ویزا یا روادید، به مدرکی اطلاق می شود که اجازه خروج از مرز های کشور را، به دارنده خود واگذار می کند. بیشترین درخواست دریافت ویزا، مربوط به ویزای توریستی می باشد. معمولا ویزای توریستی برای اشخاصی که بار اول به محدوده شنگن سفر می کنند، برای مدت زمان ۱۵ تا ۲۰ روز صادر می شود. مدت اقامت ویزای توریستی، برای افرادی که قبلا به محدوده شنگن سفر داشته اند، مدت زمان ۹۰ روزه تا یکساله، بسته به درخواست مسافر صادر می گردد.

انواع ویزای توریستی

ویزای توریستی به طور کلی به دو دسته یکبار ورود (Single) و چند بار ورود (Multiple) دسته بندی می شوند. ویزای توریستی یکبار ورود و یا ویزای توریستی چند بار ورود، با توجه به درخواست متقاضی صادر می شود.

ویزای یکبار ورود (SINGLE):

 ویزای توریستی سینگل، معمولا با اهداف گردشگری، بازدید از خانواده و مواردی از این قبیل صادر می شود. این ویزای یک بار ورود، همانطور که از اسم آن پیداست، تنها اجازه یکبار ورود به کشور مقصد را صادر می کند و مدت اعتبار آن نیز، تا ۳ ماه از تاریخ صدور می باشد.

ویزای چند بار ورود (MULTIPLE):

 ویزای توریستی مالتیپل، به ندرت صادر می شود. ویزای توریستی چند بار ورود، به شما اجازه می دهد در طول دوره اعتبار ویزا، به کشور مقصد بدون محدودیت ورود داشته باشید. اعتبار ویزای توریستی مالتیپل، پس از صدور در حدود ۹۰ روز و یا ۳ ماه می باشد.

مدارک لازم اخذ ویزای توریستی

۱. فرم تکمیل شده درخواست ویزا:

 • توسط آژانس مسافرتی نهال گشت تهیه می شود.

۲. شناسنامه و کارت ملی متقاضی:

 • کپی از تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی به صورت پشت و رو
 • شناسنامه متقاضی باید توسط دارالترجمه رسمی، به زبان مورد درخواست سفارت ترجمه شود.

۳. گذرنامه متقاضی:

 • اعتبار گذرنامه باید حداقل ۶ ماه بعد از تاریخ درخواست ویزا باشد.
 • کپی از صفحه اول گذرنامه و صفحات ویزاهای قبلی الزامی است.

۴. دو قطعه عکس رنگی:

 • سایز عکس ها بسته به درخواست سفارت متفاوت است اما اکثر سفارت ها، عکس با سایز ۵x۴ – ۵x۳ از متقاضیان درخواست می کنند. ویژگی عکس ها، طبق اعلام سفارت باید به شرح ذیل باشد:
 • عکس رنگی
 • زمینه سفید
 • تمام رخ
 • عکس باید جدید باشد و با ظاهر صاحب عکس هم خوانی داشته باشد.
 • طبق مقررات سفارت ها، عکس شما روی ویزا چاپ خواهد شد.

۵. اسناد ملکی، مدارک شغلی، منابع مالی:

 • مدارک شغلی مانند روزنامه رسمی، گواهی اشتغال به تحصیل و گواهی اشتغال به کار باشد.
 • گواهی اشتغال به کار باید روی سربرگ رسمی محل کار، به همراه مهر و امضاء مدیر عامل، ذکر سمت شغلی، حقوق ماهیانه و مدت زمان اشتغال به کار باشد.
 • مدارک مالی باید شامل پرینت 3 ماه حساب بانکی و نامه تمکن مالی (برای هر نفر ۴۰ میلیون تومان) باشد و این مدارک باید از سوی بانک به زبان انگلیسی صادر شود. این دو نامه باید دارای مهر و امضاء شعبه نیز باشد.
 • همراه داشتن اصل و ترجمه رسمی سابقه بیمه تامین اجتماعی (در صورت دارا بودن)
 • سند ملکی که به نام درخواست کننده ویزا باشد. اصل سند ملکی به همراه ترجمه رسمی باید به سفارت ارائه شود که در پایان کار، اصل سند عودت داده خواهد شد.

۶. بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد:

 • توسط آژانس مسافرتی نهال گشت ارائه می شود.

۷. بیمه مسافرتی:

 • بیمه مسافرتی برای کل مدت سفر، باید حداقل هزینه 30 هزار یورو را پوشش دهد.
 • شرکت بیمه گذار، باید نماینده ای معتبر در کشور مقصد داشته باشد.

۸. برگه رزرواسیون هتل (واچر):

 • واچر هتل باید کل مدت اقامت در کشور مقصد را پوشش دهد.
 • واچر هتل باید با تاریخ بلیط رفت و برگشت مطابقت داشته باشد.

۹. دعوت نامه (در صورت دارا بودن):

 • اصل دعوت نامه که شخص دعوت کننده از کشور مقصد برای مسافر ارسال کرده است.
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

نکات مهم اخذ ویزای توریستی

۱. برخی از مدارک مهم، نظیر برگه حضانت فرزند، پس از ترجمه باز به مهر دادگستری نیاز دارند که اغلب دارالترجمه ها، پس از ترجمه مدارک، برای گرفتن مهر ها اقدام کنند.

۲. کلیه مدارک، باید توسط دارالترجمه های رسمی، ترجمه شوند. اکثر سفارت ها مدارک را به زبان انگلیسی دریافت می کنند اما سفارت هایی مثل سفارت اسپانیا، مدارک را به زبان اسپانیایی تحویل خواهد گرفت. اغلب سفارت خانه ها هم، خودشان دفتر دارالترجمه معرفی می کنند که متقاضی باید به آن ها مراجعه کند و دارالترجمه های غیر از آن ها مورد قبول این سفارت ها واقع نیست.

۳. اعلام تتیجه در خصوص تائید و یا عدم تائید درخواست ویزا، ۱۴ روز کاری پس از تاریخ وقت سفارت و مصاحبه اعلام خواهد شد.

۴. برای درخواست ویزای افراد زیر ۱۸ سال، هم رضایت پدر، و هم رضایت مادر الزامی می باشد. افراد با بیشتر از ۱۸ سال سن به مدارک تمکن مالی نیاز دارند و الزامی به ارائه رضایت والدین نمی باشد.

۵. در صورت متارکه زوجین، اگر کودک آن ها کمتر از ۱۸ سال سن داشته و قصد سفر به کشور دیگری را داشته باشد، برای درخواست ویزا لازم است که هم پدر و هم مادر در سفارت حضور داشته باشند. اگر به هر دلیلی هر یک از والدین ایشان امکان حضور در سفارت خانه را نداشتند، می توانند با ارائه رضایت نامه محضری به همسر خود، رضایت خود را در خصوص سفر فرزندشان اعلام نمایند.

۶. از کشور هایی که به راحتی ویزای توریستی شنگن برای متقاضیان ایرانی صادر می کنند، میتوان به کشور ایتالیا، اسپانیا، یونان و جمهوری چک اشاره کرد. البته که در صورت داشتن دعوت نامه از کشور آلمان و سفر گروهی به کشور مجارستان، می توانید راحت و بدون دردسر برای ویزای توریستی این کشور ها نیز اقدام کنید.

۷. کشور های فرانسه، اتریش و نروژ کشور هایی هستند که به متقاضیان ایرانی به سختی ویزای توریستی شنگن ارائه می دهند. همچنین کشور های سوئد و سوئیس، حتی با وجود دعوت نامه معتبر نیز، گاهی ممکن است درخواست ویزای شما را رد کنند.برای درخواست ویزای کشور های سوئد و سوئیس، علاوه بر دعوت نامه معتبر، تمکن مالی قوی هم نیاز است.

۸. با توجه به شرایط سیاسی حاکم و سخت گیری کشور ها برای اعطا ویزا، اگر قصد سفر به کشور هایی مانند سوئد و سوئیس (که به سختی ویزا اعطا می کنند) را دارید. با توجه به عهده نامه شنگن، می توانید از کشور های ایتالیا، یونان و یا جمهوری چک (که به راحتی ویزا اعطا می کنند) درخواست ویزا کرده و با این ویزا وارد کشور های دلخواه خود به منطقه شنگن شوید.

۹. پس از تعیین وقت سفارت، حضور شخص متقاضی با مدارک لازمه در سفارت خانه و یا کنسولگری آن کشور الزامیست. عدم حضور شخص متقاضی باعث می شود که ایشان تا 3 ماه از دریافت وقت سفارت محروم شود.

۱۰. مصاحبه شما با افسران کنسولگری، نقش مهمی در تائید و یا عدم تائید ویزای شما خواهد داشت. با ظاهری آراسته، رسمی و آرامش خاطر در این جلسه مهم حاضر شوید و به سوالات افسر کنسولگری، با سعه صدر و صبوری فراوان پاسخ دهید.

۱۱. داشتن برنامه سفری دقیق و حساب شده، می تواند تاثیر به سزایی در تائید ویزای شما داشته باشد.

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

10899026 33143

هزینه اخذ ویزای توریستی

هزینه ویزای توریستی هر کشور را، وزارت امور خارجه آن کشور تعیین می کند. به طور مثال، طبق توافقات کشور‌های حوزه شینگن، هزینه ویزای توریستی یکبار ورود 80 یورو می باشد. همین ویزای برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال 40 یورو و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان می باشد. همچنین هزینه ویزای چند بار ورود (multiple) مبلغ 80 یورو می باشد. مبالغ درخواست ویزا، معمولا به صورت نقدی در سفارت خانه ها و در زمان مصاحبه پرداخت می شود.

منبع: ویزالند

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر