افت و خیز آمار ویزای حمایت مالی کانادا یا ویزای اسپانسرشیپ کانادا

به دنبال وقفه در اعطای ویزای کانادا به متقاضیان ویزای اسپانسرشیپ کانادا که به دلیل شیوع ویروس کرونا بوجود آمده بود، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) تصمیم به تسریع روند بررسی درخواست ویزای الحاق به همسر کانادا گرفته است. اما چه کسانی در این چارچوب قرار می‌گیرند؟

“همسر و نامزد شهروندان و یا دارندگان اقامت دائم کانادا، به شرط حمایت مالی شهروند کانادا از آن‌ها”

قبل از شیوع ویروس کرونا، دولت کانادا تصمیم داشت تا سالانه پذیرای ۷۰ هزار مهاجری باشد که تحت برنامه الحاق به خانواده (همسر و فرزندان)، قصد گرفتن ویزای اقامت کانادا را دارند. طبق برنامه جدید ۲۰۲۱ – ۲۰۲۳ مهاجرتی کانادا، این تعداد سالانه به ۸۰,۰۰۰ نفر افزایش خواهد یافت. طبق این برنامه می‌باست در هر ماه به طور میانگین ۶,۰۰۰ هزار درخواست ویزای پیوست به خانواده کانادا بررسی و تایید شود. این برنامه شامل همه درخوست‌های ویزای اسپانسر شیپ است که در توسط شهروندان و یا دارندگان اقامت دائم کانادا به دفاتر خدمات ویزای کانادا در داخل و یا بیرون از خاک کانادا ارائه می‌شود.

کاهش آمار درخواست‌های تایید شده ویزای حمایت مالی کانادا

اما با توجه به محدودیت هایی که به خاطر شیوع کرونا به وجود آمد، تعداد درخواست‌های ویزای حمایت مالی کانادا در ماه جولای به کمتر از ۲,۰۰۰ درخواست رسید، تا دولت کانادا از یکی ار برنامه‌های مهاجرتی خود در سال ۲۰۲۰ عقب بماند.

آغاز روند صعودی تایید درخواست‌های ویزای حمایت مالی کانادا

به همین دلیل دولت کانادا تصمیم گرفت تا روند بررسی درخواست‌های پیوست به همسر را تسریع بخشیده و با این کار، تعداد درخواست‌های تایید شده ویزای اسپانسرشیپ کانادا را به بیش از ۴,۰۰۰ هزار درخواست در ماه سپتامبر برساند. بیشتر این رشد مربوط به درخواست‌هایی است که به دفاتر خدمات ویزای کانادا در بیرون از خاک این کشور ارائه می‌شود.

شرایط لازم برای درخواست ویزای اسپانسرشیپ کانادا

شهروند و یا دارنده اقامت کانادا که قصد حمایت مالی از همسر خود را دارد باید:

  • حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.
  • مدارک تمکن مالی خود را ارائه دهد. (تمکن لازم برای رفع نیازهای اساسی مالی خود و خانواده)
  • اثبات کند که به عللی غیر از معلولیت، نیازی به دریافت کمک‌های مالی از سوی سازمان‌های اجتماعی ندارد.
  • در صورتی که در حال حاضر در خارج از کانادا سکونت دارد ثابت کند که قصد بازگشت به کانادا و زندگی با همسر خود را دارد.

متقاضی دریافت ویزای اسپانسرشیپ کانادا نیز باید:

  • در صورتی که همسر شهروند کاناداست، به طور قانونی با او ازدواج کرده و حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند.
  • در صورتی که نامزد شهروند کاناداست، حداقل ۱۸ سال سن داشته و حداقل ۱۲ ماه متوالی با او زندگی کرده باشد.

مراحل درخواست ویزای اسپانسرشیپ کانادا

برای درخواست ویزای اسپانسرشیپ کانادا شما باید به صورت همزمان دو درخواست جدگانه را به دفتر خدمات ویزای کانادا ارائه دهید که یکی از آن‌ها درخواست حمایت مالی و دیگری درخواست اقامت کاناداست.

  • مرحله ۱: دانلود پکیج درخواست اقامت کانادا از وب سایت IRCC
  • مرحله ۲: جمع آوری مدارک لازم برای درخواست ویزای اسپانسرشیپ کانادا
  • مرحله ۳: پرداخت آنلاین هزینه‌های درخواست اقامت کانادا در وب سایت IRCC (هزینه بررسی پرونده، حق اقامت کانادا و هزینه انگشت نگاری).
  • مرحله ۴: ارسال درخواست از طریق ایمیل به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا

نکته ۱: پس از صدور ویزای اسپانسرشیپ کانادا، اقامت کانادا قابل تمدید نخواهد بود. اگر متقاضی از ویزای خود در مدت زمانی که ویزا اعتبار دارد استفاده نکنند، باید مجدداً برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایند. حامی مالی آن‌ها نیز باید درخواست حمایت مالی جدیدی را ارائه داده و هزینه بررسی جدید را پرداخت کند.

نکته ۲: حامی متعهد می‌شود که تا ۳ سال از فرد اسپانسر شونده حمایت مالی داشته باشد. همچنین حامی مالی تا ۵ سال پس از حمایت از فرد حمایت شونده، نمی‌تواند برای شخص دیگری درخواست ویزای اسپانسرشیپ کانادا کند.

هنوز کافی نیست، شرایط برای درخواست انواع ویزای کانادا مناسب خواهد شد.

با این وجود باز هم کانادا از برنامه مهاجرتی خود عقب است. پس باید تعداد درخواست‌های بررسی شده برای ویزای اسپانسرشیپ کانادا را به دو برابر برساند. این تسریع اگرچه به معنای بی دردسر شدن روند درخواست ویزای اسپانسرشیپ کانادا نیست، اما قطعا در تسهیل اخذ ویزای کانادا موثر است. همچنین خوب است بدانید که این تسریع تنها در مورد ویزای اسپانسرشیپ نبوده و از این به بعد باید منتظر تسهیل و تسریعروند اعطای سایر انواع ویزای کانادا همچون ویزای تحصیلی کانادا، ویزای کاری کانادا و حتی ویزای توریستی کانادا باشید.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر