اطلاعیه ویزای بلژیک

 • ۹۹/۵/۲۵: از تاریخ ۱۲ آگوست ۲۰۲۰ امکان ثبت درخواست ویزای بلند مدت بلژیک و نیز ویزای پیوست به خانواده بلژیک، در سفارت این کشور وجود دارد.
 • متقاضیان اخذ سایر انواع ویزای بلژیک، تنها در صورتی می‌توانند درخواست ویزای خود را در سفارت بلژیک ثبت نمایند، که ابتدا از طریق ایمیل Visa@diplobel.fed.be دلایل ضروری بودن سفر خود را توضیح دهند.
موارد اضطراری سفر به بلژیک:
 1. متخصصان بهداشت و درمان
 2. کارگران مرزی
 3. کارگران فصلی کشاورزی
 4. پرسنل حمل و نقل
 5. سیاسیون، کارمندان و مدعوین سازمان‌های بین المللی و سایر مشاغلی که حضور آن‌ها ضروری است.
 6. مسافرینی که قصد ترانزیت از خاک بلژیک را دارند.
 7. مسافرانی که به دلایل خانوادگی قابل قبولی برای سفر دارند.
 8. دریانوردان
 9. مددجویان حمایت نهادهای بشردوستانه بین‌المللی.
 10. متقاضیان تحصیل در بلژیک
 11. کارگران ممتازی که کار آن‌ها از منظر اقتصادی ضروری باشد.

ویزای بلژیک، جزو ویزای کشور‌های شینگن می‌باشد. از شرایط اخذ ویزای بلژیک می‌توانیم به تمکن مالی، گردش حساب و یا ارائه دعوت نامه اشاره کنیم. وقت سفارت بلژیک مصاحبه ندارد و شما فقط برای تحویل مدارک و انگشت نگاری به دفتر کارگزاری ویزای این کشور مراجعه می‌کنید. ۲۱ روز کاری پس از ارائه درخواست، جواب ویزای بلژیک برای شما صادر می‌شود.

شرایط اخذ ویزای بلژیک

سفارت کشور بلژیک، یک سری شرایط و قوانین برای متقاضیان ویزای این کشور تعیین کرده است. در صورتی که شما دارای این شرایط نباشید، مجاز به اخذ ویزای بلژیک نخواهید بود. شرایط اخذ ویزای بلژیک به شرح زیر می‌باشد:

۱. تمکن مالی:

مبلغ تمکن مالی برای ویزای بلژیک، برای هر نفر مبلغی بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان می‌باشد. نامه تمکن مالی باید به یورو بیان شود و همچنین باید توسط مدیر شعبه صادر کننده، به مهر و امضاء برسد. در صورتی که تمکن مالی شما کمتر از این مبلغ باشد، درخواست ویزای بلژیک شما رد خواهد شد.

۲. گردش حساب ۳ ماهه اخیر:

منظور از گردش حساب، مبالغ ورودی و خروجی به حساب نیست و فقط تعداد تراکنشات ۳ ماهه آخر حساب متقاضی ملاک است. گردش حساب متقاضی، نقش مهمی در اعطا و یا عدم اعطای ویزای بلژیک دارد.

۳. ارائه دعوت نامه:

دعوت‌نامه ویزای بلژیک می‌تواند از سوی یک دوست، اعضای خانواده و یا یک شرکت ارسال شود. در متن دعوت نامه، نسبت و روابط شما با دعوت کننده حتما باید ذکر شود. در غیر این صورت، دعوت نامه اعتباری ندارد.

۴. تاریخچه سفری:

تاریخچه سفری متقاضی می‌تواند شانس ایشان را در اخذ ویزای بلژیک افزایش دهد. منظور از تاریخچه سفری، ارائه ویزای شینگن نیست و هر ویزایی که از اعتبار بالایی برخوردار باشد (مثل ویزای چین و سنگاپور) می‌تواند به شما در اخذ ویزای شینگن بلژیک کمک کند.

وقت سفارت بلژیک

تمامی خدمات وقت سفارت بلژیک در ایران، به عهده شرکت VFSGlobal می‌باشد. مدت زمان حضور در دفتر کارگزاری ویزای بلژیک، بین ۴ تا ۶۰ روز پس از ارسال درخواست می‌باشد. برای دریافت وقت سفارت بلژیک، به آدرس ایمیل معرفی شده، درخواست خود را ارسال کنید. برای دریافت وقت سفارت فقط به اسکن و یا عکس واضح از پاسپورت خود نیاز دارید. هزینه درخواست وقت سفارت بلژیک در گروه مسافرتی ویزالند، ۲۰۰ هزار تومان می‌باشد.

برای حضور در دفتر کارگزاری ویزای بلژیک می‌توانید در روز‌های یکشنبه تا پنجشنبه در ساعات ۸ تا ۱۷ به آدرس تهران، میدان هروی، خیابان شهید موسوی (گلستان ۵)، مجتمع تجاری هروی، طبقه چهارم مراجعه کنید.

مدت زمان جوابدهی به ویزای بلژیک

۲۱ روز کاری پس از مراجعه به دفتر وی اف اس گلوبال، جواب ویزا برای شما صادر می‌شود. برای دریافت جواب ویزای بلژیک، حتما باید شخص متقاضی به همراه کارت شناسایی و رسید دریافتی، به دفتر VFS مراجعه کند.

ویزای بلژیک تضمینی

ویزای تضمینی بلژیک به هیچ عنوان وجود ندارد. تصمیم گیرنده اصلی در اعطای ویزای بلژیک به شما، فقط و فقط افسران ویزای این کشور می‌باشند. آژانس ها و کارگزاران ویزای شینگن بلژیک فقط می‌توانند راه و روش اصولی اخذ ویزای این کشور را به شما نشان دهند که با این وجود، حتی ممکن است بازهم درخواست ویزای شما رد شود!

هزینه ویزای بلژیک

هزینه درخواست ویزای بلژیک در گروه مسافرتی ویزالند، ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان می‌باشد. این هزینه جهت گرفتن وقت سفارت، تکمیل فرم درخواست ویزا، بیمه مسافرتی، رزرو بلیط رفت و برگشت و واچر هتل می‌باشد و پرداخت کلیه هزینه های داخل سفارت به عهده متقاضی می‌باشد.

مدارک ویزای بلژیک

مدارک ویزای بلژیک باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود. نیازی به گرفتن تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه برای مدارک ویزای بلژیک نیست. چک لیست مدارک ویزای بلژیک به ترتیب زیر می‌باشد:

 • فرم درخواست ویزای بلژیک
 • گذرنامه فعلی متقاضی به همراه کلیه گذرنامه های قبلی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • گردش حساب ۳ ماهه اخیر
 • تمکن مالی به یورو
 • اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی
 • اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • رزرو بلیط رفت و برگشت
 • واچر هتل
 • ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)

ریجکت ویزای بلژیک

رایج ترین دلیل ریجکت ویزای بلژیک، عدم اعتماد افسران ویزا به بازگشت متقاضیان به کشور مادری خود می‌باشد. برای رفع این مورد می‌توانید وابستگی های شغلی و خانوادگی خود را در ایران به افسران ویزا اعلام کنید. دلایل ریجکت ویزای بلژیک به شرح زیر می‌باشد:

 • عدم اعتماد افسران ویزای بلژیک به بازگشت متقاضیان
 • گردش حساب پائین و تمکن مالی نامناسب
 • سوء پیشینه کیفری و یا حقوقی در گذشته و یا حال
 • ارائه پاسپورت های آسیب دیده و یا منقضی شده
 • ارائه مدارک غیر واقعی و یا جعلی

رفع ریجکت و اعتراض به رد شدن ویزای بلژیک

رفع ریجکت ویزای بلژیک وجود ندارد و شما تا ۹ پس از ریجکتی مجاز به ارائه درخواست مجدد نمی‌باشید. ۹ ماه بعد، با برطرف کردن نواقص و مشکلات پرونده خود می‌توانید دوباره درخواست ویزای بلژیک خود را ارائه کنید.

اعتراض به ریجکت ویزای بلژیک به این صورت است که نامه اعتراضی خود را در قالب ایمیل و یا به صورت پستی به آدرس درج شده در سایت سفارت بلژیک ارسال کنید. تجربیات مشاوران گروه مسافرتی ویزالند نشان می‌دهد که به نامه های ارسال شده توسط پست ترتیب اثر بیشتری داده خواهد شد. نامه باید به زبان انگلیسی و یا بلژیکی نوشته شود و در متن آن، شما باید به افسران ویزا با اسناد و مدارک اثبات کنید که به اشتباه ریجکت شده اید. ۴۵ روز کاری پس از ارسال نامه، جواب افسران ویزا برای شما ارسال می‌شود.

سفارت بلژیک در ایران

سفارت بلژیک در ایران در آدرس تهران، الهیه، خیابان آقا بزرگی، بن بست شیرین واقع شده است اما کلیه خدمات ویزای این کشور را، به دفتر کارگزاری VFSGlobal واگذار کرده است. برای درخواست ویزای بلژیک به هیچ عنوان به سفارت این کشور در آدرس اعلام شده مراجعه کنید. چرا که چیزی به جز تلف کردن وقت برای شما ندارد.

سوالات متداول ویزای بلژیک

من نه محصل هستم و نه شاغل. آیا برای گرفتن ویزای بلژیک به مشکلی برمی‌خورم؟

صد در صد. اگر بالای ۱۸ سال سن داشته باشید، حتما باید مدارک تحصیلی و یا شغلی به همراه تمکن مالی و گردش حساب ارائه کنید. در غیر این صورت درخواست ویزای شما بدون بررسی رد خواهد شد.

برای ویزای توریستی بلژیک اقدام کردم، اما برنامه سفری ارائه ندادم. ممکن است ریجکت شوم؟

در صورتی که مدارک شما بدون هیچ نقص و کامل باشد، ممکن است ویزا برای شما صادر شود. در واقع برنامه سفری، در صورت تکمیل بودن دیگر مدارک شانس ویزای شما را افزایش می‌دهد.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوا وبسایت ویزالند کمک کنید

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر