کرونا و ویزای بلژیک مرداد ۹۹ | بازگشایی سفارت بلژیک برای ویزای بلند مدت

 • ۹۹/۵/۲۵ : از تاریخ ۱۲ آگوست ۲۰۲۰ امکان ثبت درخواست ویزای بلند مدت بلژیک و نیز ویزای پیوست به خانواده بلژیک، در سفارت این کشور وجود دارد.
 • متقاضیان اخذ سایر انواع ویزای بلژیک، تنها در صورتی می‌توانند درخواست ویزای خود را در سفارت بلژیک ثبت نمایند، که ابتدا از طریق ایمیلVisa@diplobel.fed.be دلایل ضروری بودن سفر خود را توضیح دهند.

موارد اضطراری سفر به بلژیک:

 1. متخصصان بهداشت و درمان
 2. کارگران مرزی
 3. کارگران فصلی کشاورزی
 4. پرسنل حمل و نقل
 5. سیاسیون، کارمندان و مدعوین سازمان‌های بین المللی و سایر مشاغلی که حضور آن‌ها ضروری است.
 6. مسافرینی که قصد ترانزیت از خاک بلژیک را دارند.
 7. مسافرانی که به دلایل خانوادگی قابل قبولی برای سفر دارند.
 8. دریانوردان
 9. مددجویان حمایت نهادهای بشردوستانه بین‌المللی.
 10. متقاضیان تحصیل در بلژیک
 11. کارگران ممتازی که کار آن‌ها از منظر اقتصادی ضروری باشد.

ویزای بلژیک، جزو ویزای کشور‌های شینگن می‌باشد. از شرایط اخذ ویزای بلژیک می‌توانیم به تمکن مالی، گردش حساب و یا ارائه دعوت نامه اشاره کنیم. وقت سفارت بلژیک مصاحبه ندارد و شما فقط برای تحویل مدارک و انگشت نگاری به دفتر کارگزاری ویزای این کشور مراجعه می‌کنید. ۲۱ روز کاری پس از ارائه درخواست، جواب ویزای بلژیک برای شما صادر می‌شود.

در این مطلب می‌خوانید

📌 شرایط اخذ ویزای بلژیک

📌 وقت سفارت بلژیک

📌 مدت زمان جوابدهی به ویزای بلژیک

📌 ویزای بلژیک تضمینی

📌 هزینه ویزای بلژیک

📌 مدارک ویزای بلژیک

📌 ریجکت ویزای بلژیک

📌 رفع ریجکت و اعتراض به رد شدن ویزای بلژیک

📌 سفارت بلژیک در ایران

📌 سوالات متداول ویزای بلژیک

شرایط اخذ ویزای بلژیک

سفارت کشور بلژیک، یک سری شرایط و قوانین برای متقاضیان ویزای این کشور تعیین کرده است. در صورتی که شما دارای این شرایط نباشید، مجاز به اخذ ویزای بلژیک نخواهید بود. شرایط اخذ ویزای بلژیک به شرح زیر می‌باشد:

۱. تمکن مالی:

مبلغ تمکن مالی برای ویزای بلژیک، برای هر نفر مبلغی بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان می‌باشد. نامه تمکن مالی باید به یورو بیان شود و همچنین باید توسط مدیر شعبه صادر کننده، به مهر و امضاء برسد. در صورتی که تمکن مالی شما کمتر از این مبلغ باشد، درخواست ویزای بلژیک شما رد خواهد شد.

۲. گردش حساب ۳ ماهه اخیر:

منظور از گردش حساب، مبالغ ورودی و خروجی به حساب نیست و فقط تعداد تراکنشات ۳ ماهه آخر حساب متقاضی ملاک است. گردش حساب متقاضی، نقش مهمی در اعطا و یا عدم اعطای ویزای بلژیک دارد.

۳. ارائه دعوت نامه:

دعوت‌نامه ویزای بلژیک می‌تواند از سوی یک دوست، اعضای خانواده و یا یک شرکت ارسال شود. در متن دعوت نامه، نسبت و روابط شما با دعوت کننده حتما باید ذکر شود. در غیر این صورت، دعوت نامه اعتباری ندارد.

۴. تاریخچه سفری:

تاریخچه سفری متقاضی می‌تواند شانس ایشان را در اخذ ویزای بلژیک افزایش دهد. منظور از تاریخچه سفری، ارائه ویزای شینگن نیست و هر ویزایی که از اعتبار بالایی برخوردار باشد (مثل ویزای چین و سنگاپور) می‌تواند به شما در اخذ ویزای شینگن بلژیک کمک کند.

وقت سفارت بلژیک

تمامی خدمات وقت سفارت بلژیک در ایران، به عهده شرکت VFSGlobal می‌باشد. مدت زمان حضور در دفتر کارگزاری ویزای بلژیک، بین ۴ تا ۶۰ روز پس از ارسال درخواست می‌باشد. برای دریافت وقت سفارت بلژیک، به آدرس ایمیل معرفی شده، درخواست خود را ارسال کنید. برای دریافت وقت سفارت فقط به اسکن و یا عکس واضح از پاسپورت خود نیاز دارید. هزینه درخواست وقت سفارت بلژیک در گروه مسافرتی ویزالند، ۲۰۰ هزار تومان می‌باشد.

برای حضور در دفتر کارگزاری ویزای بلژیک می‌توانید در روز‌های یکشنبه تا پنجشنبه در ساعات ۸ تا ۱۷ به آدرس تهران، میدان هروی، خیابان شهید موسوی (گلستان ۵)، مجتمع تجاری هروی، طبقه چهارم مراجعه کنید.

مدت زمان جوابدهی به ویزای بلژیک

۲۱ روز کاری پس از مراجعه به دفتر وی اف اس گلوبال، جواب ویزا برای شما صادر می‌شود. برای دریافت جواب ویزای بلژیک، حتما باید شخص متقاضی به همراه کارت شناسایی و رسید دریافتی، به دفتر VFS مراجعه کند.

ویزای بلژیک تضمینی

ویزای تضمینی بلژیک به هیچ عنوان وجود ندارد. تصمیم گیرنده اصلی در اعطای ویزای بلژیک به شما، فقط و فقط افسران ویزای این کشور می‌باشند. آژانس ها و کارگزاران ویزای شینگن بلژیک فقط می‌توانند راه و روش اصولی اخذ ویزای این کشور را به شما نشان دهند که با این وجود، حتی ممکن است بازهم درخواست ویزای شما رد شود!

هزینه ویزای بلژیک

هزینه درخواست ویزای بلژیک در گروه مسافرتی ویزالند، ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان می‌باشد. این هزینه جهت گرفتن وقت سفارت، تکمیل فرم درخواست ویزا، بیمه مسافرتی، رزرو بلیط رفت و برگشت و واچر هتل می‌باشد و پرداخت کلیه هزینه های داخل سفارت به عهده متقاضی می‌باشد.

مدارک ویزای بلژیک

مدارک ویزای بلژیک باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود. نیازی به گرفتن تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه برای مدارک ویزای بلژیک نیست. چک لیست مدارک ویزای بلژیک به ترتیب زیر می‌باشد:

📑 فرم درخواست ویزای بلژیک

📑 گذرنامه فعلی متقاضی به همراه کلیه گذرنامه های قبلی

📑 رسید پرداخت هزینه ویزا

📑 گردش حساب ۳ ماهه اخیر

📑 تمکن مالی به یورو

📑 اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی

📑 اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی

📑 رزرو بلیط رفت و برگشت

📑 واچر هتل

📑 ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)

ریجکت ویزای بلژیک

رایج ترین دلیل ریجکت ویزای بلژیک، عدم اعتماد افسران ویزا به بازگشت متقاضیان به کشور مادری خود می‌باشد. برای رفع این مورد می‌توانید وابستگی های شغلی و خانوادگی خود را در ایران به افسران ویزا اعلام کنید. دلایل ریجکت ویزای بلژیک به شرح زیر می‌باشد:

 • عدم اعتماد افسران ویزای بلژیک به بازگشت متقاضیان
 • گردش حساب پائین و تمکن مالی نامناسب
 • سوء پیشینه کیفری و یا حقوقی در گذشته و یا حال
 • ارائه پاسپورت های آسیب دیده و یا منقضی شده
 • ارائه مدارک غیر واقعی و یا جعلی

رفع ریجکت و اعتراض به رد شدن ویزای بلژیک

رفع ریجکت ویزای بلژیک وجود ندارد و شما تا ۹ پس از ریجکتی مجاز به ارائه درخواست مجدد نمی‌باشید. ۹ ماه بعد، با برطرف کردن نواقص و مشکلات پرونده خود می‌توانید دوباره درخواست ویزای بلژیک خود را ارائه کنید.

اعتراض به ریجکت ویزای بلژیک به این صورت است که نامه اعتراضی خود را در قالب ایمیل و یا به صورت پستی به آدرس درج شده در سایت سفارت بلژیک ارسال کنید. تجربیات مشاوران گروه مسافرتی ویزالند نشان می‌دهد که به نامه های ارسال شده توسط پست ترتیب اثر بیشتری داده خواهد شد. نامه باید به زبان انگلیسی و یا بلژیکی نوشته شود و در متن آن، شما باید به افسران ویزا با اسناد و مدارک اثبات کنید که به اشتباه ریجکت شده اید. ۴۵ روز کاری پس از ارسال نامه، جواب افسران ویزا برای شما ارسال می‌شود.

سفارت بلژیک در ایران

سفارت بلژیک در ایران در آدرس تهران، الهیه، خیابان آقا بزرگی، بن بست شیرین واقع شده است اما کلیه خدمات ویزای این کشور را، به دفتر کارگزاری VFSGlobal واگذار کرده است. برای درخواست ویزای بلژیک به هیچ عنوان به سفارت این کشور در آدرس اعلام شده مراجعه کنید. چرا که چیزی به جز تلف کردن وقت برای شما ندارد.

سوالات متداول ویزای بلژیک

من نه محصل هستم و نه شاغل. آیا برای گرفتن ویزای بلژیک به مشکلی برمی‌خورم؟

[icon name=”fa-chevron-left” size=”12px” color=”#32cd32″ link=””] صد در صد. اگر بالای ۱۸ سال سن داشته باشید، حتما باید مدارک تحصیلی و یا شغلی به همراه تمکن مالی و گردش حساب ارائه کنید. در غیر این صورت درخواست ویزای شما بدون بررسی رد خواهد شد.

برای ویزای توریستی بلژیک اقدام کردم، اما برنامه سفری ارائه ندادم. ممکن است ریجکت شوم؟

در صورتی که مدارک شما بدون هیچ نقص و کامل باشد، ممکن است ویزا برای شما صادر شود. در واقع برنامه سفری، در صورت تکمیل بودن دیگر مدارک شانس ویزای شما را افزایش می‌دهد.

منبع: ویزالند

لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب اعلام کنید

امتیاز 4.2 از 18 رأی‌

دیدگاه ها

َ ارسال دیدگاه جدید

۲۲ دیدگاه ها

 • سلام ببخشید واسه بازدیدازنمایشگاه های محصولات کشاورزی وباغات بلژیک خبری هم دارید،تاریخ برگزاری چه وقتیه

 • سلام خسته نباشید برای دریافت ویزای الحاق به خانواده باید چه کاری انجام داد مراحلش وهزینه و وقتی که در بر میگیره چقدر هست

 • سلام روز بخیر من با آقایی که در بلژیک هستن ازدواج کردم خودم یه دختر دارم چجوری باید اقدام کنم برای دریافت ویزا .ممنون

 • سلام ببخشید من ویزام تازه رسیده ولی ۵ ماه به اتمام گزرنامم مونده میتونه برم یا چیکار کنم

  • سلام. اگه ویزای شما توریستی کانادا هست باید درخواست مجدد ویزاتون رو بدید. چون با پایان اعتبار پاسپورت شما اعتبار ویزای شما هم تموم میشه.

 • با سلام و خسته نباشید

  بنده بیماری نادر میاستنی گراویس دارم
  و با توجه به تحریم ایران هیچ وقت دارو ندارم
  و بیماریم روز به روز پیشرفت میکنه
  میخواستم بدونم با توجه به شرایطی که توضیح دادم میتونم اقامت این کشور را بگیرم که اوضاع جسمانیم بدتر نشه؟
  ایرانم هیچ گونه حمایتی برای بیماران نادر نداره!
  اگه امکان داره راهنماییم کنین

  • سلام؛ برای این کار شما باید ابتدا از یکی از مراکز درمانی معتبر در این کشور پذیرش و یا دعوتنامه داشته باشید و هزینه های اون رو هم پرداخت کنید. اما برای مهاجرت از این طریق بهتره با مراکزی که در زمینه مهاجرت فعالیت دارن مشورت کنید. چون ما در زمینه مهاجرت فعالیتی نداریم.

  • سلام؛ بله، میتونید درخواست بدید و شاید درخواست شما تایید و ویزای شما هم صادر بشه، البته ویزا شدن شما در این شرایط به میزان اضطراری بودن سفر شما بستگی داره.

 • با سلام
  در شرایط کنونی از یکی از دانشگاه های بلژیک اکسپت تحصیلی گرفته ام، آیا سفارت شرایط اخذ ویزا را فراهم میکند یا خیر؟

  • سلام؛ در حال حاضر سفارت بلژیک روز های سه شنبه و پنجشنبه برای رسیدگی به ویزا های تحصیلی و الحاق به خانواده باز هستش.

 • سلام دخترم اختلال اوتیسم داره و اقامت‌ بلژیک را دارد و پرونده پزشکی هم در بلژیک دارد . به دلیل کرونا نمیتونیم مسافرت بلژیک بریم . دخترم بدلیل مریضی بدون من اصلا نمیتونه مسافرت برود . حالا ۴ سال هست که اقامتش تمدید میشه . امسال سال پنجم وارد شده که باید برای تمدید اقامتش برود . سوالم اینه ایا راهی هست که اقامت دخترم بدون حضور او در بلژیک تمدید بشه چون احتمال داره نتونیم این سفر رو برویم . ممنونم

  • سلام؛ به سفارت بلژیک ایمیل بزنید و همیم موارد رو توضیح بدید. احتمالا کارتون رو انجام بدن

 • سلام ببخشید اوایل اسفند برای ما دعوت نامه بلژیک صادر شد که به دست ما نرسیده به دلیل کرونا
  الان میگن دوباره باید هزینه پرداخت کنیم و اون دعوت نامه باطل شده چون تایمش تموم شده آیا خودشون برای تمدید همون دعوت نامه نمیتونن کاری کنند ؟؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه سفارتخانه‌هایی باز شده؟

در روزهای اخیر، برخی از سفارت‌ها، ارائه خدمات مربوط به اخذ ویزا را از سر گرفته‌اند؛ و برخی از تورهای اروپا هم برای برگزاری مهیا می شوند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مطالب زیر را دنبال کنید.