استفاده اداره مهاجرت کانادا IRCC از هوش مصنوعی در بررسی پرونده‌های ویزای توریستی خیلی وقت است که شروع شده. درواقع شینوک Chinook کار خور را از سال 2021 و با معرفی درگاه جدید درخواست ویزای ویزیتوری شروع کرد! اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که هدف اصلی استفاده از هوش مصنوعی AI کم‌شدن مدت‌زمان بررسی پرونده‌ها توسط افسر سفارت است و قرار نیست سرنوشت متقاضیان ویزا توسط هوش مصنوعی رقم بخورد. اما سؤال اینجاست که چرا برخی از پرونده‌های ویزا بدون که شرایط خوبی دارند، بی دلیل ریجکت می‌شوند؟

کاربرد هوش مصنوعی AI در فرایند ویزای کانادا

هوش مصنوعی به اداره مهاجرت کانادا کمک می‌کند که پرونده‌های درخواستی به‌صورت طبقه‌بندی و بر اساس یک الگو از پیش تعیین شده به افسر سفارت ارائه شوند! به این معنی که وقتی شما درخواست خود را در درگاه اداره مهاجرت این کشور ثبت می‌کنید، هوش مصنوعی پرونده را قبل از افسر سفارت بررسی کرده و شما را بر اساس شرایط و مدارکی که بر روی پرونده قرار داده‌اید بررسی و یک درصد شانسی به شما اختصاص می‌دهد! افسر سفارت بر اساس این دسته بندی هوش مصنوعی، نسبت به درخواست ویزای کانادا تصمیم‌گیری می‌کند!

  • بر اساس اطلاعات به دست آمده و گفته‌های مقامات اداره مهاجرت کانادا استفاده از AI در بررسی پرونده‌های ویزای توریستی کانادا تا 98 درصد دقت بررسی پرونده‌های توسط افسر سفارت را افزایش می‌دهد! اما آیا این مسئله واقعیت دارد!

روش بررسی پرونده ویزای کانادا توسط هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در پرونده شما به دنبال مدارک و کلمات کلیدی است! برای مثال AI دقیقاً بعد از سابمیت کردن درخواست ویزای توریستی کانادا شروع به زیرورو کردن پرونده شما می‌کند و به دنبال کلماتی مثل تروال هیستوری، شغل، تحصیل، تمکن مالی و گردش حساب، هدف از سفر، وابستگی خانوادگی و مالی می‌گردد! بعد از بررسی پرونده درخواستی، آن را به نسبت شرایط و مدارکی موجود در آن تقسیم‌بندی کرده و به او نمایش می‌دهد! افسر سفارت کانادا می‌تواند بر اساس اطلاعات هوش مصنوعی تصمیم گرفته یا خودش شروع به خواندن پرونده کرده و در مورد آن تصمیم‌گیری کند!

کاهش مدت زمان جواب‌دهی به ویزای کانادا با AI

یکی از مشکلات متقاضیان ویزای توریستی کانادا مدت زمان طولانی پاسخ‌دهی به ویزای این کشور است! تا جایی که بعضی از افراد باید برای دریافت این ویزا چندین ماه منتظر بمانند! اما از سال 2021 و با استفاده از هوش مصنوعی  مدت‌زمان بررسی پرونده‌ها حدود 30 درصد کاهش یافت. به طوری که جواب بعضی از پرونده‌های ویزای ویزیتوری کانادا در کمتر از48 ساعت حاضر می‌شود!

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 1836
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

اثر هوش مصنوعی بر پرونده‌های قوی و ضعیف!

هر چه قدر پرونده شما از نظر شرایط مالی، تروال هیستوری، شغلی و خانوادگی بهتر باشد و مدارک اثبات این شرایط را هم روی پرونده قرار داده باشید مدت‌زمان پاسخ‌دهی به درخواست روادید شما کاهش پیدا می‌کند. حتی شانس اخذ ویزایتان به دلیل بررسی پرونده توسط هوش مصنوعی و قرارگیری در بخش پرونده‌های با شانس اخذ ویزای بالا می‌رود و افسر سفارت شاید اصلاً نگاهی به پرونده نیندازد و فقط با درخواست موافقت کند!
درصورتی‌که پرونده شما شرایط خوبی از نظر منابع مالی، وابستگی شغلی، خانوادگی و… نداشته باشد در بخش پرونده‌های با ریسک بالا قرار گرفته و به افسر سفارت یادآوری می‌کند که این پرونده باید چند بار دیگر مورد بررسی قرار گیرد! به همین دلیل افسر سفارت بر روی درخواست حساس شده و همین موضوع شانس اخذ ویزا را کاهش دهد!

‌چالش‌های استفاده از هوش مصنوعی AI در IRCC

بسیاری از مردم نگران هستند که استفاده از هوش مصنوعی توسط IRCC منجر به تعصب و عدم توضیح در مورد نحوه قضاوت و تصمیم‌گیری در مورد درخواست‌های ویزا کانادا شود! طبق قوانین داخلی کانادا اداره مهاجرت این کشور باید الگویی که برای هوش مصنوعی طراحی شده و فرایندی که برای اتخاذ تصمیمات اداری استفاده می‌کند را بتواند توضیح دهد. بااین‌حال اداره مهاجرت این کشور توضیح دقیقی از روند تصمیم گیری پرونده‌ها نداده و به توضیحات مختصری در مورد این موضوع بسنده کرده است!

بررسی نشدن پرونده‌ها و بالا برفتن ضریب خطا

انسان همیشه موجود تنبلی بودن است! افسر سفارت هم یک انسان بوده و ممکن است خطا از او سر بزند! هوش مصنوعی همانند انسان بدون خطا نیست و ممکن است در بررسی یک پرونده قوی دچار اشتباه شده و آن را ضعیف معرفی کند! عکس این موضوع هم وجود دارد و ممکن است پرونده‌ای ضعیف باشد و AI آن را قوی تشخیص دهد. از طرفی شاید افسر سفارت به هر دلیلی به گفته‌های هوش مصنوعی اکتفا کرده و اصلاً لای پرونده را هم باز نکند. ازاین‌قبیل مشکلات در سال 2023 و 2022 در روند بررسی پرونده‌ها کم پیش نیامد! به همین دلیل شاهد این موضوع بودیم که پرونده‌هایی ریجکت شده بوده‌اند که از هر نظر قوی و به سود اقتصاد و صنعت توریست این کشور بود. این افراد با انتخاب روش اعتراض بررسی قضایی توانست تصمیم گرفته شده را بازگردانند و ویزای خود را از اداره مهاجرت این کشور دریافت کنند.

آشنایی با سیستم شینوک Chinook اداره IRCC

استفاده از “Chinook” که IRCC آن را به عنوان ابزاری مبتنی بر مایکروسافت اکسل برای ساده‌سازی و طبقه بندی اطلاعاتی موجود در پرونده درست کرده از سال 2019 به صورت رسمی آغاز به کار کرده است. Chinook یک ابزار مبتنی بر اکسل مایکروسافت می‌باشد که توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) برای پردازش درخواست‌های ویزا‌ی ویزیتوری کانادا به منظور افزایش کارایی و بهبود خدمات و کاهش تأخیر پاسخ‌دهی و در نتیجه بهبود زمان پردازش توسعه یافته است.
Chinook اطلاعات ذخیره شده در سیستم مدیریت پرونده جهانی (GCMS)، پردازش IRCC و ثبت رکورد را به روشی ساده و طبقه بند شده به افسر سفارت کانادا نمایش می‌دهد. نمایش اطلاعات طبقه‌بندی‌شده به افسر سفارت کمک می‌کند تا سرعت بررسی پرونده‌‌ها را افزایش دهد و نهایتاً برای بررسی هر درخواست بیشتر از 5 دقیقه وقت نگزارد! البته این مدت‌زمان هم خیلی خوش‌بینانه به نظر می‌رسد و اکثر افسرهای سفارت به‌صورت میانگین بین 1 تا 2 دقیقه برای هر پرونده وقت صرف می‌کنند.

  • دقت داشته باشم که سیستم شینوک هیچ الگوریتم خاصی برای بررسی پرونده ندارد، از هوش مصنوعی استفاده نمی‌کند و فقط داده‌های پرونده‌ها را در غالب برنامه اکسل مایکروسافت به افسر سفارت منظم نمایش می‌دهد!

نگرانی‌ها در مورد IRCC chinook

اطلاعات شما توسط سیستم شینوک به صورتی نمایش داده می‌شود که در کنار اسمتان بر اساس مدارکی که بر روی پرونده قرار داده‌اید در صورتی که قابل قبول باشند یک پرچم سبز رنگ و در صورت ناکافی و نامعتبر بودن مدارک یک پرچم قرمز نمایش می‌دهد! افسر سفارت از روی همین پرچم‌ها می‌تواند نگاه کلی به پرونده داشته باشد و بداند که درخواست ویزای توریستی کانادا مدارک کافی دارد یا با مدارک ناقض اقدام کرده است. همین موضوع می‌تواند باعث شود یک پرونده بدون مطالعه ریجکت شود.

درگاه جدید درخواست ویزای کانادا زیر ذره بین AI

درگاه جدید اداره مهاجرت کانادا با هوش مصنوعی کنترل می‌شود و کمک می‌کند که افسر سفارت از هر نظر پرونده‌های درخواست ویزای کانادا را بتواند سریع‌تر بررسی کند! پس افرادی که سابقه سفری، تمکن مالی و وابستگی قوی به ایران ندارند سعی کنند از طریق درگاه GC KAY درخواست دهند تا افسر سفارت حداقل چند دقیقه‌ای پرونده آنها را بررسی کرده و بدون هوش مصنوعی تصمیم گیری کند.

AI هنوز تصمیم گیرنده نیست!

بر اساس قوانین مصوب اداره مهاجرت کانادا هوش مصنوعی هیچ نقشی در تصمیم گیری در مورد پروند‌های ارسالی به اداره مهاجرت کانادا ندارد و تصمیم نهایی را در هر صورت افسر سفارت کانادا خواهد گرفت. اما می‌توانید بر اساس شرایط و مدارک شما مدت زمان پاسخ‌دهی به پرونده را کاهش دهد و کمک کند که در صورتی که شرایط قوی برای اخذ ویزای توریستی کانادا داشته باشید شانس اخذ ویزایتان بیشتر شود.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر