تحصیل در کانادا هدف بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی است، زیرا با آنکه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا مقرون به صرفه‌تر از تحصیل در کشورهای اروپایی و استرالیا است، اما از نظر اعتبار چیزی کم‌تر از آن‌ها ندارد. همچنین کانادا از مساعدترین کشورها برای اخذ اقامت پس از تحصیل می‌باشد. محبوبیت کانادا برای تحصیل و مهاجرت و افزایش تقاضا برای ویزای تحصیلی کانادا، دلیلی شد تا در این متن به شکل تخصصی به تمام هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا بپردازیم. سعی ما بر آن است تا در این نوشته، به سوالات شما در رابطه با هزینه‌های تحصیل در مدارس دولتی، خصوصی، کالج و تمامی مقاطع تحصیل در کانادا پاسخ داده شده و همچنین از هزینه‌های زندگی، اقامت، خورد و خوراک، پوشاک، کلاس‌های زبان، اخذ مجوز تحصیلی، بیمه و مالیات و نیز شرایط کار دانشجویی در کانادا مطلع شوید. با ویزالند همراه باشید.

دلایل محبوبیت تحصیل در کانادا

۱. اعتبار بالای دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا

۲. مقرون به صرفه و کم هزینه بودن تحصیل در کانادا

۳. شرایط مناسب برای اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

۴. شرایط مناسب اخذ ویزای همراه برای خانواده متقاضی ویزای تحصیلی

هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی

هزینه تحصیل در کانادا یا همان شهریه موسسات آموزشی کانادا به رشته، مقطع و موسسه‌ای که قصد اخذ پذیرش از آن را دارید بستگی دارد. هزینه تحصیل در هر موسسه و در هر مقطع تحصیلی در کانادا متفاوت است. به طور مثال، هزینه تحصیل در رشته‌های مهندسی کمی بیشتر از رشته‌های نظری است. یا اینکه دانشگاه‌های نیوفاندلند ارزانترین و دانشگاه‌های انتاریو گرانترین دانشگاه‌های کانادا هستند. در ادامه به طور اختصاصی، به بررسی هزینه‌های تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در موسسات آموزشی کانادا خواهیم پرداخت.

شهریه مدارس کانادا، هزینه کالج در کانادا و هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا در تمام مقاطع (سال ۲۰۲۰)

شهریه مدارس شبانه روزی (خصوصی) کانادا برای دانش‌آموزان بین المللی، چیزی حدود ۳۰,۰۰۰ تا ۵۰,۰۰۰ دلار کانادا در سال است. همچین امکان استفاده از مدارس دولتی نیز وجود دارد که برای کانادایی‌ها رایگان می‌باشد، اما برای دانش آموزان بین المللی بین ۱۳,۰۰۰ تا ۱۵,۰۰۰ دلار کانادا در سال هزینه خواهند داشت. البته دانشجویان مدارس دولتی قادر به انتخاب مدرسه خود نبوده و در صورت تمایل، بر اساس منطقه زندگی خود در یکی از مدارس دولتی کانادا ثبت نام می‌شوند. کلاس‌های این مدارس به مراتب نسبت به مدارس خصوصی شلوغ‌تر بوده و پروسه ثبت نام در آن‌ها نیز طولانی‌تر و سخت‌تر خواهد بود.

هزینه‌ تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا (سال ۲۰۲۰)

کارشناسی: هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌ها کانادا، به نسبت رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظرتان متفاوت خواهد بود. این هزینه بسته به رشته و دانشگاه محل تحصیل، از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار کانادا متغیر بوده و لیسانس پزشکی، مهندسی و علوم اجتماعی از جمله رشته‌های پر هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا هستند.

شهریه تحصیل در رشته‌های پر تقاضا در مقطع کارشناسی
لیسانس مدیریت و کسب و کار ۶۰۰ تا ۵۶,۰۰۰ دلار کانادا در سال
لیسانس علوم کامپیوتر و IT ۱,۵۰۰ تا ۵۵,۰۰۰ دلار کانادا در سال
لیسانس مهندسی و فناوری ۱,۳۵۰ تا ۵۵,۰۰۰ دلار کانادا در سال
لیسانس در علوم اجتماعی ۱,۰۰۰ تا ۵۶,۰۰۰ دلار کانادا در سال
لیسانس در علوم طبیعی ۱,۸۰۰ تا ۵۳,۰۰۰ دلار کانادا در سال
  • این بازه قیمت برای دانشجویان مقیم و غیر مقیم است.

کارشناسی ارشد: تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا می‌تواند انتخاب خوبی باشد، زیرا که نسبت به سایر مقاطع، هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس پایین‌تر می‌باشد. میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کانادا ۱,۱۰۰ تا ۶۵,۰۰۰ دلار کانادا در سال بوده و رشته‌های کسب و کار، مهندسی، علوم کامپیوتر و حقوق، گران‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا هستند.

شهریه تحصیل در رشته‌های پر تقاضا در مقطع کارشناسی ارشد
لیسانس مدیریت و کسب و کار ۲,۱۰۰ تا ۵۲,۰۰۰ دلار کانادا در سال
لیسانس علوم کامپیوتر و IT ۲,۲۰۰ تا ۵۲,۰۰۰ دلار کانادا در سال
لیسانس مهندسی و فناوری ۲,۱۵۰ تا ۵۲,۵۰۰ دلار کانادا در سال
کارشناسی ارشد پزشکی و بهداشت ۲,۱۵۰ تا ۵۸,۰۰۰ دلار کانادا در سال
کارشناسی ارشد علوم اجتماعی ۲,۱۵۰ تا ۳۷,۰۰۰ دلار کانادا در سال
  • این بازه قیمت برای دانشجویان مقیم و غیر مقیم است.

هزینه دوره‌های آموزش زبان در کانادا

امکان تحصیل به زبان انگلیسی و یا فرانسوی در شهرهای مختلف کانادا وجود دارد. اما اگر سطح زبان شما در حد مطلوبی نیست، می‌بایست زبان خود را تقویت کنید. موسسات آموزش زبان مختص دانشجویانی می‌باشد که سطح زبان آن‌ها به حد نساب تعیین شده توسط دانشگاه نمی‌رسد و نیاز به شرکت در برخی کلاس‌ها دارند تا همسطح سایر دانشجویان بین المللی شوند. هزینه این کلاس‌ها در شهرهای مختلف کانادا متفاوت است. طول دوره زبان آموزی در کانادا با توجه به سطح زبان شما متفاوت خواهد بود و حدود هزینه دوره‌های آموزشی زبان در شهرهای مختلف کانادا برای هر هفته از ۱۷۰ تا ۶۰۰ دلار متفاوت است. شما از طریق سایت languageinternational می‌توانید دوره زبان آموزی مناسب خود را در هریک از شهرهای کانادا بیابید.

بورسیه تحصیلی و شرایط استفاده از آن

یکی از راه‌های تامین هزینه‌های تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی گرفتن بورسیه تحصیلی (bursaries) یا اسپانسرشیپ (sponsorship) است. اگرچه بورسیه تحصیلی با اسپانسرشیپ متفاوت استکه در بحث بورسیه تحصیلی کانادا به تفضیل توضیح خواهیم داد، اما به طور کلی بورسیه تحصیلی همان کمک مالی است که از طرف نهاد مشخصی به دانشجوی متقاض بورسیه تحصیل تعلق می‌گیرد. اکثر بورسیه‌های تحصیلی کانادا به دانشجویان با ملیت کانادایی تخصیص می‌یابد. بودجه‌ای که برای بورسیه‌ تحصیلی دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در کانادا هستند تعلق می‌گیرد بسیار محدود و رقابتی است، اما دولت کانادا جهت کمک به دانشجویان خارجی برای تامین مخارج تحصیل در کانادا، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را در نظر می‌گیرد. بورسیه تحصیلی معمولا به دانشجویان با رزومه تحصیلی و سابقه کاری بسیار خوب و اغلب در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد و برای برخورداری از آن راه‌هایی وجود دارد که متقاضیان باید قبل از اتمام مهلت ثبت نام، برای اخذ آن اقدام کنند.

هزینه اخذ مجوز تحصیل در کانادا (Study Permit)

متقاضیان تحصیل در کانادا به مجوز تحصیل یا همان (Study Permit) نیاز دارد. اخذ این مجوز ۱۵۰ (دلار کانادا) هزینه دارد. همچنین باید توجه داشت که اگر دوره آموزشی شما کم‌تر از ۶ ماه می‌باشد نیازی به اخذ اجازه تحصیل یا استادی پرمیت ندارید.

هزینه بررسی مدارک نیز در دانشگاه‌ها، مدارس یا نهادهای آموزشی مختلف متفاوت است. اما با مثالی که در زیر آورده می‌شود می‌توانید تصوری از حدود این هزینه داشته باشید. به طور مثال هزینه بررسی مدارک دانشجویان خارجی در دانشگاه بریتیش کلمبیا ۱۱۸ دلار می‌باشد. این هزینه در برخی دانشگاه‌ها مانند رویال رودز رایگان می‌باشد و هزینه بررسی مدارک دانشجویان خارجی در سایر دانشگاه‌های کانادا بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار کانادا است.

هزینه زندگی در کانادا

سوای بحث هزینه‌های پایین تحصیل در کانادا، این تفاوت هزینه‌های زندگی در کانادا نسبت به سایر کشورهای پیشرفته است که این کشور را به بهترین گزینه برای ادامه تحصیل و اخذ اقامت پس از تحصیل بدل می‌کند. برای زندگی در کانادا بین ۱۴,۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰ دلار کانادا در سال هزینه خواهید داشت. این هزینه‌های شامل هزینه‌ مسکن، غذا، حمل و نقل، لوازم تحریر، کتاب و غیره می‌باشند. با بررسی جدول زیر، می‌توان برخی از هزینه‌های زندگی در کانادا را مشاهده نمایید:4

هزینه‌های معمول سالانه کانادا
هزینه مسکن ۱۵,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار کانادا
هزینه جاری خانه (خدمات، آب، برق، گاز و …) ۱,۸۰۰ دلار کانادا
خوار و بار ۱,۱۰۰ دلار کانادا
کتاب و لوازم و التحریر ۸۰۰ دلار کانادا
حمل و نقل ۱,۰۰۰ دلار کانادا
پوشاک ۱,۸۰۰ دلار کانادا
تلفن و اینترنت ۲,۰۰۰ دلار کانادا
تفریحات و سرگرمی‌ها ۶۰۰ دلار کانادا
بیمه و خدمات درمانی ۸۰۰ دلار کانادا
جمع کل حدود ۲۵ تا ۴۰ هزار دلار کانادا

هزینه‌های اقامت در کانادا

در صورتی که مدارس شبانه روزی را انتخاب نکنید و یا بخواهید خانواده خود را همراه با خود به کانادا ببرید، در نظر گرفتن هزینه اقامت در کانادا از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین کننده هزینه زندگی در کاناداست. به جرات می‌توان گفت بین ۳۰ تا ۵۰ درصد کل هزینه‌های زندگی در کانادا مربوط به هزینه اقامت است. میانگین هزینه اجاره خانه در کانادا ماهانه ۹۹۰ دلار کانادا می‌باشد. هزینه اقامت در شهرهای مختلف کانادا متفاوت است. به طور مثال هزینه اقامت در شهری مثل ونکوور تا دو برابر هزینه اقامت در شهر کوچک‌تری مثل ادمونتون است. در جدول زیر میانگین هزینه اقامت در شهرهای محبوب کانادا را بررسی خواهیم کرد:

محل ملک مرکز شهر حومه شهر
ونکوور ۲,۰۰۰ دلار کانادا ۱,۶۰۰ دلار کانادا
تورنتو ۱,۸۰۰ دلار کانادا ۱,۴۰۰ دلار کانادا
میسیساگا ۱,۸۰۰ دلار کانادا ۱,۴۰۰ دلار کانادا
اوتاوا ۱,۵۰۰ دلار کانادا ۱,۰۰۰ دلار کانادا
همیلتون ۱,۴۰۰ دلار کانادا ۹۵۰ دلار کانادا
کلگری ۱,۲۰۰ دلار کانادا ۸۰۰ دلار کانادا
مونترئال ۱,۲۵۰ دلار کانادا ۹۰۰ دلار کانادا
ادمونتون ۹۵۰ دلار کانادا ۶۵۰ دلار کانادا

مرکز شهر یا حومه شهر؟ آپارتمان یا ویلایی؟

اجاره خانه در کانادا، چه در مرکز شهر و چه در حومه شهر مزایا و معایب خود را دارند. به طور مثال زندگی کردن در حومه شهر به دور از هیاهو و آلودگیست. حیاط خانه‌ها بسیار بزرگ‌تر است و نسبت به شهر، با مبلغی یکسان می‌توان ملک بسیار بزرگ‌تری اجاره کرد. و اما ایراد زندگی کردن در حومه شهر این است که برای انجام هر کاری نیاز به وسیله نقلیه شخصی دارید. زیرا گزینه‌های حمل و نقل عمومی بسیار محدود بوده و برای استفاده از هرکدام باید مدت‌ها منتظر بمانید.

زندگی کردن در مرکز شهر هم خالی از خیر و شر نیست! از طرفی همه چیز به شما نزدیک است. خواروبار، رستوران، کافه، محل کار یا دانشگاه، باشگاه‌های ورزشی مجلل و زندگی شبانه! اما تمام این‌ها بهایی دارد، باید سرو صدای زیاد، ترافیک سنگین و آلودگی هوا را تحمل کنید. اگر تمایل دارید در مرکز شهر زندگی کنید، فکر داشتن یک خانه بزرگ را از سر بیرون کنید. اگر یکی از شهرهای محبوب و گران‌قیمت کانادا را برای تحصیل و زندگی انتخاب کنید به احتمال زیاد مجبور به زندگی کردن در آپارتمان هستید.

و اما راه حل این موضوع انتخاب ملکی در میان این دو می‌باشد. نه مرکز شهر و نه حاشیه! اجاره ملکی درست با چند محله فاصله از مرکز شهر تمام این مشکلات را حل می‌کند و شما را از مزایای زندگی مدرن شهری بهره‌مند می‌سازد.

اقامت‌گاه دانشجویی (خوابگاه دانشجویی)

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، خوابگاه دانشجویی دارند که در محیط خود دانشگاه یا در نزدیکی آن واقع شده است. اگر می‌خواهید یکی از این دو گزینه را برای اقامت انتخاب کنید، پیشنهاد دانشگاه برای سال اول تحصیل، استفاده از از خوابگاه‌های داخل دانشگاه (campus) است. زیرا که خوابگاه‌های خارج از محیط دانشگاه باید رزرو شوند و برای همه در دسترس نیستند.

در خوابگاه‌های داخل دانشگاه مکان‌هایی برای تفریح و ورزش در نظرگرفته می‌شود، اما سرویس‌های بهداشتی مشترک خواهند بود و معمولا هم اتاقی خواهید داشت. در هر دوی این موارد یک کافه تریای بزرگ و یک غذاخوری در نزدیکی شما یافت می‌شود تا بتوانید روزانه از آن‌ها استفاده کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که اقامت در خوابگاه دانشجویی به طور قابل توجهی هزینه های زندگی شما را در طول تحصیل کاهش خواهد داد، زیرا دانشگاه بخشی از مخارج را عهده‌دار می‌شود.

خانه دانشجویی (خارج از محیط دانشگاه)

یکی دیگر از راه‌های اقامت در کانادا گرفتن خانه دانشجویی است. اگرچه امکان داشتن فضایی کامل اختصاصی را نداشته و آشپزخانه سرویس بهداشتی همچنان مشترک خواهد بود؛ اما خانه‌ دانشجویی امکان داشتن اتاق شخصی را فراهم می‌آورد. نکته قابل توجه این است که تمام دانشگاه‌ها نمی‌توانند شما را در یافتن چنین خانه‌هایی یاری کنند.

  • ممکن است شما را به نهادها یا آژانس‌های املاک ارجاع دهند یا حتی مجبور شوید که خودتان تحقیق کنید و خانه مورد نظرتان را بیابید.
  • هزینه اجاره خانه دانشجویی به صرفه و اقتصادی نیست و در شهرهای محبوب و پر جمعیت‌تر کانادا مانند تورنتو یا ونکوور هزینه‌ی سنگینی دارد.

اتاق استیجاری ( Home Stay)

یکی دیگر از گزینه‌های اقامت در کانادا و داشتن فضای خصوصی بیشتر اجاره‌ی اتاق استیجاری از یک خانواده می‌باشد. شاید این موضوع برای ما نامتعارف و ناخوش‌آیند باشد. اما در کانادا و برخی کشورهای دیگر، چیز رایجی است. اول آنکه مجبور نیستید فضای زندگی روزانه خود را با کسی شریک شوید و اتاق استیجاری شما فقط به شما اختصاص دارد. دوم آنکه از امنیت و حس بودن در یک خانواده بهره‌مند می‌شوید و این مزیت مناسبی برای افرادیست که زندگی جدید خود را در کشوری جدید شورع می‌کنند. سومین مزیت استفاده از اتاق استیجاری بهره‌مندی از ۱ تا ۳ وعده غذای گرم است؛ که بستگی به توافق شما دارد. معاف بودن از پرداخت روزانه هزینه غذا نیز بسیار به شما کمک خواهد کرد. البته ممکن است اجاره اتاق بدون غذا نیز ممکن باشد. همه چیز به توافق بین شما و صاحب ملک بستگی دارد.

آپارتمان شخصی در کانادا (مبله – غیر مبله)

گران‌ترین گزینه برای اقامت در کانادا اجاره آپارتمان شخصی است. برای اجاره آپارتمان در کانادا راه‌ها بسیاری وجود دارد و از طرق مختلف قادر خواهید بود که در یکی از شهرهای کانادا، آپارتمان اجاره کنید، حتی قبل از آنکه به کانادا بروید!

این گونه آپارتمان‌ها معمولا مبله می‌باشند، یعنی تمام تجهیزات لازم برای زندگی کردن را از پیش دارا هستند. اجاره آپارتمان خالی نیز امکان پذیر است. اما خرید لوازم منزل برای دانشجویان خارجی نا آشنا به کشور کانادا کمی دشوار است.

کدام مورد از گزینه‌های اقامت دانشجویی در کانادا مناسب بودجه من است؟

اینکه خوابگاه، خانه دانشجویی، اتاق اجاره‌ای یا آپارتمان شخصی را انتخاب کنید، کاملا به انتخاب شما و بودجه‌ای که برای اقامت خود در کانادا در نظر گرفته‌اید بستگی دارد. پس بهتر است با بررسی دقیق هر یک از گزینه‌های مطرح شده در بالا، انتخاب درستی برای اقامت در کانادا در زمان تحصیل در این کشور داشته باشید.

کار در هنگام تحصیل در کانادا یا کار دانشجویی

به عنوان یک دانشجو، زمانی که مشغول به تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌های کانادا هستید، این امکان را دارید تا در داخل و یا خارج از کمپ کالج یا دانشگاه کار هم کنید. این مجوز از شروع دروه تحصیل شما در کانادا محاسبه شده و تا آخرین روز تحصیل در کانادا ادامه خواهد داشت. البته شما زمانی مجاز به کار در کانادا به عنوان یک دانشجوی بین المللی هستید که در مجوز تحصیلی شما، عبارت “work on campus” یا “work off campus” قید شده باشد. با این مجوز شما اجازه کار به مدت ۲۰ ساعت در هفته را خواهید داشت. همچنین اگر خانواده و یا همسر دانشجو، او را در سفر به کانادا همراهی کرده باشند، اجازه کار تمام وقت در کانادا (به مدت تحصیل متقاضی) برای آن‌ها صادر خواهد داشت.

میزان دستمزدها در کانادا

میانگین دستمزد دانشجویان بین المللی در کانادا برای هر ساعت کار معادل ۲۷ دلار کانادا است که با توجه به هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا، بخشی بزرگی از مخارج دانشجو را پوشش می‌دهد، اما با توجه به سبک زندگی و یا دانشگاه محل تحصیل‌تان ممکن است به تنهایی کافی نباشد.

راه‌های کاهش هزینه‌های زندگی و کسب در آمد در زمان تحصیل در کانادا

  • استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی و یا اقامت در حومه شهر
  • استفاده از کتاب‌های دست دوم
  • استفاده از وسایل نقلیه عمومی
  • خرید نسخه‌های الکترونیکی مقالات یا کتاب‌ها
  • استفاده از امکانات کتابخانه دانشگاه
  • استفاده از حق کار پاره وقت دانشجویی

زندگی در کشور کانادا اگرچه بسیار گرانتر و پرهزینه‌تر از زندگی در کشور خودمان است، اما باید توجه داشته باشید که زندگی و تحصیل در خارج از کشور هزینه دارد و کانادا یکی از کم هزینه‌ترین و ارزان‌ترین کشورها برای ادامه تحصیل در خارج از کشور است. البته در نظر گرفتن هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه، تنها فاکتور در انتخاب مقصد تحصیلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نبوده و شما ممکن است شرایطی چون علاقه مندی به تحصیل در یک کشور خاص، و یا نزدیکی به اقوام و خویشاوندان خود در کشور دیگری را مد نظر داشته باشید. اما اگر اولویت بندی خاصی در انتخاب محل تحصیل خود ندارید، پیشنهاد ما این است که شانس خود را برای ادامه تحصیل در کانادا امتحان کنید.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر