مارک میلر وزیر مهاجرت کانادا، اعلام کرد که دولت این کشور تا پایان سال 2025، صدور ویزای تحصیلی کانادا را محدود خواهد کرد. البته این طرح تنها شامل متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی و پایین بوده و شامل مقطع ارشد و دکترای تخصصی نخواهد شد. بر اساس این طرح، سقف پذیرش دانشگاه‌ها در مقطع لیسانس نسبت به سال 2023 میلادی 35 درصد کاهش پیدا می‌کند. این در حالی است که در سال 2023 نزدیک به 900 هزار ویزای تحصیلی صادر شد.

سقف پذیرش دانشجو در هر استان متفاوت است!

جذب دانشجویان خارجی در موسسات برخی استان‌ها به قدری زیاد بوده که آن استان را با مشکلات اقتصادی بیشتری نسبت به دیگر مناطق کانادا مواجه کرده است. از این رو اداره مهاجرت کانادا به هر استان سقف مشخصی از جذب دانشجو را اختصاص داده است. به همین دلیل ممکن است برخی از استان‌ها بیش از 50 درصد کاهش سقف پذیرش داشته باشند و برخی استان‌ها نیز کاهش زیادی در نرخ پذیرش دانشجویان بین‌المللی نداشته باشند.

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 1836
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

پذیرش فله‌ای دانشگاه‌‌های آزاد واحد کانادا

بالا رفتن تقاضا برای تحصیل در کانادا باعث شد تا برخی از دانشگاه‌ها و مؤسسات خصوصی کانادا در ازای دریافت هزینه‌های گزاف از متقاضیان، سقف پذیرش خود را افزایش دهند. در حالی که امکانات کافی برای تحصیل دانشجویان را فراهم نکرده بودند. آقای میلر دلیل این تصمیم را جلوگیری از کلاهبرداری و سوءاستفاده همین دانشگاه‌ها بیان کرد و افزود، اقدام سود جویانه این موسسات، باعث ایجاد بحران جمعیتی، محدودیت در ارائه خدمات درمانی و افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن در کانادا شده است.

تسهیلات بیشتر برای دانشجویان مقاطع بالاتر

همچنین تا پایان سال 2025 دولت کانادا به فارغ‌التحصیلان مقطع فوق‌لیسانس و سایر برنامه‌های تحصیلی کوتاه‌مدت کانادا، مجوز کار به مدت 3 سال اعطا خواهد کرد. مجوز کار آزاد (Open Work Permit) نیز که تا دیروز به همسران تمامی دانشجویان خارجی داده می‌شد، زین پس تنها برای همسران دانشجویانی که در مقاطع ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند، صادر خواهد شد.

پول بیشتری برای تحصیل در کانادا باید داشته باشید!

طبق شرایط جدید ویزای تحصیلی کانادا، از ابتدای سال 2024 حداقل تمکن مالی برای ویزای دانشجویی از 10 هزار دلار به 21 هزار دلار کانادا (برای پرداخت هزینه سال اول اقامت در این کشور) افزایش پیدا کرد.

همچنین از دسامبر 2023 تمامی مؤسسات آموزشی موظف‌اند تا تمامی نامه‌های پذیرش را به تایید اداره مهاجرت کانادا برسانند. به علاوه تمامی استان‌های این کشور از تاریخ 31 مارس 2024 تمهیدات لازم برای اعطای «گواهی تصدیق» به دانشجویان متقاضی ویزای کاری را فراهم کنند. تغییراتی که به نظر می‌رسد جهت محدودیت در اخذ ویزای کاری، بیشتر به دلیل تشویق دانشجویان جهت بازگشت به کشور خود پس از تحصیل صورت گرفته باشند.

درآمد 22 میلیارد دلاری از دانشجویان بین‌المللی

اگرچه برخی کارشناسان اقتصادی این طرح را برخلاف برنامه دولت جهت جبران نیروی کار خود تا سال 2025  دانسته و پیش‌بینی می‌کنند که تا سال 2025 درآمد 22 میلیارد دلاری کانادا از دانشجویان بین‌المللی، کاهش چشمگیری داشته باشد، اما واضح است که این قوانین در راستای جذب و نگهداری نخبگان دیگر کشورها و جلوگیری از هجوم پناهندگان غیر مولد وضع شده‌اند.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر