پیگیری درخواست ویزا تأثیری در زمان بررسی پرونده شما نمی‌گذارد. با این حال امکان پیگیری وضعیت صدور روادید کشورهای مختلف، به طرق زیر وجود دارد.

روش‌های مختلف پیگیری درخواست ویزای کشور‌ها

برای پیگیری درخواست ویزا دو روش آنلاین و آفلاین وجود دارد:

پیگیری وضعیت روادید به روش آفلاین

با اینکه اغلب سفارتخانه‌ها روش پیگیری آنلاین درخواست ویزا را به وجود آورده‌اند، اما هنوز هم بعضی‌ها ترجیح می‌دهند درخواست خود را آفلاین و حضوری پیگیری کنند! برای پیگیری درخواست روادید خود به روش آفلاین چندین انتخاب در پیش روی شما قرار دارد.

مراجعه حضوری به سفارت

با مراجعه حضوری به سفارتی که از آن درخواست ویزا کرده‌اید می‌توانید از آخرین وضعیت ویزای خود باخبر شوید. حتی در بعضی مواقع می‌توانید کسی دیگر جز خودتان را برای پیگیری درخواست ویزا به سفارت بفرستید! توجه داشته باشید که با مراجعه حضوری به سفارت، فقط در مورد نتیجهٔ پرونده ویزا پاسخ داده می‌شود و در مورد اینکه پرونده در چه مرحله‌ای قرار دارد اطلاعاتی در اختیار شما قرار نمی‌گیرد! پس بهتر است از روش‌های دیگر استفاده کنید!

پیگیری تلفنی درخواست ویزا

با تماس برقرار کردن با سفارت مورد نظر خود نمی‌توانید در مورد اینکه پرونده در چه مرحله‌ای قرار دارد اطلاعات کسب کنید؛ ولی شاید بتوانید از ویزا شدن یا نشدنتان مطمئن شوید! البته اکثر سفارت‌ها این خدمات را دیگر ارائه نمی‌دهند. همچنین برای اینکه با این روش ویزای خود را پیگیری کنید باید به دلیل شلوغ بودن خطوط تلفن سفارت، زمان زیادی را منتظر بمانید تا به سؤالات شما پاسخ داده شود. برای مثال بعضی از سفارت‌ها مثل بلغارستان خدمات پیگیری درخواست ویزا با تلفن را هم در اختیار متقاضیان ویزا از این کشور قرار داده است.

شما میتوانید شماره سفارتهای تمامی کشورها را از صفحه مخصوص وقت سفارت همان کشور در سایت ویزالند دریافت نمایید.

پیگیری درخواست ویزا با اس‌ام‌اس

بعضی از کارگزاری‌ها مثل «VFS»، «BLS» و ویزامتریک برای متقاضیان خود خدمات پیگیری درخواست ویزا با اس‌ام‌اس را راه اندازی کرده‌اند! البته شما باید این نوع خدمات را در زمان حضور در کارگزاری با پرداخت هزینه آن فعال کنید!

پیگیری درخواست روادید به روش آنلاین

با مراجعه به سایت کارگزاری‌ یا سفارت می‌توانید وضعیت ویزای خود را بررسی کنید. در حال حاضر اکثر سفارت‌های کشور‌های مختلف از جمله شینگن و کانادا این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهند. این راه علاوه بر صرفه‌جویی در زمان به شما امکان دسترسی و پیگیری 24 ساعته وضعیت ویزا را می‌دهد.

پیگیری درخواست روادید با ایمیل

ایمیل می‌تواند یکی از بهترین را‌ه‌ها برای پیگیری درخواست روادید باشد! ولی این روش کمی زمان بر است و سفارت‌ها اغلب چند روز بعد پاسخ می‌دهند یا به شما ایمیل آماده ارسال می‌کنند! این موضوع هم به دلیل حجم بسیار زیاد ایمیل‌های ارسالی از ظرف متقاضیان ویزا می‌باشد. برای مثال پیگیری ویزای استرالیا می‌تواند از طریق ایمیل نیز انجام گیرد، ولی بعد از ارسال ممکن است چند روز طول بکشد تا به شما پاسخ داده شود!

مدارکی که برای پیگیری آنلاین نیاز است 

اصولاً برای پیگیری وضعیت روادید به صورت آنلاین به کد رهگیری فرم درخواست ویزا «‌Tracking ID»‌، شماره پاسپورت و تاریخ تولد میلادی نیاز پیدا خواهید کرد. فراموش نکنید در بعضی از سایت‌ها به‌جای «Reference Number» که همان کد رهگیری پرونده است، «‌Tracking ID» نوشته شده است.

هر سفارت روش مختص به خود را دارد!

با اینکه اکثر سفارت‌های دنیا از روش آنلاین برای ارائه خدمات پیگیری درخواست ویزا استفاده می‌کنند، ولی هنوز هم روش‌های کلاسیکی مثل تلفن و مراجعه حضوری طرف‌داران خود را دارند! برای مثال سفارت آمریکا با اینکه روش آنلاین را برای بررسی درخواست ویزا ارائه می‌دهد ولی در صورتی که به سفارت این کشور مراجعه کنید می‌توانید با شماره پرونده از وضعیت ویزای خود با خبر شوید!

پیگیری ویزای کشورهای مختلف از طریق شرکت مهاجرتی

اگر اخذ ویزای خود را به شرکت‌های توریستی واگذار کرده‌اید بهتر است از طریق همان شرکت‌ها پیگیر وضعیت ویزا باشید. این روش به دلیل موجود بودن اطلاعات پرونده شما نزد شرکت‌ها است؛ به این معنی که بدون ایمیلی که پرونده شما با آن تشکیل شده است شما نمی‌توانید از وضعیت درخواست خود با خبر شوید و شرکت‌ها اغلب این ایمیل را به متقاضی نمی‌دهند!

پیگیری درخواست ویزا از «‌VFS»

کارگزاری «VFS» وظیفه ارائه خدمات کنسولی بسیاری از کشور‌ها را در ایران بر عهده دارد! شما می‌توانید از طریق سایت این کارگزاری با کد رهگیری که بر روی رسید اطلاعات بیومتریک به شما تحویل داده شده است وضعیت ویزای خود را پیگیری کنید. البته با مراجعه حضوری نیز می‌توان از وضعیت ویزا باخبر شد ولی تجربه ثابت کرده که در مراجعه حضوری به دلیل بالا بودن حجم درخواست‌ها و شلوغ بودن کارگزاری پاسخی در مورد تأیید یا رد ویزا و مرحله‌ای که پرونده در آن قرار دارد به شما داده نمی‌شود!

نحوه پیگیری درخواست ویزای کانادا

برای پیگیری درخواست ویزای کانادا می‌توانید از دو روش آنلاین و آفلاین استفاده است که ما برای شما توضیح خواهیم داد.

نحوه پیگیری ویزای کانادا به روش آنلاین

 1. ابتدا وارد سایت اداره مهاجرت کانادا «‌canada.ca» شوید.
 2. سپس بخش «Immigration and citizenship» انتخاب کنید.
 3. در سمت راست صفحه وارد گزینه «my application» شوید.
 4. بر روی گزینه «Check your application status» کلیک کنید.
 5. در این بخش نوع ویزایی که درخواست کرده‌اید را مشخص کرده و بر روی گزینه «Continue» کلیک کنید.
 6. وارد گزینه «sign in to your account» شوید. در اینجا باید به حسابی که در زمان ارائه درخواست ویزا ایجاد کرده‌اید وارد شوید.
 7. سپس در صفحه اصلی اکانت در بخش « View the applications you submitte» گزینه « Check your application status» انتخاب کنید و با کد رهگیری پرونده، از آخرین وضعیت درخواست ویزای خود با خبر شوید.

پیگیری درخواست ویزای کانادا از «VFS»

کارگزاری سفارت کانادا در قاره آسیا «VFS» می‌باشد. شما می‌توانید برای بررسی وضعیت ویزای خود به سایت این کارگزاری مراجعه کنید.

مراحل پیگیری وضعیت ویزا از سایت کارگزاری «VFS»

 1. وارد سایت کارگزاری «VFS» کانادا شوید و یک حساب کاربری درست کنید.
 2. در قسمت بالای صفحه گزینه «Track your application» را انتخاب کنید.
 3. در قسمت وسط صفحه می‌توانید گزینه «Website» را مشاهده کنید، در روبه‌روی آن بر روی گزینه «Click here» کلیک نمایید تا بتوانید با کد رهگیری و تاریخ تولد میلادی خود از آخرین وضعیت ویزای کانادا مطلع شوید.

نحوه پیگیری ویزای کانادا به روش آفلاین

در این روش می‌توانید خودتان با مراجعه به سفارتی که از آن درخواست ویزا کرده‌اید با ارائه «Pin Code» که در رسید مدارک شما وجود دارد از آخرین وضعیت ویزای کانادا مطلع شوید.

پیگیری ویزای شینگن از چه طریق صورت می‌گیرد؟

در جدول زیر می‌توانید کارگزاری کشور‌های حوزه شینگن و لینک صفحه‌ای که می‌توانید از آن درخواست ویزای شینگن را پیگیری کنید را مشاهده نمایید.

کشور کارگزاری لینک پیگیری درخواست ویزا
اتریش «VFS» صفحه پیگیری درخواست ویزا
جمهوری چک «VFS» صفحه پیگیری درخواست ویزا
یونان «VFS» صفحه پیگیری درخواست ویزا
مجارستان «VFS» صفحه پیگیری درخواست ویزا
پرتغال «VFS» صفحه پیگیری درخواست ویزا
سوئیس «VFS» صفحه پیگیری درخواست ویزا
دانمارک «VFS» صفحه پیگیری درخواست ویزا
بلژیک «VFS» صفحه پیگیری درخواست ویزا
فنلاند «VFS» صفحه پیگیری درخواست ویزا
فرانسه «VFS» صفحه پیگیری درخواست ویزا
نروژ «VFS» صفحه پیگیری درخواست ویزا
هلند «VFS» صفحه پیگیری درخواست ویزا
آلمان «Visametric» صفحه پیگیری درخواست ویزا
ایتالیا «Visametric» صفحه پیگیری درخواست ویزا
اسپانیا «BLS» صفحه پیگیری درخواست ویزا

پیگیری درخواست ویزای آلمان

کارگزاری سفارت کشور آلمان در ایران ویزامتریک است و شما برای بررسی وضعیت ویزای خود باید وارد سایت این کارگزاری شوید.

مراحل پیگیری وضعیت ویزای آلمان

 1. وارد سایت کارگزاری ویزامتریک شوید.
 2. در گوشه سمت چپ صفحه اصلی می‌توانید گزینه «‌پیگیری درخواست» را مشاهده کنید.
 3. کد رهگیری و تاریخ تولد خود را وارد کنید تا بتوانید از آخرین وضعیت ویزای خود مطلع شوید.

پیگیری وضعیت ویزای اسپانیا

کارگزاری سفارت اسپانیا در ایران «BLS» است و شما برای پیگیری وضعیت ویزای خود باید وارد سایت این کارگزاری شوید.

مراحل پیگیری درخواست ویزای اسپانیا

 1. وارد سایت کارگزاری «BLS» شوید.
 2. در قسمت بالای صفحه می‌توانید گزینه «پیگیری درخواست ویزا» را مشاهده کنید.
 3. سپس با وارد کردن شماره مرجعی که بر روی رسید پرداختی که در روز ثبت درخواست به شما تحویل داده شده است و تاریخ تولد میلادی خود می‌توانید از آخرین وضعیت روادید مطلع شوید.

پیگیری وضعیت ویزای ایتالیا

پس از تغییر کارگزاری سفارت ایتالیا در ایران، برای بررسی وضعیت ویزای ایتالیا باید وارد سایت ویزامتریک شوید.

مراحل پیگیری وضعیت ویزای ایتالیا

 1. وارد سایت ویزامتریک شوید.
 2. در تب «روش های درخواست روادید» وارد بخش «پیگیری درخواست» شوید.
 3. با وارد کردن کد رهگیری
 4. کد رهگیری و تاریخ تولد خود میتوانید از آخرین وضعیت ویزای خود مطلع شوید.

پیگیری وضعیت ویزای سوئد

سفارت سوئد در ایران کارگزاری ندارد و شما برای امور مربوط به وقت سفارت، درخواست ویزا و پیگیری آن باید به سایت سفارت این کشور مراجعه کنید.

مراحل پیگیری وضعیت ویزای سوئد

 1. وارد سایت سفارت سوئد شوید.
 2. در قسمت بالای صفحه «MENU» را انتخاب کنید و وارد بخش «Migration information» شوید.
 3. در این صفحه وارد بخش «Swedish Migration Agency» شوید.
 4. بالای صفحه سمت راست، می‌توانید گزینه «CONTACT US» ببینید. بر روی آن کلیک کنید تا بتوانید گزینه «Check your appli­ca­tion without logging in» را مشاهده کنید.
 5. با ورود به این بخش می‌توانید با شماره پرونده «Case number» یا «Control number or check number» از آخرین وضعیت ویزای خود مطلع شوید.
 • «Case number» همان شماره‌ای است که بالای رسید سفارت نوشته شده است و «Control number or check number» شماره‌ای است که بعد از پر کردن فرم درخواست ویزا برای شما ایمیل می‌شود.

پیگیری درخواست ویزای انگلستان

کارگزاری سفارت انگلستان در ایران مانند کشور‌های حوزه شینگن «VFS» است و شما برای پیگیری درخواست ویزای خود باید وارد سایت این شرکت شوید.

مراحل پیگیری وضعیت ویزای انگلستان

 1. وارد سایت «VFS» انگلستان شوید.
 2. در بالای صفحه گزینه «پیگیری درخواست» را انتخاب کنید.
 3. سپس با کلیک بر روی گزینه «وضعیت درخواست ویزای خود را به صورت آنلاین پیگیری کنید» وارد صفحه پیگیری درخواست شده و با کد رهگیری خودتان اقدام به بررسی وضعیت ویزای خود کنید.

پیگیری درخواست ویزای امارات

اقدام جهت دریافت ویزای دبی از طریق شرکت‌های توریستی و مسافرتی صورت می‌گیرد؛ بنابراین پیگیری این ویزا نیز تنها از طریق همین شرکت‌ها امکان‌پذیر است. به این صورت که در صورت بروز هر گونه مشکل در پرونده ویزای امارات، کارشناسان شرکت توریستی مسئله را با اداره مهاجرت دبی در میان می‌گذارند و نتیجه را به شما اعلام می‌کنند.

پیگیری درخواست ویزای روسیه

از آنجایی که شما نمی‌توانید درخواست خود را مستقیماً به سفارت روسیه ارسال کنید و کارگزار باید این امر را انجام دهد، پیگیری درخواست ویزای روسیه نیز باید از طریق کارگزار صورت گیرد. بر همین اساس هر زمانی که قصد پیگیری درخواست ویزای روسیه را داشتید، می‌توانید با شرکت مهاجرتی که پرونده شما نزد آن است تماس گرفته و از وضعیت ویزا مطلع شوید.

پیگیری درخواست ویزای آمریکا

وضعیت ویزای آمریکا به قبل مصاحبه و بعد آن تقسیم می‌شود! قبل از مصاحبه مسلماً یک پیام برای ایمیل و اکانتی که در سایت اداره مهاجرت این کشور ایجاد کرده‌اید ارسال می‌شود! اما برای پیگیری وضعیت ویزا بعد از مصاحبه باید به سایت «ceac.state.gov» مراجعه کنید. بعد از ورود به سایت می‌توانید با مشخص‌کردن نوع ویزا، کشوری که در آن درخواست ویزای خود را به ثبت رساندید و کد رهگیری «Application ID or Case Number» پرونده، درخواست ویزای خود را پیگیری کنید.

پیگیری درخواست ویزای چین

برای دریافت ویزای چین باید از طریق کارگزاری اقدام کنید، به همین دلیل برای پیگیری ویزای این کشور نیز مراجعه به شرکت مهاجرتی که اخذ ویزای چین شما را بر عهده گفته است تنها روش می‌تواند باشد.

پیگیری درخواست ویزای استرالیا

پیگیری درخواست ویزای استرالیا از طریق اکانت ساخته شده در سایت اداره مهاجرت این کشور صورت می‌گیرد! شما می‌توانید با ورود به اکانت خود از آخرین وضعیت ویزای استرالیا مطلع شوید. درخواست شما می‌تواند یکی از وضعیت‌های زیر را داشته باشد.

 • ناقص (Incomplete): به این معنی است که شما شروع به پر کردن فرم درخواست ویزای خود کرده‌اید، اما فرایند درخواست خود را تکمیل نکرده‌اید.
 • آماده برای ارسال (Ready to submit): به این معنی است که شما درخواست ویزای خود را تکمیل کرده‌اید و می‌توانید آن ارسال کنید.
 • ارسال شده (Submitted): به این معنی است که شما درخواست ویزای خود را ارسال کرده‌اید.
 • دریافت (Received): به این معنی است درخواست ارسالی شما با موفقیت ثبت شده است.
 • ارزیابی اولیه (Initial assessment): به این معنی است که اداره مهاجرت استرالیا در حال ارزیابی اولیه درخواست شما است.
 • ارزیابی بیشتر (Further assessment): به این معنی است که اداره مهاجرت این کشور در حال ارزیابی اطلاعات شما برای تصمیم نهایی می‌باشد.
 • نهایی شده (Finalised): به این معنی که اداره مهاجرت این کشور تصمیم نهایی خود را اتخاذ کرده است و از طریق ایمیل یا اکانت به شما اطلاع خواهد داد. 

سوالات متداول

آیا می‌توان بدون داشتن یک حساب آنلاین وضعیت ویزا را چک کرد؟

بله! در صورت نداشتن حساب آنلاین می‌توانید با ایجاد یک حساب کاربری در سایت سفارت یا کارگزاری مورد نظرتان، به وسیله کد رهگیری و شماره پاسپورتتان ویزای خود را چک کنید.

آیا می‌توان بدون شماره پرونده از وضعیت ویزا با خبر شد؟

خیر، اگر شماره پرونده خود را گم کرده باشید نمی‌توانید وضعیت ویزا را به صورت آنلاین بررسی کنید و باید از روش‌های آفلاین استفاده کنید.

در صورت گم کردن شماره پرونده چگونه می‌توان آن را بازیابی کرد؟

در این حالت تنها راه پیش روی شما ارسال ایمیل به سفارت یا کارگزاری کشور مورد نظر است که به احتمال زیاد از این طریق نیز نتوانید شماره پرونده را بازیابی کنید!

چگونه می‌توان درخواست ویزای کانادا را پیگیری کرد؟

با مراجعه به اکانت خود در سایت اداره مهاجرت کانادا یا مراجعه به اکانت سایت VFS می‌توانید از وضعیت درخواست خود مطلع شوید.

روش پیگیری درخواست ویزای شینگن به چه صورت است؟

چندین روش برای پیگیری این نوع ویزا وجود دارد که پیگیری آنلاین از سایت کارگزاری کشور‌های این حوزه می‌تواند بهترین روش باشد.

چگونه می‌توان از وضعیت درخواست ویزای استرالیا مطلع گردید؟

از طریق اکانت ساخت شده در سایت اداره مهارجت این کشور می‌توانید پیگیر وضعیت درخواست ویزای استرالیا باشید.

از چه روشی می‌توان پیگیر وضعیت درخواست ویزای انگلیس شد؟

از طریق سایت کارگزاری «VFS» می‌توانید وضعیت درخواست ویزای انگلیس را پیگیری کنید.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر