام در کالج های کانادا نمی‌باشید. Seneca, Humber و George brown از معروف ترین کالج های کانادا می‌باشند. شما می‌توانید درخواست پذیرش کالج مورد نظر خود را به گروه مسافرتی ویزالند ارائه کنید.

شهریه کالج‌های کانادا

به طور کلی شهریه کالج‌های کانادا سالانه از ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار کانادا متغییر است. تغییر شهریه به کالج مورد نظر و رشته انتخابی شما بستگی دارد. به طور مثال شهریه رشته IT در کالج Seneca که زیر مجموعه دانشگاه York می‌باشد، ۱۵ هزار دلار در سال می‌باشد. جهت اطلاع از شهریه رشته تحصیلی و کالج مد نظرتان، با کارشناسان ویزالند تماس بگیرید.

رشته‌های تحصیلی کالج در کانادا

در کالج های کانادا می‌توانید در رشته‌های حسابداری، مردم شناسی، هنر، علوم زیستی، بازرگانی، شیمی، ارتباطات، علوم کامپیوتر، اقتصاد، فنی و مهندسی، زبان انگلیسی، علم وفناوری محیط زیست، جغرافیا، تاریخ، خدمات انسانی، طراحی داخلی، حرکت شناسی – دو و میدانی و رقص، ریاضیات، دستیار پزشکی، موسیقی، پرستاری، حقوقی، فلسفه، فیزیک، روانشناسی و غیره تحصیل کنید. در صورتی که رشته مدنظر خود را در رشته های بالا پیدا نکردید، با کارشناسان ویزالند تماس بگیرید.

دانشگاه‌های کانادا

دانشگاه ها در کانادا از نظر علمی مستقل هستند و بر مهارت‌های تحلیلی (توانایی درک و استفاده از اطلاعات) و برنامه‌های آموزشی و حرفه‌ای متمرکز هستند. در دانشگاه‌ها دانش آموختگان در مقاطع کارشناسیف کارشناسی ارشد و دکترا فارغ التحصیل می‌شوند. تکمیل دوره‌های آموزشی در دانشگاه حدودا بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. به همین دلیل تحصیل در دانشگاه‌های کانادا گزینه‌ جذاب تری برای دانشجویان بومی و حتی دانشجویان بین المللی است. تحصیل در دانشگاه‌ها معمولا گران تر از تحصیل در کالج می‌باشد اما برای مقاطع فوق لیسانس و یا دکترا می‌توانید از کمک‌های مالی دانشگاه (فاند) استفاده کنید. برای کسانی که علاقه‌مند به برنامه‌های حرفه‌ای مانند پزشکی و حقوق هستند، دانشگاه های کانادا یک گزینه عالی است! اخذ مدرک از دانشگاه‌های کانادا برای کسانی که می‌خواهند در رشته های مبتنی بر تحقیق کار کنند، توصیه می‌شود.

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، حتما باید مدرک آیلتس (برای ایالات انگلیسی زبان) و یا PTE (برای ایالات فرانسوی زبان) ارائه کنید. نوع مدرک زبان و نمره آن به رشته انتخابی شما در دانشگاه بستگی دارد. در صورتی که دارای مدرک دانشگاهی هستید و برای ادامه تحصیل به کانادا می‌روید، حتما باید مدارک شما توسط سیستم WES به تائید برسد. شما می‌توانید از مقطع کاردانی تا پست دکترا در دانشگاه های کانادا تحصیل کنید. دانشگاه آلبرتا در رتبه ۱۰۱ دانشگاه‌های جهان، دانشگاه بریتیش کلمبیا در رتبه ۴۳ جهان و دانشگاه کلگری در رتبه ۱۵۱ جهان از بهترین دانشگاه‌ها در کانادا هستند.

شهریه دانشگاه‌های کانادا

شهریه مقاطع لیسانس تا پست دکترا در دانشگاه‌های کانادا، به رشته و دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد. شهریه دانشگاه‌های کانادا سالانه از ۲۰ تا ۸۰ هزار دلار متغیر است. جهت اطلاع از شهریه رشته تحصیلی و دانشگاه مد نظرتان، با کارشناسان ویزالند تماس بگیرید.

رشته های تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا

در دانشگاه‌های کانادا می‌توانید در رشته های عمران، پرستاری، مدیریت کسب و کار، مهندسی سخت افزار، زمین شناسی، داروسازی، امور مالی و مالیاتی، مهندسی شیمی و علوم مدیریتی تحصیل کنید. دانشگاه های کانادا دارای رشته های تحصیلی زیادی هستند. در صورتی که رشته تحصیلی مورد نظر خود را در این مطلب پیدا نکردید، با کارشناسان

کالج بهتر است و یا دانشگاه؟

همه چیز به هدف شما از تحصیل در کانادا بستگی دارد. در صورتی که برای اقامت می‌خواهید ویزای تحصیلی بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم برای کالج اقدام کنید. اما اگر با هدف ارتقا دانش و دریافت مدرک تحصیلی معتبر می‌خواهید ویزای تحصیلی کانادا بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم حتما برای ثبت نام در دانشگاه اقدام کنید.

تفاوت فاند و پذیرش در چیست؟

نامه پذیرش به این معناست که شما برای تحصیل در مدرسه، کالج و یا دانشگاه مقصد مشکلی ندارید و پرداخت تمام هزینه‌های شهریه به عهده خودتان است. اما در فاند، کل هزینه شهریه و یا درصدی از آن برای شما کسر می‌شود. توجه داشته باشید که فاند فقط در مقاطع فوق لیسانس، دکتری و پست دکترا اعطا میشود.

سوالات متداول در مورد کالج و دانشگاه های کانادا

در صورت داشتن پذیرش و فاند، ۱۰۰% ویزا برای ما صادر می‌شود؟

 خیر. ممکن است شما پذیرش و حتی فاند داشته باشید اما ویزا برای شما صادر نشود. پذیرش و فاند از سوی دانشگاه و کالج برای شما صادر می‌شود و فقط به مدارک، رشته و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد اما ویزا، از سوی سفارت کانادا صادر می‌شود و به مدارک مالی، تاریخچه سفری، اطلاعات خانوادگی و مدارک تحصیلی‌تان نیاز دارد. 

برای مقطع پست دکترا چطور باید اقدام کنیم؟

برای مقطع پست دکترا شما باید خودتان با یکی از اساتید رشته تحصیلی‌تان در کانادا مکاتبه کنید. در واقع پذیرش و یا فاند مقطع پست دکترا، فقط از سوی اساتید و با توجه به شرایط شما ارسال می‌شود. 

بهترین راه اخذ پذیرش از کالج های کانادا چیست؟

 شما هیچ مانعی برای اخذ پذیرش از کالج های کانادا ندارید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که شانس ویزا برای مقطع گواهینامه و دیپلما نسبت به لیسانس (Bachelor )، کمتر می‌باشد. 

در صورتی که مدرک آیلتس ۵ آکادمیک داشته باشیم، می‌تونیم از دانشگاه پذیرش بگیریم؟

 بله. شما می‌توانید با پرداخت یک هزینه جداگانه، ادامه زبان خود را تا آیلتس درخواستی در کانادا بگذرانید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که مدرک زبان، براساس رشته تحصیلی مورد نظر درخواست می‌شود.

منبع: ویزالند

لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب اعلام کنید

تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا و تفاوت پذیرش و فاند در چیست؟
امتیاز 4 از 11 رأی‌
اشتراک گذاری:

دیدگاه ها

۶ دیدگاه ها

 • سلام لطفا من رو راهنمایی کنید
  ۱. دانشگاه کبک چیه؟
  ۲. ایا اخذ اقامت دائم مربوط رشته یا دانشگاه های خاصی هست؟
  ۳. باتوجه شانس دریافت ویزا ایا دانشگاه برای اخذ اقامت دائم توصیه میشه؟
  ۴. براساس مقاله برای دانشگاه های ایالت کبک آیلتس ۶ بدرد نمیخوره؟

  بنده به رشته های نرم افزار و it علاقه مند هستم.
  با تشکر

  • سلام
   ۱. منظورت از چیه اسم دانشگاه هست؟
   ۲. خیر. در تمامی رشته‌ها و دانشگاه‌ها می‌تونید اقامت دائم بگیرید فقط یک سری شرایط رو باید در نظر داشته باشید .
   ۳. تفاوتی چندانی بین دانشگاه و کالج برای دریافت اقامت دائم نیست. بسته به رشته تحصیلی و پارامترها اکسپرس اینتری دارد.
   ۴. یک سری دانشگاه‌های انگلیسی زبان در کبک هست. آموزش زبان فرانسه در کبک نیز رایگان است.

   • سلام مجدد مرسی از توجهتون
    ۱. بله. مثلا دانشگاه های خوبش کدوماس؟ اصلا کبک توصیه میشه؟
    ۲. اخه شنیده بودم برای دندانپزشکی امکان گرفتن اقامت وجود نداره!
    ۳. منظورم از بابت ریسک دریافت ویزا هست. اینجوری اقدام برای دانشگاه بهتره؟
    ۴. منظوتون از رایگان اینه که تحصیل در دانشگاه های فرانسوی زبان رایگانه؟
    ۵. آیا با آیلتس ۶ هم میشه در دانشگاه های معتبر و خوب کبک واسه it ثبت نام کرد؟

    مجددا متشکرم

    • سلام
     ۱. در کبک و مونترال می‌تونید از دانشگاه‌های McGill و Bishop پذیرش بگیرید. کالج‌های CDI و lasalle نیز پیشنهاد می‌شود.
     ۲. خیر تمامی رشته‌ها به شرط پاس کردن نمره‌های اکسپرس اینتری منجر به اقامت می‌شوند.
     ۳. بسته به شرایط شما داره. شرایط تون رو اگر کامل بهم بگید بهتر می‌تونم راهنمایی کنم.
     ۴. خیر آموزش زبان فرانسوی رایگان هست.
     ۵. بله. اما توجه داشته باشید که برای یک سری گرایش‌های رشته IT باید آیلتس بیشتر از ۶ ارائه کنید.

 • سلام من چند سوال از شما دارم اول اینکه من در ایران مدرک دیپلم و فوق دیپلم با معدل ۱۷ و ۱۵ دارم و آیلس ۶.۵ رشته نرم افزار از دانشگاه فنی حرفه ای دارم میشه یک راست وارد رشته ریاضی در دانشگاه های کانادا بشم و سوال دوم اینکه اگه نمیشه یک راست وارد شد میشه اول وارد کالج بشم و بعد وارد دانشگاه در رشته ریاضیات بشم

  • سلام
   باید مدارکتون رو به دانشگاه مقصد ارسال کنید.
   اگر امکانش باشه که در این رشته تحصیل کنید، خود دانشگاه بهتون اطلاع میده.

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزایش شانس اخذ ویزا

با هزینه های گزافی که برای ویزا به سودجویان می‌پردازید، می‌توانید ۳ تور گروهی اروپا بخرید، ۳ بار به اروپا سفر کنید و با ۳ ویزای شینگن، از تمامی سفارت‌خانه‌ها موفق به گرفتن ویزا شوید!