ویزای توریستی

ویزا یا روادید، به مدرکی اطلاق می شود که اجازه خروج از مرز های کشور را، به دارنده خود واگذار می کند. بیشترین درخواست دریافت ویزا، مربوط به ویزای توریستی می باشد. معمولا ویزای توریستی برای اشخاصی که بار اول به محدوده شنگن سفر می کنند، برای مدت زمان ۱۵ تا ۲۰ روز صادر می شود. مدت اقامت ویزای توریستی، برای افرادی که قبلا به محدوده شنگن سفر داشته اند، مدت زمان ۹۰ روزه تا یکساله، بسته به درخواست مسافر صادر می گردد.

در این مطلب می‌خوانید

📌 انواع ویزای توریستی

📌 مدارک لازم اخذ ویزای توریستی

📌 نکات مهم اخذ ویزای توریستی

📌 هزینه اخذ ویزای توریستی

انواع ویزای توریستی

ویزای توریستی به طور کلی به دو دسته یکبار ورود (Single) و چند بار ورود (Multiple) دسته بندی می شوند. ویزای توریستی یکبار ورود و یا ویزای توریستی چند بار ورود، با توجه به درخواست متقاضی صادر می شود.

ویزای یکبار ورود (SINGLE):

 ویزای توریستی سینگل، معمولا با اهداف گردشگری، بازدید از خانواده و مواردی از این قبیل صادر می شود. این ویزای یک بار ورود، همانطور که از اسم آن پیداست، تنها اجازه یکبار ورود به کشور مقصد را صادر می کند و مدت اعتبار آن نیز، تا ۳ ماه از تاریخ صدور می باشد.

ویزای چند بار ورود (MULTIPLE):

 ویزای توریستی مالتیپل، به ندرت صادر می شود. ویزای توریستی چند بار ورود، به شما اجازه می دهد در طول دوره اعتبار ویزا، به کشور مقصد بدون محدودیت ورود داشته باشید. اعتبار ویزای توریستی مالتیپل، پس از صدور در حدود ۹۰ روز و یا ۳ ماه می باشد.

مدارک لازم اخذ ویزای توریستی

۱. فرم تکمیل شده درخواست ویزا:

 • توسط آژانس مسافرتی نهال گشت تهیه می شود.

۲. شناسنامه و کارت ملی متقاضی:

 • کپی از تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی به صورت پشت و رو
 • شناسنامه متقاضی باید توسط دارالترجمه رسمی، به زبان مورد درخواست سفارت ترجمه شود.

۳. گذرنامه متقاضی:

 • اعتبار گذرنامه باید حداقل ۶ ماه بعد از تاریخ درخواست ویزا باشد.
 • کپی از صفحه اول گذرنامه و صفحات ویزاهای قبلی الزامی است.

۴. دو قطعه عکس رنگی:

 • سایز عکس ها بسته به درخواست سفارت متفاوت است اما اکثر سفارت ها، عکس با سایز ۵✘۴ – ۵✘۳ از متقاضیان درخواست می کنند. ویژگی عکس ها، طبق اعلام سفارت باید به شرح ذیل باشد:
 • عکس رنگی
 • زمینه سفید
 • تمام رخ
 • عکس باید جدید باشد و با ظاهر صاحب عکس هم خوانی داشته باشد.
 • طبق مقررات سفارت ها، عکس شما روی ویزا چاپ خواهد شد.

۵. اسناد ملکی، مدارک شغلی، منابع مالی:

 • مدارک شغلی مانند روزنامه رسمی، گواهی اشتغال به تحصیل و گواهی اشتغال به کار باشد.
 • گواهی اشتغال به کار باید روی سربرگ رسمی محل کار، به همراه مهر و امضاء مدیر عامل، ذکر سمت شغلی، حقوق ماهیانه و مدت زمان اشتغال به کار باشد.
 • مدارک مالی باید شامل پرینت ۳ ماهه حساب بانکی و نامه تمکن مالی (برای هر نفر ۴۰ میلیون تومان) باشد و این مدارک باید از سوی بانک به زبان انگلیسی صادر شود. این دو نامه باید دارای مهر و امضاء شعبه نیز باشد.
 • همراه داشتن اصل و ترجمه رسمی سابقه بیمه تامین اجتماعی (در صورت دارا بودن)
 • سند ملکی که به نام درخواست کننده ویزا باشد. اصل سند ملکی به همراه ترجمه رسمی باید به سفارت ارائه شود که در پایان کار، اصل سند عودت داده خواهد شد.

۶. بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد:

 • توسط آژانس مسافرتی نهال گشت ارائه می شود.

۷. بیمه مسافرتی:

 • بیمه مسافرتی برای کل مدت سفر، باید حداقل هزینه ۳۰ هزار یورو را پوشش دهد.
 • شرکت بیمه گذار، باید نماینده ای معتبر در کشور مقصد داشته باشد.

۸. برگه رزرواسیون هتل (واچر):

 • واچر هتل باید کل مدت اقامت در کشور مقصد را پوشش دهد.
 • واچر هتل باید با تاریخ بلیط رفت و برگشت مطابقت داشته باشد.

۹. دعوت نامه (در صورت دارا بودن):

 • اصل دعوت نامه که شخص دعوت کننده از کشور مقصد برای مسافر ارسال کرده است.

نکات مهم اخذ ویزای توریستی

۱. برخی از مدارک مهم، نظیر برگه حضانت فرزند، پس از ترجمه باز به مهر دادگستری نیاز دارند که اغلب دارالترجمه ها، پس از ترجمه مدارک، برای گرفتن مهر ها اقدام کنند.

۲. کلیه مدارک، باید توسط دارالترجمه های رسمی، ترجمه شوند. اکثر سفارت ها مدارک را به زبان انگلیسی دریافت می کنند اما سفارت هایی مثل سفارت اسپانیا، مدارک را به زبان اسپانیایی تحویل خواهد گرفت. اغلب سفارت خانه ها هم، خودشان دفتر دارالترجمه معرفی می کنند که متقاضی باید به آن ها مراجعه کند و دارالترجمه های غیر از آن ها مورد قبول این سفارت ها واقع نیست.

۳. اعلام تتیجه در خصوص تائید و یا عدم تائید درخواست ویزا، ۱۴ روز کاری پس از تاریخ وقت سفارت و مصاحبه اعلام خواهد شد.

۴. برای درخواست ویزای افراد زیر ۱۸ سال، هم رضایت پدر، و هم رضایت مادر الزامی می باشد. افراد با بیشتر از ۱۸ سال سن به مدارک تمکن مالی نیاز دارند و الزامی به ارائه رضایت والدین نمی باشد.

۵. در صورت متارکه زوجین، اگر کودک آن ها کمتر از ۱۸ سال سن داشته و قصد سفر به کشور دیگری را داشته باشد، برای درخواست ویزا لازم است که هم پدر و هم مادر در سفارت حضور داشته باشند. اگر به هر دلیلی هر یک از والدین ایشان امکان حضور در سفارت خانه را نداشتند، می توانند با ارائه رضایت نامه محضری به همسر خود، رضایت خود را در خصوص سفر فرزندشان اعلام نمایند.

۶. از کشور هایی که به راحتی ویزای توریستی شنگن برای متقاضیان ایرانی صادر می کنند، میتوان به کشور ایتالیا، اسپانیا، یونان و جمهوری چک اشاره کرد. البته که در صورت داشتن دعوت نامه از کشور آلمان و سفر گروهی به کشور مجارستان، می توانید راحت و بدون دردسر برای ویزای توریستی این کشور ها نیز اقدام کنید.

۷. کشور های فرانسه، اتریش و نروژ کشور هایی هستند که به متقاضیان ایرانی به سختی ویزای توریستی شنگن ارائه می دهند. همچنین کشور های سوئد و سوئیس، حتی با وجود دعوت نامه معتبر نیز، گاهی ممکن است درخواست ویزای شما را رد کنند.برای درخواست ویزای کشور های سوئد و سوئیس، علاوه بر دعوت نامه معتبر، تمکن مالی قوی هم نیاز است.

۸. با توجه به شرایط سیاسی حاکم و سخت گیری کشور ها برای اعطا ویزا، اگر قصد سفر به کشور هایی مانند سوئد و سوئیس (که به سختی ویزا اعطا می کنند) را دارید. با توجه به عهده نامه شنگن، می توانید از کشور های ایتالیا، یونان و یا جمهوری چک (که به راحتی ویزا اعطا می کنند) درخواست ویزا کرده و با این ویزا وارد کشور های دلخواه خود به منطقه شنگن شوید.

۹. پس از تعیین وقت سفارت، حضور شخص متقاضی با مدارک لازمه در سفارت خانه و یا کنسولگری آن کشور الزامیست. عدم حضور شخص متقاضی باعث می شود که ایشان تا ۳ ماه از دریافت وقت سفارت محروم شود.

۱۰. مصاحبه شما با افسران کنسولگری، نقش مهمی در تائید و یا عدم تائید ویزای شما خواهد داشت. با ظاهری آراسته، رسمی و آرامش خاطر در این جلسه مهم حاضر شوید و به سوالات افسر کنسولگری، با سعه صدر و صبوری فراوان پاسخ دهید.

۱۱. داشتن برنامه سفری دقیق و حساب شده، می تواند تاثیر به سزایی در تائید ویزای شما داشته باشد.

هزینه اخذ ویزای توریستی

هزینه ویزای توریستی هر کشور را، وزارت امور خارجه آن کشور تعیین می کند. به طور مثال، طبق توافقات کشور‌های حوزه شینگن، هزینه ویزای توریستی یکبار ورود ۶۵ یورو می باشد. همین ویزای برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان می باشد. همچنین هزینه ویزای چند بار ورود (multiple) مبلغ ۹۹ یورو می باشد. مبالغ درخواست ویزا، معمولا به صورت نقدی در سفارت خانه ها و در زمان مصاحبه پرداخت می شود.

منبع: ویزالند

لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب اعلام کنید

امتیاز 4.3 از 13 رأی‌

دیدگاه ها

َ ارسال دیدگاه جدید

۱۸ دیدگاه ها

 • مدارک لازم برای اخذا ویزای آلمان توریستی و مقدار پول آن چه مواردی می باشد.؟در صورتیکه فرد پس از پایان دنیاگیری ویروس کرونا قصد سفر داشته باشد و واکسن هم زده باشد.

  • سلام؛ در کل برای حوزه شگن داشتن مدارک شغلی معتبر و مدارک هویتی و مدارک بانکی جز الزامات هست. و برای ویزای انفرادی المان علاوه بر اینها یا باید شنگن قبلی داشته باشید یا دعوتنامه که هدف سفرتون مشخص باشه.

 • سلام چقدر برای درخواست ویزای آلمان پول می خواد. برای کسی که بار اولش هست می خواد بره آلمان چجوری ویزای توریستی در شرایط عادی (پیش از دوره ی کرونا) می دهند؟

  • سلام؛ مانده حسابتون باید کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان نباشه. و اینکه مبدا المان باید یا دعوتنامه داشته باشید یا سابقه سفری قبلی شنگن که هدفتون برای سفارت المان مشخص باشه که توریستی هست.

 • سلام برای گرفتن ویزای توریستی آلمان، چه چیزهایی لازم هست؟ و چقدر برای اخذ ویزای توریستی پول می خواد. من کارت معافیت از خدمت هم دارم. دانشجو هستم و میخواهم در جشنواره کتاب فرانکفورت شرکت کنم. آیا بدون ویزای شنگن می توان ویزای آلمان گرفت؟ یا با تور سفر کرد و این کار را انجام داد.

  • سلام؛ برای دریافت ویزای توریستی المان یا باید دعوتنامه از کشور المان داشته باشید یا سابقه سفری قبلی شنگن که شرایط اقدام کردن رو داشته باشید. در حال حاضر به دلیل شرایط کرونا حوزه شنگن وقت توریستی نمیده.

 • سلام من پاسپورت دارم سربازی گرفتم همه مدارکم تکمیل است فقط دانشجو نیستم یعنی دیپلم دارم و اینکه من پول دارم ولی سکه طلا می باشد داخل بانک نیست ایا ۴۰ ملیون که گفتید برای سفر باید تو حسابمون پول باشه سکه هم داشته باشیم بعد سکه رو چجوری میفهمن که ما داریم باید بریم دفتر تور تحویل بدیم چون نمی تونم بفروشم پول بزارم توی بانک حساب میشه چون طلای من خیلی بیشتر از این هاس و اینکه ایا کشور هایی مانند تایلند و چین هم این پول نیازه براشون یا نه و اینکه ویزا گفتین صحبت میکنن سفارت اون کشور من میخوام یه تور برم تایلند برای ویزا باید برم سفارت تایلند توضیح بدم چرا میخوام برم یا اینکارا هارو خود دفتر تور انجام میده ایمیلم ثبت مردم ممنون میشم جوابم ایمیل کنید متشکرم

 • من زیر ۱۸ سال سن دارم. خدمت هم نمیتونم برم ک پاسپورت بگیرم از طریق کارت پابان خدمت آیا میتونم ویزای توریستی بگیرم؟؟؟؟

  • سلام؛ شما که فعلا کارت پایان خدمت ندارید. برای خروج از کشور شما نیاز به کارت پایان خدمت و یا وثیقه دارید.

 • با سلام
  آیا برای دریافت ویزای توریستی حتما باید صاحب سند ملکی بود (سند ملکی داشت)و یا قولنامه اجاره معتبر خانه نیز امکان پذیرش دارد?

 • برای گرفتن ویزای کانادا ایا لازم هست همه خانواده به سفارت ترکیه مراجعه کنیم..یا فقط همسرم مراجعه کنن میتونن ویزای من ودخترم را دریافت کنن…دعوتنامه خانوادگی داریم

 • سلام من همسرم ۶ ماه هست که برای تحصیل مقطع ارشد ایتالیا رفته. برای من دعوت نامه فرستاده احتنال داره ویزای من رد بشه؟ یکی از دوستام زیر ۴ ماه که همسرش اونجا بود و دعوتنامه گرفته بود ویزاش رد شد. چیکار کنم ویزای من رد نشه؟

  • سلام
   دانشجو نمیتونه دعوت نامه ارسال کنه
   چون ایشون شغلی ندارن که بتونن ساپورت کنند شما رو.
   شما برای ویزای توریستی اقدام کنید، ولی مدارک دانشجویی همسرتون رو هم ارسال کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه سفارتخانه‌هایی باز شده؟

در روزهای اخیر، برخی از سفارت‌ها، ارائه خدمات مربوط به اخذ ویزا را از سر گرفته‌اند؛ و برخی از تورهای اروپا هم برای برگزاری مهیا می شوند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مطالب زیر را دنبال کنید.