از ۱۲ جولای ۲۰۲۱ مورخ دوشنبه ۲۱ تیر ماه ۱۴۰۰ صدور ویزای توریستی و خانوادگی قطر با شرایط جدید، برای شهروندان تمامی کشورها امکان‌پذیر است. طبق آخرین اخبار به دست آمده توسط ویزالند، دولت قطر از ۲۱ تیرماه شرایط خاصی را در نظر گرفته تا مجددا صدود ویزای توریستی و خانوادگی قطر را از سرگیری نماید.

شرایط جدید درخواست ویزای توریستی قطر

از سرگیری صدور ویزای توریستی قطر بنابر شرایط جدید بر این اساس است که کلیه افرادی که دوز کامل یکی از واکسن‌های کرونای مورد تایید سازمان جهانی بهداشت (WHO) را به صورت کامل دریافت کرده باشند با ارائه مدارک معتبر واکسیناسیون خود می‌توانند درخواست ویزای قطر را به سفارت این کشور در تهران ارائه نمایند.

واکسن‌های کرونا مورد تایید سازمان بهداشت جهانی

تا کنون بیش از ۱۰ شرکت مختلف در سراسر دنیا موفق به ساخت واکسن کرونا گردیده که تنها برخی از آن‌ها به تایید سازمان بهداشت جهانی رسیده و چندین مورد از آن‌ها نیز موفق به اخذ مجوز استفاده اضطراری شده‌اند. شرط دولت قطر برای موافقت با درخواست ویزای قطر، دریافت دوز کامل یکی از واکسن‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است.

لیست واکسن‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی

در حال حاضر واکسن‌های زیادی به تایید سازمان بهداشت جهانی رسیده که از جمله آن‌ها می‌توان به واکسن‌های مدرنا، فایزر، جانسن اند جانسون و نوواوکس از آمریکا، واکسن اسپوتنیک از روسیه، واکسن آسترازنکا انگستان، واکسن سینوفارم و سینوک چین و واکسن بهارات بیوتک هند اشاره کرد.

معافیت از قرنطینه با ارائه مدارک واکسیناسیون

دارندگان ویزای قطر که قصد سفر به این کشور را دارند در صورت ارائه مدارک واکسیناسون و نیز و انجام تست کرونا (آزمایش ایمونولوژی) در بدو ورود به قطر از کلیه قوانین قرنطینه به این کشور معاف خواهند بود.

شرایط سفر به قطر برای مسافران واکسینه نشده

افرادی که واکسیناسیون خود را کامل نکرده یا هنوز به صورت کامل واکسینه نشده‌اند براساس ملیت خود به سه گروه «کشورهای سبز»، «کشورهای زرد» و «کشورهای قرمز» تقسیم‌بندی می‌شوند که هرکدام شامل قوانین متفاوتی برای سفر به قطر هستند.

قوانین ورود به قطر برای شهروندان کشورهای سبز

شهروندان کشورهایی از جمله چین، کانادا، استرالیا و بسیاری از کشورهای اروپایی در لیست سبز کشور قطر قرار دارند. این دسته از مسافران در صورت عدم تکمیل واکسینه خود ملزم به رعایت قوانین زیر هستند:

 • قرنطینه ۵ روزه در محل سکونت
 • انجام دو مرتبه تست PCR در مراکز بهداشتی اعلام شده توسط دولت قطر
 • تست PCR یک بار در بدو ورود و یک مرتبه ۴ روز پس از ورود به قطر باید انجام شود.

قوانین ورود به قطر برای شهروندان کشورهای زرد

شهروندان کشورهایی مانند یونان، بحرین، مصر، برخی از کشورهای آفریقایی و اروپایی در این لیست کشورهای زرد از نظر دولت قطر دارند. مسافران این کشورها پس از ورود به قطر موظف به رعایت قوانین زیر هستند:

 • قرنطینه ۷ روزه در هتل
 • انجام دو مرتبه تست PCR در محل هتل و با هزینه شخصی مسافر
 • تست PCR یک مرتبه در بدو ورود و بار دیگر در روز ششم اقامت در هتل باید انجام شود.

قوانین ورود به قطر برای شهروندان کشورهای قرمز

شهروندان کشورهایی مانند ایران، هند، عراق و بسیاری از کشورهای آسیایی و آمریکای جنوبی در لیست کشورهای قرمز از نظر دولت قطر قرار دارند. شهروندان این کشورها جهت اخذ ویزای توریستی قطر و سفر به این کشور مشمول قوانین زیر می‌شوند:

 • قرنطینه ۱۰ روزه در هتل‌
 • انجام دو مرتبه تست PCR در محل هتل و به هزینه شخصی مسافر
  • تست PCR یک مرتبه در روز اول ورود و بار دیگر ۹ روز پس از اقامت در قطر باید انجام شود.

چند نکته مهم برای متقاضیان ویزای قطر

 • کلیه مسافران موظف به ارائه تست PCR که حداکثر ۳ روز (۷۲ ساعت) پیش از سفر انجام شده باشد، هستند.
 • در صورت تکمیل واکسیناسیون، مسافر موظف به ارائه مدارک لازم خواسته شده توسط مامور کنترل مرزی است.
 • کلیه افراد موظف به استفاده از ماسک و رعایت حد فاصل اجتماعی در محل‌های عمومی هستند.

ضرب‌العجل قطر برای عادی سازی شرایط تا جام جهانی

جزو ۱۰ کشوری قرار دارد که جهان در زمینه تکمیل واکسیناسیون شهروندان خود بهتر از سایرین عمل کرده است. همچنین کشور قطر با اعمال قوانین سخت‌‌گیرانه توانسته شیوع بیماری کرونا را تحت کنترل درآورد. اکنون هم با شرایط محدود برای سفر به قطر به منظور جلوگیری از گسترش دوباره بیماری کرونا، در آستانه برگزاری «جام جهانی ۲۰۲۲ قطر» اقدام به بازگشایی مرزهای خود کرده است. انتظار می‌رود این اقدام قطر تأثیر چشم‌گیری در رونق دوباره گردشگری خاورمیانه داشته باشد.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر