در این وانفسای شیوع کرونا، دولت کانادا اقدامات جدیدی را برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا اتخاذ کرده که ممکن است شرایط سفر به کانادا را برای بسیاری از دارندگان ویزای کانادا یا ویزای همراه کانادا سخت‌تر کند. این برنامه با هدف آهسته کردن سرعت شیوع ویروس کرونا اجرا شده و سرپیچی از آن تحت هر شرایطی جرم محسوب می‌شود.

چه کسانی می‌توانند وارد خاک کانادا شوند؟

 • شما می‌توانید به کانادا سفر کنید اگر:
 • شهروند کانادا باشید.
 • اقامت دائم کانادا را داشته باشید.
 • اعضای خانواده یکی از شهروندان و یا دارندگان اقامت دائم کانادا باشید و قصد اقامت در خاک کانادا به مدت حداقل ۱۵ روز را داشته باشید. (همسر یا شریک زندگی، فرزند، نوه، پدر، مادر یا ناپدری و ناماداری، قیّم یا سرپرست)
 • در صورتی که شرایط سفر به کانادا کاملا اضطراری بوده و:
  • اجازه کار موقت در کانادا را داشته باشید.
  • دانشجوی یکی از دانشگاه‌های کانادا باشید.
  • درخواست اقامت دائم شما پذیرفته شده باشد.
  • قصد ترانزیت از طریق یکی فرودگاه‌های کانادا را داشته باشید.
  • دیپلمات ایرانی باشید.
  • حضور شما در کانادا در راستا با منافع ملی کانادا باشد.

اگر شما جزو این افراد نیستید، همین حالا هم می‌توانید برای گرفتن ویزای کانادا اقدام کنید اما هیچ زمان پاسخگویی مشخصی برای دریافت ویزای کانادا وجود نداشته و حداقل تا ۳ ماه آینده پاسخی از سوی سفارت کانادا دریافت نخواهید کرد. تا امروز (۲۴ خرداد) فقط دفاتر خدمات ویزای کانادا در باکو، دوبی، اربیل باز شده‌اند.

انگشت نگاری سفارت کانادا:

شما می‌توانید به صورت آنلاین از یکی از دفاتر خدمات ویزای کانادا که در خال حاضر باز شده‌اند وقت سفارت بگیرید. هرچند در حال حاضر به خاطر نبود پرواز به مقصد باکو یا دبی، نمی‌توانید خود را به سفارت کانادا در این کشورها برسانید اما در نظر داشته باشید که در حال حاضر و در شرایط شیوع کرونا، در خوشبینانه‌ترین شرایط، نزدیک‌ترین وقت سفارت کانادا تا دو ماه دیگر هم به شما داده نخواهد شد. ان‌شاالله که تا دو ماه دیگر هم مرزهای کشورهای همسایه باز به روی ایرانیان بازگشایی می‌شود.

پیکاپ پاسپورپ برای ویزای کانادا:

همانطور که می‌دانید تمامی ویزاهای توریستی، تحصیلی و کاری کانادا از طریق سفارت کانادا در ترکیه واقع در آنکارا ترکیه به ایرانیان صادر می‌شود. از این رو در حال حاضر، به خاطر تعطیلی سفارت کانادا در ترکیه، امکان پیکاپ پاسپورت ایرانی از طریق سایر دفاتر وک کانادا وجود ندارد.

قبل از پرواز باید

تمام الزامات شرکت هواپیمایی را رعایت کرده و تست‌های لازم از جمله تب، سرفه و مشکلات تنفسی از شما گرفته شود. در صورت داشتن هریک از علائم بیماری، مجاز به سفر به کانادا نخواهید بود. همچنین باید ثابت کنید که ویزای شما معتبر است و محدودیتی برای سفر به کانادا ندارید. پس باید در هنگام پرواز همه مدارک را با خود همراه داشته باشید. همچنین باید مدارک اقامت خود در کانادا به مدت بیشتر از ۱۵ روز را نیز قبل از پرواز ارائه دهید.

برنامه قرنطینه اجباری

به محض ورود به خاک کانادا و قبل از ترک POE (گیت ورودی)، سلامتی شما توسط کارشناسان بهداشت مرزی ارزیابی خواهد شد. اگر شهروند غیر کانادایی بوده و علائم بیماری کرونا را داشته باشید، مجاز به ورود به خاک کانادا نخواهید بود. اما در هر صورت همه افرادی که در تاریخ اجرای قوانین ورود به کانادا، به این کشور سفر می‌کنند، موظف به ارائه برنامه برای یک قرنطینه اجباری ۱۴ روزه هستند. در صورتی که علائم بیماری در شما یافت نشود، به شرط آن‌که مکان مناسب برای گذراندن قرنطینه به صورت شخصی (سوریس بهداشتی جدا، مکان جدا از باقی افراد خانواده و غیره) را داشته، در کنار افراد آسیب پذیر نبوده و تحت هیچ شرایطی جز دریافت کمک پزشکی ضروری از آن محل خارج نشوید… در برنامه قرنطینه اجباری بعد از ورود به خاک کانادا شما باید موارد زیر را مشخص کنید:

 • مکان مناسبی برای اقامت در طول مدت قرنطینه دارید.
 • چگونه قصد دارید تا خود را به محل اقامت مورد نظر برسانید. (وسیله نقلیه شخصی)
 • تمامی مواد غذایی خود را مورد نیاز خود برای دوره قرنینه را در به صورت یکجا و به روشی امن تهیه نمایید.

اگر شهروند کانادا و یا از اعضای خانواده شهروند کانادا باشید و علائم بیماری کرونا در شما مشاهده شود باید این دوران ۱۴ روزه قرنطینه را در مکانی که از سوی دولت برای شما مشخص می‌شود بگذرانید. بدین ترتیب که اگر وسیله نقلیه شخصی نداشته باشید یا محل مناسب اجرای قرنطینه (مکان زندگی کاملا مجزا) که خود را جدا از بقیه خانواده قرنطینه کنید دولت کانادا برای شما محلی فراهم می‌کند تا قرنطینه ۱۴ روزه‌یتان را سپری کنید.

در صورتی که از قوانین قرنطینه کانادا سرپیچی کنید، ممکن است به جریمه ۷۵۰,۰۰۰ دلاری یا حبس تا سقف ۶ ماه محکوم شوید و در صورتی که اقدامات شما برای دیگران خطرناک باشد یا به قیمت جان دیگران تمام شود، به ۳ سال حبس و پرداخت ۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار جریمه نقدی یا حتی هردو با هم محکوم خواهید شد. همچنین پلیس کانادا در صورت مشاهده هرگونه تعدی از قوانین قرنطینه کانادا در طول دوره قرنطینه، شما را تا ۱,۰۰۰ دلار کانادا جریمه نقدی خواهد کرد.

ویزای مولتی کانادا در پساکرونا

بعد از پایان یافتن کرونا در کانادا، ممکن است تا آرام شدن اوضاع، ویزای مولتی کانادا هم به کسی اعطا نشود. همانطور که می‌دانید دولت کانادا تقریبا به تمامی متقاضیان ویزای توریستی کانادا، ویزای مولتی ۱۰ ساله کانادا اعطا خواهد کرد. اما گمانه زنی‌ها حاکی از آن است که بعد از پایان یافتن تب کرونا در کانادا، تا مدت‌ها ویزای مولتی ۵ ساله کانادا به بسیاری از متقاضیان داده نشود. البته این موضوع بیشتر شبیه به شایعه است و منبع موثقی برای اتکا به آن وجود ندارد.

باز شدن مرزهای ترکیه و سفارت کانادا در آنکارا

احتمالا از اول مرداد ۹۹ با بازگشایی مرز هوایی ایران و ترکیه، شرکت‌های هواپیمایی ایران می‌توانند پروازهای خود را به کشور ترکیه از سر بگیرند. ‏دلیل اصلی این بازگشایی پیش از موعد مقرر، این است که دولت آلمان تصمیم دارد تا همچنان مرزش را با ترکیه بسته نگه دارد؛ در نتیجه ترکیه به دنبال جایگزینی برای آلمان است. ‏لازم به ذکر است ترکیه به دلیل مشکلات اقتصادی پساکرونا مجبور به باز کردن مرزهایش می‌باشد و ایران یکی از بهترین بازارهای گردشگری ترکیه می‌باشد.

رفع محدودیت‌های سفر ناشی از کرونا در کانادا

باید در نظر داشت که از زمانی که مرزها بسته شده، بسیاری از کشورها از جمله ایتالیا، تاریخ‌هایی متفاوتی را برای بازگشایی مرزهای خود اعلام کرده، هیچکدام اجرایی نشدند؛ ویزای شینگن ایتالیا، مانند ویزای کانادا همچنان دور از دسترس است. زیرا سرعت همه گیری ویروس کرونا کم نشده و این ویروس روزانه جان بسیاری از مردم جهان را می‌گیرد. پس ممکن است با فرا رسیدن ۱۱ تیر هم این محدودیت‌ها برداشته نشوند! همچنین از سوی دیگر می‌توان خوش بین بود، زیرا که وضعیت کرونا در کانادا بسیار خوب است و کرونا در کانادا تحت کنترل قرار دارد. در نتیجه ممکن است به زودی مرز کانادا باز شود. هر چیزی ممکن است پیش آید! زیرا سلامت عمومی از هر چیز مهم‌تر است و صنعت گردشگری و اقصاد کشور در مراتب اهمیت بعدی سلامت قرار دارند.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر