با شیوع ویروس کرونا و از ابتدای سال 99 کشور آلمان نیز همچون سایر کشورهای حوزه شنگن مرزهای خود را بسته و از اعطای ویزا به متقاضیان تمامی انواع ویزای آلمان خودداری کرد. دفتر شرکت رهیاب گذر آرتا (ویزامتریک) نیز به عنوان کارگزار ویزای توریستی آلمان قریب به یک سال بسته ماند. شرایط برای متقاضیان تحصیل در آلمان نیز چندان ساده نبود و بسیاری از متقاضیان ویزای تحصیلی آلمان، با وجود داشتن نامه پذیرش از دانشگاه، موفق به اخذ ویزای ملی آلمان نشدند. اما سفارت آلمان طی اطلاعیه‌ای، وعده آسان‌تر شدن فرایند درخواست ویزای ملی دانشجویی آلمان از ابتدای ماه آوریل سال 2021، را اعلام کرد.

مشکل متقاضیان ویزای ملی دانشجویی آلمان چه بود؟

طبق اطلاعیه سفارت آلمان، روند درخواست ویزای تحصیلی آلمان به این صورت است که پس از ایمیل اول، بین دو تا ۴ هفته سفارت تاریخ مصاحبه را تعیین می‌کند و کل پروسه ویزای دانشجویی ۴۰ روز است. اما از همان اولین روزهای بسته شدن درهای سفارت آلمان، بسیاری از دانشجویانی که از دانشگاه‌های معتبر آلمانی در رشته‌های مختلف در مقطع فوق‌لیسانس و دکترا پذیرش گرفته بودند، هیچ فراخوانی از بخش صدور ویزای سفارت آلمان مبنی‌بر دعوت به انجام مصاحبه دریافت نمی‌کردند و درحالی‌که روند اخذ ویزای دانشجویی آلمان بین سه هفته تا حداکثر دو ماه به طول می‌انجامد، بسیاری از این دانشجویان بین ۵ ماه تا نزدیک به یک سال در انتظار دعوت سفارت برای ارائه درخواست ویزای دانشجویی به سر می‌برند.

تأخیر سفارت آلمان در تماس با متقاضیان ویزای ملی دانشجویی آلمان

در این مدت سفارت آلمان چندین بار و به عناوین مختلفی چون “پس از بازگشایی کامل سفارت آلمان اولویت با دانشجویان دکترا خواهد بود.” یا “اولویت برای دانشجویانی است که وضعیت اضطراری دارند.” اعلام کرده بود که هرچه سریع‌تر و به‌محض باز شدن سفارت از دانشجویانی که کلاس‌های آن‌ها به‌صورت حضوری برگزار شده و یا از طرف دانشگاه نامه‌ای مبنی بر ‌ضرورت حضور داشته باشند دعوت می‌کند که برای انجام مصاحبه حضوری به سفارت آلمان مراجعه کنند. اما گزارش‌ها نشان می‌داد که اغلب متقاضیان ویزای ملی دانشجویی آلمان بعد از گذشت چند ماه ایمیل یا تماسی مبنی بر دعوت به مصاحبه حضوری به سفارت آلمان دریافت نکرده‌اند.

تغییر فرایند اخذ ویزای ملی دانشجویی آلمان با هدف مشتری‌مداری

سر انجام سفارت آلمان اعلام کرد که از اوایل آوریل 2021 پذیرش درخواست ویزای ملی دانشجویی آلمان دیگر از طریق خود سفارت انجام نمی‌شود و شرکت رهیاب گذر آراتا (ویزامتریک) که تحت نظارت مستقیم سفارت آلمان اداره می‌شود، زین پس مجری مستقیم پذیرش و درخواست ویزای ملی دانشجویی آلمان خواهد بود. البته همچون گذشته خود سفارت آلمان در تهران درخواست ویزا را بررسی می‌کند و وظیفه ویزامتریک صرفاً بازگشت گذرنامه بدون تأثیر بر تصمیم یا حتی اطلاع از دلایل پذیرش یا رد ویزای ملی آلمان به عهده خواهد داشت.

انجام مصاحبه ویزای ملی دانشجویی آلمان در دفتر ویزامتریک

همان‌طور که گفته شد سفارت آلمان زین پس انجام کلیه امور اجرایی مربوط به ویزای ملی دانشجویی آلمان را به دفتر ویزامتریک واگذار کرده و خود صرفاً بررسی و اعلام نتیجه از طریق ویزامتریک را برعهده دارد. بدین ترتیب اخذ وقت سفارت تحصیلی آلمان و نیز انجام مصاحبه ویزای تحصیلی از طریق ویزامتریک و در دفتر کارگزاری ویزای آلمان در این شرکت انجام خواهد شد.

برای درخواست وقت سفارت ویزای ملی آلمان چگونه اقدام کنیم؟

اگر برای دریافت وقت برای درخواست ویزای ملی در وب سایت سفارت ثبت‌نام کرده‌اید، اما هنوز تاریخ قرار ملاقات دریافت نکرده‌اید، از طریق ویزامتریک از تاریخ وقت سفارت مطلع خواهید شد. مصاحبه ویزای ملی دانشجویی آلمان در دفتر ویزامتریک انجام خواهد شد. ویزامتریک تاریخ قرار ملاقات را طبق ترتیب لیست انتظار ارائه خواهد داد.

پیگیری جواب ویزای ملی آلمان فعلاً از طریق سایت سفارت

اگر در حال حاضر منتظر اعلام جواب درخواست ویزا هستید، در نظر داشته باشید که دیگر امکان اطلاع رسانی جواب درخواست ویزای ملی دانشجویی آلمان از طریق تلفن و یا ایمیل وجود ندارد و جواب نهایی تأیید یا رد درخواست شما از طریق لیست‌های منتشر شده در سایت سفارت امکان‌پذیر است. برای اطلاع از پاسخ درخواست خود باید به صفحه پاسخ درخواست‌های ویزای ملی دانشجویی آلمان در سایت سفارت مراجعه کرده و شماره پرونده خود را در لیست‌های مجدد بررسی کنید. وضعیت پرونده‌هایی که درخواست آن‌ها پذیرفته و یا رد شده است در این لیست اطلاع رسانی شده است.

آشنایی با روند اخذ درخواست و اخذ ویزای ملی دانشجویی آلمان

پس از ارائه مدارک ویزای ملی دانشجویی آلمان به ویزامتریک، درخواست شما به همراه مدارکی که ارائه داده‌اید (اصل و ترجمه کلیه مدارک به همراه دو عدد کپی از هرکدام) به سفارت آلمان ارسال شده و از طریق سفارت، برای بررسی به ادارات مربوطه فرستاده می‌شوند. گذرنامه‌ها و قراردادهای بیمه درمانی ایرانی نباید ترجمه شوند. حداقل زمان این روند، هشت هفته است و در برخی موارد ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد. درخواست پیگیری شما در صورتی پاسخ داده می‌شود که حداقل ده هفته از ارائه درخواست ویزای شما گذشته باشد.

شما پس از ارائه درخواست پاسپورت خود را به همراه یک برگه حاوی یک کد پیگیری دریافت می‌کنید. بعد از آماده‌شدن پاسخ درخواست ویزای ملی دانشجویی آلمان نتیجه به اطلاع شما خواهد رسید. درصورتی‌که پاسخ شما مثبت باشد، باید پاسپورت خود را جهت درج ویزای ملی دانشجویی آلمان به دفتر کارگزاری ویزامتریک تحویل دهید. در روز مراجعه به ویزامتریک حتماً برگه حاوی کد پیگیری خود را همراه داشته باشید. در همان روز مراجعه، ویزا روی پاسپورت شما الصاق شده و می‌توانید پاسپورت خود را در همان روز پس بگیرید. در روز ملاقات باید اسناد و مدارک ویزای ملی دانشجویی آلمان را به دفتر ویزامتریک ارائه دهید.

آدرس، اطلاعات تماس و ساعات کار ویزامتریک

آدرس: خیابان بهشتی – خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) – نبش خیابان بیست و یکم – ساختمان شیراز – شماره ۱۳۷ – طبقه اول.
کد پستی: ۱۵۱۳۹۳۳۱۳۴
تلفن: 02188700343

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر