ویزامتریک در ایران

برای درک بهتر ویزامتریک آلمان فرض کنید در یک روز عادی و با وقت قبلی برای انگشت نگاری ویزای شینگن به سفارت آلمان مراجعه می‌کنید که ناگهان آقای سفیر را می‌بینید که سایر امور دیپلماتیک سفارت را رها کرده و برای جلوگیری از ازدحام جمعیت، در حال کمک کردن به سایر کارکنان سفارت است.

روزانه بیش از ۲۰۰ وقت سفارت آلمان برای بررسی پرونده متقاضیان ویزای شنگن رزرو می‌شود. به همین دلیل از سال 97 سفارت آلمان، انجام امور انگشت نگاری و خدمات کنسولی اخذ ویزا را به شرکت ویزامتریک (visametric) سپرده و آن را کارگزار معتبر ویزای این کشور معرفی کرد.

ویزامتریک در ایران

نمایندگی شرکت ویزامتریک در ایران را شرکت رهیاب گذر آرتا در اختیار داشته و نقش آن به عنوان یک شرکت واسطه، انجام امور اجرایی مربوط به درخواست اخذ ویزای شینگن آلمان و راه ارتباطی متقاضیان با سفارت آلمان است و دخالتی در تصمیمات سفارت در فرآیند اخذ ویزا ندارد.

خدمات ویزامتریک

به طور کلی شرکت ویزامتریک انجام امور دیپلماتیک آلمان در کشورهای دیگر و همچنین ارائه برخی از خدمات مربوط به درخواست ویزا و روادید و دیگر خدمات کنسولی آلمان در آن کشور را برعهده دارد. از این رو، شعبه ویزامتریک در ایران هم، خدمات درخواست ویزای شینگن آلمان را به نمایندگی از سفارت آلمان بر عهده دارد تا مراجعین به سفارت آلمان، برای انجام امور مربوط به اخذ ویزای شینگن آلمان، از طریق دفتر این شرکت با سفارت آلمان در ارتباط باشند.

  • درخواست ویزای نوع D و اقامت بلند مدت بیش از ۹۰ روز در آلمان (به عنوان مثال برای تحصیلات دانشگاهی، کار و یا پیوست به خانواده) همچنان می‌بایست منحصراً نزد سفارت آلمان ارائه شود.

هزینه ویزامتریک

در هنگام گرفتن وقت سفارت آلمان باید مبلغ 1,300,000 هزار تومان به ازای هر نفر، به حساب شرکت رهیاب گذر آرتا واریز کنید، اما فرمی برای عودت همین وجه به حسابتان را نیز پر می‌کنید. در روز مراجعه به ویزامتریک، باید این فرم را همراه با سایر مدارک با خود برده و تحویل دهید تا وجه پرداختی، بعد از ۵ روز کاری به حساب شما بازگردانده شود (البته از ما نشنیده بگیرید اما تا بحال با موردی که این پول به حسابشان بازگردانده شده باشد برخورد نکرده‌ایم). در دفتر ویزامتریک شما باید هزینه‌های بررسی پرونده و علاوه بر آن هزینه ویزا متریک را به صورت نقدی و با ارز یورو بپردازید.

هزینه‌های ویزامتریک ۰ تا ۶ سال ۶ تا ۱۲ سال بالای ۱۲ سال
هزینه ویزا رایگان ۴۰ یورو ۸۰ یورو
هزینه سرویس ویزامتریک ۲۴,۵ یورو ۲۴,۵ یورو ۲۴,۵ یورو
هزینه سرویس VIP ۷۵ یورو ۷۵ یورو ۷۵ یورو
  • پرداخت سرویس VIP: بدین منظور شما باید در هنگام اخذ وقت ملاقات، مبلغ ۶۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر به حساب شرکت رهیاب گذر آرتا واریز کنید و در روز ملاقات فرم عودت وجه را پر کرده و به جای آن مبلغ ۷۵ یورو نقدا به ویزامتریک تحویل دهید.

روند کار ویزامتریک

روند کار در دفتر ویزامتریک بر این منوال است که شما پس از پرداخت هزینه‌ها و تحویل مدارک، انگشت نگاری شده و از شما عکس گرفته می‌شود تا اطلاعات بیومتریک شما ثبت شود. این تمام کاری است که شما در این دفتر انجام خواهید.

پس از آن مدارک شما به همراه پاسپورتتان به کنسولگری آلمان در ایران فراستاده خواهد شد تا سفارت درمورد موافقت با درخواست شما تصمیم‌گیری کند. بعد از مشخص شدن جواب درخواست ویزا (۲ الی ۳ هفته)، پاسپورت شما به دفتر ویزامتریک عودت داده خواهد شد. بعد از آن ویزامتریک از طریق ایمیل شما را از عودت ویزا با خبر کرده تا در مراجعه به ویزامتریک آن را تحویل بگیرید و یا با پیک به آدرسی که از قبل مشخص کرده‌اید ارسال شود.

  • تصمیم پذیرش و یا رد درخواست ویزای شما توسط افسر سفارت آلمان گرفته می‌شود و ویزامتریک هیچ دخالتی در این تصمیم گیری ندارد.

خدمات غیرحضوری ویزا‌متریک

ارائه مدارک ویزای آلمان به کارگزاری ویزا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌متریک بدون مراجعه حضوری به سفارت امکان‌پذیر است. شما می‌توانید بعد از رزرو وقت سفارت آلمان، مدارک خود را از طریق پست برای ویزامتریک ارسال کنید. در این روش نقص در مدارک از طریق سفارت به شما اعلام می‌گردد. در صورت تایید مدارک نیز، در نزدیک‌ترین زمان ممکن برای دریافت اثر انگشت با شما هماهنگ می‌شود.

سایت ویزامتریک

شما می‌توانید پس از تحویل مدارک، تا زمان آمدن جواب درخواست‌تان، از طریق سایت ویزامتریک آلمان از وضعیت درخواست خود مطلع شوید.

تعطیلات ویزامتریک

روزهای تعطیلی دفتر ویزامتریک در ایران، بر اساس تعطیلات رسمی کشور ایران و نیز کشور آلمان است. به این ترتیب که هم نوروز تعطیل است و هم سال نوی میلادی، به همین دلیل بهتر است قبل از برنامه ریزی برای تعیین زمان مراجعه به ویزامتریک، تقویم کشور آلمان و یا سایت ویزامتریک را چک کنید.

آدرس، اطلاعات تماس و ساعات کار ویزامتریک

آدرس: خیابان بهشتی – خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) – نبش خیابان بیست و یکم – ساختمان شیراز – شماره ۱۳۷ – طبقه اول.

کد پستی: ۱۵۱۳۹۳۳۱۳۴

تلفن: ۸۸۷۰۰۳۴۳-۰۲۱

ساعات ارسال درخواست ویزا: ۸ صبح تا ۱۶:۳۰ عصر.

ساعات تحویل پاسپورت: ۸ صبح تا ۱۷ عصر.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر