ویزای مبادله‌ای و یا ویزای J1 امریکا، یک ویزای غیر مهاجرتی است که توسط اداره مهاجرت آمریکا برای محققان، اساتید و بازدید کنندگان با هدف مبادلات فرهنگی، علمی و به خصوص برای بدست آوردن آموزش‌های پزشکی و یا تجاری صادر می‌شود. برای اخذ ویزای مبادله‌ای امریکا باید دارای یک معیار‌های واجد شرایط، الزامات زبان انگلیسی و همچنین دعوت‌نامه از یک دانشگاه، بخش خصوصی و دولت آمریکا نیاز است. ویزای مبادله‌ای، برای اشخاص و همراهان آن‌ها صادر می‌شود و ایشان ملزم به خروج از خاک آمریکا در پایان مدت زمان برنامه ارائه شده می‌باشند.

مدت زمان ویزای مبادله‌ای

دارندگان ویزای J1 آمریکا مجاز به اقامت در این کشور تا پایان برنامه ارائه شده می‌باشند. دارندگان ویزای مبادله‌ای، همچنین می‌توانند تا ۳۰ روز پس از اتمام دوره برنامه ارائه شده، در آمریکا اقامت داشته باشند که به این ۳۰ روز، دوره مهلت و یا دوره رفاه، به منظور آماده شدن برای بازگشت شخص به کشور مادری خود می‌باشد. اگر بازدید کننده در مدت زمان دوره مهلت از کشور امریکا خارج شود، ممکن است در موارد بعدی با ویزای مبادله‌ای (J1) وارد نشود.

مدارک مورد نیاز ویزای مبادله‌ای

۱. گذرنامه:

 • گذرنامه شخص متقاضی ویزای مبادله ای باید حداقل ۶ ماه پس از دوره اقامت ایشان در ایالات متحده آمریکا اعتبار داشته باشد (مگر اینکه توافقات کشور آمریکا با دولت آن کشور چیزی غیر از این باشد که برای ایرانیان توافقاتی وجود ندارد).
 • هر شخص متقاضی باید پاسپورت شخصی خود را ارائه دهد و همراهان و متقاضی نمی‌توانند با یک پاسپورت وارد آمریکا شوند.

۲. فرم درخواست ویزای مبادله‌ای (DS-160)

۳. پرداخت هزینه‌های مربوط به سفارت: در صورت پرداخت هزینه جهت بررسی مدارک و اعطا ویزا، دولت آمریکا به شما اعلام خواهد کرد.

۴. یک قطعه عکس رنگی دیجیتالی: در هنگام تکمیل فرم درخواست ویزای مبادله‌ای به صورت آنلاین، متقاضی باید عکس خود را برای سفارت آمریکا آپلود کند. عکس‌ها باید رنگی، بدون عینک، بدون تغییرات قابل توجه با صورت شخص متقاضی، در اندازه ۳.۵ * ۴.۵ ، با فرمت JPG و با پس زمینه سفید برای سفارت آمریکا بارگذاری شود.

۵. گواهی صلاحیت دانش آموزان و یا دانشجویان: فرم I20 باید توسط مدرسه و یا دانشگاه شخص متقاضی تکمیل و برای سفارت آمریکا ارسال شود. پس از بارگذاری و تائیدیه سفارت آمریکا، فرم باید توسط مدیران آموزشی و شخص متقاضی امضاء شود.

۶. مدارک تحصیلی شخص متقاضی: کپی و اصل دیپلم، مدارک تحصیلی دانشگاهی و ریز نمرات شخص متقاضی.

۷. ارائه برنامه در خصوص هدف از سفر به آمریکا: قصد شما از ادامه تحصیل در آمریکا و ارائه برنامه در خصوص اهداف پس از اتمام تحصیل.

۸. اثبات وضعیت مالی: متقاضی باید به دولت آمریکا مدارکی دال بر چگونگی پرداخت هزینه‌های تحصیل، زندگی در آمریکا و هزینه‌های رفت و برگشت را ارائه دهد.

هزینه ویزای مبادله‌ای

هزینه ویزای مبادله ای آمریکا با توجه به اهداف تحصیلی، توریستی و یا تجاری مبلغ ۱۶۰ دلار امریکا می باشد. همچنین هزینه ویزای مبادله ای با هدف کاری و دینی مبلغ ۱۹۰ دلار آمریکا می باشد.

گزارشات ویزای مبادله‌ای

اسپانسر و دعوت‌کنندگان ویزای J1 آمریکا، نیاز به گزارشات مبنی بر رفاه و پیشرفت شرکت کنندگان دارد. حامیان و دعوت کنندگان باید اطمینان حاصل نمایند که فعالیت‌های شرکت کنندگان با برنامه ریزی آن‌ها در فرم DS-2019 سازگار است. حامیان همچنان درخواست دارند که شرکت کنندگان اطلاعات مربوط به تماس خود از قبیل آدرس، شماره تلفن و ایمیل خود را در اختیار آن ها قرار دهنذد و حامیان، این اطلاعات را در فایل های خود ثبت می‌کنند.

سوابق الکترونیکی بازدید کنندگان J1 و وابستگان آن‌ها، در سیستم اطلاعات گردشگری بازدید کنندگان (SEVIS) توسط اسپانسر‌ها و دعوت کنندگان نگهداری می شود. مهمانان J1 باید اطلاعات خاصی از قبیل تغییر نام قانونی و یا تغییر آدرس را ظرف مدت ۱۰ روز به آن ها گزارش دهند. نقض این قانون مهاجرت J1 توسط بازدید کنندگان، تخلف محسوب شده و منجر به اتمام برنامه مبادله‌ای می‌شود.

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

12011026 33143
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

چه کسانی می‌توانند ویزای مبادله‌ای آمریکا را دریافت کنند؟

در برنامه‌های J1 انواع مختلفی وجود دارد که هر کدام هدف و نوع تبادل را تعریف می‌کنند. در زیر، گروهی از کسانی که واجد شرایط دریافت ویزای مبادله‌ای می‌باشند، به آن‎ها اشاره شده است:

 • دانش آموزان و دانشجویان
 • پرستاران کودک و نوزاد
 • اردو‎های تابستانی و یا تحصیلی
 • کارآموزان
 • اهداف مسافرتی و کاری
 • معلمان
 • پزشکان مختصص و جراحان
 • استادان و پژوهشگران
 • پژوهشگران کوتاه مدت
 • مهندسان و متخصصان صنعتی

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر