ویزا کارت و ویزا هیچ ربطی به هم ندارند! یکی از آن‌ها مجوز ورود به یک کشور و دیگری چیزی شبیه به کارت‌ عابر بانک‌ است که برای پرداخت ارزی و نقل‌ و انتقال پول استفاده می‌شود. سؤالی که شاید در این میان مطرح شود این است که اگر ویزا و ویزا کارت کاربردی متفاوت دارند پس چرا نامی شبیه به یکدیگر دارند؟ برای رسیدن به پاسخ به این سؤال باید تاریخچه آن‌ها را بررسی کنیم!

ویزا کارت و ویزا از چه زمانی به وجود آمده‌اند؟

«Visa» یا «‌Visitors International Stay Admission» که از فعل فرانسوی «‌viser» گرفته شده، قبل از جنگ جهانی اول توسط فرانسوی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است و به معنی «‌بررسی و مشاهده» می‌باشد. «‌viser» در ابتدا برگه‌ای حاوی اطلاعات شخصی افراد بوده که در زمان ورود و خروج به کشور فرانسه توسط مأمورین مرزی مورد بررسی قرار می‌گرفته است! بعد از جنگ جهانی اول این برگه به ویزای امروزی تغییر پیدا کرد تا تمامی کشورها از آن به عنوان مجوز ورود به کشور خود استفاده کنند.

اما نام شرکت ویزا؛ توسط مؤسس این شرکت «دی هاک» انتخاب شد. او معتقد بود که این کلمه فوراً در بسیاری از زبان‌ها و کشورها مورد قبول قرار خواهد گرفت و این شرکت را بین‌المللی و جهانی خواهد کرد!

آشنایی با ویزا کارت

شرکت ویزا شرکت خدمات مالی آمریکایی چند ملیتی است. این شرکت وظیفه ارائه تسهیلات برای مبادلات مالی الکترونیکی در سراسر جهان را بر عهده دارد، که بیشتر توسط کارت‌های اعتباری و کارت‌های نقدی و با نشان تجاری ویزا انجام می‌شود. کارت‌های این شرکت توسط 200 کشور و منطقه در سراسر جهان پذیرفته می‌شود. البته به‌ غیر از شرکت ویزا شرکت‌های دیگری هم در زمینه ارائه کارت‌های اعتباری در دنیا فعال هستند که از این شرکت‌ها می‌توانیم به Mastercard، American Express و Discover را نام ببریم. شما می‌توانید از کارت‌های ویزا برای خرید آنلاین و معامله در همه مکان‌هایی که ویزا کارت را در سراسر جهان می‌پذیرند، استفاده کنید. از این کارت می‌توانید برای انجام اموراتی همچون برداشت وجه نقد، انتقال بانکی و سپرده پس‌انداز نیز استفاده کرد.

مؤسسات مالی تعیین می‌کنند که به چه کسی ویزاکارت دهند!

مؤسسات مالی و بانک‌ها بر اساس سیاست‌هایی که دارند تعیین می‌کنند که با کدام شرکت در زمینه پرداخت‌های بین‌بانکی کارتی قرارداد امضا کنند. این مؤسسات به‌طورکلی تصمیم‌گیرنده اصلی در زمینه ارائه کارت‌های اعتباری مثل ویزا کارت به مردم هستند. قرار‌دادهایی که شرکت ویزا با مؤسسات مالی می‌بندد شامل خدمات کارمزد تراکنش‌های بانکی و هزینه تولید و پشتیبانی کارت‌های اعتباری است.

نحوه کار ویزا کارت

ویزا کارت به شما این مکان می‌دهد به‌صورت الکترونیکی اقدام به پرداخت و خرید از تمامی درگاه‌های متصل به شرکت ویزا کنید. این کارت توسط شرکت‌ها و فروشگاه‌هایی مورد قبول واقع می‌شود که با شرکت ویزا قرارداد داشته باشند و این کارت را معتبر بدانند. تمامی ویزا کارت‌ها دارای یک کد 16 رقمی منحصربه‌فرد هستند که در قسمت جلوی آن چاپ یا حک شده است. درون این کارت همچنین یک ریزتراشه کار گذاشته شده که از دارنده کارت در برابر کلاهبرداری محافظت می‌کند.

ویزا کارت چه مزایایی دارد

  • در هر زمان و هر مکان می‌توانید از خرید خود لذت ببرید و ‌یک خریدی آسان را تجربه‌ کنید.
  • تقریباً هر ویزا کارت برای جلوگیری از کلاهبرداری و سرقت اطلاعات به تراشه EMV مجهز شده است که امنیت بالایی دارد.
  • ویزا کارت تمامی اطلاعات تراکنش‌های شما را ثبت می کندو با این کار شما می‌توانید امور مالی خود را مدیریت کنید.
  • نحوه استفاده از ویزا کارت در زمان خرید آنلاین و از دستگاه «pos» و بسیار آسان است.

انواع ویزا کارت

همان‌طور که در بالا ذکر شد، انواع مختلفی از کارت‌های اعتباری برای پرداخت اینترنتی وجود دارد که نام شرکت ویزا بر روی آن‌ها حک شده و از شبکه پرداخت ویزا استفاده می‌کنند: کارت‌های اعتباری ویزا، نقدی ویزا، پیش‌پرداخت و هدیه از جمله این کارت‌ها هستند.

ویزا کارت فیزیکی چیست؟

ویزا کارت‌های فیزیکی، کارت‌ اعتباری است که به‌صورت فیزیکی در دسترس شما قرار می‌گیرد. این کارت به‌حساب اصلی شما متصل می‌شود و می‌توانید با آن هر نوع خریدی که دارید را انجام دهید. مانند کارت‌های بانکی ایرانی، این نوع کارت‌ هم قابلیت خرید، دریافت و انتقال پول را برای شما فراهم می‌کند.

ویزا کارت مجازی چیست؟

در واقع ویزا کارت مجازی شماره‌هایی هستند که به یک حساب اصلی، با مقداری مشخص متصل و در صورت خرید، از حساب اصلی برداشت می‌شود. به طور مثال فرض کنید می‌خواهید از سایت خاص خرید کنید ولی حسابی که متصل به شبکه ویزا باشد ندارید. شما می‌توانید با دریافت ویزا کارت مجازی به میزانی که نیاز دارید، به‌راحتی خرید خود را انجام دهید. توجه کنید که ویزا کارت مجازی اعتبار محدود و مشخصی دارد اما شما را از دست هکرها دورنگه خواهد داشت!

کارت‌های اعتباری ویزا (VISA CREDIT CARD)

مؤسسات مالی و بانک‌ها بر اساس پارامترهایی که دارند برای متقاضیان ویزاکارت اعتباری صادر می‌کنند. این کارت می‌تواند در مبالغ گوناگون برای مشتریان صادر شود. برای مثال بعضی از کارت‌های اعتباری دارای اعتبار 10 هزار دلار و بعضی دیگر اعتبار 100 هزار دلاری دارند. مبلغ اعتبار ویزاکارت شما بر اساس گردش حساب ماهانه و سالیانه محاسبه می‌شود. بر همین اساس هر چه‌قدر که گردش حساب شما بالاتر باشد می‌توانید ویزاکارت با اعتبار بیشتر داشته باشید.

مزایایی ویزا کارت اعتباری

ویزا کارت ممکن است دارای مزایای متعددی باشد، برای مثال می‌توان به نرخ سود سالیانه صفر درصد، پاداش‌های بازگشت نقدی اعتبار مصرف شده و مزایای ویژه هنگام خرید از یک خرده‌ فروش خاص اشاره کرد. ویزاکارت‌های سنتی خدمات اولیه و مزایای کمتری را برای دارندگان کارت ارائه می‌دهند.

کارت‌های نقدی ویزا کارت (DEBIT VISA CARD)

ویزا کارت‌های نقدی به مصرف‌کنندگان امکان دسترسی به‌حساب‌های بانکی روزمره از جمله حساب‌های چک و پس‌انداز را می‌دهد. از ویزا کارت‌های نقدی مانند کارت اعتباری، برای خرید در فروشگاه‌ها، انجام تراکنش‌های معمول بانکی و از طریق دستگاه خودپرداز می‌توان استفاده کرد. برای انجام تراکنش‌ها، دارندگان کارت باید از شماره شناسایی شخصی «PIN» استفاده کنند. ویزا کارت‌های نقدی با نام دارنده کارت و شماره‌حساب 16 رقمی حک شده به‌اضافه تاریخ انقضا در جلو و یک شماره CW در پشت خود به مشتریان عرضه می‌شود. فراموش نکنید که مهم‌ترین تفاوتی که کارت‌های نقدی با کارت‌ اعتباری دارد این است که با استفاده از این کارت‌ها نمی‌توانید بیشتر از موجودی حساب خود برداشت کنید. در واقع ویزا‌ کارت دبیت چیزی شبیه به کارت‌های بانکی ایران است که به میزان موجودی که در حساب خود واریز کرده‌اید می‌توانید از حساب خود برداشت کنید.

ویزا کارت‌های پیش پرداخت و گیفت (PREPAID CARD)

این نوع ویزا کارت‌ها را می‌توان از اکثر مؤسسات مالی و فروشگاه‌های معتبر سرتاسر اروپا، آمریکا، کانادا و سایر کشورهای جهان خریداری کرد. بر روی این کارت یک کد 16 رقمی حک شده است که می‌توانید از آنها برای مواقع اضطراری و هدیه دادن به دیگران استفاده کنید! ویزا کارت‌ پیش‌پرداخت به این صورت عمل می‌کند که با مبلغ معینی شارژ می‌شود و دارنده کارت نمی‌تواند بیشتر از مبلغ شارژ شده در کارت هزینه کند. تنها فرق کارت‌های هدیه با پیش‌پرداخت این است که ویز کارت هدیه را نمی‌توان پس از مصرف کردن اعتبارش دوباره شارژ کرد.

نحوه دریافت ویزا کارت در ایران

در ایران به دلیل تحریم‌های بانکی امکان دریافت مستقیم ویزا کارت فیزیکی و مجازی وجود ندارد اما همیشه یک راه برای ایرانیان وجود دارد! در ایران شرکت‌هایی به‌ صورت غیرمستقیم و با استفاده از امکاناتی که در خارج از کشور دارند اقدام به اخذ ویزا کارت برای مشتریان خودکرده و آن را به ایران ارسال می‌کنند. در واقع ویزا کارت‌های فیزیکی که به دست مشتریان در ایران می‌رسد بیشتر در کشور عراق یا ترکیه صادر و به ایران انتقال پیدا می‌کنند. این‌گونه ویزا کارت‌ها هیچ‌گونه تفاوتی با ویزا کارت‌های سرتاسر جهان ندارند و کاملاً هم به صورت قانونی صادر می‌شوند!

نحوه برداشت پول و شارژ ویزا کارت در ایران

برای دریافت مبلغ موجود در ویزا کارت یا شارژ آن مجبورید به شرکت‌های واسطه اعتماد کنید! این‌گونه شرکت‌ها با حساب‌های خارجی خود به شماره حسابی که شما مد نظرتان است پول واریز و مبلغ ریالی آن را از شما در ایران دریافت می‌کنند. البته تمامی این شرکت‌ها برای خدماتی که ارائه می‌دهند کارمزد دریافت می‌کنند اما این کارمزد نسبت به مزایایی ویزا کارت می‌تواند کاملاً با صرفه باشد.

تفاوت ویزا کارت و مستر کارت

توجه داشته باشید که ویزا و مستر کارت تقریباً هیچ‌ گونه تفاوتی با هم ندارد و تمامی خدمات آن‌ها با یکدیگر یکسان است. اما تفاوت اصلی آنها در نوع جزئیات کارت‌هایی است که به متقاضیان اعطا می‌کنند. دقت کنید که نوع شرکت دریافت‌ کننده کارت بانکی مهم نیست بلکه نوع کارتی که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. شما می‌بایست نوع کارتی را که می‌خواهید اخذ کنید بر اساس شرایط مالی و زندگی خود انتخاب کنید.

سؤالات متداول

1. آیا ویزا کارت قابلیت کارت به کارت کردن را داراست؟

به طور کلی ویزا یا مستر کارت از هر نوع (چه دارای حساب بانکی یا غیر حساب بانکی) قابلیت کارت به کارت کردن به کارت‌هایی صادره از بانک‌ها یا شرکت‌های متفاوت را ندارند.

2. آیا از ویزا کارت در سایت‌هایی که پرداخت با ارزهای دیگر مانند یورو یا پوند دارند می‌توانیم استفاده کنیم؟

بله. ویزا و مستر کارت متصل به شبکه شتاب جهانی می‌باشند به همین علت شما می‌توانید پرداخت‌هایی با ارز غیر دلار را نیز انجام دهید.

3. آیا با ویزا کارت می‌توانیم هتل رزرو کنیم؟

بله. شما می‌توانید در سایت‌های معتبر و مشهوری مانند booking.com، expedia.com، hotels.com اقدام به رزرو هتل کنید.

4. آیا با ویزا کارت می‌توانیم بلیط هواپیما رزرو کنیم؟

بله. با کارت‌های فیزیکی از اغلب شرکت‌های هواپیمایی می‌توان بلیت رزرو نمود.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر