برای اخذ ویزای درمانی آلمان اول باید از یک بیمارستان یا کلینیک درمانی دعوتنامه داشته باشید. اخذ پذیرش به معنی موافقت سفارت با درخواست ویزای شما نیست! اما هر چه قدر بیمارستانی که از آن پذیرش گرفتهاید در سطح بالاتری از نظر درمانی باشد، شانس اخذ ویزای شما بیشتر خواهد بود. برای گرفتن ویزای پزشکی آلمان باید به طول درمان نیز توجه شود. زیرا در صورتی که مدت زمان درمان شما بیش از 90 رو باشد باید ویزای ملی آلمان را اخذ کنید و کسانی که کمتر از سه ماه برای درمان خود وقت نیاز دارند، میتوانند با ویزای پزشکی شنگن وارد آلمان شوند.

ویزای درمانی شنگن و ملی آلمان

ویزای درمانی کوتاه مدت آلمان یا همان ویزای درمانی شینگن، به شما اجازه می‌دهد تا 90 روز در این منطقه شنگن اقامت داشته باشید. با این ویزا می‌توانید در تمامی 29 کشور حوزه شینگن مشغول به درمان شوید. در صورتی‌ که بیماری شما نیاز به مراقبت و اقامت بیشتر از 90 روز داشته باشد، می‌بایست ویزای ملی آلمان بگیرید. این ویزا برای اقامت بلند مدت است و به شما اجازه می‌دهد تا 1 سال در این کشور اقامت کنید.

مراحل اخذ ویزای درمانی آلمان

 1. اخذ پذیرش از بیمارستان یا کلینیک
  بیمارستان و کلینیک مورد نظر‌تان را پیدا و با آنها از طریق ایمیل نامه‌نگاری کنید. در صورت موافقت بیمارستان با پذیرش شما، برایتان یک دعوت‌نامه ارسال می‌کند. این دعوت‌نامه به نوعی مجوز پذیرش شما نیز محسوب می‌شود. برای مکاتبه با بیمارستان به‌تمامی مدارک پزشکی خودتان نیاز دارید، زیرا بیمارستان‌ها قبل از قبول پذیرش باید از وجود بیماری مطمئن شوند.
 2. اخذ نامه شرح بیماری از پزشک محل اقامتتان
  از پزشکی که مسئول درمان بیماری شما است درخواست یک توصیه‌نامه کنید. در این نامه پزشک معتمد در مورد نوع بیماری، شرایط پیشرفت آن، دلایلی که باید بیماری در آلمان درمان شود، توضیحات کاملی می‌دهد و کمک می‌کند که هدف سفر برای افسر واضح‌تر شود!
 3. گردآوری مدارک ویزای درمانی
  سایر مدارک لازم برای اخذ ویزای درمانی آلمان مثل مدارک شغلی، رسید پرداخت هزینه بیمارستان، کاور‌لتر و… را از روی چک لیستی که تهیه کرده‌اید جمع‌ آوری کنید.
 4. پر کردن فرم درخواست ویزای درمانی
  فرم درخواست ویزای بلندمدت پزشکی تنها به طور آفلاین (دستی) باید پر شود و فرم درخواست آنلاین (Videx) ‌تنها برای ویزا‌های درمانی شینگن (تا 90 روز) به کار می‌رود. البته برای درخواست ویزای درمانی شنگن می‌توانید از فرم دستی استفاده کنید، ولی با این کار فرایند بررسی پرونده روادید چند روزی طولانی‌تر می‌شود.

  فرم درخواست ویزای پزشکی ملی و شینگن آلمان به صورت آنلاین پر می‌شود

 5. رزرو وقت سفارت آلمان
  از کارگزاری یا سفارت آلمان یک وقت سفارت رزرو کنید. در این روز علاوه بر مصاحبه اطلاعات بیومتریک شما نیز ثبت خواهد شد.

شرایط اخذ ویزای پزشکی آلمان

داشتن دعوت‌نامه از یک بیمارستان معتبر و تمکن مالی مناسب دو شرط اصلی برای اخذ ویزای پزشکی آلمان است. درست است که تراول هستوری قوی و مدارک شغلی نیز می‌تواند بر روی پرونده شما تأثیر مثبت داشته باشد؛ ولی افسر سفارت به دنبال این است که مطمئن شود که شما از پس هزینه‌های بیماری خود در طول مدت درمان و حتی بیشتر از آن برخواهید آمد. پس ارائه نامه تمکن مالی بالا و گردش حساب 6 ماهه برای اخذ این ویزا الزامی است. از طرفی هر چه قدر هزینه درمان شما بالا‌تر باشد به همان میزان نیز باید تمکن مالی بیشتری برای اخذ این ویزا داشته باشید.

هر چه قدر بیمارستان معتبرتری از نظر پزشکی انتخاب و از آن دعوت‌نامه اخذ کنید، شانس اخذ ویزای پزشکی شما بیشتر خواهد شد. تا جایی که می‌توانید مقداری از هزینه‌های درمانی را از قبل به بیمارستان پرداخت کنید. با این کار افسر سفارت اطمینان بیشتری نسبت به شما پیدا می‌کند.

کارولتر، لازمه درخواست ویزای پزشکی آلمان  

روشن‌کردن هدف سفر و شرح درخواستی که از سفارت دارید، می‌تواند به اخذ ویزای پزشکی بسیار کمک کند. پرونده ویزا حاوی مدارک مختلف و زیادی می‌تواند باشد به همین دلیل کارو لتر ویزای شینگن می‌تواند به راحتی هدف از سفر را برای افسر سفارت مشخص کند، تا او شما را یک مسافر با اهداف درمانی در نظر بگیرد.

مدارک لازم برای ویزای پزشکی آلمان

برای اخذ ویزای درمانی آلمان باید مدارک زیر را به سفارت این کشور ارائه دهید. تمامی این مدارک باید توسط مترجم رسمی به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شود.

 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزا (می‌توانید تکمیل فرم درخواست ویزای درمانی آلمان را به گروه ویزالند بسپارید.)
 • اصل گذرنامه فعلی به همراه کپی صفحه 1 و 2 (حداقل با یک سال اعتبار)
 • اصل گذرنامه‌های قبلی (برای اثبات سابقه سفری در صورت موجود بودن)
 • دو قطعه عکس ۳.۵ ✖ ۴.۵ (همراه با پس زمینه سفید، چهره‌ای کاملاً مشخص و حداکثر برای 6 ماه گذشته.)
 • مدارک شغلی (گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی، جواز کسب، اظهارنامه مالیاتی، لیست واریزی حقوق کارمندان، مدارک تأسیس شرکت)
 • مدارک مربوط به تمکن مالی از قبیل گردش حساب (گردش حساب باید به لاتین و برای 6 ماهه اخیر باشد، تمکن مالی هم باید به یورو بیان شود.)
 • بیمه مسافرتی معتبر (با حداقل پوشش 30 هزار یورو و معتبر در تمامی روز‌های سفر)
 • بلیط رفت (برای رزرو بلیط هواپیما، می‌توانید از خدمات گروه ویزالند استفاده کنید.)
 • برگه تأیید رزرو هتل (برای افرادی که قصد اقامت خارج از بیمارستان را دارند)
 • کاور لتر (نامه شرح درخواست با شرح تمامی توضیحات)
 • اصل دعوت نامه از مؤسسه پزشکی یا پزشک معالج در آلمان
 • تأییدیه نیاز به درمان از طرف پزشک معالج در آلمان
 • رسید پیش‌پرداخت مالی به بیمارستان یا پزشک معالج
 • نامه مکاتبه بین پزشک معالج و پزشک دعوت‌کننده آلمانی
 • گواهی اشتغال به کار (اعطای مرخصی) و تحصیل (که به نام نامه NOC معروف است)
 • کپی کارت ملی
 • سند ازدواج (در صورت وجود)
 • کپی تمام ویزاها از 5 سال گذشته (شنگن، انگلستان، استرالیا، کانادا)
 • کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی
 • رضایت نامه والدین (در صورت سفر فرد زیر 18 سال با شخص غیر از پدر و مادر)
 • گواهی فوت والدین (در صورتی که والدین فرزند فوت کرده باشند)

هزینه اخذ ویزای پزشکی آلمان

هزینه اخذ ویزای درمانی آلمان نسبت به هزینه‌های درمانی در این کشور تقریباً هیچ است. برای درخواست ویزای ملی این کشور باید مبلغ 75 یورو برای افراد بالای 18 سال و 40 یورو برای زیر 17 سال به سفارت این کشور پرداخت نمایید.
هزینه اخذ ویزای درمانی شینگن برای افراد بزرگسال 80 یورو، کودکان بین 6 تا 12 سال 40 یورو و برای کودکان زیر 6 سال رایگان است. سایر هزینه‌های ویزای آلمان شامل ترجمه مدارک و اخذ پذیرش از بیمارستان می‌شود.

هزینه درمان در بیمارستان‌های آلمان

هزینه درمان در کشور المان بسته به نوع بیماری، بیمارستان، خدمات ارائه شده و طول مدت درمان می‌تواند متفاوت باشد.
هزینه درمان در بیمارستان‌های آلمان بر اساس نوع بیماری:

نوع بیماری میانگین هزینه درمان
ترمیم ACL (جراحی زانو) 8,200 یورو
تعویض زانو (یک پا) 19,950 یورو
تعویض مفصل ران (یک پا) 15,900 یورو
اتصال ستون فقرات، LW1 (سطح یک) 20,500 یورو
تعویض دیسک 18,400 یورو
PRTدرمانی، درمان کلاسیک بر روی ستون فقرات 8,890 یورو
کوچک سازی معده 13,870 یورو
کوچک سازی معده به روش حلقه اندازی 9,430 یورو
بای پس عروق کرونر (جراحی قلب باز) 29,880 یورو
ابلیشن کاتتر (جراحی قلب با حداقل بریدگی) 14,500 یورو
کاشت ضربان ساز قلب 15,000 یورو
جراحی مغز پیشرفته با لیزر 29,850 یورو
پروتون درمانی 59,900 یورو

مدت زمان پاسخ‌دهی به ویزای درمانی آلمان

به دلیل اینکه متقاضی ویزای درمانی باید خودش را هر چه سریع‌تر برای معالجه به این کشور برساند سفارت آلمان سعی کرده پاسخ به این ویزا را بین 10 تا 20 روز کاری به متقاضیان بدهد. با این حال در بعضی موارد پاسخ دهی به این ویزا تا 40 روز کاری هم به طول می‌انجامد.

وقت سفارت ویزای درمانی آلمان

وقت سفارت ویزای پزشکی المان بسته به کوتاه یا بلند مدت آن باید از کارگزاری ویزامتریک یا سفارت این کشور به صورت مستقیم رزرو شود. وقت سفارت آلمان برای ویزای درمانی شینگن (کوتاه مدت) باید از سایت کارگزاری ویزامتریک رزرو شود. وقت سفارت آلمان پزشکی مصاحبه ندارد و شما فقط برای ثبت اطلاعات بیومتریک و ارائه مدارک پرونده به دفتر ویزامتریک مراجعه می‌کنید.

وقت سفارت ویزای درمانی ملی آلمان باید به صورت مستقیم از سفارت این کشور با ارسال ایمیل رزرو شود. بعد از ارسال ایمیل در روز تاریخ تعیین شده در سفارت آلمان حضور پیدا کرده و با مصاحبه چند دقیقه‌ای، ثبت اطلاعات انگشت‌نگاری و ارائه مدارک درخواست خود را ثبت می‌کنید.

وقت سفارت فوری ویزای درمانی شنگن

وقت فوری سفارت آلمان به بیماران کمک کند تا ظرف 5 روز کاری بتوانند اطلاعات بیومتریک خود را ثبت و مدارک را به ویزامتریک تحویل دهند.

تمدید ویزای پزشکی آلمان

اگر وضعیت سلامتی شما بهبود نیافته و نیاز به درمان بیشتری دارید، می‌توانید ویزای پزشکی خوتان را تمدید کنید. بیمارستانی که در آن به دلیل شرایط پزشکی تحت درمان قرار می‌گیرید می‌تواند در این زمینه به شما کمک زیادی کند.

یک نامه از بیمارستان محل درمان خود مبنی بر طولانی تر شدن روند درمان و لزوم اقامت بیش از پش شما در این کشور دریافت کنید. به اداره مهاجرت شهر محل بستری خود در آلمان رفته و به همراه کلیه مدارک خود درخواست تمدید ویزای پزشکی المان را بدهید. برای این کار حداقل 1 ماه قبل از پایان اعتبار ویزا اقدام فرمایید.

حق داشتن همراه با ویزای درمانی آلمان

اگر فردی که مایل به درمان در آلمان است زیر سن قانونی باشد، قیم قانونی اجازه خواهد داشت که او را برای درمان به این کشور همراهی کند. همین امر ممکن است در مورد مواردی نیز صدق کند که متقاضی ویزای درمانی آلمان به قدری بیمار است که برای سفر و گذراندن دوران نقاهت خود به یکی از اعضای خانواده (یا افراد دیگر) نیاز دارد. درخواست ویزای همراه همزمان با درخواست متقاضی اصلی ویزای درمانی باید به سفارت این کشور ارائه شود.

برای چکاپ سلامتی نمی‌توان ویزای ملی گرفت!

اگر فقط برای چکاپ سلامتی قصد سفر به آلمان را دارید و هیچ بیماری خاصی برای درمان در این کشور ندارید ویزای درمانی آلمان را نمی‌توانید اخذ کنید. به همین منظور برای این گونه کار‌ها باید برای ویزای شینگن با هدف درمان اقدام کنید که تا 90 روز به شما مجوز اقامتی در منطقه شنگن را می‌دهد.

پس از ورود با ویزای پزشکی به آلمان

هنگامی که با ویزای درمانی آلمان به این کشور سفر میکنید، باید آدرس خود را ثبت کنید، حتی اگر در یک بیمارستان، آسایشگاه یا مرکز درمانی اقامت دارید. اگر بیماری شما را از رفتن به اداره ثبت بازدارد، مسولین بیمارستان باید این کرا را برای شما انجام دهند. سپس باید به اداه مهاجرت این کشور مراجعه کرده و درخواست مجور اقامتی برای اهداف درمانی را نیز دریافت کنید. برای این کار پاسپورت، نامه پذیرش بیمارستان را نیاز خواهید داشت.

سوالات متداول ویزای پزشمی آلمان

1. آیا با ویزای توریستی هم می‌توان خدمات درمانی در آلمان دریافت کرد؟

بله، در صورتی که به خدمات پزشکی نیاز داشته باشید، در این کشور می‌توانید بیماری خودتان را در مان کنید.

2. آیا می‌توان از طریق دعوت نامه پزشک هم اقدام به اخذ ویزای درمانی آلمان کرد؟

بله، در صورت داشتن دعوتنامه از یک پزشک معتبر آلمانی می‌توانید برای ویزای این کشور اقدام کنید.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر