شینگن در واقع به منطقه‌ای از اروپا گفته می‌شود که در حال حاضر شامل 29 کشور است و در این منطقه تمام محدودیت‌های مرزی و تردد حذف شده است. از این رو سفر در آن‌ها برای اتباع این کشورها نیاز به پاسپورت ندارد و مانند تردد در مناطق درون‌مرزی بدون محدودیت است. اما افراد خارجی برای ورود به این منطقه نیازمند اخذ ویزای شینگن هستند. یکی از انواع ویزاهایی که برای ورود به منطقه شینگن صادر می‌شود ویزای تحصیلی است.

این ویزا زیر مجموعه‌ای از ویزای ملی شینگن (Natinal Visa) است که به فرد اجازه می‌دهد مدت طولانی‌تری در این منطقه حضور داشته باشد. ویزای ملی شینگن به دو دسته یک ‌بار ورود (Single Entry) و چند بار ورود (Multi Entry) تقسیم می‌شود که ویزای تحصیلی شینگن جزو ویزای چند بار ورود به حساب می‌آید. با اخذ ویزای ملی چند بار ورود فرد می‌تواند به راحتی و بدون هیچ محدودیتی در تمام کشورهای عضو شینگن تردد کند. البته ویزای تحصیلی در ابتدا به صورت ۳ تا ۶ ماهه صادر می‌شود اما این زمان قابل تمدید است. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با شرایط و مزایای اخذ ویزای تحصیلی شینگن آشنا کنیم.

مزایای اخذ ویزای تحصیلی شینگن

یکی از مزایای اخذ ویزای تحصیلی شینگن این است که شما با داشتن آن‌ می‌توانید بدون نیاز به اخذ ویزای سایر کشورهای عضو منطقه شینگن به راحتی در آن‌ها تردد کنید. این موضوع زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که شما در طول تحصیل قصد سفر در سراسر اروپا را داشته باشید یا بنا به شرایطی مجبور به سفر به سایر کشورها شوید یا این که برای دیدار دوستان یا خانواده خود چندین بار در سال قصد ورود یا خروج به منطقه شینگن را داشته باشید. در صورت داشتن این ویزا شما با مشکل مواجه نخواهید شد.

شرایط ویزای تحصیلی شینگن

برای اخذ ویزای تحصیلی شینگن یا انواع دیگر ویزای شینگن پس از ارائه مدارک شرایط متقاضی بررسی می‌شود. تعدادی از شرایطی که برای تمام ویزاها از جمله ویزای تحصیلی اعمال می‌شود به شرح زیر است:

 • به عنوان یکی از اولین شرایط ویزای تحصیلی شینگن ارائه دلیل قانع‌کننده برای بازگشت به کشور مبدأ است. به این معنی که فرد باید بتواند ثابت کند که قصد دارد پس از پایان مدت زمان تحصیل به کشورش بازگردد.
 • یکی دیگر از شرایط ویزای تحصیلی شینگن داشتن تمکن مالی است. به این معنی که شما بتوانید ثابت کنید در طول اقامت خود توان تأمین تمام هزینه‌های خود را دارید و هیچ بار مالی برای کشور محل اقامت خود نخواهید داشت.
 • داشتن سابقه سفر به اروپا و البته شرایط سنی (بالای سی سال) از جمله امتیازاتی است که سبب سهولت در اخذ ویزا خواهد بود.

هزینه ویزای تحصیلی شینگن

در صورت درخواست برای ویزای تحصیلی شینگن و پرداخت هزینه آن مبلغ پرداختی قابل‌استرداد نیست. به این معنی که شما پس از پرداخت مبلغ نمی‌توانید آن را پس بگیرید.

هزینه ویزا بسته به نوع آن، سن شخص درخواست‌کننده، کشوری که از طریق آن اقدام می‌کنید و … متفاوت است اما برای ویزاهای بلندمدت (بیش از ۹۰ روز) این مبلغ چیزی حدود ۹۰ یورو است. هزینه ویزای تحصیلی شینگن نیز مبلغی در این حدود است؛ چراکه این ویزا نیز نوعی ویزای بلندمدت محسوب می‌شود.

پرداخت هزینه ویزای تحصیلی شینگن به دو صورت نقدی و در سفارت کشور موردنظر یا به صورت پرداخت اینترنتی و با کارت اعتباری امکان‌پذیر است. البته باید به این نکته توجه داشت که سفارت بعضی از کشورها پرداخت مبلغ را با کارت اعتباری نمی‌پذیرند پس بهترین گزینه پرداخت حضوری خواهد بود.

مدارک ویزای تحصیلی شینگن

برای اخذ ویزای تحصیلی شینگن شما نیاز دارید تا مدارک خود را قبل از مصاحبه به سفارت کشوری که از آن درخواست داده ‌اید ارائه کنید. مدارک ویزای تحصیلی شینگن شامل موارد زیر خواهند بود:

 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا:

این فرم به صورت حضوری یا اینترنتی از سفارت کشور مورد نظر (یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن) قابل دریافت است و باید به صورت کامل و با اطلاعات حقیقی تکمیل و امضاء شود.

 • دو قطعه عکس:

دو قطعه عکس رنگی با زمینه سفید و ابعاد ۴.۵*۳.۵ که حداکثر سه ماه قبل گرفته شده باشد تا با چهره فرد تطابق بیشتری داشته باشد.

 • گذرنامه معتبر:

گذرنامه ‌ای که در پنج سال اخیر صادر شده باشد و حداقل تا سه ماه پس از پایان زمان اقامت فرد در حوزه شینگن اعتبار داشته باشد.

 • یک کپی از صفحات مهم گذرنامه
 • گذرنامه قبلی:

در صورتی که فرد دارای گذرنامه منقضی باشد، باید آن را همراه با گذرنامه جدید و سایر مدارک دیگر ارائه کند.

 • اثبات اقامت:

نوعی مدرک که از طرف کشور محل زندگی شخص صادر می‌شود و اثبات می‌کند که ایشان، شهروند یا ساکن آن کشور است. سند ملکی و یا اجاره نامه جزو مدارک اثبات اقامتی است.

 • رزرو بلیط هواپیما:

مشخص کردن زمان و شماره پرواز رفت‌ به حوزه شینگن (مدارکی که نشان‌دهنده رزرو پرواز باشند) و یا ارائه برنامه سفری

 • بیمه پزشکی مسافرتی:

مدرکی که از طرف بیمه‌کننده اروپایی صادر شده باشد و تأیید کند که شما در تمام طول مدت اقامت خود در سراسر منطقه شینگن دارای بیمه پزشکی برای شرایط اضطراری و تا سقف ۳۰ هزار یورو (۵۰ هزار دلار) هستید.

 • مدارک مربوط به محل سکونت:

مدارکی که نشان‌دهنده محل سکونت شما در طول اقامت در منطقه شینگن است. این مدارک می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  • قرارداد خوابگاه: قراردادی که بین شما و مقام مسئول خوابگاه در کشوری که قصد اقامت در آن را دارید امضاء شده باشد.
  • اجاره‌نامه: قراردادی با صاحب یک ملک در یکی از کشورهای منطقه شینگن که آدرس دقیق و سایر اطلاعات مربوط به ملک و صاحب‌ملک در آن قید شده باشد.
  • دعوت‌نامه: نامه‌ای کتبی از طرف یکی از ساکنان کشوری که قصد سفر به آن را دارید که نشان‌دهنده رضایت و تمایل او برای حضور شما در منزلش در طول مدت اقامت شما است.
 • نامه پذیرش در یکی از دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها یا مدارس اتحادیه اروپا:

نامه‌ای رسمی و امضاء شده که اخیرا صادر شده و شامل اطلاعاتی از قبیل نام، نوع تحصیلات، طول مدت تحصیل، بخشی از یک برنامه اروپایی و تعداد ساعت‌های تحصیلی می باشد.

 • اثبات مدارک دانشگاهی:

شامل دیپلم، مدارک دانشگاهی، سوابق تحصیلی، گواهینامه درخواست همسان‌سازی و … است.

 • اثبات توان مالی:

مدارکی دال بر این که شما می‌توانید هزینه‌های مربوط به سکونت و سایر نیازهای مالی خود را در طول اقامت در منطقه شینگن تأمین کنید. این مدارک می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بورسیه تحصیلی: ارائه اصل گواهی رسمی بورسیه با تضمین پرداخت حداقل مبلغ ۶۳۱ یورو در ماه
  • ابلاغیه حساب بانکی: صورت‌ حساب میانگین حساب بانکی شما در سه ماه اخیر
  • حمایت مالی (اسپانسر)
 • مدارکی مبنی بر اثبات پرداخت هزینه ویزا
 • شناسنامه و کپی از صفحات مهم آن

نکته: تمام مدارک ارائه‌ شده باید ترجمه شوند و همراه اصل مدرک به سفارت کشور موردنظر ارائه شوند. معمولا مدارک ویزای تحصیلی، به زبان انگلیسی ترجمه می‌شوند اما، در بعضی از موارد، باید دید سفارت مورد نظر مدارک را به چه زبانی درخواست می‌کنند.

ریجکت ویزای تحصیلی شینگن

ریجکت ویزای تحصیلی شینگن ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد که بعضی از آن‌ها عبارتنداز:

مدارک جعلی:

 • گاهی برخی از افراد به دلیل عجله در دریافت ویزا یا مسائل دیگر اقدام به ارائه مدارک جعلی می‌کنند و همین مسئله یکی از عمده دلایل ریجکت ویزای تحصیلی شینگن است.

داشتن سوءپیشینه

ارائه مدارک ناقص یا نامعتبر:

 • گاهی افراد بدون توجه به مدت اعتبار مدارک درخواستی یا آسیب‌دیدگی و مخدوش شدن بعضی از آنها یا حتی ارائه ندادن تعدادی از مدارک با ریجکت ویزای تحصیلی شینگن مواجه می‌شوند.

نداشتن توان مالی کافی

 • ناتوانی در ارائه مدارک مبنی بر محل سکونت مناسب در کشور مقص

رفع ریجکت ویزای تحصیلی شینگن

گاهی ممکن است با وجود ارائه تمام مدارک و گذراندن تمام مراحل درخواستی ویزای شما ریجکت شود در این صورت شما تنها ۳۰ روز برای اعتراض و رفع ریجکت ویزای تحصیلی شینگن فرصت دارید و باید هرچه سریع‌تر اقدام کنید اما دلایل ریجکت شدن شما طی نامه‌ای کتبا به شما اعلام می‌شود.

در این نامه گزینه‌ هایی وجود دارد که علامت خوردن آن‌ها به معنای وجود مشکل در آن زمینه است و شما ۳۰ روز مهلت دارید تا این مشکلات را برطرف کنید و مجددا به سفارت درخواست دهید.

اما از آنجایی که اگر نتوانید این مشکلات را رفع کنید یک امتیاز منفی برای شما محسوب می‌شود و کار را برای شما سخت‌تر می‌کند، برای رفع ریجکت ویزای تحصیلی شینگن بهتر است از افراد خبره در این زمینه کمک بگیرید.

سوالات متداول ویزای تحصیلی شینگن

برای دریافت ویزای تحصیلی شینگن از طریق سفارت کدام کشور باید اقدام کرد؟

این مسئله بستگی به خود شخص دارد که قصد تحصیل در کدام کشور را دارد اما برای این کار محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید از طریق سفارت تمام کشورهای عضو پیمان شینگن اقدام کنید.

ویزای تحصیلی شیگن، شامل چه کشور هایی می شود؟

اتریش – بلژیک – جمهوری چک – دانمارک – استونی – فنلاند – فرانسه – آلمان – یونان – مجارستان – ایسلند – ایتالیا – لتونی – لیتوانی – لوکزامبورگ – مالت – هلند – نروژ – لهستان – پرتغال – اسلواکی – اسلوونی – اسپانیا – سوئد – سوئیس و لیختن‌اشتاین عضو این پیمان هستند.

ویزای تحصیلی شینگن تا چه مدتی معتبر است؟

ویزای تحصیلی بین ۳ تا ۶ ماه معتبر است اما اگر زمان تحصیل شخصی بیشتر باشد امکان تمدید ویزا وجود دارد.

آیا ارائه مدارک رزرو بلیط رفت‌وبرگشت هواپیما به معنای خرید بلیط است؟

خیر، منظور از ارائه این مدارک خرید قطعی بلیط نیست بلکه تعیین زمان رفت‌ و برگشت و رزرو بلیط است که برای این کار نیاز به خرید قطعی بلیط و پرداخت هزینه نیست.

در مصاحبه حضوری چه سؤالاتی پرسیده می‌شود؟

عمده سؤالاتی که در مصاحبه مطرح می‌شوند مربوط به هدف شخص از سفر، کشور موردنظر، مدت اقامت، شغل، منبع درآمد، منابع مالی و … است.
اما در این میان مهم‌ترین مسئله قانع کردن مصاحبه‌کننده در مورد بازگشت شما به کشورتان پس از اتمام کار یا تحصیل شما است.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر