کشور آلمان با اعطای ویزای جستجوی کار (جاب سیکر) به شهروندان دیگر کشورها، شرایط مهاجرت نیروی کار متقاضی و البته متخصص را به کشور خود فراهم کرده است. آموزش رایگان و بالا بودن دستمزد کار در کشور آلمان، از جمله مزایای کار در آلمان است. البته اخذ ویزای جستجوی کار آلمان چندان کردن یک شغل مناسب در آلمان چندان هم ساده نبوده و قوانین خاص خود را دارد. پس قبل از هر اقدامی بهتر است کمی در مورد شرایط و مدارک و هزینه‌های اخذ ویزای جاب سیکر (jobseeker) آلمان بدانید.

ویزای جاب سیکر (جستجوی کار) آلمان چیست؟

ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر (job seeker) آلمان، یک مجوز اقامت کوتاه مدت است که به شما اجازه می‌دهد شش ماه در این کشور اقامت داشته باشد و به دنبال کار بگردید. اگر در پایان شش ماه کار پیدا کردید، ویزای کار و مجوز کار در آلمان به شما داده می‌شود تا اجازه کار و زندگی در این کشور را داشته باشید.

“با دریافت ویزای جاب سیکر آلمان، شما نمی‌توانید در بدو ورود به آلمان مشغول به کار شده و فقط می‌توانید در این مدت در آلمان به دنبال کار بگردید.”

دریافت جستجوی کار آلمان در 5 مرحله

برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. فرم درخواست ویزای جستجوی کار آلمان را تکمیل کنید.
 2. وقت سفارت آلمان برای ویزای جستجوی کار بگیرید.
 3. مدارک لازم برای اخذ ویزای جستجوی کار را جمع آوری کنید.
 4. هزینه‌های ویزای جستجوی کار را بپردازید.
 5. برای مصاحبه حضوری به سفارت آلمان مراجعه کنید.
تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 1836
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

وقت سفارت آلمان ویزای جستجوی کار

گرفتن وقت سفارت آلمان برای ویزای جستجوی کار شامل مراحل زیر است، باید مدارک مورد نیاز را آماده و برای مصاحبه به سفارت مراجعه کنید. برای گرفتن وقت سفارت آلمان جهت تحویل مدارک و انجام مصاحبه باید به وب‌سایت رسمی کارگزاری سفارت آلمان (ویزامتریک) در تهران وارد شوید و به صورت آنلاین ثبت نام کنید.

در زمان ثبت نام باید اطلاعات هویتی خود را بر اساس اطلاعات پاسپورت وارد کنید و یک آدرس ایمیل معتبر باید ارائه بدهید؛ در صوت موفقیت‌آمیز بودن ثبت نام، ایمیلی به شما ارسال می‌شود که حاوی تأییدیه ثبت نام شما است. معمولاً وقت سفارت برای این‌گونه ویزاها  1 تا 1.5 سال آینده در نظر گرفته می‌شود. زمان تعیین شده برای مصاحبه سفارت از طریق ایمیل به شما ارسال خواهد شد، و شما 7 روز زمان برای تأیید وقت سفارت از طریق ایمیل ارسال شده خواهید داشت، در زمان مراجعه به سفارت باید مدارک خود را به زبان آلمانی ترجمه کرده باشید و به همراه دو کپی از آن‌ها تحویل دهید. 

شرایط ویزای جستجوی کار آلمان

 • شما باید دارای مدرک لیسانس یا فوق لیسانس از یکی از دانشگاه‌های معتبر ایران باشید. (البته دانشگاهی ایران در اکثر موارد مورد تأیید کشور آلمان است پس نگران نباشید)
 • شما باید حداقل 5 سال سابقه کار در زمینه مرتبط داشته باشید که ترجیحاً در بازار کار آلمان مورد تقاضا است.
 • قبل از درخواست، باید حداقل بودجه لازم برای اقامت طولانی مدت 6 ماهه خود در آلمان را هنگام جستجوی کار داشته باشید.
 • شما همچنین باید دارای بیمه مسافرتی یا پزشکی معتبر باشید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای جستجوی کار آلمان

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای جستجوی کار آلمان عبارتند از:

 • دو فرم درخواست پر شده، چاپ شده و امضا شده
 • پاسپورت معتبر با حد اقل 6 ماه اعتبار
 • سه عکس با فرمت پاسپورت یکسان، بر اساس مشخصات بیومتریک سفارت آلمان (برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله وقت سفارت آلمان در همین سایت مراجعه کنید)
 • مدرک مرتبط با محل اقامت شما در مدت زمان حضور در آلمان، مانند واچر هتل یا آدرس محل اقامت دوست و آشناها
 • گواهی بیمه سلامت مسافرتی معتبر
 • رزومه، حاوی سوابق تحصیلی و سوابق شغلی تمامی سال‌های حضور در ایران
 • مدارک هویتی (گواهی ازدواج، شناسنامه متقاضی، همسر، فرزندان)
 • تأییدیه پرداخت هزینه در خواست ویزای جستجوی کار (در صورت ثبت نام به صورت آنلاین)

نکته: تمامی مدارک فوق باید به زبان انگلیسی یا آلمانی توسط دارالترجمه رسمی ترجمه شوند.

مدت زمان جواب‌دهی ویزای جاب سیکر

فرایند ویزای جستجوی کار توسط سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های آلمان از طریق تعیین وقت قبلی انجام می‌شود. پس از جمع آوری تمام مدارک و ارسال فرم درخواست به نزدیک‌ترین دفتر سفارت آلمان، برای مصاحبه دعوت می‌شوید. به عنوان یک قاعده کلی، رسیدگی به ویزای جستجوی کار حدود 4 تا 6 هفته طول می‌کشد. سرعت زمان پردازش به طور کلی به صحت اطلاعات و تکمیل کلیه مدارک ارائه شده توسط شما بستگی دارد.

هزینه و مدت اعتبار ویزای جستجوی کار آلمان

هزینه ویزای جستجوی کار آلمان 75 یورو می‌باشد. ویزای جستجوی کار برای مدت شش ماه اعتبار دارد و به شما فرصت مناسبی برای درخواست، مصاحبه و جستجوی کار در آلمان می‌دهد. هنگامی که به شما یک موقعیت شغلی ثابت و مناسب پیشنهاد می‌شود، وضعیت اقامتی شما از ویزای جستجوی کار به مجوز کار آلمان تغییر می‌یابد. دقت کنید که اگر شما نتوانید شغلی پیدا کنید، باید پس از اتمام مدت زمان ویزا به کشور خود بازگردید.

نکات ویزای جستجوی کار آلمان

 • توجه داشته باشید که مدارک خاصی وجود دارد که اگر در درخواست شما گنجانده شود، امتیاز مثبت برای شما خواهد بود، مانند توصیه نامه‌های امضا شده یا گواهی‌های مهارت زبان که نشان می‌دهد می‌توانید آلمانی صحبت کنید.
 • در صورت اتمام مدت زمان 6 ماه ویزا، و نیافتن کار باید به ایران بازگردید، به دلیل اینکه این ویزا قابل تمدید نیست.
 • فراموش نکنید، برای دریافت ویزای جاب سیکر باید اثبات کنید که می‌توانید هزینه‌های زندگی خود را برای مدت اقامت در آلمان از طریق یکی از موارد زیر پوشش دهید:
 1. صورت حساب و گردش حساب معتبر بانکی
 2. “Verpflichtungserklärung” نامه تعهد / اظهارنامه توسط شخصی که هزینه‌های شما را پرداخت می‌کند.
 • شما باید نامه‌ای با محتوای هدف دقیق سفر، مسیر اقدام برای یافتن شغل و مدت اقامت در آلمان و همچنین برنامه‌های شغلی خود را به سفارت تحویل دهید.

روش‌های کاریابی در آلمان

برای ویزای جستجوی کار در آلمان، قبل از ورود به این کشور باید یک هتل یا خانه به عنوان محل اقامت اجاره کرده باشید، البته می‌توانید در صورت داشتن اقوام در خانه آنها اقامت داشته باشید. یکی از نکات مهم در امر کاریابی این کشور داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 برای مصاحبه کاری شما است. شاید بتوانید با تسلط به زبان انگلیسی شغلی را پیدا کنید ولی بهتر است به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشید.

 • ویزای جستجوی کار آلمان به صورت مجازی(غیر حضوری)

یافتن شغل از طریق سایت های کاریابی یکی از روش‌های پیدا کردن کار مناسب است. شما می‌توانید از طریق آژانس استخدام فدرال (BA) رزومه و مدارک خود را ارسال تا کارفرما پیدا کنید. همچنین می‌توانید وب سایت شرکت‌های مورد نظر خود را پیدا نموده و رزومه خود را به آنها ارسال نمایید.

 • ویزای جستجوی کار آلمان به صورت حضوری

در روش حضوری لازم است از قبل وقت مصاحبه رزرو نماید و در روز مشخص با مدارک و رزومه خود حاضر شوید. تسلط به زبان آلمانی بسیار مهم می‌باشد. برای رزرو وقت مصاحبه کاری اگر دوستان یا خانواده‌ای در آلمان داشته باشید، می‌توانید توسط آنها یافتن کار و وقت مصاحبه کاری با کارفرما را پیگیری کنید.

بعد از ورود به آلمان با ویزای جاب سیکر چه باید کرد؟

همان طور که گفتیم، دارندگان ویزای جستجوی کار آلمان می‌توانند تا شش ماه در آلمان بمانند تا شغلی در رشته خود پیدا کنند. پس از یافتن شغل، شما باید آن را به مجوز اقامت کاری تبدیل کنید. وقتی شغل پیدا کردید دو مسیر در پیشرو خواهید داشت:

 1. شما می‌توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهید.
 2. شما می‌توانید برای اجازه اقامت کاری اقدام کنید.

اول کار، بعد کارت آبی اتحادیه اروپا!

برای اینکه بتوانید کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت کنید، باید حداقل 44800 یورو دستمزد ناخالص سالانه داشته باشید. اگر شما یک متخصص در زمینه ریاضیات، فناوری اطلاعات، علوم زیستی یا مهندسی هستید، دستمزد ناخالص سالانه شما باید حداقل 34944 یورو باشد.

پس از تنها 33 ماه با کارت آبی اتحادیه اروپا، می‌توانید اجازه اقامت دائم آلمان را دریافت کنید. در صورتی که توانایی زبان آلمانی خود را در سطح B1 ثابت کنید، پس از 21 ماه می‌توانید اجازه اقامت دائم را دریافت کنید. (برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا مراجعه نمایید)

اخذ ویزای کار آلمان

طبق ویزای کار آلمان، در بیشتر موارد، کارفرما از شما حمایت حمایت مالی می‌کند، اما در غیر این صورت، باید خودتان این حمایت را انجام دهید. شما می‌توانید پس از 5 سال اقامت در آلمان با ویزای کار اجازه اقامت دائم را دریافت کنید. با استفاده از این ویزا، می‌توانید خانواده خود را از طریق ویزای بازگشت خانواده در کنار خود داشته باشید. )برای اطلاعات بیشتر به صفحه ویزای کار آلمان مراجعه کنید.)

حوزه‌های مختلف شغلی پرطرف‌دار در بین شرکت‌های آلمانی

بخش‌های اصلی که مهاجران در آن کار پیدا می‌کنند به طور خلاصه، محبوب‌ترین زمینه‌های شغلی در برلین در حال حاضر عبارت‌اند از:

 • فناوری و فناوری اطلاعات
 • فروش و توسعه کسب‌وکار
 • شرکت‌های کاریابی
 • آموزش هتل داری و مهمان نوازی از مشتریان در رستوران‌ها
 • مراقبت از کودک و آموزش
 • بازاریابی و حساب داری
 • نوشتن و ویرایش محتوای تخصصی

سؤالات متداول

آیا تمدید ویزای جستجوی کار امکان‌پذیر است؟

خیر، در صورت پایان یافتن مهلت زمان ویزا و عدم یافتن کار باید به کشور خود بازگردید.

آیا برای دریافت ویزای جستجوی کار باید مدارک زبان داشته باشید؟

خیر، برای دریافت این نوع ویزا مدارک زبان الزامی نیست ولی می‌تواند در ویزا شدن شما خیلی تأثیر گذار باشد.

میزان تمکن مالی برای ویزای جستجوی کار آلمان چه قدر است ؟

در حال حاضر حداقل تمکن مالی برای این نوع ویزا 150 میلیون تومان می‌باشد.

آیا با ویزای جستجوی کار آلمان می‌توان خانواده را هم به این کشور بیاورید ؟

خیر، با این نوع ویزا در ابتدا نمی‌توان خانواده را به آلمان آورد، ولی بعد از یافتن کار و دریافت ویزای کار و یا کارت آبی اروپا می‌توانید خانواده را هم در کنار خود داشته باشید.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر