سامانه سماح، به منظور ثبت اطلاعات متقاضیان راهپیمایی اربعین حسینی راه اندازی شده است. با توجه به توافقات انجام شده میان دولت ایران و عراق، متقاضیان ایرانی از تاریخ 1398/06/10 (۱ محرم) تا تاریخ 1398/08/07 (۳۰ صفر) می‌توانند بدون ویزا و با شرط ثبت نام در سامانه سماح وارد خاک عراق شوند. توجه داشته باشید که برای سفر به عتبات عالیات حتما باید گذرنامه خود را با حداقل ۳ ماه اعتبار ارائه کنید.

آموزش ثبت نام در سامانه سماح

وارد سایت سامانه سماح به آدرس samah.haj.ir شوید. در کادر ثبت نام که در پایین صفحه قرار داده شده است، شرایط ثبت نام را تائید و کد امنیتی را وارد کنید.

در مرحله بعدی، شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.

کد تائید ( ۵ رقمی) که از طریق پیام کوتاه برای شما ارسال شده است را، در کادر تائید کد وارد کنید.

در مرحله بعدی باید اطلاعات شخصی خود را از قبیل شماره ملی، تاریخ تولد (به شمسی)، شماره گذرنامه و تاریخ انقضاء پاسپورت (به میلادی) را وارد کنید.

در صورتی که بیماری خاصی دارید، حتما باید در این سامانه اعلام کنید تا مسئولان هلال‌احمر اطلاعات شما را داشته باشند.

اگر قصد دارید گروهی سفر کنید و شما سرگروه هستید، تیک این فرد سرگروه می‌باشد را فعال کنید.

در کادر بعدی، استان محل سکونت، شهر محل سکونت و شماره تلفن منزل خود را وارد کنید. (لزومی به وارد کردن آدرس و کدپستی نیست)

  • اگر گروهی سفر می‌کنید، اطلاعات هر شخص را به ترتیب بالا باید وارد کنید.

در مرحله بعدی، باید مرزی که قصد خروج از آن را دارید، مشخص کنید. در راهپیمایی اربعین حسینی فقط مرز مهران و مرز هوایی باز می‌باشد. (توجه داشته باشید که در اربعین حسینی نمی‌توانید از مرز خسروی و شلمچه خارج شوید)

تاریخ رفت و برگشت خود را از 1398/07/10 تا 1398/08/10 وارد کنید. (اگر تاریخ رفت و برگشت دقیق نباشد، با مشکل مواجه نمی‌شوید)

نحوه عزیمت خود تا مرز را نیز عزیمت عمومی و به وسیله اتوبوس انتخاب کنید.

پس از وارد کردن اطلاعات، حتما به دقت بررسی کنید که اطلاعات هر شخص صحیح و مطابق اطلاعات پاسپورت ایشان باشد. در صورتی که در این اطلاعات مغایرت وجود داشت، حتما با پلیس گذرنامه در میان بگذارید.

برای تکمیل ثبت نام، باید مبلغ 22,000 تومان برای هر نفر پرداخت شود. پرداخت هزینه سامانه سماح فقط از درگاه بانک ملی امکان پذیر است.

پس از پرداخت، حتما از صفحه تائیدیه پرینت بگیرید. توجه داشته باشید که حتما از کارت سفر خود نیز چاپ بگیرید و در طول مسیر نیز این کارت را همراه خود داشته باشید.

پیگیری و ویرایش اطلاعات زائرین در سامانه سماح

در صورتی که به هردلیلی نیاز به پیگیری مراحل ثبت نام و یا ویرایش اطلاعات داشتید، در کادر پیگیری و ویرایش ثبت نام اطلاعات سرگروه خود را وارد کنید و وارد صفحه پیگیری و ویرایش شوید. توجه داشته باشید که پس از ویرایش اطلاعات حتما باید مجددا کارت شناسایی خود را چاپ کنید.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر