در حالی که به دلیل افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در کانادا، دولت کانادا بار دیگر محدودیت‌های سفر به کانادا را تا ۳۱ اکتبر و جشن هالووین، تمدید کرده است؛ اما مارکو ایل مندیچینو، وزیر مهاجرت و پناهندگی، بیل بلر وزیر ایمنی اجتماعی و پتی هاجدو وزیر بهداشت در کنفرانسی که روز جمعه ۲ اکتبر ۲۰۲۰ در اتاوا برگزار شد، اعلام کردند که در حال ایجاد سازوکاری برای برای تسهیل فرآیند ورود برخی از متقاضیان و دارندگان ویزای کانادا هستند. بدین منظور، از این پس برخی دیگر از متقاضیانی که حضور آن‌ها در کانادا ضروری تلقی می‌شود، به لیست موارد استثناء برای ورود به خاک کانادا اضافه خواهند شد. اما این افراد چه کسانی هستند؟

همانطور که می‌دانید دولت کانادا در ابتدای شیوع ویروس کرونا از ۲۸ اسفند ۹۸ تا ۱۰ تیر ۹۹ مرزهای خود را بست و بعد از آن نیز، هر ماه این محدودیت‌ها را تمدید کرد، تا مرز کانادا همچنان به روی مسافرانی که قصد سفر توریستی و یا تفریحی به این کانادا را دارند، بسته بماند. البته دولت کانادا استثنائاتی را نیز برای این محدودیت‌ها در نظر گرفته بود که پیش از این در مطلب “ویزا و قوانین ورود به کانادا در دوران کرونا” به آن‌ها پرداخته بودیم. تا پایان محدودیت‌های کرونا، هرکسی که از مرز کانادا عبور کند باید ۱۴ روز در قرنطینه اجباری به سر برند. همچنین در این مطلب بیان کردیم که این قرنطینه طبق ضوابط خاصی انجام شده که تخطی از آن‌ها، جریمه و پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

در این مطلب می‌خوانید

📌 اصلاحات صورت گرفته در محدویت‌های سفر به کانادا

📌 بستگان شهروندان یا دارندگان اقامت دائمی کانادا

📌 سفر در شرایط اضطراری و دلایل بشر دوستانه

📌 شرایط سفر به کانادا برای دانشجویان بین المللی

📌 ویزای همراه کانادا برای خانواده متقاضیان و دارندگان ویزای تحصیلی کانادا

📌 خلاصه‌ای از اصلاحات صورت گرفته در قوانین و محدودیت‌های سفر به کانادا در دوران کرونا

اصلاحات صورت گرفته در محدویت‌های سفر به کانادا

در ابتدای وضع این محدودیت‌ها وزیر مهاجرت کانادا قاطعانه از ممنوعیت سفر به کانادا در زمان کرونا سخن گفته و اعلام کرده بود که هرگز استثنایی برای دلایل عاطفی و ملاحظات انسانی از جمله شرکت در مراسم خاکسپاری بستگان در نظر گرفته نمی‌شود، اما رفته رفته این قوانین جهت رفاه حال مسافرین کانادا تغییر کرد. ابتدا با تغییر قوانین مهاجرتی، شرایط اقامت کاری پس از تحصیل (PGWP) را برای دانشجویانی که در این شرایط، امکان تحصیل به صورت حضوری را ندارند، تسهیل شد، که در مطلب “شرایط ویزای کانادا در کرونا؛ تحصیلی، توریستی“، به طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم. اما اعتراض بسیاری از متقاضیان و دارندگان ویزای کانادا، قوانین ورود به کانادا در دوران کرونا را دستخوش تغییر کرد. بر این اساس، اجازه ورود به کانادا، برای سه گروه دیگر صادر شد؛ مشروط به اینکه واجد شرایط لازم باشند.

 • بستگان یکی از شهروندان یا دارندگان اقامت دائمی کانادا، از جمله همسر، فرزند، نوه‌، خواهر، برادر، مادربزرگ و پدربزرگ فرد
 • سفر در شرایط اضطراری و دلایل بشر دوستانه همچون بیماری‌های کشنده، آسیب جدی و یا مرگ یکی از دوستان در کانادا با امکان آزادی محدود در قرنطینه
 • دانشجویان بین المللی پذیرفته شده در موسسات دارنده برنامه آمادگی کووید – ۱۹ کانادا

روند درخواست و اطلاعات مربوط به واجدان شرایط سفر به کانادا و نیز پروتکل سفر و ورود به کانادا برای دو مورد اول (بستگان درجه ۲ و شرایط اضطراری)، متعاقبا در ۸ اکتبر ۲۰۲۰ در وب سایت آژانس بهداشت کانادا اعلام خواهد شد.

تا زمانی که واجد شرایط نبوده و کلیه مجوزهای لازم برای ورود به کانادا را طبق قوانین جدید کسب نکرده‌ باشید، نباید برای سفر به کانادا برنامه‌ریزی کرده و اقدام به خرید بلیط اقدام نمایید.

بستگان شهروندان یا دارندگان اقامت دائمی کانادا

دولت کانادا اعلام کرده که اهمیت بودن در کنار عزیزان نزدیک را در مواقع بحرانی شدید درک می‌کند. به همین دلیل تغییراتی را در قوانین مهاجرتی به وجود آورده تا ضمن حفظ یکپارچگی اقدامات مرزی برای محافظت از سلامت شهروندان کانادایی، به شما کمک کند تا برای ملاقات با بستگان خود در کانادا اقدام نمایید. بر این اساس، شما می‌توانید به یکی از بستگان خود در کانادا ملحق شوید، اگر:

 • همسر یکی از شهروندان و یا دارندگان اقامت دائم کانادا باشید. (به شرطی که حداقل یک سال با یکدیگر زندگی کرده باشید.)
 • فرزند بالغ و یا نوه یکی از شهروندان و یا دارندگان اقامت دائم کانادا باشید.
 • خواهر و برادر یکی از شهروندان و یا دارندگان اقامت دائم کانادا باشید. (از جمله خواهر و برادر ناتنی)
 • پدربزرگ یا مادربزرگ یکی از شهروندان و یا دارندگان اقامت دائم کانادا باشید.

این افراد به شرطی واجد شرایط سفر به کانادا خواهند بود که:

 • ۱۵ روز یا بیشتر در کانادا اقامت داشته باشند.
 • مدارک لازم از جمله فرم تکمیل و امضا شده اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRCC) را برای اثبات نسبت خانوادگی خود با دعوت کننده ارائه دهند.
 • شرایط و مجوز ورود به کانادا (ویزای کانادا) را داشته باشند.
 • مجوز کتبی اداره مهاجرت کانادا، برای سفر به این کشور به عنوان بستگان شهروندان و یا دارندگان اقامت کانادا را دریافت نمایند.

اگرچه مجوز کتبی ورود به کانادا باید قبل از سفر و از طریق یکی از دفاتر خدمات ویزای کانادا دریافت شود، اما با این حال تصمیم نهایی در مورد اینکه چه کسی می‌تواند وارد خاک کانادا شود توسط افسر مرزی و در یکی از مبادی ورودی کشور کانادا اتخاذ خواهد شد.

سفر در شرایط اضطراری و دلایل بشر دوستانه

دولت کانادا در حال تلاش برای تبیین فرآیندی است که به مسافرین اجازه دهد تا به دلایل بشر دوستانه، از جمله حضور در آخرین لحظات زندگی یکی از عزیزان و یا مراقبت از عزیزانی که در بستر بیماری قرار دارند، وارد خاک کانادا شوند. البته ایالات و شهرهای مختلف کانادا ممکن است الزامات و فرآیندهای قانونی اضافه‌تری داشته باشند که در هنگام درخواست ویزای کانادا یا درخواست مجوز ورود به کانادا باید مورد توجه قرار گیرد.

 • اطلاعات مربوط به شرایط ورود به کانادا در شرایط اضطراری و دلایل بشر دوستانه، در تاریخ ۸ اکتبر ۲۰۲۰ در وب سایت IRCC در دسترس خواهد بود.

شرایط سفر به کانادا برای دانشجویان بین المللی

موسسات آموزشی که برنامه آمادگی COVID-19 آن‌ها توسط یکی از فرمانداری‌های ایالتی کانادا تایید شده باشد، به زودی اجازه دعوت از دانش آموزان یا دانشجویان بین المللی خود را خواهند داشت. در برنامه آمادگی COVID-19، موسسات DLI (Designated Learning Institution) باید شرایط و اطلاعات کلی و برنامه سفر به کانادا را در اختیار دانشجویان بین‌المللب قرار دهند. همچنین این موسسات باید در تعیین مکان قرنطینه و نیز تهیه مایحتاج مورد نیاز فرد در زمان قرنطینه اجباری مثل غذا و دارو، همکاری لازم را با دارندگان ویزای تحصیلی کانادا داشته باشند. لیست موسسات آموزشی منتخبی که برنامه آمادگی COVID-19 آن‌ها مورد تایید و در حال اجرا می‌باشد، به زودی در وب سایت IRCC قرار می گیرد و به طور منظم به روز رسانی خواهد شد.

 • صرف نظر از اینکه مجوز تحصیل (study permit) شما تأیید شده باشد یا خیر، تا زمانی که کلیه شرایط سفر را نداشته و کلیه مجوزهای لازم را دریافت نکرده باشید، نباید برای سفر به کانادا برنامه ریزی کنید.
 • سفر به کانادا برای دانشجویانی که DLI آن‌ها در لیست موسسات دارای برنامه آمادگی COVID-19 قرار دارد، غیر اختیاری (ضروری) تلقی می‌شود، مگر اینکه شواهدی دال بر اختیاری یا غیر ضروری بودن سفر آن‌ها با اهدافی همچون سفر توریستی به کانادا وجود داشته باشد.

ویزای همراه کانادا برای خانواده متقاضیان و دارندگان ویزای تحصیلی کانادا

همچنین طبق قوانین اصلاح شده محدودیت سفر به کانادا، یکی از اعضای خانواده همچون همسر، فرزند، یکی از والدین و یا سرپرست دارنده ویزای تحصیلی کانادا، با اخذ ویزای همراه کانادا، می‌تواند دانشجو یا دانش آموز خود را در طول سفر به کانادا همراهی نماید. برای این منظور باید ثابت کنید که هدف از سفر شما اختیاری نبوده و به دلایلی مانند، کمک به سکونت دانشجو یا دانش آموز و یا حمایت و مراقبت از او برای زندگی در کانادا، قصد سفر به این کشور را دارید.

 • همچون سایرین، دانشجویان بین المللی و اعضای خانواده آن‌ها نیز مشمول کلیه اقدامات بهداشت عمومی، از جمله دوره قرنطینه اجباری ۱۴ روزه پس از ورود به کانادا خواهند بود.

خلاصه‌ای از اصلاحات صورت گرفته در قوانین و محدودیت‌های سفر به کانادا در دوران کرونا

 • در حال حاضر تنها کسانی که شهروند کانادا بوده و یا اقامت دائم کانادا را داشته باشند، می‌توانند بدون محدودیت به کانادا سفر کنند
 • بستگان درجه ۲ شهروندان و یا دارندگان اقامت دائم کانادا، می‌توانند برای پیوست به اعضای خانواده خود در کانادا اقدام نمایند.
 • امکان سفر به کانادا بنا به دلایل بشر دوستانه از جمله حضور در آخرین لحظات زندگی و یا مراقبت از یک بیمار، وجود دارد.
 • دانشجویانی که DLI آن‌ها در لیست موسسات تایید شده از نظر برنامه آمادگی COVID-19 وجود دارد، امکان سفر به کانادا را خواهند داشت.
 • متقاضیان و دارندگان ویزای کانادا قبل از ورود به هواپیما باید توسط شرکت هواپیمایی مربوطه چک‌آپ شوند.
 • تصمیم نهایی در مورد اجازه ورود به کانادا، توسط افسران مرزی و در یکی از مبادی ورودی مرز کانادا اتخاذ می‌گردد.
 • در صورت داشتن علائم یا نشانه‌های COVID ‑ ۱۹، اجازه ورود به کانادا را نخواهید داشت.
 • کلیه مسافران پس از ورود به کانادا ملزم به ارائه اطلاعاتی از جمله اطلاعات تماس و همچنین برنامه قرنطینه خود هستند.
 • آژانس بهداشت عمومی کانادا از راه‌های ارتباطی مختلفی ازجمله اپلیکیشن ArriveCAN را برای مسافران کانادا در نظر گرفته تا اطلاعات خود را ثبت نمایند.
 • کلیه مسافران پس از ورود به کانادا باید به مدت ۱۴ روز قرنطینه کنند، مگر اینکه معاف شوند.

لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب اعلام کنید

امتیاز 4 از 5 رأی‌

دیدگاه ها

َ ارسال دیدگاه جدید

۲۴ دیدگاه ها

 • سلام ، دختر و داماد من در مونترال کانادا هستن و من ووهمسرم ویزای پنج ساله داریم ایا در این شرایط میتوتیم به کانادا سفر کنیم برای دیدار فرزندمون

 • سلام وقت بخیر. همسر بنده در مارچ ۲۰۲۱ موفق شدند به دریافت ویزای مهاجرتی از طریق اسپانسر شدن از طرف من که سیتی زن کانادا هستم. الان ایشون میتونن وارد کانادا بشن یا خیر؟ با توجه به قوانین و محدودیتهای جدید

 • سلام وقت بخیر . من شنیدم که مرزکانادا برای همه افراد باز شده بشرطی که جواب منفی تست pcr هفتاودودو ساعت قبل بهمراه داشته باشیم و اونجا دوباره تست میگیرن و چند روز درهتل قرنطینه میکنن. میخواستم ببینم صحت داره چون من ویزای مولتیپل ویزیتور دارم و منتظر باز شدن مرز هستم که اقدام کنم؟

 • ممنون از پاسخ گویی ولی دخترم اقامت دایم نداره ویزای دانشجویی داره ایا فقط به علت تجدید دیدار میشه رفت کانادا؟

 • سلام من وخانواده ام ویزای توریستی داریم ایامیتوانیم به کاناداسفرکنیم درضمن برادرم کانادا زندگی میکندوافامت داعم وپی ار دارد

  • سلام؛ در حال حاضر کانادا فقط و فقط به کسانی که درجه یکشون تو کانادا هست اجازه ورود می ده.

 • سلام وقتتون بخیر، همسر من سه ماهه که با ویزاى تحصیلى در کانادا است.من ویزاى مولتیپل ویزیتور دارم، میخواستم بدونم میتونم براى دیدنش اقدام کنم یا جز دلایل غیر ضرورى به حساب میاد؟

  • سلام، باید برای تهبه بلیت اقدام کنید یه سری مدارک از درجه یک شما می خوان که ارسال میشه به ایرلاین اگه تایید بدن می تونید تو این شرایط بسته بودن مرز تشریف ببرید.

 • سلام
  من و خواهر همسرم که خانوم هستیم قرار بود برای دیدن برادر شوهرم که اوتاوا هست مرداد برای نامزدی دخترشون بریم، و متاسفانه سفرمون عقب افتاد و الان تصمیم داریم بریم و در ضمن برادر همسرم در اوتاوا سیتیزن و خواهر خودم در ونکور سیتیزن میباشند. آیا میتوانیم اقدام کنیم؟

  • سلام؛ بله شرایط اقدام کردن رو دارید و در حال حاضر سفارت اعلام کرده که کسانی که ویزای کانادا دارن یا با درخواستشون موافقت میشه در حال حاضر به دلیل بسته بودن مرز که اجازه ورود توریست وجود نداره ، ولی کسانی که درجه یکشون تو کانادا هست اجازه می دن وارد کشور کانادا بشن.

 • سلام وقت بخیر
  من به تازگی ویزای مولتیپل کانادا رو دریافت کرده ام و تقریبا برای یک ماه آینده برنامه ریزی سفر کرده ام. آیا میتونم وارد کانادا شوم؟

  • سلام؛ در حال حاضر کشور کانادا به کسانی که خانواده درجه یکشون تو کانادا حضور داره اجازه ورود می ده. و بقیه افرادی که ویزای توریستی کانادا دارن و کسی رو در کشور کانادا ندارن فعلا نمی تونن از ویزاشون استفاده کنن.

 • سلام روزتون بخیر
  خواهر بنده کانادا اما مرزا بسته هستن نمیتونه برگرده ایران این وضعیت تا کی ادامه داره؟

 • سلام، خسته نباشید، همسر من ویزای تحصیلی دارد و جزء DLI میشود من با ویزای توریستی میتوانم با او بروم؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه سفارتخانه‌هایی باز شده؟

در روزهای اخیر، برخی از سفارت‌ها، ارائه خدمات مربوط به اخذ ویزا را از سر گرفته‌اند؛ و برخی از تورهای اروپا هم برای برگزاری مهیا می شوند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مطالب زیر را دنبال کنید.