ویزای کار، با هدف اجازه به یک نیروی کار ماهر خارجی صادر می‌شود. همچنین ممکن است ویزای کار برای افراد زیر سن قانونی صادر شود و مجوز کار با توجه به قوانین کار کودکان برای ایشان صادر شود. به طور کلی ویزای کار برای انجام یک سری وظایف خاص در کارخانه‌های مختلف صادر می‌شود. شرط اول اعطای ویزای کار، کمبود نیروی کار ماهر در کشور مقصد می‌باشد.

شرایط اخذ ویزای کار:

شرایط اخذ ویزای کاری برای هر کشوری متفاوت می‌باشد اما شما برای گرفتن ویزای کار حتما باید دارای یک سری شرایط کلی باشید. شرایط کلی اخذ ویزای کار به شرح زیر می‌باشد:

۱. ارائه دعوت‌نامه از سوی یک کارفرما: البته ممکن است که یکسری کشورها برای اعطا ویزای کاری از شما دعوت‌نامه دریافت نکنند. اما بسیاری از کشورها برای اعطای ویزای کار از شما دعوتنامه می‌خواهند. دعوت‌نامه ویزای کار حتما باید از سوی یک شرکت، یک موسسه و یا یک کارفرما ارسال شود. در متن دعوتنامه حتما باید اطلاعات شخص و یا شرکت دعوت کننده، سمت شغلی شما، میزان دستمزد دریافتی، مدت زمانی که در این کشور مشغول خواهید بود و آدرس محل شما ذکر شود. با توجه به کشور مقصد، دعوت نامه ویزای کاری حتما باید توسط یک ارگان معتبر (مثل شهرداری و غیره) به تائید برسد.

۲. تسلط به زبان کشور مقصد: متقاضی ویزای کار حتما باید به زبان کشور مقصد تسلط داشته باشد. تسلط به زبان کشور مقصد فقط و فقط با ارائه مدارک زبان میسر است و از شما هیچ آزمونی در این رابطه گرفته نمی‌شود.

۳. سابقه کار و یا تحصیل در شغل مورد نظر: اگر می‌خواهید در رشته تحصیلی‌تان در یک کشور خارجی کار کنید و به همراه مدرک تحصیلی دارای سابقه کار مرتبط هم هستید، شانس بالایی در اخذ ویزای کار خواهید داشت. توجه داشته باشید که سابقه کار مرتبط و یا رشته تحصیلی مرتبط یکی از شرایط اصلی اخذ ویزای کاری یک کشور خواهد بود.

۴. ترک کشور مقصد پس از اتمام مدت اعتبار ویزای کار: شما به هیچ عنوان مجاز نیستید که پس از اتمام اعتبار ویزای کار در این کشور اقامت داشته باشید. در یک سری کشورها این امکان برای شما فراهم است که بعد از اتمام اعتبار ویزای‌تان درخواست اقامت کنید اما در یک قانون کلی، شما حتما پس از اتمام اعتبار ویزا باید کشور مقصد را ترک کنید.

مشکل بزرگ متقاضیان ویزای کار

بزرگ‌ترین مشکلی که متقاضیان ویزای کار هر کشوری با آن درگیر هستند، عدم توانایی در پیدا کردن کارفرما می‌باشد. اولین راه حلی که به ذهن هرکسی می‌رسد این است که به شرکت‌های مختلف در هر کشوری ایمیل ارسال کنند! این کار چیزی به جز وقت تلف کردن نمی‌باشد. چرا؟ چون شما حتما باید در رشته تحصیلی و یا مهارت خود در کشور مقصد کار کنید. بعد از این، باید بدانید که در کشور مقصد نیازی به نیروی خارجی هست و یا خیر. پس از این دو مورد، باید بررسی کنید که کشور مقصد برای متقاضیان ایرانی ویزای کار صادر می‌کند و یا خیر؟

اما بهترین راه چیست؟

کشورهایی مثل کشور کانادا یک وب‌سایت برای معرفی شغل‌هایی که در آن به نیروهای خارجی نیاز می‌باشد، راه‌اندازی کرده است. شما در این وبسایت به راحتی می‌توانید شغل مورد نظر خود را بیابید! اما برای پیدا کردن کارفرما از  کشورهایی که منبعی برای معرفی ظرفیت‌های شغلی ندارند، شما حتما باید به متخصصین ویزای کار آن کشور مراجعه کنید.

هزینه اخذ ویزای کار

قیمت ویزای کار برای هرکشوری متفاوت می‌باشد. به طور مثال هزینه ویزای کار کشورهای عضو شینگن متغیر است و از 50 یورو به بالا می‌باشد و یا هزینه درخواست ویزای کار کانادا، 240 دلار کانادا است که از این مبلغ، 85 دلار برای انگشت نگاری و ۱۵۵ دلار برای بررسی مدارک دریافت می‌شود. برای اطلاع از هزینه ویزای کار هر کشور می‌توانید به سایت سفارت کشور مقصد مراجعه کنید.  

پردرخواست‌ترین ویزای کار مربوط به کدام کشورهاست؟

پر درخواست‌ترین ویزای کار را می‌توان از نظر تعداد درخواست همه متقاضیان از سراسر جهان و از نظر تعداد درخواست متقاضیان ایرانی بررسی کرد. ویزای کاری کشورهای کانادا، ژاپن و آلمان محبوب ترین ویزای کار در بین متقاضیان ایرانی می‌باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

۱. ویزای کار کانادا: برای دریافت ویزای کاری کانادا حتما باید دارای مدرک زبان آیلتس ۶.۵ به بالا و آکادمیک و یا مدرک زبان فرانسوی B2 باشید. برای دریافت ویزای کار کانادا به دعوتنامه نیز نیاز دارید اما برای دریافت دعوتنامه جای هیچ نگرانی نیست. جالب است بدانید که ویزای کاری کانادا اکثرا برای مشاغل راننده کامیون و راننده اتوبوس صادر می‌شود! حدودا بین ۱ تا ۹ ماه پس از ارائه درخواست ویزای کار کانادا به درخواست شما پاسخ داده می‌شود.

۲. ویزای کار آلمان: داشتن دعوتنامه کاری، داشتن مدرک تحصیلی (حداقل لیسانس)، داشتن سابقه کاری، داشتن مدرک زبان آلمانی A2 و یا آیلتس ۵.۵ آکادمیک از الزامات اخذ ویزای کاری آلمان می‌باشد. معمولا ویزای کار آلمان ۴ ساله صادر می‌شود و حدودا ۱ سال بعد از ارائه درخواست جواب ویزای شما صادر می‌شود.

۳. ویزای کار ژاپن: مهم ترین مزیت اخذ ویزای کاری ژاپن این است که شما در هر رشته و تخصصی می‌توانید در این کشور کار کنید! برای اخذ ویزای کار ژاپن حتما باید مدرک زبان ژاپنی N1 باشید. N1 بالاترین سطح زبان ژاپنی می‌باشد.

پس :

  • برای اخذ ویزای کار حتما باید دعوت‌نامه کاری ارائه کنید.
  • بی هدف به دنبال کارفرما نباشید. یا به سایت مرجع کارفرمایان مراجعه کنید و یا از متخصص ویزای کاری کمک بگیرید.
  • در برخی از کشورها، حتما باید پس از اتمام اعتبار ویزا به کشور خود بازگردید.
  • ارائه مدرک زبان (با توجه به کشور مقصد) از الزامات اخذ ویزای کار می‌باشد.
  • حتما باید سابقه شغلی و یا مدرک تحصیلی مرتبط با شغل انتخابی در کشور مقصد داشته باشید. در صورتی که هردوی این‌ها را باهم داشته باشید، شانس بیشتری برای اخذ ویزای کار خواهید داشت.
  • در صورتی که جواب سوالات خود را در این مطلب پیدا نکردید، سوالات خود را در همین صفحه کامنت کنید تا در اولین فرصت جواب آن را برای شما ارسال کنیم!

منبع: ویزالند

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر