با ویزای توریستی نه می‌توانید در کشور مقصد کار کنید و نه اجازه تحصیل دارید! این ویزا فقط برای اهداف گردشگری صادر می‌شود! هر کشوری برای صدور ویزای توریستی به روش خودش عمل می‌کند؛ ولی در کل این ویزا به سه روش عادی (لیبل دار)، الکترونیکی و فرودگاهی صادر می‌شود. صدور ویزای توریستی شرایط و مدارک مختص به خود را دارد که باید آنها را فراهم کنید!

تفاوت ویزای توریستی (tourist visa) با ویزیتوری (visitor visa)

ویزای توریستی یک نوع ویزای ویزیتوری محسوب می‌شود! در واقع ویزای ویزیتوری اصطلاحی است که برای روادید کوتاه‌مدت به کار می‌رود. ویزای ویزیتوری انواع گوناگونی دارد که شامل توریستی، تجاری، خانواده و درمانی می‌شود!

نحوه صدور ویزای توریستی، برچسب، فرودگاهی یا الکترونیکی!

ویزای توریستی به سه روش الکترونیکی (e-visa)، فرودگاهی (on arrival) و لیبل دار صادر می‌شود. در روش الکترونیکی این ویزا به‌صورت آنلاین و طی مدت‌زمان کمی صادر می‌شود. ویزای توریستی فرودگاهی در یکی از مبادی ورود (هوایی، زمینی، دریایی) صادر شده و شما می‌توانید با آن وارد کشور مقصد شوید. پرکاربرد‌ترین شیوه صدور ویزای توریستی، روادید لیبل دار است. در این روش شما می‌بایست شرایط و مدارک موردنیاز صدور این ویزا را فراهم کرده و سپس برای اخذ آن اقدام کنید. در این روش درخواست صدور ویزا به سفارت ارسال و پس از مدتی به آن پاسخ داده می‌شود.

شرایط اخذ ویزای توریستی

کشورهایی که ویزای توریستی را به‌صورت فرودگاهی یا الکترونیکی صادر می‌کنند شرایط خاص و سختی برای صدور روادید خود ندارد. بااین‌حال کشور‌ها برای صدور ویزای توریستی به‌صورت عادی با لیبل دار در اکثر مواقع شرایط خاصی را در نظر می‌گیرند! این شرایط می‌تواند میان کشور‌ها متفاوت و بر اساس سیاست‌های مهاجرتی آنها سخت یا آسان باشد! اطمینان‌یافتن افسر سفارت از بازگشت شما به کشورتان بعد از اتمام اعتبار ویزا یکی از اصلی‌ترین شرایط اخذ ویزای توریستی است! این موضوع به‌وسیله مدارک مالی، مسافرتی (تراول هیستوری) و وابستگی عاطفی (فرزند، پدر و مادر) به افسر سفارت اثبات می‌شود.

 • فراموش نکنید، همسر وابستگی عاطفی برای شما ایجاد نمی‌کند و تنها فرزند و مادر و پدر وابستگی عاطفی قوی ایجاد می‌کنند.
تصویر مشاوره حضوری ویزا

مشاوره حضوری با کارشناسان خبره ویزالند

مشاوره حضوری

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی

بعضی از کشور‌ها برای صدور ویزای توریستی مدارک مختلفی را درخواست می‌کنند تا از نظر هویتی، مالی و امنیتی کاملاً شما را بررسی کنند! به طور مثال، برای اخذ ویزای توریستی شینگن باید علاوه بر مدارک هویتی، مدارک مالی و شغلی خود را هم به سفارت کشور‌های این حوزه ارائه دهید!

توجه داشته باشید که اکثر کشور‌های جهان نامه تمکن مالی و گردش حساب بانکی برای صدور این نوع ویزا درخواست نمی‌کنند. این کشور‌ها در اکثر مواقع در صورت درخواست این نامه نیز مبالغ کمی از شما برای ارائه می‌خواهند.

 کشور‌ها در کل برای صدور این ویزا مدارک زیر را از شما درخواست می‌کنند:

 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزا (می‌توانید تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی را به گروه ویزالند بسپارید.)
 • اصل گذرنامه فعلی (حداقل با 6 ماه اعتبار)
 • اصل گذرنامه‌های قبلی (برای اثبات سابقه سفری در صورت موجود بودن)
 • دو قطعه عکس ۳.۵ ✖ ۴.۵ (همراه با پس زمینه سفید، چهره‌ای کاملاً مشخص و حداکثر برای 6 ماه گذشته.)
 • مدارک شغلی (گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی، جواز کسب، اظهارنامه مالیاتی، لیست واریزی حقوق کارمندان، مدارک تأسیس شرکت)
 • مدارک مربوط به تمکن مالی از قبیل گردش حساب یا به همراه داشتن مبلغ مشخصی به صورت نقدی
 • بیمه مسافرتی معتبر
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما، قطار یا هر نوع وسیله نقلیه مورد تأیید کشور مقصد (برای رزرو بلیت می‌توانید از خدمات گروه ویزالند استفاده کنید.)
 • برگه تأیید رزرو محل اقامت (برای افرادی که دعوت‌نامه ندارند یا با داشتن دعوت نامه باز هم می‌خواهند در هتل اقامت کنند)

هزینه ویزای توریستی

هزینه ویزای توریستی بستگی به کشوری دارد که قصد رفتن به آن را دارید. بعضی از کشور‌ها برای پایین آوردن هزینه‌های مسافران ویزای فرودگاهی و الکترونیکی صادر می‌کنند! این ویزا‌ها علاوه بر این که پروسه صدور این ویزا را سرعت بگیرد کمک می‌کند هزینه‌های آن نیز کاهش پیدا کند! در جدول زیر می‌توانید هزینه روادید توریستی کشورهای مختلف دنیا را مشاهده کنید.

کشورهای صادرکننده ویزای توریستی هزینه ویزای توریستی
آمریکا 160 دلار
انگلستان 100 پوند
کانادا 100 دلار کانادا
کشورهای حوضه شینگن 80 یورو
استرالیا 135 دلار استرالیا
برزیل 4405 دلار
مصر 25 دلار
دبی 70 دلار
قطر 27 دلار
لبنان 30 دلار

مراحل اخذ ویزای توریستی

مراحل اخذ ويزاي توريستي بستگی به روش‌ صدور آن دارد.

 1. وب‌سایت رسمی سفارت را پیدا کنید.

به وب‌سایت رسمی سفارت یا کنسولگری کشور مقصد خود مراجعه کنید. بعد از ورود به سایت سفارت یک حساب کاربری درست کنید در وارد آن شوید!

 1. فرم مشخصات فردی درخواست ویزا را پر کنید.

فرم درخواست ویزا را بر اساس هدف سفر (توریستی، تجاری و…) خود انتخاب و پر کنید! سؤالات فرم آنلاین درخواست ویزا را به‌درستی و با صداقت کامل پاسخ دهید؛ زیرا در غیر این صورت این ویزا هم امکان ریجکت شدن دارد!

 1. مدارک مورد نیاز ویزای درخواستی را بارگذاری کنید.

پس از تکمیل فرم درخواست، باید مدارک خود را پیوست کنید. تمام مدارک شما باید اسکن شده و به‌عنوان فایل پیوست بر روی پنل‌ کاربری سایت بارگذاری شوند. مدارک بارگذاری شده باید حجم و فرمت (فرمت فایل) مشخصی داشته باشند. پس قبل از پیوست مدارک، دستورالعمل سایت سفارت را به‌خوبی مطالعه کنید.

 1. هزینه ویزا را پرداخت کنید.

هزینهٔ ویزا‌های الکترونیکی باید به‌صورت آنلاین به‌وسیله کار‌ت‌های اعتباری (مستر، ویزاکارت و…) پرداخت شود.

 1. ویزای الکترونیکی خود را چاپ کنید.

اگر درخواست شما موفقیت‌آمیز باشد، یک ایمیل تأییدیه از سفارت یا کنسولگری دریافت خواهید کرد که حاوی برگه ویزای صادر شده نیز است. بر روی این برگه یک‌بار کد وجود دارد که در زمان ورود به کشور از روی آن اصالت ویزا را تأیید می‌کنند. پس این برگه را کپی بگیرید و همراه خود داشته باشید. 

مراحل اخذ ویزای توریستی فرودگاهی (on arrival)

 1. مدارک موردنیاز را به همراه داشته باشید.

 هر کشور برای صدور ویزای فرودگاهی مدارک خاص خود را از شما درخواست می‌کند. پس از قبل مدارک موردنیاز را با خود به همراه داشته باشید!

 1. پس از ورود، به بخش تعیین شده صدور ویزای فرودگاهی بروید!

بسیاری از کشورها یک منطقه مشخص (مانند پیشخوان یا غرفه) برای پذیرش درخواست ویزای فرودگاهی «‌on arrival‌» در نظر گرفته‌اند. اما بعضی دیگر از کشور‌ها مستقیماً در ایست بازرسی که پاسپورت چک می‌شود ویزای فرودگاهی را صادر می‌کنند.

 1. هزینه صدور ویزای فرودگاهی را پرداخت کنید.

هزینه ویزای فرودگاهی بعد از چک‌کردن مدارک و تأییدیه اداره مهاجرت کشور مقصد از شما اخذ می‌شود. دقت داشته باشید که ممکن است هزینه ویزا بر اساس واحد پول کشور مقصد و به‌صورت نقدی  از شما دریافت شود. پس قبل از سفر از نوع وجه دریافتی مطمئن شوید.

 1. منتظر بمانید تا ویزای فرودگاهی صادر شود!

این ویزا در همان فرودگاه یا گذر‌گاه مرزی به کمترین زمان ممکن صادر می‌شود و شما می‌توانید با آن در کشور مورد نظر اقامت داشته باشید!

مراحل اخذ ویزای توریستی لیبل دار

 1. کشور مقصد را انتخاب کنید.

این کار کمک می‌کند که بدانید چه مدارک و شرایطی را برای صدور این ویزا باید فراهم کنید.

 1. فرم درخواست ويزاي توريستي را پر و امضا کنید.

دقت داشته باشید که فرم درخواست بعضی از کشور‌ها به‌صورت آنلاین باید پر شود.

 1. یک وقت سفارت رزرو کنید.

برای تحویل مدارک و ثبت اطلاعات بیومتریک باید به از سفارت یا کارگزاری کشور مد نظر خود یک وقت سفارت رزرو کنید.

 1. منتظر بمانید تا جواب ویزا برای شما ارسال شود.

جواب درخواست ویزا می‌تواند بر اساس کشور مد مورد نظر به صورت ایمیل، پیام کوتاه یا تلفنی به شما منتقل شود.

عوامل تأثیرگذار بر شانس اخذ ویزای توریستی

اخذ ويزاي توريستي به کشور مقصد، شرایط سفری و فصلی که در آن قصد سفر دارید بستگی دارد.

کشور مقصد با شانس ویزا شدن رابطه مستقیم دارد! 

هر چه کشوری که از آن درخواست ویزا کرده‌اید سخت‌گیری بیشتری برای صدور ويزاي توريستي داشته باشد، زمان بیشتری برای بررسی پرونده به خرج می‌دهد. به همین دلیل باید درخواست اخذ ویزای خود را حداقل 1 ماه قبل از سفر به سفارت این گونه کشور‌ها ارائه دهید. برای مثال ویزای توریستی کانادا 2 تا 3 ماه زمان می‌برد تا صادر شود! ازطرفی هر چه کشور مقصد سخت‌گیری بیشتری برای صدور ویزا داشته باشد شانس شما نیز به همان ترتیب کاهش می‌یابد و برعکس هر چه سخت‌گیری کمتر باشد شانس صدور ویزا بیشتر خواهد بود.

برای مثال شانس اخذ ویزای شینگن و آفریقای جنوبی برای یک پرونده خاص می‌تواند بسیار متفاوت باشد! بعضی از کشور‌ها نیز شرط صدور این ویزا را درخواست از طریق شرکت‌های معتبر مسافرتی در نظر گرفته‌اند. برای مثال برای اخذ ویزای توریستی دبی باید حتماً از طریق یک آژانس مسافرتی معتبر اقدام کنید.

شرایط متقاضی ویزا، از ملیت شما تا تمکن مالی!

شرایطی شما برای درخواست اخذ ویزای توریستی یکی از تأثیرگذارترین عواملی است که می‌تواند بر روی شانس اخذ ویزای توریستی اثرگذار باشد. البته بسته به کشور مقصدتان این شرایط می‌تواند متفاوت باشد. بااین‌حال داشتن تمکن مالی قوی، سابقه سفری مناسب و وابستگی شغلی و خانوادگی می‌تواند شانس اخذ ویزای توریستی هر کشوری را برای شما افزایش دهد. همچنین ملیت شما نیز می‌تواند بر روی شانس اخذ روادید توریستی یک کشور تأثیر به سزایی داشته باشد. به طور مثال ممکن است کشور مقصد شما در مورد صدور ویزا برای اتباع ایرانی حساسیت‌هایی داشته و همین موضوع بر روی پرونده روادید تأثیرگذار باشد.

تصویر مشاوره تلفنی ویزا

برای دریافت مشاوره تلفنی با کارشناسان ویزالند در تماس باشید

026 1836

مدت‌زمان پاسخ‌دهی به ویزای توریستی

روش پاسخ‌دهی به درخواست اخذ ویزای توریستی شما بستگی به کشوری دارد از آن درخواست ویزا کرده‌اید! اگر ویزای توریستی به روش الکترونیکی صادر شود نامه تأییدیه آن به ایمیل شما ارسال خواهد شد. درصورتی‌که به‌صورت ویزای فرودگاهی صادر شود، در همان مبادی ورود به‌صورت مهر به پاسپورت شما اضافه خواهد شد! اما پاسخ‌دهی به جواب درخواست ویزای توریستی در روش عادی ویزا به‌صورت لیبل به یکی از صفحات پاسپورت الصاق می‌شود.

ویزای توریستی فقط برای اهداف گردشگری است!

ویزای توریستی فقط به شما اجازه می‌دهد که برای اهداف گردشگری در کشور مدنظر خود اقامت داشته باشید. با این ویزا نمی‌توانید کار و تحصیل کنید! ولی می‌توانید با این ویزا به دنبال دانشگا‌ه‌های خوب و بهترین‌های شهر‌ها برای زندگی در کشور مقصد بگردید. همچنین در بعضی از کشور‌ها درصورتی‌که با روادید توریستی وارد جلسات اداری و تجاری شوید برای شما جریمه در نظر گرفته‌اند و در بعضی از موارد سخت‌گیرانه دیپورتتان می‌کنند! برای این‌گونه فعالیت‌ها باید ویزای ویزیتوری تجاری اخذ کنید.

تمدید ویزای توریستی، شدنی اما سخت!

تمدید ویزای توریستی اصولاً کار سختی نیست و اکثر کشور‌ها برای اینکه بتوانند از مزایای اقتصادی توریست‌ها استفاده لازم را ببرند ویزای توریستی را تمدید می‌کنند!  اما بعضی از کشور‌ها برای تمدید این نوع ویزا شرایط بسیار سخت‌گیرانه‌ای را در نظر گرفته‌اند و از شما دلایل قانع‌کننده‌ای درخواست می‌کنند! برای مثال برای تمدید ویزای توریستی شنگن شما می‌بایست دلایلی نظیر بیماری، مشکلات بشردوستانه (جنگ در کشور مبدأ یا در خطر بودن جان مسافر) و مشکلات  اضطراری شخصی (شرکت در عروسی یا ختم) داشته باشید.

تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی یا کاری

تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی یا کاری شدنی است، ولی همه‌ کشور‌ها این اجازه را به شما نمی‌دهند! در واقع تنها زمانی این کار انجام‌شدنی است که شما از طرف یک دانشگاه یا کالج کشور موردنظر نامه پذیرش دریافت کرده یا از یک شرکت در کشور مقصد پیشنهاد کاری داشته باشید. همچنین ویزای دانشجویی یا کاری جزو ویزاهای اقامت موقت محسوب می‌شود و شما بعد از پایان تحصیل و مدت قرارداد کاری باید کشور موردنظر را ترک کنید! مهم‌ترین شرایط تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی یا کاری اطمینان افسر اداره مهاجرت از بازگشت شما به کشورتان است!

سؤالات متداول ویزای توریستی

1. حداقل اعتبار پاسپورت برای اخذ ويزاي توريستي چند ماه است؟

در اکثر مواقع پاسپورت حداقل باید برای 6 ماه اعتبار داشته باشد.

2. چه‌قدر زمان می‌برد تا ويزاي توريستي صادر شود؟

بسته به کشوری که از آن درخواست ویزا کرده‌اید از 24 ساعت (دبی، سریلانکا و…) تا 4 ماه (کانادا، استرالیا …) زمان می‌برد تا به ويزاي توريستي شما پاسخ داده شود.

3. آیا امکان مهاجرت با ویزای توریستی وجود دارد؟

خیر، این کار در موارد بسیار کمی که افراد اقدام کرده‌اند و به نتیجه رسیده با سختی‌های فراوان و هدررفت عمر و پول همراه بوده است.

4. چند ماه قبل از سفر برای اخذ ویزای توریستی درخواست دهیم؟

بهترین زمان ممکن برای درخواست ویزای توریستی در فصل‌های شلوغ سال مثل کریسمس یا جشن‌های فرهنگی، 2 تا 3 ماه قبل از سفر می‌باشد. در فصل‌های خلوت نیز حداقل 1 ماه قبل از سفر باید برای اخذ ویزای توریستی اقدام شود.

منبع: ویزالند

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر