سفارت فرانسه در تهران بسیاری از خدمات کنسولی این کشور از جمله ثبت اطلاعات بیومتریک و جمع‌آوری مدارک را به کارگزاری فرانسه که در ادامه به طور مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد، واگذار کرده است. پس نیازی نیست برای انجام هر کاری از جمله انگشت‌نگاری ویزای توریستی شینگن، به سفارت مراجعه کنید. اما سفارت فرانسه در ایران کجاست و برای انجام  چه کارهایی می‌توان مستقیماً به آنجا مراجعه کرد؟

برای چه اموری می‌توان به سفارت فرانسه مراجعه کرد؟

اگر شهروند فرانسه نیستید یا قرار نیست با یک شهروند فرانسوی ازدواج کنید، نیازی نیست به سفارت مراجعه کنید. در واقع به جز برای تأیید مدارک مورد نیاز برای ویزا فرانسه، سایر خدمات حضوری سفارت این کشور مختص شهروندان فرانسوی و همراهان آنان است.

وقت سفارت فرانسه برای تأیید مدارک

برای اینکه بعضی از مدارک شما در کشور فرانسه نیز اعتبار داشته باشند، باید توسط سفارت این کشور تأیید شوند. برای گرفتن وقت تأیید مدارک ابتدا باید به ایمیلی که از سوی سفارت برای رزرو تأیید وقت مدارک در نظر گرفته شده است ایمیل بزنید. بعد از مدتی سفارت روز و ساعت حضور در سفارت را برای شما ارسال می‌کند. دقت داشته باشید که بدون وقت قبلی هیچ مدرکی در سفارت فرانسه تأیید نخواهد شد، پس حتماً از قبل وقت تأیید مدارک رزرو کنید.

لازم به ذکر است تنها اسناد رسمی توسط سفارت فرانسه مورد تأیید قرار میگیرند.

لیست اسناد رسمی:

شناسنامه، گواهی تجرد، سند ازدواج، سند طلاق، گواهی فوت، سند ملکی، پروانه کسب، کارت ملی، رضایت‌نامه عقد، کارت نظام‌پزشکی، مدرک تحصیلی، گواهی عدم سوءپیشینه، اسناد خودرو، گواهینامه، اسناد محضری مانند وکالت‌نامه، اظهارنامه محضری و…

وقت مصاحبه ویزای تحصیلی فرانسه از شرکت کامپوس

اگر بخواهید از فرانسه ویزای تحصیلی بگیرید، باید در مصاحبه ویزای تحصیلی این کشور شرکت کنید. شرکتی که وظیفه مصاحبه‌کردن و تأیید شما به‌عنوان دانشجوی مفید در کشور فرانسه را دارد کامپوس است. کامپوس از طرف وزارت آموزش‌وپرورش فرانسه وظیفه دارد دانشجویان خلاق و بااستعداد در رشته‌های مختلف را گزینش کند.

ایمیل شرکت کامپوس جهت رزرو وقت مصاحبه ویزای تحصیلی فرانسه:

campusfranceiran2022@gmail.com

روزهای کاری سفارت فرانسه در ایران

سفارت فرانسه 17 روز از سال تعطیل است و خدمات کنسولی ارائه نمی‌دهد! این ایام شامل تعطیلات شمسی و میلادی است. همچنین سفارت فرانسه از روز یکشنبه تا پنج‌شنبه  از ساعت 7.30 صبح  تا 8 شب به متقاضیان خدمات‌رسانی می‌کند. در جدول زیر می‌توانید روزهای تعطیل سفارت فرانسه را مشاهده نمایید.

دلیل تعطیلات تاریخ تعطیلات
ولادت حضرت علی (ع) 15 فوریه 2023
ملی شدن صنعت نفت 20 مارس 2023
نوروز 21 مارس 2023
نوروز 22 مارس 2023
نوروز 23 مارس 2023
نوروز 24 مارس 2023
عید پاک 17 آوریل 2023
روز کارگر 1 می 2023
عید فطر 2 می 2023
آتش بس جنگ جهانی دوم 8 می 2023
عروج مسیح 26 می 2023
قیام 15 خرداد 5 ژوئن 2023
عید قربان 29 ژوئن 2023
تاسوعا 27 جولای 2023
عاشورا 28 جولای 2023
وفات پیامبر (ص) 14 سپتامبر 2023
کریسمس 25 دسامبر 2022

معرفی سایت سفارت فرانسه

سایت سفارت فرانسه در زمینه معرفی بخش‌های مختلف سفارت این کشور و راهنمایی هر چه بیشتر شما در اخذ ویزای فرانسه فعالیت می‌کند. این سایت در زمینه شرایط استخدام سفارت فرانسه در تهران و بورسیه‌های دانشگاه‌های این کشور به صورت ماهیانه و سالانه اطلاعیه‌هایی منتشر می‌کند.

ایمیل سفارت فرانسه، از تایید مدارک تا اعتراض ریجکتی

ایمیل سفارت فرانسه در تهران زمانی به کار شما  خواهد آمد که بخواهید به صورت مستقیم در مورد یک موضوع خاص مثل ریجکت ویزای فرانسه از آنها اطلاعات کسب کنید. اما برای گرفتن وقت تأیید مدارک، مصاحبه ویزای تحصیلی، هماهنگی‌های فرهنگی و اقتصادی چندین ایمیل مختلف وجود دارد که می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

موضوع استفاده از ایمیل آدرس ایمیل
وقت تایید مدارک legalisations.teheran-amba@diplomatie.gouv.fr
نامه نگاری امور ویزا consulaire.teheran@diplomatie.gouv.fr
وقت سفارت برای همسران اتباع فرانسوی visas.teheran@diplomatie.gouv.fr
نامه نگاری در امور فرهنگی scac.teheran-amba@diplomatie.gouv.fr
نامه نگاری در امور اقتصادی teheran@dgtresor.gouv.fr 

ترجمه مدارک توسط مترجمان رسمی سفارت فرانسه

برای اخذ ویزای فرانسه حتماً می‌بایست مدارک خود را به زبان فرانسوی ترجمه کنید. مدارکی که جهت اخذ ویزای فرانسه به سفارت تحویل می‌دهید را می‌توان به زبان انگلیسی هم ترجمه کرد. توجه داشته باشید که مدارک حتماً اول باید به تأییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه برسند. سپس توسط دارالترجمه‌های مورد تأیید قوه قضائیه ترجمه شوند. شما می‌توانید لیست تمامی مترجمان مورد تأیید قوه قضائیه را در سایت سنام پیدا کنید.

آدرس سفارت فرانسه در تهران، یک قرن بدون تغییر!

آدرس سفارت فرانسه در تهران حدود 130 است که تغییر نکرده است. این سفارت از زمانی که در سال 1896 میلادی تأسیس شد تغییرات زیادی نداشته و به همان صورت کلاسیک بازسازی شده است.

  • آدرس سفارت فرانسه در تهران: تهران، خیابان نوفل لو شاتو، پلاک 66-64
  • آدرس بخش سیاسی: خيابان نوفل ‌لو‌شاتو، پلاك ٦٤
  • آدرس بخش کنسولی: خيابان نوفل ‌لو‌شاتو، پلاك 66
  • آدرس بخش فرهنگی: خيابان نوفل ‌لو‌شاتو، پلاك 65

با شماره تلفن سفارت فرانسه نمی‌توان وقت سفارت رزرو کرد!

توصیه می‌کنم برای کارهایی از جمله رزرو وقت سفارت یا حتی پیگیری درخواست ویزا با سفارت فرانسه در تهران تماس نگیرید. چون فقط وقت خود را تلف کرده و جوابی دریافت نخواهید کرد. تماس تلفنی با سفارت فرانسه فقط می‌تواند در مورد سؤالات متداول در مورد اور سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و توریستی باشد. شما می‌توانید در جدول زیر تلفن هر بخش از سفارت فرانسه را به‌صورت جداگانه مشاهده نمایید.

نام بخش مورد نظر سفارت شماره تلفن
بخش کنسولی

تلفن: 64094000 021

فکس: 93/92 40 09 64 021

بخش همکار‌های فرهنگی

تلفن:  00 40 09 64 021    

فکس: 95 40 09 64 021

کارگزاری سفارت فرانسه vfs

کارگزاری سفارت فرانسه در ایران شرکت vfs است. این شرکت وظیفه دارد اطلاعات بیومتریک متقاضیان را ثبت کند و مدارک موردنیاز اخذ ویزا را از شما تحویل بگیرد. شرکت vfs همچنین درگاه آنلاین رزرو وقت سفارت را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید به‌صورت آنلاین وقت سفارت فرانسه را رزرو کنید.

مدرک معتبر زبان فرانسوی از سفارت فرانسه

سفارت فرانسه برای کسانی که علاقه‌مندان به یادگیری زبان این کشور هستند در داخل ایران اقدام به تأسیس مدرسه زبان فرانسوی کرده است. مدرسه فرانسوی سفارت فرانسه در ایران که زیر نظر اداره آموزش‌وپرورش این کشور است، به متقاضیان زبان فرانسه آموزش می‌دهد و بعد از پایان هر دوره مدرک معتبر برای افراد صادر می‌شود.

ساعات  و روزهای کاری مرکز زبان فرانسه تهران: یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۸ و پنج‌شنبه از ساعت ۹ تا ۱۷

آدرس مرکز زبان فرانسه در تهران: خیابان انقلاب، بین چهارراه کالج و میدان فردوسی، کوچهٔ ابیورد، بن‌بست کیمیا، پلاک ۸

رئیس و سفیر سفارت فرانسه در ایران

از سال 1946 تابه‌حال سفارت فرانسه در ایران 20 سفیر داشته است! سفیر فرانسه در ایران جناب آقای نیکولا رُش هستند که در سال 2022 مسئولیت ریاست سفارت فرانسه را بر عهده گرفته‌اند. آقای رُش دانش‌آموخته بایگانی و کتیبه ‌شناسی از مدرسه ملی الواح تاریخی می‌باشد و لیسانس تاریخ خود را از دانشگاه سوربون پاریس اخذ کرده است.

سؤالات متداول سفارت فرانسه

1. آیا برای رزرو وقت سفارت فرانسه باید به سایت سفارت این کشور مراجعه کرد؟

خیر، وقت سفارت فرانسه را باید از سایت کارگزاری vfs رزرو نمود.

2. برای چه اموری باید از سفارت فرانسه در تهران وقت بگیریم؟

تنها برای تأیید مدارک می‌بایست از سفارت فرانسه وقت رزرو شود.

3. چه نوع مدارکی می‌بایست توسط سفارت فرانسه مورد تأیید قرار گیرد؟

تأیید مدارک بیشتر برای ویزا‌های ملی شینگن انجام می‌شود و شامل تمامی مدارک رسمی موردنیاز ویزای درخواستی است.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر