سالانه بیش از ۶۰ هزار دانشجوی بین المللی، موفق به اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کانادا شده و بیش از ۲۲ میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک می‌کنند. حضور دانشجویان بین المللی مزایای اقتصادی، اجتماعی بسیاری برای کشور کانادا دارند. به همین دلیل کانادا همواره درصدد جذب نیروی کار ماهر و دانشجویان بین المللی بوده است. پیش از شروع همه گیری کرونا، بیش از ۶۴۰ هزار دانشجوی بین المللی در کانادا تحصیل می‌کردند و این عدد همه ساله در حال افزایش بود. اما با شیوع کرونا، از تعداد درخواست‌های ویزای تحصیلی کانادا کاسته شده و بسته شدن مرزها، امکان سفر به کانادا برای حضور در کلاس‌های ترم پاییزی را نداشتند. به همین خاطر، اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRCC)، برای کمک به دانشجویان بین المللی، اقدام به ایجاد تغییراتی اساسی در ساختار قوانین مهاجرتی خود کرده است. بر این اساس، بررسی درخواست‌های اجازه تحصیلی کانادا (study permit)، در کوتاه‌ترین زمان و طی یک فرآیند موقت دو مرحله‌ای بررسی خواهند شد.

(PGWP) مهمترین دلیل برای تحصیل در کانادا

یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب کانادا از سوی دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، قوانین مهاجرتی کانادا است. قوانینی که به دانشجو این امکان را می‌دهد تا از طریق Post – Graduation Work Permit یا اجازه کار بعد از تحصیل، مجوز اقامت در کانادا را بعد از اتمام دوران تحصیل در کانادا داشته و بعد از آن برای اقامت دائم و شهروندی کانادا (express entry) اقدام نمایند. البته دانشجویان بین المللی برای گرفتن PGWP یا مجوز کار در کانادا پس از دوران تحصیل، باید واجد شرایط اعلام شده از طرف دولت کانادا باشند.

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 33143

شرایط اخذ و اعتبار (PGWP)

قبل از شیوع ویروس کرونا، تنها در صورتی به شما PGWP تعلق می‌گرفت که حداقل به مدت ۸ ماه، به صورت تمام وقت در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت آموزش کانادا تحصیل کرده باشید. در نتیجه دانشجویانی که به صورت آنلاین تحصیل ‌کرده و حداقل ۸ ماه به صورت تمام وقت در برنامه تحصیلی خود در کانادا حضور نداشتند، نمی‌توانستند اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا را دریافت نمایند. همچنین مدت زمان اعتبار این اقامت کاری بعد از فارغ‌التحصیلی نیز بسته به مدت زمان برنامه تحصیلی دانشجویان، متفاوت خواهد بود. به طوری که:

  • اگر مدت زمان حضور در کانادا در برنامه تحصیلی شما کمتر از ۸ ماه باشد، PGWP به شما تعلق نمی‌گیرد.
  • اگر مدت زمان حضور در کانادا در برنامه تحصیلی، بین ۸ ماه تا ۲ سال باشد، PGWP به اندازه مدت اقامت در کانادا، صادر می‌شود.
  • اگر مدت زمان حضور کانادا در برنامه تحصیلی، بیش از ۲ سال باشد، ممکن است برای مدت ۳ سال به شما PGWP اعطا شود.

کرونا، مانع اخذ اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا

هرچند دولت کانادا علیرغم ممنوعیت‌های سفر به کانادا، هنوز هم به دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد تا برای شروع تحصیل وارد کانادا شوند. مشروط بر اینکه به مدت ۱۴ روز پس از ورود خود را قرنطینه نمایند. با این حال، بسیاری از دانشجویان بین المللی از جمله دانشجویان ایرانی، هنوز قادر به سفر به کانادا نیستند.

دانشگاه‌های کانادا نیز امکان تحصیل به صورت غیر حضوری در دوره‌های آنلاین را برای این دسته از دانشجویان فراهم کرده‌اند. اما مشکل اینجاست که طبق قوانین دولت کانادا، در صورتی که این دانشجویان، حداقل ۸ ماه از طول دوره تحصیل خود را به صورت تمام وقت در دانشگاه حضور نداشته باشند، واجد شرایط دریافت اجازه کار بعد از تحصیل نخواهند بود.

تغییر قوانین به نفع دانشجویان بین‌المللی کانادا

در تاریخ ۱۴ جولای ۲۰۲۰، دولت کانادا تصمیم گرفت تا قوانین کار در کانادا را به نفع دانشجویان بین‌المللی تغییر دهد. در قوانین جدید، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند کلاس‌های خود را به صورت غیر حضوری و در کشور خود شروع کرده و این مدت زمان نیز، در مجوز تحصیل در کانادا محاسبه شده تا باز هم واجد شرایط درخواست (PGWP) باشند. به شرطی که حداقل نیمی از برنامه تحصیلی خود را پس از ورود به خاک کانادا و حضور تمام وقت در موسسه آموزشی مربوطه ادامه دهند. این تسهیلات برای تمامی متقاضیان تحصیل در کانادا در همه مقاطع تحصیلی در نظر گرفته شده است.

ویزای تحصیلی کانادا، مانع اخذ اجازه تحصیل در کانادا

تاکنون فرآیند صدور اجازه تحصیل در کانادا یا همان study permit و ویزای تحصیلی کانادا، برای دارندگان نامه پذیرش از موسسه آموزشی کانادا، به صورت همزمان انجام می‌شد، و شما می‌بایست درخواست اجازه تحصیل خود را همزمان با درخواست ویزای تحصیلی این کشور، به صورت همزمان به سفارت ارائه می‌کردید. اما با بسته شدن سفارت کانادا در ترکیه و بسته شدن مرزهای این کشور، امکان سفر به ترکیه برای انگشت نگاری ویزای تحصیلی کانادا وجود نداشت. در نتیجه دانشجویانی که در کلاس‌های ترم پاییزی در یکی از دانشگاه‌های کانادا ثبت نام کرده، زمان را برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و اجازه تحصیل در کانادا و حضور در کلاس‌های دوره‌های خود، از دست می‌دادند.

قوانین جدید برای متقاضیان ترم پاییز

برای حل این مشکل دولت کانادا به صورت موقت اجازه تحصیل در کانادا و ویزای تحصیلی کانادا را طی یک فرآیند دو مرحله‌ای، برای آن دسته از متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا که می‌خواهند برنامه تحصیلی خود را از ترم سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز کرده و درخواست اجازه تحصیل خود را ارسال و این درخواست تا ۱۵ سپتامبر سال ۲۰۲۰ تایید شده باشد، صادر خواهد کرد.

خلاصه ماجرا از این قرار است که دانشجویانی و یا دانش‌آموزانی که بعد از شیوع بیماری کرونا، از یکی از موسسات آموزشی کانادا موفق به اخذ پذیرش شده اما امکان سفر به کانادا و یا اخذ ویزای این کشور را ندارند، می‌توانند به صورت آنلاین درخواست خود را برای اخذ ویزای تحصیلی و study permit، در سایت دولت کانادا ثبت نموده، تا درخواست آن‌ها در اسرع وقت بررسی شود. در صورت تایید درخواست، دانشجو می‌توانند تحصیل در ترم پاییز را به صورت غیر حضوری شروع کرده و پس از عادی شدن شرایط، برای ادامه روند بررسی اخذ ویزا و انگشت نگاری، به سفارت کانادا در ترکیه مراجعه نماید. همچنین درصورتی که دانشجویان قبل از به نیمه رسیدن اجازه تحصیل خود به کانادا سفر کرده و نیم دیگر دوران تحصیل خود را به صورت تمام وقت در دانشگاه حضور داشته باشند، مشکلی برای اخذ Post – Graduation Work Permit (PGWP)، بعد از فارغ‌التحصیلی نخواهند داشت.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر