مقررات جدیدی برای آسان‌تر کردن مسیر دریافت ویزای تحصیلی انگلیس و ورود دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در این کشور هستند، وضع شده که از سال 2022 اجرایی می‌شود. این مقررات شامل زمان پردازش سریع‌تر، فرایندهای ساده‌تر درخواست و همچنین افزایش تعداد مسیرهای موجود برای ورود دانشجویان به این کشور می‌باشد. در این مقاله می‌توانید با آخرین قوانین و شرایط ویزای تحصیلی انگلستان در سال 2022 بیشتر آشنا شوید.

انواع ویزای تحصیلی انگلستان

متقاضیان می‌توانند سه نوع ویزای دانشجویی و تحصیلی انگلستان را درخواست دهند:

1. ویزای تحصیلی کوتاه مدت

ویزای تحصیلی کوتاه مدت برای آن دسته از متقاضیان تحصیل در انگلستان است که بالای 16 سال سن دارند و در یک دوره یا برنامه کوتاه مدت 6 ماهه در یک مؤسسه آموزشی ثبت نام کرده‌اند.

علاوه بر این، متقاضیانی که در دوره ۱۱ ماهه زبان انگلیسی ثبت نام می‌کنند، شامل ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت نیز می‌شوند. مدت‌زمان ویزا برای ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت 6 و 11 ماه می‌باشد.

2. ویزای دانشجویی TIER 4  

ویزای دانشجویی TIER 4 (عمومی) برای متقاضیانی است که بالای 16 سال سن دارند و در دوره یا برنامه‌ای که بیش از 6 ماه توسط یک مؤسسه آموزشی برگزار می‌شود ثبت‌نام کرده‌اند. مدت زمان این نوع ویزای دانشجویی ردیف TIER 4 دقیقاً به اندازه مدت دوره یا برنامه آموزشی به علاوه یک ماه بیشتر پس از اتمام دوره است.

3. ویزای تحصیلی TIER 4 (کودک)

ویزای تحصیلی TIER 4 (کودک) برای متقاضیان بین 4 تا 17 سال است که می‌خواهند در یک مدرسه مستقل در انگلستان تحصیل کنند. اعتبار ویزای تحصیلی انگلیس برای متقاضیانی که زیر 16 سال سن دارند تقریباً 6 سال به اضافه 4 ماه اضافی پس از اتمام دوره تحصیل است. مدت زمان ویزا برای دانش‌آموزان 16 تا 17 سال حدود 3 سال به اضافه 4 ماه اضافه بر دوره آموزشی می‌باشد.

توجه: اکثر متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان که برای تحصیلات عالی در مؤسسات آموزشی انگلستان اقدام می‌کنند، تمایل دارند دوره‌ها یا برنامه‌های تمام وقت را دنبال کنند، ملزم به درخواست ویزای دانشجویی Tier 4 هستند.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی انگلیس در 5 مرحله

توصیه می‌شود که روند ویزای تحصیلی انگلیس خود را حداقل 3 ماه قبل از شروع ترم جدید دانشگاه شروع کنید.

مرحله 1. مدارک موردنیاز را مرتب کنید!

این اولین مرحله درخواست برای ویزای تحصیلی انگلیس است، بنابراین باید شروع به جمع‌آوری مدارک خود مانند مدرک شناسایی، نامه سابقه کار، نامه وام تحصیلی، امتیاز SELT، فیش حقوقی، صورت‌حساب بانکی و… کنید که باید به سفارت انگلستان ارائه دهید.

مرحله 2. درخواست آنلاین

برای درخواست آنلاین باید مشخصات خود را با ایجاد یک حساب کاربری آنلاین در وب سایت رسمی ویزای انگلستان ثبت کنید. پس از ایجاد حساب کاربری می‌توانید فرم درخواست آنلاین ویزا را تکمیل کنید.

سپس باید فرم تکمیل شده خود را پرینت گرفته و امضا کنید. برای رزرو وقت سفارت می‌توانید از تقویم قرار آنلاین استفاده کنید. پس از رزرو موفقیت‌آمیز قرار ملاقات، ایمیلی دریافت خواهید کرد که حاوی شماره درخواست شما است که می‌تواند برای پیگیری درخواست ویزای شما استفاده شود.

مرحله 3. هزینه درخواست خود را بپردازید.

برای ارسال موفقیت‌آمیز درخواست خود به‌صورت آنلاین، باید هزینه آن را بپردازید. می‌توانید هزینه‌های درخواست را به‌صورت آنلاین پرداخت کنید. یا می‌توانید به‌صورت حضوری مبلغ درخواست ویزا را پرداخت کنید (درصورتی‌که درخواست ویزا را حضوری از سفارت انگلستان به عمل‌آورده باشید)

مرحله 4. به مرکز درخواست ویزا مراجعه کنید.

مرحله بعدی رزرو وقت برای ارائه مدارک بیومتریک است.

مرحله 5. مصاحبه انجام دهید.

به عنوان بخشی از درخواست ویزای دانشجویی، ممکن است از شما خواسته شود در مصاحبه‌ای با یک کارمند پرونده UKVI شرکت کنید. پس خود را برای مصاحبه احتمالی آماده کنید.

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 1836
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

شرایط ویزای تحصیلی انگلیس

دانشجویان برای درخواست ویزای تحصیلی انگلیس باید تمام مجموعه شرایط زیر را برآورده کنند:

 1. ثبت نام در یک برنامه آموزشی برای اخذ پذیرش تحصیلی

برای تحصیل در انگلستان، ابتدا باید برای دوره تحصیلی در یکی از مؤسسات آموزشی انگلستان درخواست دهید. به‌عنوان متقاضی ویزای Tier 4 (عمومی)، شما می‌توانید یکی از دوره‌های زیر را دنبال کنید:

 • یک دوره یا برنامه تمام وقت که به مدرکی برابر یا بالاتر از NQF – سطح 6 منجر می‌شود (برنامه‌هایی مانند گواهی فارغ‌التحصیلی، دیپلم، مدرک لیسانس یا هر دوره معادل دیگری)
 • یک دوره یا برنامه پاره‌وقت که به مدرکی برابر یا بالاتر از NQF سطح 7 منجر می‌شود (مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن)
 • دوره یا برنامه تمام وقت که حداقل 15 ساعت در هفته کلاس درسی دارد و به مدرکی برابر یا حتی بالاتر از سطح 3 NQF (برنامه‌هایی مانند دیپلم آموزش عالی، دیپلم IBیا هر دوره معادل دیگر).
 • دوره یا برنامه زبان انگلیسی سطح B2، (یعنی سطح بندی کاربر ماهر.)
 • برنامه بنیادین شناخته شده، فقط برای پزشکان یا دندانپزشکان برای تحصیلات تکمیلی.

توجه: هنگامی که دانش‌آموزان یا دانشجویان در یک برنامه یا ترم دانشگاه یا کالج مورد تأیید بریتانیا و مهاجرت (UKVI) پذیرفته می‌شوند. یک شماره مرجع دریافت می‌کنند که به عنوان تأییدیه پذیرش تحصیلی (CAS) نیز شناخته می‌شود. یکی از مواردی که دانشجویان بین‌المللی باید در نظر داشته باشند این است که باید حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از دریافت تأییدیه پذیرش تحصیلی (CAS) برای ویزای تحصیلی انگلستان اقدام کنند.

2. تمکن مالی کافی برای اخذ ویزای تحصیلی

طبق قانون ویزای دانشجویی Tier 4 انگلستان، دانشجویان بین‌المللی ملزم به ارائه نامه تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل، زندگی و سایر هزینه‌های متفرقه برای حداقل یک سال هستند. هنگامی که دانشجویان برای ویزای تحصیلی انگلستان درخواست می‌دهند، باید نشان دهند که:

 • حداقل 12000 پوند برای پوشش هزینه‌های دوره یک‌ساله (تقریباً 9 ماه) خود به همراه دارند.
 • دریافت نامه بورسیه مالی (در صورت وجود)
 • بودجه کافی برای پوشش باقی ترم‌ها، امتحان‌ها سایر هزینه‌های زندگی داشته باشند.

توجه: تمکن مالی ویزای تحصیلی انگلیس تقریبی است زیرا مقدار تمکن مالی که باید به سفارت ارائه دهید کاملاً به مدت‌زمان تحصیل، دانشگاه و شهری که برای تحصیل انتخاب کرده‌اید بستگی دارد.

3. مهارت زبان انگلیسی

مهارت داشتن متقاضی در زبان انگلیسی بخش مهمی از فرایندپذیرش ویزا انگلستان است و اکثر دانشگاه‌ها از نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی به‌عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از ارزیابی آکادمیک برای ترم یا برنامه آموزشی خود استفاده می‌کنند؛ بنابراین دانشجویان بین‌المللی باید مهارت زبان انگلیسی خود را با یک آزمون SELT (آزمون زبان انگلیسی معتبر) با سطح B1 و B2 CEFR (چارچوب مشترک اروپایی برای زبان‌ها) ثابت کنند.

رایج‌ترین SELT برای ویزای دانشجویی انگلستان IELTS و PTE است که توسط متقاضیان باید اخذ شود.

PTE Academic IELTS SELT
43 آیلتس 4 Level B1
59 آیلتس 5.5 Level B2
76 آیلتس 7 Level C1
85 آیلتس 8.5 Level C2

شرایط عمومی آیلتس برای ویزای تحصیلی انگلیس بر اساس مقاطع تحصیلی

مقطع تحصیلی آیلتس مورد نیاز
دوره های کوتاه آموزش زبان انگلیسی (کمتر از 11 ماه) به آیلتس نیاز ندارد
دیپلم آیلتس 4
کارشناسی به طور میانگین آیلتس 5.5 تا 6
کارشناسی ارشد به بالا بسته به رشته و دانشگاه پذیرش کننده حداقل آیلتس 6.5 به بالا

سیستم امتیاز دهی ویزای تحصیلی انگلستان

برای اینکه شرایط دریافت ویزای تحصیلی انگلستان را داشته باشید باید امتیاز کافی  کسب کنید. متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان باید تمامی الزامات قوانین مهاجرت را برای پرونده خود فراهم کنند و در مجموع حداقل 70 امتیاز به دست آورند. توجه داشته باشید که این امتیاز (70) حداقلی است و در صورتی که نتوانید حدنصاب امتیاز را به دست آورید باید شرایط دیگر خود را بهبود ببخشید! برای مثال اگر تأییدیه پذیرش شما از یک مؤسسه آموزشی زیر سطح 4 باشد، می‌بایست تمکن مالی یا مدرک مهارت زبان قوی‌تری به اداره مهاجرت انگلستان ارائه دهید!

عنوان‌ها امتیاز
تاییدیه پذیرش از یک دانشگاه معتبر و دارای مجوز سطح 4 50
بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های برنامه آموزشی و هزینه‌های زندگی 10
مهارت‌های زبان 10
سن متقاضی هر چه کمتر باشد امتیاز آن بیشتر است. 5 تا 20
تجربه زندگی در انگلستان 5

مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی انگلیس

برای درخواست ویزای تحصیلی انگلیس به مجموعه‌ای از مدارک نیاز است که شامل:

1. پاسپورت معتبر

متقاضیان برای درخواست ویزای تحصیلی بریتانیا باید پاسپورت حداقل با 6 ماه اعتبار داشته باشند.

۲. عکس رنگی

متقاضیان به دو قطعه عکس رنگی در اندازه 45mm x 35mm نیاز دارند.

توجه: تصویر باید برای 6 ماه اخیر و پس‌زمینه ساده باشد، همچنین پوشش سر فقط برای لباس مذهبی مجاز است.

3. فرم درخواست

برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان باید فرم درخواست ویزای این کشور را پر کنید.

4. نامه پذیرش تحصیلی  (CAS)

هنگامی که متقاضیان با موفقیت پذیرش در مؤسسات آموزشی بریتانیا را دریافت کردند، یک نامه که به‌عنوان تأییدیه پذیرش تحصیلی (CAS) نیز شناخته می‌شود، دریافت می‌کنند که باید به سفارت ارائه دهند؛ پس از دریافت این نامه متقاضی 6 ماه فرصت دارد که درخواست ویزای خود را به سفارت اراده دهد.

توجه: صرفاً دریافت نامه پذیرش تحصیلی تضمینی برای موفقیت‌آمیز بودن درخواست ویزای شما نمی‌باشد.

5. نامه تمکن مالی

متقاضیان باید مدارک مالی را نشان دهند که هزینه تحصیل آنها برای سال اول تحصیل و هزینه زندگی برای 9 ماه را پوشش می‌دهد. بااین‌حال، مبلغی که متقاضیان باید برای تمکن مالی خود نشان دهند به عوامل زیادی بستگی دارد، برای مثال اینکه دانشجو در لندن یا خارج از لندن زندگی خواهد کرد، می‌تواند بر روی گواهی تمکن مالی تأثیرگذار باشد زیرا هزینه زندگی در لندن تقریباً 11385 پوند است درحالی‌که هزینه زندگی در خارج از لندن حدود 9135 پوند است.

توجه: متقاضیان باید نشان دهند که مبلغ مورد نظر را حداقل به مدت ۲۸ روز در حساب خود نگهداری کرده‌اند.

6. گواهی شرکت در آزمون معتبر زبان انگلیسی (SELT)

آیلتس و PTE دو گواهی مهارت زبان محبوب و معتبر در کشور انگلستان هستند، بنابراین متقاضیان برای درخواست ویزای تحصیلی انگلیس باید نمره کافی در SELT کسب کنند.

توجه: آیلتس تنها دو سال اعتبار دارد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تا زمانی که مدرک مهارت زبان شما معتبر است برای ویزای تحصیلی انگلستان اقدام کنید.

7. مدارک تحصیلی و سابقه کار

متقاضیان باید تمام مدارک تحصیلی موردنیاز مانند ریز نمرات تحصیلی مقطع متوسطه، مدارک تحصیلی، دیپلم و سایر گواهی‌ها را به سفارت ارائه دهند؛ درصورتی‌که متقاضیان تجربه کاری داشته باشند، به توصیه‌نامه از طرف کارفرمای قبلی یا فعلی خود نیاز دارند. توصیه‌نامه کاری باید شامل تمام جزئیات مانند سمت شغلی، مدت‌زمان فعالیت در شرکت و… باشد. این مدارک هم برای پذیرش دانشگاه و هم برای درخواست ویزا موردنیاز است.

8. توصیه‌نامه (LOR)

 این مدرک در زمان پذیرش در دانشگاه الزامی است، همان‌طور که از نام آن پیداست توصیه‌نامه  LOR  نامه‌ای است که توسط شخص ثالث (آشنای حرفه‌ای یا دانشگاهی متقاضی) به کمیته پذیرش دانشگاه مقصد در انگلستان نوشته می‌شود تا متقاضی را برای پذیرش توصیه کند.

9. انگیزه‌نامه تحصیل در انگلستان (SOP)

مدرک مهم دیگری که در زمان پذیرش در یک مؤسسه آموزشی انگلستان موردنیاز است، SOP است که اساساً انگیزه‌نامه‌ای است که توسط دانشجویان برای کمیته پذیرش نوشته می‌شود و فرصتی را برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کند تا با بیان مهارت‌ها، هدف و توانایی‌های خود، این کمیته را برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه مجاب کنند.

10. گواهی عدم سوءپیشینه کیفری

مدارک مالی مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه

 • رسید تأیید پرداخت هزینه ویزا
 • فیش پرداخت شهریه دانشگاه
 • نامه تاییدیه وام آموزشی (در صورت دریافت وام)
 • صورت حساب گردش حساب بانکی
 • نامه حمایت مالی از طرف یک سازمان بین‌المللی تأیید شده توسط UKVI(در صورتی که حمایت مالی دریافت کرده‌اند)

هزینه ویزای تحصیلی انگلیس

هزینه فعلی برای ویزای دانشجویی و دانش آموزی 368 پوند است و برای هر فرد همراه 248 پوند هزینه اضافه دریافت می‌شود، همچنین برای دسترسی به خدمات بهداشت ملی (NHS) در طول اقامت خود، باید 300 پوند در سال هزینه اضافی پرداخت کنید. هزینه ویزای تحصیلی کوتاه مدت 97 پوند برای گزینه شش‌ماهه و 186 پوند برای ویزای ۱۱ماهه در نظر گرفته شده است.

هزینه خدمات بهداشتی مهاجرت

دانشجویان بین‌المللی که برای ویزای تحصیلی انگلستان درخواست می‌دهند، برای دسترسی به خدمات بهداشت ملی بریتانیا، باید سالانه حدود 470 پوند هزینه اضافی پرداخت کنند. متقاضیان باید مبلغ موردنظر را در زمان ارسال درخواست ویزای خود به‌صورت آنلاین پرداخت کنند یا اگر از به‌صورت حضوری درخواست می‌دهند، قبل از ارسال درخواست خود باید هزینه اضافی را به‌صورت آنلاین پرداخت کنند.

ویزای تحصیلی انگلستان بدون مدرک زبان

برای اینکه بتوانید در کشور انگلستان بدون مدرک آیلتس مشغول به تحصیل شوید باید اول یک دانشگاه موردنظر خودتان را پیدا کنید. در این کشور بعضی از دانشگاه‌ها با شرایطی خاص اقدام به جذب دانشجویانی می‌کنند که مدرک آیلتس ندارند! در این گون موارد این دانشگاه‌ها اقدام به برگزاری جلسات آنلاین با دانشجو می‌کنند تا بتوانند سطح آمادگی فرد را از هر لحاظ بسنجند. همچنین بعضی از این مؤسسات اقدام به برگزاری دوراه‌های فشرده زبان برای دانشجویان پذیرفته شده خود می‌کنند تا آنها بتوانند در کمترین شرایط خود را با محیط وفق دهند.

ترم‌های پذیرش در دانشگاه‌های انگلستان

به‌طورکلی، سال تحصیلی در بریتانیا از سپتامبر تا جولای شروع می‌شود. اکثر دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سایر مؤسسات آموزشی در انگلستان عمدتاً سه زمان پذیرش دارند که به شرح زیر است:

ترم 1: اکثر پذیرش‌ها برای بریتانیا در سپتامبر/اکتبر شروع می‌شود.

ترم 2: معمولاً در ژانویه / فوریه شروع می‌شود.

ترم 3‌: این ترم فقط برای دوره‌های خاص انتخاب شده از قبل در دسترس است و از ماه می/ژوئن شروع می‌شود.

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در انگلستان کار کنید

دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل در دوره تمام‌وقت کارشناسی یا کارشناسی ارشد به انگلستان می‌آیند، اجازه دارند در طول تحصیل خود تا 20 ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت و در طول تعطیلات رسمی دانشگاه به‌صورت تمام‌وقت مشغول به کار شوند.

در مورد مجوزهای کار پس از فارغ‌التحصیلی در بریتانیا، دولت انگلستان مدت مجوز کار پس از تحصیل را از 4 ماه به دو سال افزایش داده است. همچنین این افراد می‌توانند پس از پایان یافتن دوره دو‌ساله خود از کشور انگلستان درخواست اقامت بلندمدت کنند!

زمان جواب دهی ویزای تحصیلی انگلیس

پس از دریافت مدارک بیومتریک، رسیدگی به پرونده‌ها آغاز می‌شود و پس از دریافت پاسپورت، فرایند به پایان می‌رسد. کل پروسه ویزای تحصیلی انگلیس حدود 3 هفته طول می‌کشد.  

تمدید ویزای تحصیلی انگلستان

دانشجویانی که در مقطع لیسانس یا فوق‌لیسانس تحصیل می‌کنند می‌توانند به‌جای 4 ماه تا 2 سال مجوز کار پس از تحصیل دریافت کنند. بااین‌حال، اداره مهاجرت انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی تمهیداتی را در نظر گرفته است تا ویزای تحصیلی خود را تمدید کنند.

برای تمدید ویزای تحصیلی انگلیس، دانشجویان بین‌المللی باید:

1. متقاضیان باید هنگام درخواست تمدید در انگلستان حضور داشته باشند.

2. باید شرایط اولیه درخواست ویزای درجه 4 را داشته باشند.

3. باید برای مطالعات جزئی یا کامل خود اسپانسر مالی داشته باشد، حامی مالی می‌تواند، یک دانشگاه انگلیسی، مؤسسه آموزشی، یک مدرسه غیردولتی باشد

برای درخواست تمدید ویزا، دانشجویان بین‌المللی باید فرم درخواست آنلاین را قبل از انقضای ویزای تحصیلی فعلی خود تکمیل کنند (حداقل 3 ماه قبل از انقضا ویزا)

علاوه بر این، دانشجویان بین‌المللی برای تمدید ویزای تحصیلی انگلیس باید هزینه‌های اضافی بپردازند که به شرح زیر است:

 • هزینه پردازش دوباره ویزا 475 پوند
 • هزینه بهداشتی مهاجرت 300 پوند سالانه
 • تأیید بیومتریک 19.20 پوند

سؤالات متداول

1. سایت تعیین وقت سفارت انگلستان در ایران کدام است؟

برای دریافت وقت سفارت باید به سایت کارگزاری VFS GLOBAL مراجعه کنید.

2. مراحل تعیین وقت سفارت انگلستان چیست؟

این مراحل شامل تعیین وقت سفارت به‌صورت آنلاین، ارائه اطلاعات بیومتریک در مرکز ویزای انگلستان (VFS) و نیز حضور در سفارت انگلستان جهت ارائه مدارک تحصیلی است.

3. آیا پیداکردن کار در انگلستان در دوران تحصیل کار راحتی است؟

امکان جستجوی کار در انگلستان بستگی به عوامل زیادی دارد. در کل، احتمال یافتن کار در انگلستان به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر بالاتر بوده و اکثر دانشجویانی که جدی به دنبال کار هستند، در این مسیر موفق می‌شوند.

4. هزینه زندگی در انگلستان چه‌قدر است؟

برای زندگی دانشجویی در این کشور چیزی حدود 650 تا 1400 پوند در ماه بودجه لازم خواهید داشت.

5. آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در انگلستان در مقطع کارشناسی وجود دارد؟

خیر، در این مقطع بورسیه ارائه نمی‌شود.

6. آیا امکان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد؟

در دوره‌های کارشناسی ارشد معمولاً بورسیه وجود ندارد. در دوره‌های «‌ by research» ‌معمولاً دانشجویان نوعی بورسیه را دریافت می‌کند ولی در قبال آن ملزم به کارکردن روی پروژه‌هایی که استاد تعیین می‌کند خواهند بود.

7. در صورت ترک تحصیل، سرنوشت ویزای شما چه خواهد شد؟

دانشگاه با اداره مهاجرت انگلستان مکاتبه کرده و شما باید از انگلستان خارج شوید.

8. آیا امکان ترک تحصیل و کارکردن در انگلستان وجود دارد؟

بله. به شرطی که بتوانید با کارفرمای انگلیسی قرارداد رسمی کار امضا کنید.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر