درخواست ویزای فرانسه فرایند طولانی و گاه دشواری دارد! با این حال افسر سفارتی که وظیفه بررسی پرونده ویزای شما را بر عهده دارد موظف به قبول درخواست شما نیست و می‌تواند آن را ریجکت کند. ریجکت ویزای فرانسه نیز لزوماً پایان کار نیست و شما می‌توانید برای رفع ریجکتی ویزای فرانسه اقداماتی انجام دهید! این اقدامات چیست و چگونه می‌توان به رد ویزای فرانسه خود اعتراض کنید؟

دلایل و بند‌های ریجکتی ویزای فرانسه

دلایل ریجکت شدن ویزای فرانسه بسته به نوع ویزایی که از این کشور درخواست کرده‌اید می‌تواند متفاوت باشد. از طرفی افسر سفارت می‌تواند بدون هیچ دلیلی درخواست ویزای شما را رد کند و در نامه ریجکت درخواست ویزای فرانسه دلایل واهی ذکر نمایید. برای مثال در نامه رد درخواستی که به شما ارسال شده است، شاید دلایل ریجکتی ویزای فرانسه را موضوع امنیتی یا نداشتن سابقه سفری خوب ذکر کرده باشد ولی علت اصلی ریجکت ویزا نداشتن واچر هتل یا محل اقامت معتبر باشد!

بندهای ریجکتی ویزای فرانسه

در اکثر مواقع در نامه ریجکت ویزای فرانسه به یک بند قانونی اشاره می‌شود که بر اساس آن ویزای شما ریجکت شده است. براساس ماده 32 مقررات مرزی حوزه شینگن، بند‌های ریجکتی ویزای فرانسه 6 عدد هستند که ویزای درخواستی بر اساس یکی از آنها رد می‌شود.

 1. استفاده از گذرنامه و مدارک جعلی ( presents a false or forged travel document)

ارائه مدارک هویتی، ملکی، مالی و… علاوه بر این که ویزای شما را ریجکت می‌کند، باعث می‌شود که در سیستم قضائیه فرانسه نیز برای شما پرونده تشکیل شود.

ارائه مدارک هویتی، ملکی، مالی و… ویزای شما را ریجکت می‌کند.

 

 1. مشخص نشدن دلایل سفر برای افسر سفارت (does not justify the purpose and conditions of the planned stay)
 • فرانسه برای صدور ویزا سخت گیرانه عمل می‌کند و بیشتر به کسانی ویزای توریستی خواهد کرد که از طرف یکی اقوام با دوستان دعوت‌نامه داشته باشند.
 • شرح جرئیات سفر با کارو لتر ویزای شینگن باعث می‌شود که افسر سفارت شما را یک توریست واقعی بداند و اطمینانش نسبت به اینکه به کشور خودتان باز‌خواهید‌گشت بیشتر شود.
 • سابقه سفری شما را به عنوان یک توریست واقعی در ذهن افسر سفارت تداعی می‌کند و شانس اخذ ویزا را افزایش می‌دهد.
 1. عدم اثبات بازگشت شما به کشور خودتان توسط افسر سفارت (‌You do not provide evidence that you have sufficient means of subsistence for the entire planned stay)

کامل نبودن مدارک پرونده ویزای فرانسه در مورد بلیط بازگشت به کشور مبدا و معتبر نبودن واچر هتل می‌تواند از دلایل ریجکتی با این بند باشد.

عدم ارائه دعوتنامه رسمی که دارای سربرگ اصلی با آدرس، اطلاعات تماس و مهر و امضای شرکت یا موسسه آموزرشی باشد. ارائه دعوت‌نامه رسمی سه ماه بعد از تاریخ ارسال شده که منجر به باطل شدن آن می‌شود.

ارائه کردن نامه تمکن مالی و گردش حساب 10 روز پس از زمان صدور که باعث بی اعتباری آن می‌شود.

نداشتن مبلغ مورد نیازی که به ازای هر روز سفر  باید در حساب خود داشته باشید.

 1. اتمام مجوز اقامت 90 روزه در یک دوره 6 ماهه (has already stayed for three months during the current semester, in the territory of the Member States)

در صورتی که با ویزای شینگن در یک بازه زمانی کمتر از 6 ماه، 90 روز در کشور فرانسه اقامت داشته‌اید باید صبر کنید تا از زمان اخذ ویزای این کشور 6 ماه بگذرد و بتوانید دوباره درخواست ویزا دهید.

 1. شناخته شدن به عنوان عنصر نامطلوب از نظر سیستم اطلاعاتی (SIS) شینگن (is aperson for whom an alert has been enter.ed in the SIS for the purpose of refusing entry)

تشخیص شما به عنوان یک تهدید برای سیاست عمومی، امنیت داخلی یا بین‌المللی منطقه شینگن (تروریسم، سوء مصرف مواد مخدر، کودک آزاری، اعتیاد، دزدی و…) و سابقه اقامت بیش از موئد در کشور‌های حوزه شینگن از جمله مهم‌‌ترین عوامل ریجکتی با این بند است.

 1. نداشتن بیمه معتبر در حوزه شینگن (you do not provide evidence of havingadequate and valid travel medical insurance)

نداشتن سقف پوشش دهی مناسب (30 هزار یورو)، اخذ بیمه از شرکت نامعتبر و پوشش ندادن تمامی روز‌های سفر توسط بیمه‌ای که اخذ کرده‌اید، باعث ریجکت ویزای فرانسه می‌شود.

مدت زمان رفع ریجکتی ویزای فرانسه

از زمانی که نامه رد درخواست ویزای فرانسه به دست شما رسید، 1 ماه فرصت خواهید داشت تا برای رفع ریجکتی ویزای فرانسه اقدام کنید. البته در مورد شکایت کمی اسن موضوع متفاوت است و از زمان ابلاغ نامه ریجکتی ویزای فرانسه 1 سال فرصت خواهید داشت که با گرفتن یک وکیل رسمی از قوه قضائیه فرانسه نبست به تصمیم گرفته شده شکایت کنید.

روش رفع ریجکتی ویزای فرانسه

دو روش برای رفع ریجکتی ویزای فرانسه وجود دارد اعتراض و شرکایت که ما هر دو را برای شما شرح می‌دهیم.

اعتراض به ریجکت ویزای فرانسه

اعتراض به ریجکت شدن ویزای فرانسه یک مرحله قبل از شکایت است. در این روش شما می‌بایست بانوشتن یک نامه اعتراضی به زبان فرانسوی، تمامی دلایلی که فکر می‌کنید به ناحق ویزای شما ریجکت شده است و باید رفع ریجکتی شود را برای سفارت پست کنید یا به صورت حضوری به آنها تحویل دهید. بعد از اعتراض، پرونده شما به وسیله یک افسر سفارت جدید مورد بررسی می‌شود تا ناعدالاتی صورت نگیرد.

شکایت به ریجکت ویزای فرانسه

شکایت کردن برای رفع ریجکتی ویزای فرانسه سخت و هزینه بردار است! در این روش شما می‌بایست با استخدام یک وکیل فرانسوی در مورد پرونده رد شدن درخواست ویزا در دادگاه‌ حقوقی این کشور اقامه دعوا کنید. مسلما استخدام وکیل و پیگیری این گونه پرونده‌ها باعث هدر رفت پول و زمان شما می‌شود. پس این روش برای کسانی می‌تواند کارامد باشد که برای سفر به فرانسه هزینه زیادی انجام داده بوده‌اند و از این کشور درخواست ویزای‌های ملی (اقامت بلند مدت) داشته‌اند.

خودتان نامه اعتراض به ریجکت ویزای فرانسه بنویسید

نامه رفع ریجکتی ویزای فرانسه باید به زبان فرانسوی نوشته و به سفارت ارسال شود. با این حال شما باید برای نوشتن این نامه به یک سری نکات توجه و فراموش نکنید که این کار آنقدر‌ها هم آسان نیست!

 1. تمام اسناد و مدارک پرونده ریجکتی را جمع آوری کنید

با دریافت نامه ریجکت ویزا و اطلاع یافتن از دلایل رد درخواستتان، مدارکی که کمک می‌کنند آن دلیل مرتفع شود را جمع‌آوری کنید. این کار باعث می‌شود که تصویر واضح‌تری از وضعیت پرونده داشته باشید و توضیح واضح‌تری در نامه اعتراض خود بنویسید.

 1. نامه اعتراض به ریجکت ویزا بنویسید

مطمئن شوید که تاریخ روز و آدرس سفارت را یادداشت کرده‌اید. تا حد امکان متن خود را رسمی و مادبانه بنویسید. لحن نامه را مغرور و متکبرانه ننویسید. اعتراض شما به احتمال زیاد موفقیت آمیز نخواهد بود و باید دوباره درخواست ویزای شینگن فرانسه دهید به همین دلیل نباید سابقه فکری افسر سفارت را نسبت به خود خراب کنید. تاریخ ریجکت ویزای فرانسه و دلایل رد شدن آن را ذکر و به نحوی اعتراف کنید که به دلیل قصور شما درخواست ویزا رد شده است!

در نهایت، من تمامی مشخصات خود را در نامه ذکر کنید که شامل نام کامل، نام خانوادگی، آدرس ایمیل، شماره پاسپورت، شماره تلفن و است.

 • هنگام نوشتن نامه، سعی کنید بیشتر از 2 صفحه ننویسید و فقط اطلاعات و دلایلی را که فکر می‌کنید در هنگام خواندن نامه برای افسر سفارت مهم هستند را درج کنید.
 1. ضمیمه کردن اسناد آپشنال و تکمیلی

به محض اینکه نوشتن نامه را تمام کردید، اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک تکمیلی را به نامه رفع ریجکتی پیوست کرده‌اید. در صورت عدم درج این اسناد، نامه رفع ریجکتی فایده‌ای برای شما ندارد. اسنادی مانند رزرو هتل، کاور لتر، بلیط پرواز با تاریخی که زمان سفر به کشور خود را مشخص می کرده است می‌تواند جزو مدارکی بوده‌اند که بر اساس نامه ریجکتی پرونده می‌توان به پرونده اضافه کرد.

ریجکت ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای تحصیلی فرانسه نیز می‌توانید به دلایل مختلفی هم چون، ارائه مدارک جعلی، گپ تحصیلی زیاد، اطمینان نداشتن از بازکشت شما به کشورتان پس از پایان تحصیل و… ریجکت شود. برای اعتراض به ریجکت ویزای تحصیلی مثل سایر ویزا‌ها این کشور باید نامه اعتراض فرانسوی بنویسید و به همراه مدارک تکمیلی پرونده به سفارت این در تهران ارسال نمایید.

مدت زمان پاسخ‌دهی به نامه رفع ریجکتی ویزای فرانسه

سفارت فرانسه حداکثر زمانی را که ‌می‌تواند به شما پاسخ دهد را 3 ماه در نظر گرفته است و در صورتی که تا پایان این مدت زمان از این سفارت به شما پاسخی داده نشود یعنی با درخواست شما موافقت نشده است.

هزنیه اعتراض به ریجکت ویزای فرانسه

اعتراض به ریجکت ویزای فرانسه هزینه‌ای برای شما به دنبال ندارد و سفارت این کشور نیز برای این نوع خدمات از شما هزینه‌ای دریافت نمی‌کند. با این حال اگر خواهید در مورد تصمیم ریجکتی به پرنده شکایت به عمل آورید، قطعا هزینه‌های شما بسیار زیاد خواهد شد. به این دلیل که شکایت هزینه‌های خاصی مثل استخدام وکیل در کشور فرانسه و هزینه‌های وصول شکایت در دادگاه‌های این کشور را به همراه دارد.

سوالات متداول

1. آیا می‌توان برای جواب اعتراض به ریجکت ویزای فرانسه، درخواست تجدید نظر داد؟

بله، شکایت کردن نوعی تجدید نظر خواهی به جواب ویزای شینگن فرانسه است. اما این روش در بیشتر مواقع بسیار زمان‌بر و پر هزینه است.

2. حداکثر چه ماه بعد می‌توان به ریجکت ویزا فرانسه اعتراض کرد؟

حداکثر 2 ماه پس از درساقت نامه ریجکت ویزا می‌توانید به آن اعترض کنید.

3. با اعتراض به ریجکت ویزای فرانسه چه قدر شانس موافقت با درخواست ویزا برای شما وجود دارد؟

متاسفانه شانس قبول اعتراض به رد شدن ویزای فرانسه کم است و با تعداد کمی از پرونده‌ها بعد از اعتراض موافقت می‌شود.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر