از ابتدای آوریل 2024 دو کشور رومانی و بلغارستان به صورت رسمی و البته جزئی، عضو  پیمان شینگن شدند تا شبه جزیره بالکان، به یک دروازه مهم برای اخذ ویزای شینگن و ورود به این منطقه تبدیل شود.

بنابراین، دو کشور رومانی و بلغارستان می‌توانند از یکم آوریل، صدور ویزای شنگن نوع C را آغاز کنند که اجازه اقامت تا ۹۰ روز  در منطقه شینگن و سفر به دیگر کشورهای این منطقه را به دارندگان ویزای این دو کشور خواهد داد.

حق وتوی اتریش همچنان محفوظ است!

پیش‌تر اتریش با پیوستن این بلغارستان و رومانی به منطقه شینگن مخالفت کرده بود و پس از انجام مذاکرات مختلف، با پیوستن جزئی این دو کشور از راه هوایی و دریایی به منطقه شنگن موافقت کرد. هرچند که اتریش با عضویت کامل این دو کشور، به بهانه مهاجرت بی رویه از طریق مرزهای زمینی مخالفت و آن را وتو کرده است. شورای اتحادیه اروپا اعلام کرده که در خصوص برداشتن محدودیت‌های مرزهای زمینی، در سال جاری تصمیم‌گیری خواهد کرد.

چه تغییراتی در اعتبار ویزای این دو کشور صورت می‌گیرد؟

تغییرات صورت گرفته به این معناست که عدم کنترل پاسپورت، تنها در رابطه با سفرهای هوایی و دریایی میان این دو کشور و منطقه شنگن اعمال خواهد شد و در سفرهای زمینی، فرایند کنترل پاسپورت مسافران همچنان پا برجا است. البته رودخانه‌ها و دریاچه‌ها نیز به عنوان مرز زمینی در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین، پاسپورت مسافران در صورت سفر از رومانی و بلغارستان به حوزه شنگن، بررسی خواهد شد.

سفر دور اروپا برای دارندگان ویزای ملی بلند مدت

دارندگان ویزاهای ملی بلندمدت (نوع D) و مجوزهای اقامت لغارستان و رومانی، این امکان را دارند تا پایان اعتبار مجوز اقامت یا ویزای خود، آزادانه و بدون کنترل پاسپورت، به سایر کشورهای شنگن سفر کنند.

افزایش هزینه اخذ ویزای بلغارستان

هزینه ویزای بلغارستان و رومانی نیز از این به بعد مطابق با ویزای شنگن، یعنی 80 یورو اخذ خواهد شد که این به معنای افزایش هزینه اخذ ویزای این دو کشور خواهد بود.

تراول هیستوری شینگن با ویزای بلغارستان و رومانی

بنابر اعلام کمسیسیون امور داخلی اتحادیه اروپا، برای شهروندان کشورهای ثالث که پاسپورت کشورهای اتحادیه اروپا را ندارند، مدت زمان اقامت در این دو کشور از آخر ژانویه تا زمان پیوستن جزئی به شنگن، به مانند اقامت در شنگن در نظر گرفته خواهد شد.

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 1836
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر