ویزای بشر دوستانه چیست؟

ویزای بشر دوستانه از طرف برخی از کشورهای پیشرفته برای افرادی که در کشوری نا امن، جنگ زده و یا به طور کلی کشوری که شرایط زندگی در آن سخت و مشقت بار باشد صادر می‌شود. ویزای بشر دوستانه‌ای که بسیاری از کشورها پس از حمله طالبان برای مردم افغانستان صادر کردند، نمونه‌ای از ارائه‌ی ویزای بشر دوستانه است. در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی کشورهایی که ویزای بشردوستانه می‌‌دهند، شرایط اخذ این ویزا و مدارک لازم برای ویزای بشر دوستانه را مورد بررسی قرار دهیم.

دلایل اخذ ویزای بشر دوستانه

به صورت کلی شرایط متفاوتی برای اخذ ویزای بشر دوستانه وجود دارد و شرایط هر کشور با دیگر کشورها متفاوت است. اما شرایط ویزای بشر دوستانه به طور کلی در بین تمامی کشورهایی که این نوع ویزا را ارائه می‌دهند مشترک است. در ادامه این شرایط را بیان می‌کنیم:

1. فرد متقاضی ویزای بشر دوستانه از نظر سیاسی در خطر باشد.

2. فرد متقاضی باید در منطقه‌ای جنگ‌زده زندگی کند.

3. فرد متقاضی در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار بگیرد و ادامه‌ی زندگی در کشور مبدأ با تهدید جانی وی همراه باشد.

قوانین و مدارک لازم برای اخذ ویزای بشردوستانه

همان طور که گفته شد هر کشور برای ارائه‌ی ویزای بشر دوستانه قوانین خاص خود را دارد. اما به طور کلی فرد متقاضی باید بتواند ثابت کند که بازگشت وی به کشورش با خطر جانی همراه است. برای اخذ این ویزا فرد متقاضی با مراجعه به نهادهای بشردوستانه درخواست پناهندگی خود را به کشور مورد نظر ارسال می‌کند و در صورتی که واجد شرایط باشد می‌تواند ویزای کشور مورد نظر را اخذ کند. به صورت معمول مراحل بررسی پرونده‌های ویزای بشردوستانه طولانی بوده و بین 18 تا 48 ماه زمان می‌برد.
فرد متقاضی حتما باید پاسپورت معتبر داشته باشد و مستندات و مدارک لازم برای اثبات پرمخاطره بودن زندگی وی در کشورش را همراه مدارک هویتی، ضمیمه‌ی درخواست ویزا کند. در صورتی که وی در کشورش دچار آزار و اذیت شده باشد باید مدارکی دال بر این موضوع همراه پرونده ارائه کند و صرف ادعای وی مبنی بر آزار و اذیت کافی نیست.

از چه کشورهایی می‌توان ویزای بشر دوستانه گرفت؟

کشورهای بسیاری حاضر به ارائه‌ی ویزای بشر دوستانه هستند که در میان معروف‌ترین آن‌ها آلمان، استرالیا، کانادا، فرانسه، سوئیس، سوئد و انگلیس می‌باشند. قوانین مربوط به هر کدام از این کشورها متفاوت است و قبل از درخواست باید در نظر داشته باشید که اطلاع از قوانین هر کشور کمک زیادی به موفقیت درخواست شما می‌کند.

ویزای بشر دوستانه کانادا

ویزای بشردوستانه کانادا تحت عنوان ویزای H&C شناخته می‌شود و طی آن به متقاضی اقامت دائم کانادا ارائه می‌شود. نکته‌ای که در مورد ویزای H&C کانادا باید در نظر داشته باشید این است که این ویزا فقط از داخل خاک کانادا قابل پیگیری است و متقاضی در زمان ارائه‌ی درخواست باید در کانادا اقامت داشته باشد.

به صورت کلی قانون خاصی برای اخذ ویزای بشردوستانه کانادا وجود ندارد ولی داشتن شرایط خاص به متقاضی کمک می‌کند که این ویزا را سریع‌تر دریافت کند. برای مثال متقاضی چندین سال در کانادا زندگی کرده باشد و یا فرزندانی داشته باشد که در کانادا به مدرسه می‌روند. داشتن روابط خانوادگی با افرادی که اقامت دائم کانادا دارند و یا شهروندان کانادایی از جمله شرایطی است که احتمال موفقیت پرونده را افزایش می‌دهد. در صورتی که فرد متقاضی به زبان‌های انگلیسی و فرانسه مسلط باشد، تأثیر مثبتی در پرونده وی خواهد داشت.

نتیجه درخواست ویزای بشر دوستانه کانادا

پس از ارائه‌ی درخواست، اگر پرونده‌ی ویزای بشر دوستانه کانادا با موفقیت همراه باشد، برای متقاضی کارت اقامت دائم کانادا با عنوان PR Card، صادر می‌شود و در صورتی که درخواست منقاضی رد شود، وی ظرف مدت 15 روز می‌تواند اعتراض خود به پرونده را اعلام نماید. این اعتراض در دادگاه فدرال کانادا بررسی خواهد شد.

ویزای بشر دوستانه استرالیا

قوانین مربوط به ویزای بشردوستانه استرالیا از سال 2014 تغییرات زیادی داشته است و مسیر بررسی پرونده‌ها به صورت کلی تغییر کرده است. ویزای بشر دوستانه استرالیا به پنج گروه طبقه بندی می‌شود.

1. ویزای بشردوستانه استرالیا subclass200

این ویزا برای افرادی که می‌خواهند درخواست خود را از کشور مبدأ ارسال کنند مناسب است. در برخی موارد متقاضی تا زمان آماده شدن ویزا امکان خروج از کشورش را ندارد. این ویزا که با عنوان ویزای REFUGEE نیز شناخته می‌شود، شرایط بسیار سخت گیرانه‌ای دارد و تنها به تعداد کمی از متقاضیان ویزا ارائه می‌شود.

2. ویزای بشردوستانه استرالیا subclass201

این ویزا برای افرادی است که به دلایل مختلف از جمله مذهب، نژاد و … مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و امکان بر طرف شدن این آزارها وجود ندارد. برای مثال فرد نمی‌تواند نژاد خود را تغییر دهد. این ویزا با عنوان IN-COUNTRY SPECIAL HUMANITARIAN نیز شناخته می‌شود.

3. ویزای بشردوستانه استرالیا subclass202

این ویزا برای افرادی است که مورد آزار و اذیت‌هایی که نقض حقوق بشر را به همراه دارد، قرار می‌گیرند. فرد متقاضی ویزای ساب کلس 202 باید حتما بالای 18 سال سن داشته و همچنین ساکن استرالیا و یا نیوزلند باشد. به عبارتی برای این ویزا امکان درخواست از کشور مبدأ وجود ندارد.

4. ویزای بشردوستانه استرالیا subclass203

این ویزا که فرآیند بررسی آن سریع‌تر از موارد دیگر است مناسب افرادی است که خودشان و یا اعضای خانوادشان در معرض خطر جدی در کشور مبدأ قرار دارند. ویزای سابکلس 203 که با عنوان ویزای نجات نیز شناخته می‌شود، بسیار سریع بررسی می‌شود اما باید در نظر داشته باشید که مدارک لازم برای خطر جانی و همچنین آزار اذیت در کشور مبدأ به صورت کامل باید ارائه شود.

5. ویزای بشردوستانه استرالیا subclass204

این ویزا صرفاً مخصوص بانوان است و آقایان نمی‌توانند برای این ویزا درخواست بدهند. این ویزا برای زنانی ارائه شده است که در کشوری به غیر از کشور مبدأ زندگی می‌کنند و شرایط زندگی خودشان و فرزندشان خطرناک است. این افراد توسط کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد شناسایی شده و پس از تأیید به دولت استرالیا معرفی می‌شوند تا برای آن‌ها ویزای سابکلس 204 صادر شود.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر