اطلاعیه ویزای عراق

در حال حاضر یازی به اخذ ویزای عراق برای عبور از مرزهای زمینی و هوایی این کشور نیست و زائران می‌توانند با تور کربلا به این کشور سفر کنند.

سالانه بسیاری از هم‌وطنان ایرانی برای زیارت عتبات عالیات عراق (کربلا، نجف، کاظمین، سامرا) به کشور عراق سفر می‌کنند و اگر معافیت دریافت ویزای عراق برای ورود به این کشور در ایام پیاده‌روی اربعین را در نظر نگیریم، برای سفر به عراق ملزم به دریافت ویزای این کشور خواهند بود. البته مشکلی هم برای اخذ ویزای عراق وجود ندارد. زائرین ایرانی عتبات عالیات به‌منظور دریافت ویزای عراق باید مدارک ویزای عراق را به سفارت عراق در ایران تحویل داده و منتظر دریافت ویزای این کشور باشند.

ویزای عراق ویزالند

انواع ویزای عراق

برای ورود به کشور عراق و بسته به مدت‌زمان و نوع سفری که دارید می‌توانید برای اخذ یکی از انواع ویزای عراق را اقدام نمایید. ویزای عراق به دو صورت ویزای کوتاه‌مدت عراق (ویزای زیارتی و سیاحتی عراق) و ویزای بلندمدت عراق (ویزای کاری عراق) تقسیم می‌شود. همچنین شما به دو صورت انفرادی و گروهی می‌توانید اقدام به دریافت ویزای عراق نمایید.

ویزای انفرادی عراق

برای اخذ ویزای انفرادی عراق شما می‌بایست با در دست داشتن مدارک ویزای عراق، به سفارت عراق در ایران مراجعه و با تحویل مدارک و پرکردن فرم درخواست ویزای عراق، درخواست خود به سفارت این کشور ارائه دهید.

ویزای گروهی عراق

ویزای گروهی عراق همان‌طور که از نامش پیداست به‌صورت گروهی صادر می‌شود. برای اخذ این ویزای دیگر نیاز به مراجعه حضوری تک‌تک متقاضیان ویزای عراق به سفارت این کشور نیست. کافی است یک نفر به‌عنوان مدیر کاروان، مدارک همه اعضای کاروان زیارتی را جمع کرده و به کارگزاری امور زیارتی تحویل دهد. همه دردسرها برای اخذ این نوع ویزا به عهده مدیر کاروان است. نکته مهم در اخذ ویزای گروهی عراق این است که در صورت وجود نقص در مدارک حتی یک نفر از اعضای گروه، ویزای گروهی عراق تا زمان برطرف شدن مشکل برای هیچ‌یک از اعضای گروه صادر نخواهد شد.

ویزای عراق ویزالند

ویزای کاری و بلندمدت عراق

ویزای عراق به دو صورت دیگر و برای حضور بیش از یک ماه در کشور عراق صادر می‌شود که ویزای اعتیادیه و ویزای متعدده نام دارند.

ویزای اعتیادیه عراق

ویزای اعتیادیه عراق نوعی ویزای کاری است که برای افرادی که برای یک سفر کاری یا تجاری به کشور عراق سفر می‌کنند صادر می‌شود. مدت اعتبار ویزای اعتیادیه عراق سه ماه بوده و دارنده آن تنها یک‌بار حق ورود و خروج به عراق را دارد.

ویزای متعدده عراق

ویزای متعدده نوعی دیگر از ویزای بلندمدت کاری است که به‌منظور سفرهای کاری یا تجاری بلندمدت صادر می‌شود. مدت‌زمان اعتبار ویزای متعدده عراق متغیر است. اما به‌صورت ۳ ماهه، ۶ ماهه و ۱ ساله صادر می‌گردد. ویزای متعدده عراق یک ویزایی مالتیپل (چند بار ورود) است که به‌واسطه آن می‌توانید به‌دفعات از مرزهای عراق رفت‌وآمد کنید.

سامانه سماح و ویزای اربعین

تا قبل از سال ۹۸ متقاضیان شرکت در مراسم با شکوه پیاده روی اربعین ملزم به اخذ ویزای عراق برای ورود به خاک این کشور بودند. اما در حال حاضر و فقط در ایام برگزاری مراسم با شکوه اربعین حسینی، نیازی به اخذ ویزای اربعین نخواهند داشت. زائرین گرامی به جای اخذ ویزا می‌بایست در سامانه سماح ثبت نام نمایند.

سامانه سماح چیست؟

سامانه سماح مخفف «ساماندهی مشتاقان ایام حضور در اعتاب مقدسه» است توسط سازمان حج و زیارت و با هدف دریافت روادید عراق برای زائران اربعین راه اندازی شده‌است.

ویزای عراق ویزالند

چگونه در سامانه سماح ثبت‌نام کنیم؟

در سامانه سماح پس از ثبت اطلاعات هویتی، می‌بایست نزدیک‌ترین دفتر خدمات زیارتی به محل سکونت خود را برای مراجعه به همراه گذرنامه معتبر و دو قطعه عکس ۳×۴ پشت زمینه سفید (ترجیحاً عکس گذرنامه) انتخاب کنید.

  • گذرنامه متقاضیان اربعین باید شش ماه اعتبار داشته باشد.

مدت اعتبار ویزای عراق

ویزای کوتاه‌مدت عراق ۳ ماه اعتبار دارد. یعنی از زمان اعطای ویزای ۳ ماه فرصت دارید که از این ویزا استفاده نمایید. همچنین پس از ورود به خاک عراق تا حداکثر ۱ ماه می‌توانید در خاک عراق اقامت داشته باشید. نکته مهم در مورد این ویزا آن است که با این ویزا تنها یک‌بار می‌توانید به خاک عراق وارد و از آن خارج شوید. پس با ۱ بار ورود به عراق و خروج از آن، دیگر حق ورود به این کشور را نخواهید داشت. حتی اگر اعتبار ویزای شما یا زمان مجاز اقامت در عراق برای شما تمام نشده باشد.

قیمت ویزای عراق

قیمت ویزای عراق بسته به نوع آن متفاوت است. اما درمورد ویزای انفرادی کوتاه‌مدت عراق که با عنوان ویزای کربلا یا ویزای نجف هم شناخته می‌شود، قیمت ویزای عراق 60 دلار برای هر زائر است.

ویزای عراق فعلاً رایگان است!

در حال حاضر اخذ ویزای عراق کاملاً رایگان است. البته این تصمیم یک تصمیم مقطعی بوده و امکان دارد که دولت عراق بازهم قیمت ویزای عراق برای زائران ایرانی را به همان روال سابق بازگرداند.

نحوه اخذ ویزای عراق

برای اخذ ویزای انفرادی عراق خود فرد و برای اخذ ویزای گروهی عراق، مدیر کاروان باید مدارک ویزای عراق به دفتر سفارت عراق در ایران تحویل دهد. باید در نظر داشته باشید که هرگونه نقص در مدارک، از صدور ویزا ممانعت می‌شود.

مدارک ویزای عراق

برای دریافت ویزای عراق باید فرم تکمیل شده درخواست ویزای عراق را به همراه مدارک زیر، به سفارت عراق در ایران تحویل دهید:

  • اصل پاسپورت با امضاء، با حداقل ۶ ماه اعتبار
  • عکس پرسنلی تمام‌رخ با زمینه سفید
  • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
  • رضایت‌نامه برای مجوز خروج
  • مدارک مربوط به اشتغال (گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان یا حکم کارگزینی برای کارکنان بخش‌های دولتی)
  • گواهی و بیمه‌ی سلامت پزشکی

سفارت عراق در ایران

عکس سفارت عراق در ایران

سفارت عراق در خیابان ولیعصر قرار دارد و برای اخذ ویزای عراق می‌بایست به‌صورت حضوری به این سفارت مراجعه و تحویل مدارک موردنیاز، درخواست خود برای اخذ ویزای عراق را به این سفارت تحویل دهید. برای انجام امور مربوطه به سفارت نیز می‌توانید از طریق سایت سفارت یا به‌صورت حضوری اقدام کنید.

  • ساعت کاری سفارت عراق: از شنبه تا چهارشنبه، از ۸:۳۰ تا ۱۵:۰۰
  • آدرس سفارت عراق: تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، شماره ۱۶۴۰
  • تلفن: ۸۸۹۳۸۸۶۶ – ۸۸۹۳۸۸۶۵ (۰۲۱)

ویزالند و اخذ ویزای عراق؛ نهال‌گشت و تور کربلا و نجف

شرکت ویزالند با همکاری آژانس معتبر و با سابقه نهال‌‌گشت، آماده ارائه خدمات برای متقاضیان اخذ ویزای عراق و نیز متقاضیان تور کربلا و نجف است. زائرین عزیز برای کسب آگاهی بیشتر در مورد شرایط و مدارک ویزای عراق ویزالند و نیز تور کربلا و نجف نهال‌گشت، می‌توانند با شماره ۰۲۶۳۳۱۴۳ تماس حاصل فرمایند.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر