برای کارآفرینانی که علی‌رغم تلاش بسیار در کشور خودشان نتوانسته‌اند به هدف خود برسند، کانادا کشور مناسبی برای پیشرفت خواهد بود. ویزای استارتاپ کانادا با دارا بودن ویژگی‌هایی از قبیل، مهارت زبان متوسط، دریافت اقامت دائم برای خود و خانواده، نیاز به سرمایه کم برای مهاجرت و امکان زندگی در تمامی استان‌های کشور کانادا به جز کمک، به متقاضیان این شانس را می‌دهد تا بتوانند زندگی جدیدی در این سرزمین برای خود آغاز کنند.

نحوه دریافت ویزای استارتاپ کانادا: در چهار مرحله کوتاه

مرحله 1: کسب‌وکار خود را توسط یک سرمایه‌گذار پشتیبانی (ساپورت) کنید.

شما ملزم به دریافت نامه پشتیبانی (ساپورت) از سازمان‌های سرمایه‌گذار تعیین شده توسط دولت کانادا هستید. در نامه باید بیان شود که آنها قصد دارند ایده شما را پشتیبانی مالی کنند. (در قسمت شرایط اخذ ویزای استارتاپ به‌صورت کامل بررسی می‌شود.)

مرحله 2: مدارک زبان معتبر داشته باشید.

برای کار در کشور کانادا باید مدارک تسلط بر زبان انگلیسی یا فرانسه خود را به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ارائه دهید.

مرحله سوم: ثابت کنید استارتاپ شما برای رشد کسب کار کانادا مفید است

استارتاپ شما و برنامه‌ای که به شرکت‌های پشتیبانی‌کننده ارائه می‌دهید، باید به‌گونه‌ای باشد که برای جامعه کانادا مفید و باعث اشتغال‌زایی شود، به طور خلاصه، شما به کسب‌وکاری نیاز دارید که به طور مداوم از رشد اقتصاد کانادا حمایت کند.

مرحله چهارم: بودجه کافی برای اقامت در کانادا داشته باشید.

شما باید به دولت کانادا ثابت کنید که توانایی تأمین هزینه‌های مورد نیاز خود و وابستگانتان را تا زمانی که کسب‌وکارتان به درآمدزایی برسد خواهید داشت. در شرایط اخذ ویزا این هزینه‌ها توضیح داده شده است.

تعریف کلی ویزای استارتاپ کانادا

ویزای استارتاپ یا SUV به کارآفرینان و خانواده‌های آنها فرصتی برای دریافت اقامت دائم و راه‌اندازی یک تجارت در کشور کانادا را می‌دهد. ویزای استارتاپ با ویزای کار کانادا متفاوت بوده و با هدف جذب نخبگان و اشتغال‌زایی در این کشور صادر می‌شود. با این ویزا شما می‌توانید قبل از راه‌اندازی استارتاپ خود، مشغول به کار شوید و برای خانواده خودتان هم اقامت دائم بگیرید.

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 1836
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

ویژگی‌های ویزای استارتاپ کانادا

 • اقامت دائم به کارآفرینان موفق و خانواده آنها اعطا می‌شود.
 • ویزای استارتاپ، یک نوع مجوز کار نیز محسوب می‌شود.
 • برای درخواست این ویزا نیازی به ارائه منابع مالی ندارید.
 • هیچ محدودیت سنی برای درخواست این نوع ویزا وجود ندارد.
 • زمان پاسخ‌دهی مناسب، نسبت به سایر ویزاهای کارآفرینی و سرمایه‌گذاری کانادا

سازمان‌های حمایت کننده کانادا کدام‌اند؟

(Business incubators)  مراکز رشد دهی:

سرمایه‌گذاری در این مراکز برای حمایت از استارتاپ شما به شکلی دیگر انجام می‌شود و با دو گروه دیگر متفاوت است. این مراکز با حمایت استارتاپ‌ها در مراحل اولیه، موجب پیشرفت و رشد کسب‌وکار آن‌ها می‌شوند. انکوباتورها بر خلاف دو گروه دیگر سرمایه گذاری نمی‌کنند و در ازای ارائه دوره‌های آموزشی همه‌جانبه (منتورشیپ)، هزینه‌ای در حدود 50 تا 100 هزار دلار دریافت می‌کنند.

(Angel investor groups) سرمایه گذاران فرشته:

مبلغ سرمایه‌گذاری توسط این سازمان‌ها حداقل 75 هزار دلار است. این مراکز در مقابل گرفتن درصدی از سهام در مراحل اولیه از استارتاپ‌ها حمایت می‌کنند.

(Venture capital fund) سرمایه‌گذاران خطرپذیر:

 مبلغ سرمایه‌گذاری توسط این سازمان‌ها حداقل 200 هزار دلار است. این مراکز در مراحلی که استارتاپ به ثبات و سوددهی کلان رسیده، در ازای گرفتن بخشی از سهام، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

حداقل مبلغی که باید برای ویزای استارت آپ سرمایه گذاری شود:

 • 200000 دلار کانادا اگر سرمایه گذاری از یک )VCخطرپذیر) کانادا باشد.
 • 75000 دلار کانادا اگر سرمایه گذاری از طرف یک سرمایه گذار فرشته باشد.
 • 0 دلار، درست است، صفر، اگر استارتاپ شما در برنامه انکوباتور کسب‌وکار کانادا پذیرفته شود.

اعضای کلیدی ویزای استارتاپ

اعضای کلیدی یا همان Essential Applicant، به اعضایی می‌گویند که بدون این افراد استارتاپی هم وجود نخواهد داشت. برای مثال تصور کنید ایده شما در خصوص اپلیکیشن سلامت و درمان باشد، خب در این طرح توسعه‌دهنده نرم‌افزار قطعاً جز افراد جدانشدنی گروه خواهد بود و توسعه ایده بدون او غیرممکن خواهد شد. درصورتی‌که به هر دلیلی پرونده اعضای کلیدی ریجکت شود، پرونده سایر افراد گروه نیز رد خواهد شد.

 اعضای غیر کلیدی یا همان Non essential  افرادی هستند که بدون حضور آنها پروژه همچنان روبه‌جلو حرکت خواهد کرد و توسعه پیدا می‌کند.

هزینه ویزای استارتاپ کانادا

شما باید هزینه‌های زیر را همراه با درخواست خود بپردازید، فراموش نکنید که تمامی هزینه‌ها به دلار کانادا می‌باشد:

 • 1050 دلار  برای ارائه درخواست
 • 85 دلار هزینه انگشت‌نگاری
 • 550 دلار برای همسر 
 • 150 دلار برای هر فرزند 
 • 490 دلار هزینه اخذ حق اقامت دائم برای هر نفر (در صورت درخواست)
 • هزینه‌های معاینات پزشکی و گواهی پلیس (بر اساس نوع ایالت می‌تواند متفاوت باشد)

مدارک ویزای استارتاپ کانادا

 • ترجمه رزومه 
 • پیش نویس پیشنهاد تجاری و یا ایده ارسال شده به شرکت تجاری
 • ترجمه شناسنامه متقاضی
 • ترجمه سند ازدواج (در صورت همراهی همسر)
 • اصل پاسپورت متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار به همراه کلیه پاسپورت‌های قدیمی و یا کارت‌های پرواز یا بلیط هواپیما
 • ترجمه گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • صورت‌حساب بانکی 6 ماه آخر حساب (باید گردش حساب به انگلیسی صادر و دارای مهر تأیید رئیس شعبه صادر کننده باشد)
 • مدارک مهارت زبان با حداقل سطح (آیلتس CLB سطح 5 یا NCLC سطح 5)
 • ترجمه تأییدیه سلامت پزشکی
 • نامه پشتیبانی از شرکتی که قصد مشارکت با آن را در استارتاپ دارید.

توجه : تمامی مدارک باید به صورت قانونی به انگلیسی یا فرانسوی توسط دارالترجمه رسمی ترجمه شود.

مدارک زبان موردنیاز برای ویزای استارتاپ کانادا

شما باید برای اثبات مهارت در زمینه زبان‌های انگلیسی و فرانسه مدارک معتبر داشته باشید، در غیر این صورت باید در آزمون‌های زبان کشور کانادا شرکت کنید.

مدارک تأیید شده عبارت‌اند از:

 • CELPIP: برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا (انگلیسی)
 • آیلتس IELTS: سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی (انگلیسی)
 • TEF: Test d’évaluation de Français (فرانسه)
 • TCF: Test de Connaissance du Français (فرانسه)

مدارک تحصیلی مورد نیاز ویزای استارتاپ کانادا

شما باید حداقل یک سال سابقه تحصیلات دانشگاهی، کالج، یا مدارک آموزشی مرتبط با استارتاپ خود داشته باشید. همچنین باید ریز نمرات، دیپلم، مدارک تحصیلی یا گواهی دوره‌های آموزشی را برای دریافت ویزا به سفارت کانادا ارائه دهید.

گواهینامه‌های امنیتی و پزشکی

شما و اعضای خانواده‌تان باید تحت یک بازرسی امنیتی و معاینه پزشکی قرار بگیرید تا مشخص شود که آیا:

 • تهدید امنیتی برای کشور کانادا هستید یا نه!
 • از نظر سلامت جسمی و روانی بیماری خاصی ندارید تا برای سیستم درمانی کانادا هزینه‌زایی کنید.

تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی

برای اثبات اینکه می‌توانید هزینه‌های زندگی خود و خانواده را در کانادا تأمین کنید، باید مدارک گردش حساب مالی و اسناد ملکی مناسب به سفارت کانادا ارائه دهید، شما باید گردش حساب بانکی ۳ ماه آخر خود را ارائه دهید. گردش حساب به مبالغ ورودی و خروجی از حساب گفته می‌شود و افسران ویزا کانادا، میانگین مبالغ ورودی و خروجی حساب شما را در ۳ ماه آخر محاسبه می‌کنند و بر اساس آن برای اعطا و یا عدم اعطا ویزا تصمیم‌گیری خواهند کرد.

توجه: شما همچنین باید پول کافی برای یافتن محل اقامت، خوردوخوراک و پوشاک را با خود به همراه داشته باشید.

مبالغ مورد نیاز به شرح زیر است:

کسب‌وکارهای جدید و استارت‌آپ‌ها یک شبه به وجود نمی‌آیند، بنابراین به پول کافی برای تأمین معاش خانواده‌تان در این مدت نیاز دارید. اگرچه این حداقل بودجه مورد نیاز است، اما توصیه می‌شود که در هنگام مهاجرت به کانادا تا حد ممکن سرمایه با خود به همراه داشته باشید.

مبلغ مورد نیاز تعداد اعضای خانواده
$13,213 1
$16,449 2
$20,222 3
$24,553 4
$27,847 5
$31,407 6
$34,967 7
$3,560 برای هر فرد اضافه

توجه: اگر هنگام ورود به کشور بیش از 10 هزار دلار کانادا همراه خود دارید، باید هنگام ورود به افسر خدمات مرزی و آژانس (CBSA) اطلاع دهید.

مراحل آماده سازی ویزای استارتاپ

اگر تمامی شرایط موجود برای درخواست ویزای استارتاپ را دارا بود‌ید، حال می‌توانید پروژه خود را آغاز کنید، زمان جواب دهی ویزا بین 12 تا 18 ماه طول می‌کشد.

ایده‌ای نو، خلاقانه و مناسب برای شرکت‌ها داشته باشید

 مدتی را صرف تحقیق در مورد شرکت‌های سرمایه‌گذار کنید. وب‌سایت‌های آن‌ها را تحلیل کنید که به چه نوع استارت‌آپ‌هایی علاقه‌مند هستند. هر گروه یا صندوق ممکن است اهداف متفاوتی داشته باشد و سرمایه‌گذاری در بخش‌ها یا انواع کسب‌وکارهای خاص را انتخاب کند. همه ما می‌دانیم که دریافت نامه ساپورت‌تر توسط شرکت‌های کانادایی، یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های دریافت ویزای استارتاپ است، پس بر روی ایده خود فعالیت مستمر، خلاقانه داشته و از بلندپروازی نترسید!

دریافت نامه ساپورت از سازمان حمایت‌کننده کانادا

اگر علاقه‌مند به مهاجرت به کانادا از طریق ویزای استارتاپ هستید، اولین قدم این است که یک گروه سرمایه‌گذار فرشته، مرکز رشد کسب‌وکار یا صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر پیدا کنید تا از شما پشتیبانی کند. حداقل یکی از این نوع شرکت‌ها باید علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در استارتاپ شما باشد. توجه داشته باشید، گروه سرمایه‌گذار باید از طرف دولت کانادا تأیید شده باشد. پس از ارسال ایده به شرکت سرمایه‌گذار و تأیید آن، برای شما نامه ساپورت ارسال خواهد شد.

ممکن است از طرف چند سرمایه گذار نامه پشتیبانی دریافت کنید، در این صورت، سازمان‌های حامی شما، یک گواهی تعهد مشترک به IRCC ارائه می‌کنند. هنگامی که نامه سرمایه‌گذار یا سرمایه گذاران خود را دریافت کردید، اکنون آماده درخواست برای ویزای استارتاپ خود هستید.

مراحل پردازش استارتاپ:

مرحله 1: پیش‌نویس طرح کسب و کار (1 تا 2 ماه)

شما می‌توانید به هر کدام از گروهای سرمایه گذار فقط یک نوع بیزینس پلن ارسال کنید. بنابراین تحقیقات خود را در مورد اینکه کدام انکوباتور یا گروه سرمایه گذار برای پروژه شما مناسب‌تر است، به درستی انجام دهید. به خاطر داشته باشید که برای هر برنامه استارتاپی ضرورت‌های مختلفی وجود دارد.

مرحله  2 :دریافت نامه پشتیبانی (6 تا 10 ماه)

در این مرحله باید طرح کسب و کار خود را تکمیل کرده و به سازمان سرمایه گذاری تعیین شده ارائه دهید. نهاد یا نهادهای تعیین شده باید طرح پیشنهادی شما را تأیید کرده و یک نامه پشتیبانی و یک گواهی تعهد به IRCC ارسال کرده باشند.

مرحله 3 : درخواست اقامت دائم (8 تا 12 ماه)

مرحله نهایی، شما همراه با نامه سرمایه گذاری و سایر مدارک لازم، درخواست اقامت دائم می‌دهید. وزارت امور خارجه نامه ارسالی را ارزیابی و سپس درخواست شما را قبول و یا رد می‌کند.

Peer Review در ویزای استارتاپ کانادا

سیستمی است که وظیفه نظارت بر شرکت‌های سرمایه‌گذار و جلوگیری از تقلب را بر عهده دارد. سازمان NACO مسئولیت کنترل کار گروه‌های انجل و سازمان CVCA مسئولیت کنترل فعالیت‌های ونچر کپیتال‌ها را عهده‌دار است. نقش Peer Review  دقیقاً این است که مطمئن شوند قرارداد انجام شده بین سرمایه‌گذار و ایده‌پرداز در کمال صحت صورت‌گرفته است.

 • Peer Review هم می‌تواند به طور تصادفی و رندوم صورت گیرد هم به دلیل شک کردن به نوع استارتاپ و تقلب در موضوع پرونده انجام شود.

نکات ویزای استارتاپ

 • در این نوع ویزا علاوه بر خودتان، همسر و فرزندان زیر 22 سال شما هم می‌توانند اقامت دائم دریافت کنند.
 • با ویزای استارتاپ خود و اعضای خانواده‌تان بیمه درمانی می‌شوند.
 • این نوع ویزا، می‌توانید در هر یک از استان‌های کانادا زندگی کنید.با ویزای استارتاپ بعد از 3 سال می‌توانید درخواست اقامت دائم از کشور کانادا کنید.
 • برای درخواست این نوع ویزا به مهارت زبان بالایی نیاز نخواهید داشت.
 • در این نوع ویزا باید کسب کار شما به‌صورت رسمی در کانادا به ثبت برسد.
 • دولت کانادا در سال 2020 تنها تا 2750 درخواست ویزا موافقت کرده است، پس رقابت بسیار زیاد خواهد بود.
 • دولت کانادا به استارتاپ‌های واجد شرایط وام‌های بدون بهره پرداخت می‌کند، سقف این‌گونه وام‌ها می‌تواند از 3 هزار دلار تا 1 میلیون دلار باشد.
 • با درخواست از دولت کانادا، می‌توانید برای خود و خانواده‌تان کمک‌هزینه زندگی دریافت کنید.
 • خوش‌حساب باشید، تا تخفیفات مالیاتی کشور کانادا شامل حال شما شود.
 • فراموش نکنید که هر یک از اعضای خانواده برای کار به‌صورت مستقل، باید به دولت کانادا درخواست جداگانه بدهند.

دلایل ریجکت (رد شدن) ویزای استارتاپ کانادا

دلایلی که ممکن است موجب رد شدن پرونده ویزای استارتاپ شما شود:

 • نوع استارتاپ به‌گونه‌ای باشد که نقشی در مدیریت قانونی کسب‌وکار نداشته باشید.
 • تجربه یا تحصیلات کافی در زمینه ویزای استارتاپ درخواست‌شده نداشته باشید
 •  بیزینس پلن خلاق، به‌روز و نوآوری ارائه نداده باشید.
 • سازمان تعیین شده هزینه‌های غیرعادی و بالایی را از شما دریافت کرده باشد.
 • پیشرفتی در توسعه استارتاپ حاصل نشده باشد.

سؤالات متداول

1. آیا باید در طول فرایند SUV به کانادا سفر کنیم؟

خیر، نیازی به سفر یا اقامت در این کشور ندارید. اگرچه، در مواردی ممکن است لازم باشد در کانادا برای مدتی بمانید.

2. آیا باید منابع پولی که در کسب‌وکار سرمایه‌گذاری می‌کنیم، به سفارت کانادا ارائه دهیم؟

خیر. شما نیازی به اثبات منابع پول موجود در حساب خود ندارید، فقط باید نشان دهید که بودجه کافی برای برآورده کردن شرایط را دارید.

3. زمان پردازش ویزای استارت‌آپ چقدر است؟

IRCC معمولاً بین 12 تا 16 ماه طول می‌کشد تا درخواست‌های ویزای استارت‌آپ را پردازش کند. دراین‌بین، می‌توانید مجوز کار موقت برای آمدن به کانادا و انجام کارهای مقدماتی برای ایجاد کسب‌وکار خود دریافت کنید.

4. آیا می‌توانم تحت ویزای استارت‌آپ به کبک مهاجرت کنیم؟

خیر، شما نمی‌توانید تحت برنامه ویزای استارت‌آپ کانادا به کبک مهاجرت کنید.

5. آیا ویزای استارت‌آپ مصاحبه حضوری دارد؟

بله، یک افسر مهاجرت پس از پذیرش درخواست شما مصاحبه کوتاهی  با شما خواهد داشت. افسر از شما چند سؤال در مورد کسب‌وکارتان می‌پرسد و بررسی می‌کند که آیا تمام مدارک شما معتبر هستند یا خیر.

6. برای دریافت نامه پشتیبانی مالی از یک سازمان تعیین شده چه نوع نامه‌ای باید تهیه کنیم؟

هیچ نامه درخواست استانداردی وجود ندارد، زیرا هر سازمانی نیازمندی‌های متفاوتی دارد. آنچه مهم است این است که آنها را متقاعد کنید که ایده شما ارزش حمایت دارد.

7. آیا با شکست کسب کار، اقامت شما هم کنسل می‌شود؟

خیر، شما همچنان می‌توانید اقامت دائم کانادا خود را حتی در صورت شکست کسب‌وکارتان حفظ کنید.

8. آیا امکان ثبت‌نام آنلاین ویزای استارتاپ وجود دارد؟

بله، شما می‌توانید به‌صورت آنلاین هم فرم‌های درخواست این نوع ویزا را پر کنید.

9. چند نفر از طریق برنامه ویزای استارت آپ می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند؟

حداکثر 5 نفر می‌توانند از طریق برنامه ویزای استارت آپ در قالب صاحبان یک کسب و کار واحد درخواست ویزا دهند.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر