تراول هیستوری (Travel History) یا همان سابقه سفری در واقع مهرها یا لیبل‌های ثبت شده در پاسپورت فعلی و پاسپورت‌های قبلی شما است. پس هرچه پاسپورت شلوغ‌تری داشته باشیم، سابقه سفری قوی‌تری نیز خواهیم داشت. اما یک تراول هیستوری خوب شامل سفر به چه کشورهایی می‌شود و برای گرفتن ویزای کانادا و شینگن باید چه سفرهایی داشته باشیم؟

اهمیت تراول هیستوری

یکی از متداول‌ترین شیوه‌های مهاجرت، گرفتن ویزای توریستی و سفر به یک کشور و اعلام پناهندگی در آن است. از این رو بسیاری از کشورهای توسعه یافته از جمله، کانادا، انگلستان و حوزه شینگن، شرایط سختگیرانه تری برای صدور ویزا وضع کرده‌اند تا مطمئن شوند فرد به دنبال پناهندگی نبوده و یک توریست واقعی است. داشتن سابقه سفری مناسب نیز یکی از همین شرایط است که نقش تعیین‌کننده‌ای در افزایش شانس ویزا شدن دارد.

تراول هیستوری یک توریست واقعی!

برای ساختن یا تقویت تراول هیستوری، راه‌های مختلفی وجود دارد. اما به عنوان یک توریست، قاعدتا باید قبل از سفرهای اروپایی، سری به همین کشورهای همسایه بزنید. ترتیب طبیعی سفرهای خارجی یک توریست ایرانی می‌تواند به صورت زیر باشد:

  1. کشورهایی مثل ترکیه، ارمنستان و گرجستان که نزدیک هستند و ویزا نمی‌خواهند، می‌توانند گزینه مناسبی برای شروع سفرهای خارجی باشند.
  2. مقصد بعدی یک توریست ایرانی احتمالا دبی است. سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا مثل تایلند، سنگاپور و اندونزی هم می‌توانند سابقه سفری شما را تقویت کند.
  3. سفر به کشورهای اروپایی و حتی ژاپن، مرحله بعدی تبدیل شدن به یک توریست واقعی است. گرفتن ویزای این کشورها اگرچه سخت اما در سفر با تورهای گروهی و با ضمانت آژانس‌های معتبر، پیچیده نیست.
پاسپورت پر از مهر
سابقه سفری خوب شانس ویزا شدن را افزایش خواهد داد.

تراول هیستوری مشکوک

شما سفرهای متعدد به مقصدی خاص به یک توریست واقعی تبدیل نخواهید شد. پس بهتر است به جای 10 بار سفر به ترکیه، چند سفر به چند کشور مختلف داشته باشید. همچنین منطقی نیست که بعد از 40 سال زندگی تازه هوای سفر به سرتان زده باشد و طی 2 سال، چندین سفر خارجی داشته باشید. چنین سابقه سفری خود ممکن است باعث ریجکت شدن درخواست ویزا شود. زیرا ممکن است این شبهه را برای افسر پرونده ایجاد کند که صرفاً با هدف تقویت تراول هیستوری خود در یک بازه زمانی کوتاه، این تعداد سفر خارجی داشته‌اید.

تراول هیستوری مناسب ویزای شینگن

به عنوان متقاضی ویزای شینگن اگر تاکنون از کشور خود خارج نشده‌اید، مشکوک به نظر خواهید آمد! برای اینکه افسر سفارت به شما شک نکند، توصیه می‌کنیم قبل از تور اروپا، سری به همین کشورهای همسایه که ویزا ندارند، مثل ترکیه، ارمنستان و گرجستان بزنید. اگر ویزای دبی یا یکی از کشورهای هند، تایلند یا اندونزی که ویزای آسانی دارند را هم در تراول هیستوری خود بگنجانید که چه بهتر!

شینگن بدون تراول هیستوری!

لازم نیست به همه کشورهایی که اشاره شد سفر کرده باشید! در صورت خوب بودن سایر شرایط (تمکن مالی، وابستگی شغلی و خانوادگی و …) با یک سفر خارجی هم میتوانید ویزای شینگن گروهی را برای تورهای اروپا را بگیرید. چنان که ما تجربه‌های زیادی در اخذ ویزای شینگن بدون سابقه سفری داریم. پس نگران نباشید و قبل از هر اقدامی، با کارشناسان ویزالند تماس بگیرید تا شرایط مناسب پرونده را مشخص کرده و راهنمایی بهتری در این خصوص به شما ارائه دهند.

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 1836
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

تراول هیستوری مناسب ویزای کانادا

تراول هیستوری مناسب ویزای کانادا کمی متفاوت است. افسر سفارت کانادا، با داشتن سفر به هر کشوری شما را توریست به حساب نخواهد آورد. برای ویزای توریستی کانادا باید به کشورهای پیشرفته‌ای مثل کشورهای حوزه شینگن یا انگلستان، ژاپن و استرالیا سفر کرده باشید. معمولاً با دو یا سه ویزای شنگن، شانس زیادی برای گرفتن ویزای کانادا خواهید داشت.

چند ویزای شینگن آسان و معتبر

سفر به فرانسه یک سابقه سفری معتبر محسوب می‌شود و چون این کشور در زمینه صدور ویزا، سختگیر به حساب می‌آید، اخذ ویزای فرانسه اعتبار بسیاری به پاسپورت شما می‌بخشد. این در حالی است که شما برای گرفتن ویزا گروهی تورهای اروپایی کار سختی در پیش نداشته و فقط به یک ضمانت‌نامه بانکی نیاز دارید. سوئیس و یونان نیز سختگیری کمتری در صدور ویزای گروهی دارند. اما اگر بخواهید به صورت انفرادی اقدام کنید، لیتوانی و ایتالیا نرخ ریجکتی پایین‌تری در مقایسه با دیگر کشورهای شینگن دارند.

صید ویزای معتبر از خاور دور

در میان کشورهای آسیایی، ویزای اندونزی، سنگاپور و هند نیز می توانند تراول هیستوری مناسبی را برای شما ایجاد کند. همچنین ویزای ژاپن، کره جنوبی و چین از معتبرترین ویزاهای آسیایی محسوب می‌شوند و به دلیل سختگیری در صدور ویزا، داشتن آنها ارزش و اعتبار بیشتری به پاسپورت شما می‌بخشد.

سوء سابقه سفری چگونه ایجاد می‌شود؟

متاسفانه سفر به برخی کشورها مانند عراق، سوریه و لبنان که روابط خاصی با کشور ما دارند می‌تواند برای شما دردسر ساز شده و باعث رد شدن درخواست ویزای شما شود. هر چند که نمی‌توان با قطعیت راجع به این مسئله سخن گفت و در نهایت، همه چیز به تصمیم نهایی افسر سفارت بستگی دارد اما تجربه نشان داده که در برخی موارد، سفر به کشورهای فوق، می‌تواند سوء سابقه سفری به حساب بیاید.

ویزای شینگن و کانادا بدون تراول هیستوری

با پاسپورت سفید هم می‌توان برای اخذ ویزای شینگن و کانادا اقدام کرد. اگرچه داشتنش شانس ویزا شدن را افزایش می‌دهد اما گاهی با داشتن دعوتنامه از طرف اعضای خانواده یا یکی از دوستان، می‌توانید بدون داشتن حتی یک سفر خارجی هم ویزای کانادا بگیرید. به همین دلیل همواره تاکید می‌کنیم که باید جمیع شرایط یک پرونده توسط کارشناسان با تجربه بررسی شود.

پاسپورت سفید
کم بودن شانس ویزا با پاسپورت سفید

سابقه سفری را چگونه ارائه دهیم؟

ابتدا باید برای اثبات توریستی بودن سفر خود، در نامه هدف از سفر (Purpose of travel) توضیح دهید که در چند سال اخیر، سفرهای توریستی دیگری هم داشته‌اید. در فرم درخواست ویزای برخی کشورها مانند کانادا نیز بخشی برای ثبت سفرهای قبلی در نظر گرفته شده است. سپس باید مدارک سفرهایی که در نامه هدف از سفر یا فرم ویزا ذکر کرده‌اید را در بخش مدارک ویزا بارگذاری کنید.

فرم سفرهای قبلی ویزای کانادا
فرم سفرهای قبلی متقاضی ویزای کانادا

سابقه سفری بدون مدرک ارائه ندهید!

دقت داشته باشید که برای تمام سفرهایی که در نامه هدف از سفر ذکر کرده‌اید، باید مدرک ارائه دهید. این مدرک نیز چیزی جز اسکن صفحات پاسپورت فعلی و پاسپورت‌های قبلی شما نیست. البته صفحاتی که لیبل یا مهر ورود و خروج در آن‌ها درج شده باشد و نشان دهنده جزئیاتی مانند کشور مقصد و مدت زمان اقامت شما در آن کشور است. بنابراین، همواره توصیه می‌شود تا پاسپورت‌های قبلی را نزد خود نگه داشته و دور نیندازید.

تاریخ انقضای تراول هیستوری

تراول هیستوری شامل همه سفرهای گذشته شما نیست و سفارت‌ها به دنبال سابقه سفرهای چند سال اخیر شما هستند. از این رو صرفا سابقه سفرهایی که در چند سال اخیر داشته‌اید را از شما می‌خواهند. به طور مثال همانطور که در فرم ویزای کانادا مشاهده می‌کنید، تنها سفرهایی که در 5 سال گذشته انجام داده‌اید برای سفارت این کشور اهمیت دارند.

تراول هیستوری چگونه بررسی می‌شود؟

در حالت کلی، بررسی سابقه سفری تنها با بررسی پاسپورت متقاضی در زمان تحویل مدارک به سفارت و توسط افسر ویزا ممکن است. اما پیمان‌هایی نیز میان برخی کشورها وجود دارد که به موجب آن امکان بررسی صحت اطلاعات سابقه سفری متقاضی به کشورهای هم پیمان را به وجود می‌آورد.

چه کشورهایی آمار تراول هیستوری یکدیگر را دارند؟

کشورهای حوزه شینگن با استفاده از سیستم HVDS به اطلاعات همه مسافران منطقه شینگن دسترسی دارند. کشورهای عضو ائتلاف فایو آیز (بریتانیا، نیوزیلند، استرالیا، آمریکا و کانادا) نیز توافق‌‌نامه‌ای را مبنی بر تبادل اطلاعات مسافران خارجی خود امضا کرده‌اند. آژانس خدمات مرزی کشور کانادا CBSA API)) و سیستم اطلاعاتی شنگن نیز می‌توانند به صورت متقابل به اطلاعاتی از جمله سوابق سفر اشخاص دسترسی داشته باشند. در نتیجه برای اخذ ویزای کانادا امکان ارائه سابقه سفری جعلی شینگن وجود ندارد.

عواقب جعل تراول هیستوری

اگر افسران ویزا در جریان بررسی‌ها متوجه جعلی بودن تراول هیستوری شوند، می‌توانند تا پنج سال، متقاضی را ممنوع‌الورود کنند.

بدون تراول هیستوری هم میتوان ویزا شد!

شرط داشتن تراول هیستوری برای ویزا، نه لازم است و نه کافی؛ و صرفا در کنار سایر مدارک می‌توانند شانس شما برای اخذ ویزا را بیشتر کند. اگر تمکن مالی خوبی داشته باشید یا بتوانید وابستگی عاطفی و شغلی خود به وطن را اثبات کرده یا از سوی شخصی دعوت‌نامه معتبر ارائه دهید و در مجموع دلایل قانع‌کننده‌ای برای بازگشت به کشور داشته باشید، بدون سابقه سفری هم می‌توانید ویزا بگیرید.

با تراول هیستوری هم می‌شود ریجکت شد!

درست است که داشتن تراول هیستوری شانس ویزا شدن شما را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد، اما باز هم هیچ تضمینی برای ویزا شدن شما وجود ندارد. پس باید تمامی شرایط پرونده خود را بررسی کرده و به صرف داشتن یک سابقه سفری خوب، اقدام به درخواست ویزا نکنید. پس قبل از هر گونه اقدامی توصیه می‌کنیم حتما از یک کارشناس متخصص، مشاوره ویزا بگیرید. حتی اگر گرفتن چنین مشاوره‌ای برای شما هزینه داشته باشد. اگرچه ما در ویزالند این مشاوره را به صورت رایگان به شما می‌دهیم. کافی است با کارشناسان ما در ویزالند تماس بگیرید.

سوالات متداول

1. برای اخذ کدام نوع ویزا، داشتن تراول هیستوری تأثیر بیشتری دارد؟

برای اخذ ویزای توریستی، داشتن تراول هیستوری اهمیت بسیار بیشتری دارد و نداشتن آن تأثیر چندانی بر اخذ دیگر انواع ویزا مانند تحصیلی و کاری ندارد.

2. برای سفر به کدام کشورها به تراول هیستوری قوی نیاز نداریم؟

عموماً، سفر به بیشتر کشورهای آفریقایی، آسیایی و حتی تعدادی از کشورهای اروپایی به سابقه سفری نیاز ندارد.

3. آیا سفر به کشورهای همسایه و بدون ویزا سابقه سفری به حساب می‌آید؟

داشتن سابقه سفر بهتر از نداشتن آن است! اگرچه اعتبار سفر به این کشورها چندان زیاد نیست اما سفر به کشورهای بدون ویزا و همسایه نیز می‌تواند مؤثر واقع شود.

4. آیا با تراول هیستوری قوی، میتوان ویزا گرفت؟

خیر، دلایل متعددی می‌توانند در ریجکت ویزا نقش داشته باشند و مواردی دیگر مانند سن، وضعیت تأهل و عدم اثبات تمکن مالی نیز می‌توانند منجر به ریجکت شدن درخواست شما شوند.

5. برای ساخت تراول هیستوری باید حداقل چه تعداد سفر داشته باشیم؟

اگر می‌توانید دو یا سه بار در سال به کشورهای مختلف سفر کنید و بهتر است سفرهای شما در پنج تا ده سال اخیر، به صورت پیوسته باشد.

6. اگر پاسپورت خود را گم کرده باشیم، راهی برای اثبات سابقه سفری وجود دارد؟

به طور کلی، سوابق سفر شما به کشورهایی مانند اعضای شنگن و کانادا در ده سال گذشته در سیستم داده‌ها ذخیره می‌شود اما می‌توانید از کپی لیبل‌های ویزا نیز استفاده کرده یا به پلیس 10+ مراجعه کنید.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر