Loading
درحال بارگذاری، لطفا منتظر بمانید...

چطور ویزا بگیریم؟ | مراحل اخذ ویزا

چطوری ویزا بگیریم

در این مطلب می‌خوانید

📌 مراحل و نحوه گرفتن ویزا

📌 چه مواردی درنحوه گرفتن ویزای شما تأثیرگذار می باشد؟

📌 بایدها و نبایدها در نحوه گرفتن ویزا

📌 مشاوران ما درباره گرفتن ویزا چه می گویند؟

مراحل و نحوه گرفتن ویزا

مشاوره اولیه

قبل از هر چیز باید بدانیم با چه هدفی قصد مسافرت دارید و پتانسیل های شما از نظر شغل، سابقه سفر، گردش مالی، تملک و … چیست؟

گرفتن وقت سفارت

بعد از بررسی شرایط بهترین کشور با توجه به هدف شما معرفی می شود و با هماهنگی سفارت، زمان مراجعه به سفارت به شما اطلاع داده می شود.

تکمیل مدارک و مشاوره

مدارک شما توسط ما تکمیل می شود و برای نوع مصاحبه در سفارت راهنمایی می شوید.

پیگیری مصاحبه و اخذ ویزا

بعد از مصاحبه وضعیت ویزای شما توسط ما پیگیری می شود و زمان دقیق اخذ ویزا به شما اعلام می گردد.

این موارد درنحوه گرفتن ویزای شما تأثیرگذار است:

وضعیت تملک: داشتن املاک با ارزش احتمال برگشت شما به کشور را بالا میبرد و طبیعتا تاثیر مثبت بر نحوه صدور ویزای شما دارد.

گردش حساب: پرینت حساب بانکی، وضعیت تجاری و مانده حساب شما را در داخل کشور نشان می دهد و جزو تاثیرگذارترین مدارک در ok شدن ویزاست.

تاریخچه سفر: مهرهای پاسپورت شما و اینکه قبل از اقدام برای ویزای جدید به چه جاهایی سفر کرده اید، بسیار مهم است.

بیمه تأمین اجتماعی: سابقه بیمه کاری یکی از مواردی ست که سابقه کاری شما را اثبات می کند ولی نبود آن هم صدور ویزا را غیر ممکن نمی کند.

شغل: موقعیت شغلی جزو موارد تعیین کننده است و تأثیر بسیار زیادی بر روند صدور ویزای شما دارد.

موارد خاص: با توجه به انواع ویزاها و قوانین کشورها موارد خاص هر ویزا هم وجود دارد که همکاران ما با توجه به شرایط، شما را راهنمایی خواهند کرد.

بایدها و نبایدها در نحوه گرفتن ویزا

هدف سفر خود را مشخص کنید

شاید شما دلایل مختلفی برای سفر دارید ولی بهتر است مهم‌ترین آنها را انتخاب کنید؛ ارائه مدارک بیش از حد نیاز هم دردسر های خاص خودش را دارد.

صادق باشید

اگر صادق نباشید در مصاحبه با سوال‌های تو در تو مواجه خواهید شد و به محض ایجاد اولین تضاد در ذهن مصاحبه کننده ویزای شما رد خواهد شد.

بهتر است متأهل باشید

نباید فکر کنید اگر مجرد باشید راحت‌تر ویزا می‌گیرید؛ متأهل بودن یک امتیاز مثبت است.

محل اقامت خود را مشخص کنید

برای اخذ ویزا باید محل اقامت شما در کشور مورد نظر مشخص باشد؛ می‌توانید یک هتل رزرو کنید یا از طریق دعوتنامه ثابت کنید که محل اقامت توسط دوستان شما آماده شده است.

حتما انگشت نگاری شوید

اگر شنیدید انگشت‌نگاری مهم نیست و باور کردید، منتظر باشید که در فرودگاه مقصد، به عنوان مسافر غیر قانونی شناخته شوید.

بلیط رزرو کنید

خرید بلیط هواپیما برای تکمیل مدارک ویزا الزامی نیست، همین‌که بلیط پرواز رزرو شده باشد کافیست.

از ویزا استفاده کنید

اعتبار یک پاسپورت به ویزاهای آن نیست بلکه به مهرهای ورود و خروج آن است؛ نرفتن به کشور مقصد بعد از گرفتن ویزا، اعتبار پاسپورت شما را کم می کند.

داشتن ملک الزامی نیست

در مورد وضعیت تملک، داشتن ملک الزامی نیست ولی وجود سند ملکی به نام شما به صدور ویزا کمک می کند.

نسبت به سن بی تفاوت نباشید

هر چه سن بیشتر باشد برای تایید ویزای شما بهتر است.

سفارت ضمانت نمی‌گیرد

هیچ کدام از مدارک یا اسناد ملکی شما به عنوان ضمانت در سفارت باقی نمی‌ماند، فقط متن ترجمه شده اسناد جهت تکمیل پرونده ویزا در سفارت نگه‌داری می شود.

گول نخورید

شما ویزا نمی‌گیرید تا از ایران خارج شوید، ویزا می‌گیرید تا بتوانید وارد یک کشور شوید. اگر در گرفتن ویزا اصول آن رعایت نشده باشد، ممکن است آسان خارج شوید ولی در سفرتان با دردسر‌های بزرگی روبرو می‌شوید.

مشورت کنید

با توجه به تمام پیچیدگی‌ها حتما اطلاعات خود را بالا ببرید و از مشاوران خبره استفاده کنید؛ همکاران ما به صورت رایگان به شما مشاوره خواهند داد.

مشاوران ما درباره گرفتن ویزا چه می گویند؟

شرایط اخذ ویزا برای کشورهای مختلف متفاوت است. بسته به این که پاسپورت شما از کدام کشور صادر شده باشد، برای ورود به بعضی از کشورها نیاز به ویزا ندارید. بعضی از کشورها محدودیتی برای افراد خارجی قائل نمی‌شوند و شرایط اخذ ویزای این کشورها بسیار آسان است.

ایرانیان می‌توانند به سی و هشت کشور دنیا بدون اخذ ویزا وارد شوند اما برای ورود به باقی کشورها نیاز به گرفتن ویزا دارند و باید مراحل اداری و قانونی آن را طی کنند. برای گرفتن ویزا از هر کشوری که به عنوان مقصد انتخاب می‌کنید شرایط خاصی وجود دارد. با ویزای شینگن قادر هستید به تمامی کشورهای حوزه شینگن در اروپا وارد شوید و محدودیتی برای آن وجود ندارد اما با ویزای شینگن نمی‌توانید وارد کشور انگلستان شوید و باید برای ورود به بریتانیا به سفارت انگلستان در یکی از کشورهای نزدیک مراجعه کنید و شرایط اخذ ویزای انگلستان را بدانید.

اولین قدم برای گرفتن ویزا چیست؟

برای گرفتن ویزا و خروج از کشور پیش از هرچیز نیاز به گذرنامه یا پاسپورت دارید. اگر تاکنون اقدام به گرفتن پاسپورت نکرده‌اید باید مراحل اداری لازم برای گرفتن پاسپورت را بگذرانید. سی تا ۴۵ روز زمان برای دریافت پاسپورت طول خواهد کشید و اعتبار پاسپورت‌ها به طور معمول ۵ ساله است. اگر گذرنامه دارید، نیاز است تا تاریخ اعتبار گذرنامه را چک کنید.

اولین و مهم‌ترین امر هنگام گرفتن ویزا داشتن گذرنامه با بیش از شش ماه تاریخ اعتبار است. بعضی از کشورها برای ارائه ویزا به مسافران زمانی بیش از شش ماه اعتبار گذرنامه در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال فیلیپین به افرادی که تنها پاسپورتشان زیر ۹ ماه اعتبار داشته باشد، ویزا نمی‌دهد یا مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای هنگ‌کنگ داشتن گذرنامه با اعتباری بیش از ۷ ماه است.

اگر گذرنامه شما دارای اعتباری زیر شش ماه باشد، قادر به دریافت ویزا نیستید و شرایط اخذ ویزا را ندارند. این امر در خصوص کشورهایی که نیاز به صدور ویزا ندارند هم صدق می‌کند، اگر پاسپورت شما کمتر از شش ماه اعتبار داشته باشد اجازه ورود به آن کشور را نخوهید داشت. تمدید گذرنامه نیز حدودا یک تا دو ماه زمان می‌برد. اما این امکان برای افرادی که زمان کمی دارند وجود دارد که ظرف مدت یک هفته گذرنامه خود را به صورت شخصی از اداره گذرنامه دریافت کنند.

برای گرفتن ویزا چه باید کرد؟

شرایط اخذ ویزا با توجه به نوع درخواست و کشوری که برای آن اقدام می‌کنید متفاوت است اما به طور کلی می‌توان گفت تمامی کشورها برای صدور ویزا نیاز به مدارک مشخصی نیاز دارند.

مدارک معمول که در شرایط اخذ ویزای کشورهای مختلف ذکر شده است شامل موارد زیر است:

📑 پاسپورت یا گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار

📑 مدارک شناسایی که هویت فرد را مشخص می‌کنند.

📑 مدارک مالی مبنی بر توان مالی افراد، صورت‌حساب بانک و …

📑 عکس واضح و جدید از فرد متقاضی

این موارد مدارک کلی برای گرفتن ویزای کشورهای مختلف است. اگر ویزا برای مقاصد خاصی مانند تحصیل یا کار صادر می‌شود باید مدارک مورد نیاز برای اثبات این امر نیز به سفارت مربوطه ارائه شود. به عنوان مثال شرایط اخذ ویزای تحصیلی یا دانشجویی نیاز به مدارکی مبنی بر پذیرش فرد در دانشگاه یا مدرسه مشخصی در آن کشور را دارد. برای گرفتن ویزاهایی که به منظور دیدار بستگان و خانواده صادر می‌شود باید یک دعوتنامه از طرف فرد مقیم در آن کشور برای متقاضی فرستاده شود و این دعوت‌نامه جزو مدارکی است که هنگام گرفتن ویزا باید به سفارت ارائه شود. ویزاهای تجاری و کاری نیز شامل همین امر می‌شوند. برای دریافت ویزای کاری، باید سوابق تحصیلی، کاری و آموزش های فنی حرفه ای خود را ارائه کنید.

در بین ویزا ها، ساده ترین شرایط اخذ ویزا را، ویزای توریستی دارد و با توجه به مقصد مورد نظر شرایط آن متفاوت است و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور مبدا، میتواند تاثیر زیادی بر آن داشته باشد. همان طور که گفته شد شرایط اخذ ویزا از کشورهای مختلف با یکدیگر کمی تفاوت دارد اما، می توانید در دسته بندی های کشور های مقصد خود در ویزالند، با تمامی شرایط ویزای آن کشور آشنا شوید.

انواع ویزا و شرایط اخذ ویزاهای مختلف

ویزاهایی که از طرف کشورهای مختلف صادر می‌شوند بنا بر تقاضا و دلایل افراد برای ورود به آن کشور می‌توانند متفاوت باشند. ویزاها می‌توانند برای یک بار ورود یا ورود و خروج بدون محدودیت برای زمان مشخصی صادر شوند. افراد باید توجه داشته باشند که اگر ویزای آن‌ها برای یک بار ورود و مدت زمان شش ماه صادر شده است، می‌توانند در طول شش ماهی که از شروع تاریخ ویزا می‌گذرد تنها برای یک بار وارد خاک آن کشور شوند.

ویزاها به دلایل مختلفی صادر می‌شوند انواع ویزا شامل موارد زیر است:

 • ویزای توریستی یا ویزای گردشگری
 • ویزای دانشجویی یا ویزای تحصیلی
 • ویزای دیدار با نزدیکان و بستگان
 • ویزای کاری
 • ویزای تجاری و بازرگانی

شرایط گرفتن ویزای توریستی یا گردشگری

ویزای توریستی و یا گردشگری، با هدف گردشگری و دیدار از کشوری مشخص صادر می شود و فرد متقاضی می تواند در بازه زمانی مشخص شده، به آن کشور سفر کند. برای دریافت ویزای توریستی باید بلیط رفت و برگشت هواپیما، واچر هتل و تمکن مالی با توجه به تعداد روز‌های اقامت ارائه کنید. شما باید به افسر ویزا ثابت کنید که از پس هزینه های روزانه و زندگی در کل مدت زمان اقامت در کشور مقصد برمی آیید. ویزای توریستی معمولا در قالب سینگل یا یک بار ورود، دبل و یا دو بار ورود و مولتیپل و یا چند بار ورود و با توجه به اهداف اعلام شده از سوی متقاضی، صادر می شود. برای دریافت ویزای توریستی، با تکمیل فرم های مربوطه و آماده سازی مدارک، منتظر وقت سفارت باشید و در زمان مصاحبه، مدارک درخواستی را تحویل افسر ویزا دهید.

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی

افرادی که برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام می‌کنند باید قبل از این اقدام نامه پذیرش خود از دانشگاه مورد نظر را داشته باشند. داشتن این نامه تنها تایید دانشگاه مبنی بر اجازه تحصیل در آن دانشگاه است، برای تحصیل در آن کشور نیاز به گرفتن ویزای دانشجویی است.

دانشجویانی که نامه پذیرش خود را دریافت کرده‌اند باید به صورت آنلاین اقدام به رزرو وقت مصاحبه کنند. با توجه به نامه پذیرش و شروع ترم نیاز است هر فرد مدت زمانی در حدود ۸ تا ۱۰ هفته قبل از شروع تحصیل اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کند. ویزاهای توریستی قابل تبدیل به ویزای تحصیلی نیستند و برای ویزای تحصیلی باید از کالج یا دانشگاه نامه پذیرش دریافت شود.

ویزای دیدار بستگان و نزدیکان

دریافت این نوع ویزا بسته به کشوری که قصد عزیمت به آن را دارید متفاوت است اما به طور کلی برای دیدار از بستگان مسیر ساده‌تری طی می‌شود. بستگان شما با مراجعه به کنسولگری در کشور مقصد می‌توانند برای شما یک دعوت‌نامه ایجاد کنند که مبنی بر آن می‌توانید نسبت به اخذ ویزا اقدام کنید.

دریافت ویزاهای تجاری و کاری

برای دریافت ویزای کاری مسیر دشوار‌تری پیش رو است. این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که از طرف یک اداره یا سازمان به عنوان نیروی کار پذیرفته شده باشند. باید از زمان درج آگهی کاری حداقل سه ماه گذشته باشد و شرکت مورد نظر تایید کند که استخدام نیروی کاری با این تخصص از افراد مقیم کشورشان امکان‌پذیر نیست.

راه دیگر برای اخذ ویزای کاری، اقدام برای پیدا کردن کار در کشور مقصد است و به همین منظور کشور مورد نظر با توجه به قوانین خود فرصت شش ماهه‌ای در اختیار متقاضی قرار می‌دهد تا نسبت به پیدا کردن شغل مورد نظر اقدام کند. پس از آن این ویزا می‌تواند شامل تغییراتی در دوره زمانی شود.

منبع: ویزالند

لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب اعلام کنید

چطور ویزا بگیریم؟ | مراحل اخذ ویزا
امتیاز 4.5 از 74 رأی‌
اشتراک گذاری:

دیدگاه ها

۴۴ دیدگاه ها

 • سلام ببخشید من میخواهم برای مهاجرت به انگلیس بروم ۱۵ سال دارم
  ۱.میتوانم تنها بروم؟
  ۲.برای کالج باید چکار کنم مدرک تحصیلی داشته باشم؟
  من در آن کشور دوستانی دارم
  لطفا جواب بدهید

 • اگر پذیرش یک دانشگاه داشته باشم ولی هنوز برای ویزا اقدام نکرده باشم، می توانم پس از اخذ پذیرش از دانشگاه این کار را بکنم؟ دانشگاه این اجازه را به من میدهد؟

 • سلام من از طرف پسر خاله همسرم در انگلستان دعوتنامه دارم. ایا باید برای ویزای توریستی اقدام کنم یا دیدار از بستگان؟ و در فرم درخواست ویزا در قسمت بستگان در انگلستان باید ایشان را از بستگان محسوب کنم؟ متشکرم از راهنمایی شما

 • با سلام،
  من دارای ۳۵ سال سن و مدارک فنی حرفه ای تراشکاری و فرزکاری و مدرک جوش کاری بین المللی برق هستم ۱۳ سال سابقه کار و بیمه دارم در سمت های فنی مثل برشکاری شعله و لیزر و نورد و خمکاری و …
  مدرک دانشگاهی کاردانی در رشته ایمنی دارم و مشغول تحصیل در رشته کارشناسی سلامت بهداشت و محیط زیست HSE هستم که در حال اتمام هست
  مدرک تحصیلی زبان انگلیسی ندارم و به این زبان تقریبا مسلط هستم
  متاهل و دارای یک فرزند ۲.۵ ساله هستم
  همسرم دارای مدرک کارشناسی شیمی گرایش غذایی هست و از ایده پردازان این رشته و دارای ایده های خوبی در این زمینه هست که تا حدودی مراحل ثبت اختراع هم انجام داده و مداراک بهیاری و کمک های اولیه و امداد از جمعیت هلال احمر دارند
  همسر به زبان های خارجی مسلط نیست
  توان مالیم حدود ۵۵۰ میلیون هست و بستگانی هم در خارج از کشور در کشور های هلند و اتریش و سوئد دارم.
  قصد مهاجرت دارم و فکر میکنم بهترین راه خروج برای ما ویزای کاری هست
  لطفا با توجه به اطلاعات فوق راهنماییم کنید که چه کاری باید انجام بدم.

 • با عرض سلام
  می خواستم برای مهاجرت تحصیلی در کشور آلمان اقدام کنم. ۱۷ سال سن دارم.
  ۱. برای این امر باید درخواست ویزای شنگن کنم؟
  ۲. شرایط و مراحل آن شامل چه اقداماتی است؟

  • سلام
   ۱. بله
   ۲. باید از یک مرکز آموزشی (دانشگاه، کالج و یا مدرسه) برگه پذیرش ارائه کنید.

 • سلام خسته نباشید به تیم ویزالند من الان دانشجوی کارشناسی عمران هستم و میخوام برای ادامه تحصیل کارشناسی ارشد رو در کانادا تموم کنم و پس از فارغ التحصیلی ویزای اقامت کانادا را دریافت کنم . برای این کار من مدارک زبان انگلیسی تافل دارم و همزمان نامه پذیرش یکی از دانشگاه های کانادا رو دریافت میکنم .وهمچنین تمامی مدارک تحصیلی اعم از ریزنمرات دیپلم و لیسانس رو ترجمه شده در زمان وقت سفارت کانادا اراییه دهم میتوانم وایزای تحصیلی دریافت کنم ؟ و یه مشکلی که اینجا هست توان مالی من زیر ۴۰ میلیون تومان هست .ایا مشکلی ایجاد میشه و ایا روش های دیگری جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا وجود دارد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • سلام،من تمایل تحصیل در یکی از کشورهای اروپا رو دارم منتهی قصد دارم برای کار نیز اونجا بمونم،چگونه باید این موضوع رو برای افسر سفارت توضیح بدهم؟

  • سلام
   شما باید به مرکز آموزشی‌تون اعلام کنید که قصد کار دارید؛ برگه پذیرش بر این اساس به شما داده می‌شود.
   همچنین یک برنامه تحصیلی ارائه کنید و تمامی این هارو برای افسران ویزا توضیح بدید.

   • سلام
    شما میگویید مرکز آموزشی،منظورتان دانشگاه مورد نظر است یا خیر؟
    همچنین گفتید برنامه تحصیلی،اگر امکان دارد کمی بیشتر توضیح دهید لطف میکنید

    • سلام
     بله منظور دانشگاه و کالج مورد نظر است.
     برنامه تحصیلی یعنی برنامه ریزی کل مدت زمانی که برای تحصیل در این کشور اقامت دارید.

 • سلام
  ممنون از سایت خوب و پر محتواتون. من با راهنمایی پیج شما برا مولتیپل ویزا کانادا برا مادرم اقدام کردم و در عرض سه هفته ویزاش اومد.

 • سلام ببخشید میتونید راهنمایی کنید که کسی که نه شاغل هست و نه تراول هیستوری داره برای شروع پروسه دریافت ویزا با هدف نهایی دریافت ویزای شنگن یا ویزای کانادا چکار باید کنه؟ خیلی ممنون

 • سلام خسته نباشید
  من و پسرم بار اول از سفارت سوئد ریفیوز شدیم یک سال گذشته حالا میخوام دوباره اقدام کنم برای ویزا شنگن میترسم دوباره رد بشم با توجه به اینکه شنیدم خیلی سختگیری ها زیاد شده و اکثرا رد میکنن
  حساب بانکی خوبی دارم ولی گردش کم داشته
  ملک هم بنام همسرم هست مغازه هست
  تمکن مالی خوبی هم داریم پارسال هم شرایط خوبی داشتم ولی نمیدونم چرا از سفارت سوئد رد شدیم الان میخوام از سفارت ایتالیا اقدام کنم چکار کنم ریجکت نشم
  سری قبل بهم گفتن وابستگی به ایران ندارم

 • سلام.قبل از دریافت ویزای شنگن چه کشورهایی اعتبار دارند که تراول هیستوری قوی داشته باشیم.یا به نوعی کدام کشورها ویزای راحت تری میدند برای بار اول؟!
  با تشکر از وبسایت خوبتون..

  • سلام
   به صورت تور گروهی می‌تونید از مجارستان اقدام کنید و اگر به صورت انفرادی هم بخواهید اقدام کنید، ایتالیا بهترین گزینه است.

 • با سلام
  قصد تحصیل در یکی از کشورهای آمریکای لاتین رادارم پاسپورت پنج ساله دارم دارای کارت پایان خدمت راهنمایی کنید چگونه ویزا تهیه نمایم باتشکر

 • با سلام داشتن مدرک یا گواهی تحصیلی برای زبان انگلیسی در دریافت ویزا نقشی دارد یا نه؟تاثیری دارد؟؟ چه چیز هایی بیشتر تاثیر دارن؟؟

  • سلام
   بسته به نوع ویزای درخواستی، بله میتونه تاثیر گذار باشه.
   تمکن مالی، گردش حساب و تاریخچه سفری هم می‌تونه تاثیرگذار باشه

 • سلام سوال دارم درباره ویزای مهاجرت چه شرایطی باید داشته باشم به طور کلی میگم راستی شما ویزای مهاجرتی کشور ژاپن رو قبول میکنین لطفا جواب هردوسوال رو بزارین

  • سلام
   بستگی داره برای چه نوع ویزای مهاجرتی می‌خواهید اقدام کنید؟
   در حال حاضر ویزای ژاپن رو ما انجام نمیدیم.

 • سلام، برای گرفتن ویزای توریستی ۹۰ روره آلمان، با دعوتنامه غیر فامیلی، کدوم یک از مدارکم باید ترجمه بشه؟ سند ماشین دارم، اون باید ترجمه بشه یا ارائه اصل اسناد کفایت میکنه؟

  • سلام
   اگر بتونید هدف سفرتون به کشور هلند رو به طور کامل به افسر ویزا توضیح بدید، خودش میتونه یک دلیل محکم باشه.
   دعوت نامه هم داشته باشید میتونید شانس ویزاتون رو بالاتر ببرید.

  • اگر به عنوان صاحب یک بیزنس یا یک شرکت می خواهید ویزا بگیرید باید آخرین تغییرات روزنامه رسمی و رسید پرداخت مالیات را هم ارئه دهید.

  • دقت کنید که ما مواردی رو در این متن ذکر کردیم که تأثیرات مهمی در تأیید ویزای شما دارند؛ مثلا اگر شما صاحب یک بیزنس باشید اصلا نیازی به بیمه ندارید ولی به جای اون باید مدارک اثبات صاحب بیزنس بودن تون رو، برای صدور ویزا ارائه کنید.

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزایش شانس اخذ ویزا

با هزینه های گزافی که برای ویزا به سودجویان می‌پردازید، می‌توانید ۳ تور گروهی اروپا بخرید، ۳ بار به اروپا سفر کنید و با ۳ ویزای شینگن، از تمامی سفارت‌خانه‌ها موفق به گرفتن ویزا شوید!