ویزامتریک در ایران

فرض کنید در یک روز عادی و با وقت قبلی برای انگشت نگاری ویزای شینگن آلمان به سفارت آلمان مراجعه می‌کنید که ناگهان با صف شلوغ کسانی که مانند شما وقت سفارت دارند مواجه می‌شوید و آقای سفیر را می‌بینید که سایر امور دیپلماتیک سفارت را رها کرده و برای جلوگیری از ازدحام جمعیت، در حال کمک کردن به سایر کارکنان سفارت است، سالانه حدود ۶۰ هزار نفر از هموطنان ما درخواست ویزای آلمان خود را به سفارت آلمان در ایران ارسال می‌کنند، این یعنی روزانه بیش از ۲۰۰ وقت سفارت آلمان برای بررسی پرونده متقاضیان ویزای آلمان رزرو می‌شود. از سال ۱۳۹۷ و با بالارفتن حجم تقاضای ویزای آلمان، سفارت آلمان، انجام امور انگشت نگاری و خدمات کنسولی اخذ ویزا را به شرکتی بین‌المللی به نام ویزامتریک (visametric) سپرده و این شرکت را کارگزار معتبر ویزای خود معرفی کرد.

در این مطلب می‌خوانید

📌 ویزامتریک چیست؟

📌 ویزامتریک در ایران

📌 خدمات ویزامتریک

📌 رزرو وقت سفارت آلمان

📌 هزینه‌های ویزامتریک

📌 بیومترک در ویزامتریک

📌 روند کار ویزامتریک

📌 استعلام ویزامتریک

📌 تعطیلات ویزامتریک

📌 آدرس، اطلاعات تماس و ساعات کار ویزامتریک

ویزامتریک در ایران

نمایندگی شرکت ویزامتریک در ایران را شرکت رهیاب گذر آرتا در اختیار داشته و نقش آن به عنوان یک شرکت واسطه، انجام امور اجرایی مربوط به درخواست اخذ ویزای شینگن آلمان و راه ارتباطی متقاضیان با سفارت آلمان است و دخالتی در تصمیمات سفارت در فرآیند اخذ ویزا ندارد.

خدمات ویزامتریک

به طور کلی شرکت ویزامتریک انجام امور دیپلماتیک آلمان در کشورهای دیگر و همچنین ارائه برخی از خدمات مربوط به درخواست ویزا و روادید و دیگر خدمات کنسولی آلمان در آن کشور را برعهده دارد. از این رو، شعبه ویزامتریک در ایران هم، خدمات درخواست ویزای شینگن آلمان را به نمایندگی از سفارت آلمان بر عهده دارد تا مراجعین به سفارت آلمان، برای انجام امور مربوط به اخذ ویزای شینگن آلمان، از طریق دفتر این شرکت با سفارت آلمان در ارتباط باشند.

 • درخواست ویزای نوع D و اقامت بلند مدت بیش از ۹۰ روز در آلمان (به عنوان مثال برای تحصیلات دانشگاهی، کار و یا پیوست به خانواده) همچنان می بایست منحصراً نزد سفارت آلمان ارائه شود.

رزرو وقت سفارت آلمان

متقاضیان از طریق سیستم دریافت وقت ملاقات سفارت آلمان در سایت ویزامتریک می‌توانند وقت سفارت آلمان را رزرو کرده اما برای تحویل مدارک درخواست اخذ ویزا، به جای سفارت آلمان به دفتر ویزامتریک مراجعه کنند.

 • باید توجه داشته باشید که آلمان وقت سفارت فوری ندارد.

مراحل رزرو وقت ملاقات ویزامتریک:

۱. واریز مبلغ ۱۹۰ هزار تومان به ازای گرفتن وقت برای هر نفر به حساب شرکت رهیاب گذر آرتا

 • می توان برای حداکثر ۱۰ نفر یک وقت گروهی یا خانوادگی ثبت کرد.

۲. آغاز فرآیند ثبت نام وقت سفارت، یک روز پس از واریز وجه، با وارد کردن اطلاعات پرداخت

۳. ارائه مشخصات فردی و اطلاعات تماس، به همراه ایمیل

۴. تعیین زمان مراجعه به دفتر

 • باید توجه داشته باشید که تاریخ قرار ملاقات شما تا آغاز سفرتان، کمتر از ۱۸۰ روز فاصله داشته باشد.

پس از رزرو قرار ملاقات:

نمایش قرار ملاقات: پس از رزرو وقت ملاقات، می‌توانید تاریخ مراجعه خود به سفارت را از طریق سایت ویزامتریک مشاهده کنید.

لغو کردن قرار ملاقات: اگر وقت خود را تا ۳ روز قبل از روز قرار ملاقات، کنسل کنید مبلغ واریزی پس از پرکردن” فرم عودت وجه” به حساب شما واریز خواهد شد.

تغییر تاریخ و زمان قرار ملاقات: شما می‌توانید تا ۳ روز قبل از موعد، قرار ملاقات خود را یکبار و بدون پرداخت هزینه اضافی تغییر دهید.

خدمات اضافی در ویزامتریک

بهتر است قبل از ورود به دفتر ویزا متریک فرم‌ها را پر کرده، اسکن و پرینت‌ها را گرفته و با مدارک کامل وارد دفتر ویزامتریک شوید تا از پرداخت هزینه‌های اضافی و سرگردنه‌ای که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم، معاف شوید:

پرکردن فرم درخواست: اگر قادر به پر کردن فرم در خواست ویزای شینگن خود نیستید، کارمندان ویزامتریک در ازای گرفتن ۱۰ یورو برای هر فرم، این کار را برای شما انجام خواهند داد.

رزرو وقت سفارت آلمان

عکس بیومتریک: اگر می‌خواهید از مورد تایید بودن عکسی که برای سفارت ارسال می‌کنید، مطمئن شوید، می‌توانید عکس بیومتریک را در دفتر ویزامتریک بگیرد. البته برای این عکس باید مبلغ ۸ یورو بپردازید.

ارسال پاسپورت با پست: با تهیه این سرویس، وقتی پاسپورت شما از سفارت به ویزامتریک عودت داده شد، پاسپورت شما به آدرس ارائه شده ازطرف شما ارسال می‌گردد.

فتوکپی، فاکس و پرینت: بهتر از قبل از ورود به سفارت، پرینت همه مدارک خود را تهیه کنید، چون در غیر این صورت باید برای هر صفحه ۳۰ سنت بپردازید.

سرویس اطلاع رسانی: بعد از بازگشت پاسپورت شما از سفارت، نتیجه از طریق ایمیل و در صورت تمایل، به صورت پیامک و یا تلفنی به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

 • ایمیل: رایگان
 • پیامک: هر پیامک ۱ یورو
 • تلفن: هر تلفن ۳ یورو

بیمه سلامت سفر: اخذ ویزای شینگن بدون پوشش بیمه مسافرتی امکان‌پذیر نیست، حداقل این پوشش ۳۰ هزار یورو و در بعضی موارد بالاتر است و یکی دیگر از خدمات ویزامتریک ارائه همین بیمه مسافرتی است.

سرویس VIP: چنانچه متمایل به حضور در محیطی راحت‌تر و استفاده از سرویس انحصاری در زمان ارائه درخواست هستید و به عبارت دیگر اگر ۷۵ یورو پول اضافی دارید، می‌توانید از سرویس VIP ویزامریک استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که با دریافت این سرویس، قرار ملاقات به شما زودتر داده نمی‌شود و شانس اخذ ویزای شما بالاتر نخواهد رفت.

هزینه‌های ویزامتریک

در هنگام گرفتن وقت ملاقات اگرچه شما مبلغ ۱۹۰ هزار تومان به ازای هر نفر را به حساب شرکت رهیاب گذر آرتا واریز می‌کنید، اما فرمی برای عودت همین وجه به حسابتان پر می‌کنید. در روز مراجعه به دفتر، باید این فرم را همراه با سایر مدارک با خود برده و تحویل دهید تا وجه پرداختی، بعد از ۵ روز کاری به حساب شما بازگردانده شود (البته از ما نشنیده بگیرید اما تا بحال با موردی که این پول به حسابشان بازگردانده شده باشد برخورد نکرده‌ایم. اگر شما تجربه متفاوت و یا مشابهی دارید با ما درمیان بگذارید). در دفتر ویزامتریک شما باید هزینه‌های ویزا و سرویس ویزامتریک را به صورت نقدی و با ارز یورو بپردازید.

هزینه‌های ویزامتریک۰ تا ۶ سال۶ تا ۱۲ سالبالای ۱۲ سال
هزینه ویزارایگان۴۰ یورو۸۰ یورو
هزینه سرویس ویزامتریک۲۴,۵ یورو۲۴,۵ یورو۲۴,۵ یورو
هزینه سرویس VIP۷۵ یورو۷۵ یورو۷۵ یورو
 • پرداخت سرویس VIP: بدین منظور شما باید در هنگام اخذ وقت ملاقات، مبلغ ۶۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر به حساب شرکت رهیاب گذر آرتا واریز کنید و در روز ملاقات فرم عودت وجه را پر کرده و به جای ان مبلغ ۷۵ یورو نقدا به ویزامتریک تحویل دهید.

بیومتریک در ویزامتریک

فرآیند بیومتریک شامل اخذ اطلاعات اثر انگشت و عکس چهره شما برای ثبت در سیستم VIS، SIS و AZR است.

سیستم اطلاعاتی ویزا (VIS):

پایگاه داده‌های VIS مرکز ثبت اطلاعات مربوط به درخواست‌های اخذ ویزای تمامی کشورهای حوزه شینگن است. متقاضیانی که برای بار اول تقاضای ویزای شینگن دارند باید خودشان شخصا برای ثبت اطلاعات بیومتریک که شامل انگشت نگاری ده انگشت و عکس می‌باشد حضور داشته باشند.

اطلاعات بیومتریک در این پایگاه داده‌ها، برای پنج سال قابل دسترسی خواهد بود و این بدین معنی است که طی این پنج سال متقاضی می‌تواند خودش برای ارائه مدارک مراجعه نکند. در این صورت شما باید یک نماینده قانونی، برای مراجعه به دفتر ویزامتریک و تحویل مدارکتان مشخص کنید.

 • اینکه بعد از اولین انگشت نگاری، تا ۵ سال نیازی به انگشت نگاری مجدد نداشته باشید، قانونی است که غالبا اجرا نمی‌شود. دلیلش هم این است که شما هر بار حضورا به دفتر مراجعه می‌کنید. (اگر شما در مراجعه برای دومین ویزای شینگن خود تجربه متفاوتی دارید، می‌توانید تجربه خود را در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.)

AZR چیست؟

AZR مخفف Ausländerzentralregister است (مرکز ثبت اطلاعات خارجی) که توسط اداره امنیت فدرال کلن مدیریت می‌شود. اگر متقاضی در طی مدت بازدید قبلی از آلمان دارای سوء سابقه بوده و جرمی مرتکب شده باشد، اجازه سفر به آلمان برای یک دوره مشخص را نخواهد داشت.

SIS چیست؟

SIS به معنای “سیستم اطلاعات شنگن” است. تقریبا همان AZR است اما شامل همه کشورهای عضو شنگن می‌شود. از این رو سفارت برای متقاضیانی که در دیگر کشورهای شنگن نیز مرتکب جرم شده اند، ویزا صادر نخواهد کرد.

 • این محرومیت از سفر به حوزه شینگن از یک سال تا جند سال و گاها تا ده سال می‌باشد.

انگشت نگاری برای افراد زیر لازم نمی‌باشد:

 • کودکان زیر ۱۲ سال
 • کسانی که انگشت نگاری برای آن‌ها ممکن نیست.
 • روئسای جمهور و اعضای کابینه دولت، همچنین همسران و نمایندگان آن‌ها که توسط دولت فدرال آلمان و یا دیگر اعضای حوزه شینگن یا یک سازمان بین المللی دعوت شده‌اند.

روند کار ویزامتریک

روال کار در دفتر ویزامتریک بر این منوال است که شما پس از پرداخت هزینه‌ها و تحویل مدارک، انگشت نگاری شده و از شما عکس گرفته می‌شود تا اطلاعات بیومتریک شما ثبت شود. این تمام کاری است که شما در این دفتر انجام خواهید.

پس از آن مدارک شما به همراه پاسپورتتان به کنسولگری آلمان در ایران فراستاده خواهد شد تا سفارت درمورد موافقت با درخواست شما تصمیم‌گیری کند. بعد از مشخص شدن جواب درخواست ویزا (۲ الی ۳ هفته)، پاسپورت شما به دفتر ویزامتریک عودت داده خواهد شد. بعد از آن ویزامتریک از طریق ایمیل شما را از عودت ویزا باخبر کرده تا در مراجعه به ویزامتریک آن را تحویل بگیرید و یا با پیک به آدرسی که از قبل مشخص کرده‌اید ارسال شود.

 • تصمیم پذیرش و یا رد درخواست ویزای شما توسط افسر سفارت آلمان گرفته می‌شود و ویزامتریک هیچ دخالتی در این تصمیم گیری ندارد.

استعلام ویزامتریک

شما می‌توانید پس از تحویل مدارک، تا زمان آمدن جواب درخواست‌تان، از طریق سایت ویزامتریک از وضعیت درخواست خود مطلع شوید.

تعطیلات ویزامتریک

روزهای تعطیلی دفتر ویزامتریک در ایران، بر اساس تعطیلات رسمی کشور ایران و نیز کشور آلمان است. به این ترتیب که هم نوروز تعطیل است و هم سال نوی میلادی، به همین دلیل بهتر است قبل از برنامه ریزی برای تعیین زمان مراجعه به ویزامتریک، تقویم کشور آلمان و یا سایت ویزامتریک را چک کنید.

آدرس، اطلاعات تماس و ساعات کار ویزامتریک

آدرس: خیابان بهشتی – خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) – نبش خیابان بیست و یکم – ساختمان شیراز – شماره ۱۳۷ – طبقه اول.

کد پستی: ۱۵۱۳۹۳۳۱۳۴

تلفن: ۸۸۷۰۰۳۴۳-۰۲۱

ساعات ارسال درخواست ویزا: ۸ صبح تا ۱۶:۳۰ عصر.

ساعات تحویل پاسپورت: ۸ صبح تا ۱۷ عصر.

لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب اعلام کنید

امتیاز 4 از 8 رأی‌
اشتراک گذاری:

دیدگاه ها

َ ارسال دیدگاه جدید

۴ دیدگاه ها

 • سلام وقت بخیر، من شهریور سال پیش از طریق سایت سفارت آلمان وقت گرفتم (برای درخواست ویزای کار)، با توجه به ویروس کرونا، و این که در خود سایت اعلام کردن تا ۲۳ خرداد خدمات کنسولی باز می شه، ممکنه وقت مصاحبم عقب بیوفته؟ یا این که در موعد مقرر یک ساله انجام می شه؟

  • اینکه از چند روز دیگه سفارت باز بشه فعلا قطعی نیست. اما احتمالا بتونید برای ویزای کار اقدام کنید. و اینکه اگر وقت سفارت شما موعدش گذشته باشه خودشون برای زمان بندی یک وقت جدید با شما تماس خواهند گرفت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه سفارتخانه‌هایی باز شده؟

در روزهای اخیر، برخی از سفارت‌ها، ارائه خدمات مربوط به اخذ ویزا را از سر گرفته‌اند؛ و برخی از تورهای اروپا هم برای برگزاری مهیا می شوند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مطالب زیر را دنبال کنید.