تحصیل در ایتالیا به عنوان یک کشور اروپایی، متقاضاین بسیاری دارد. اما بسیاری از متقاضیان از شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا، اطلاع چندانی ندارند. به نظر شما اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چه دردسرهایی دارد؟ مدت زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا چند روز است؟ مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۱ کدامند؟ مصاحبه سفارت ایتالیا تحصیلی چگونه است؟ میزان تمکن مالی ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۱ چقدر است؟ سن، مقطع و رشته و حتی گپ تحصیلی شما چه تاثیری روی شانس ویزا شدن شما دارد؟ در ادامه ویزالند به تمامی این سوالات پاسخ خواهد داد.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنید. به یاد داشته باشید که کلیه دانشجویانی که قصد دارند ترم اول در یکی از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا دکترا در دانشگاه‌های ایتالیا ثبت نام کنند، باید درخواست خود را در سایت universitaly.it ثبت نمایند. البته این نحوه‌ی پیش ثبت نام آنلاین شامل دوره‌های آموزشی موسسات زیر نمی‌باشد و این دانشجویان باید درخواست خود را مستقیما از طریق ایمیل studi.teheran@esteri.it با سفارت درمیان بگذارند:

 • دوره‌های آموزشی موسسات آموزش عالی هنری، موسیقی و رقص (AFAM)
 • مدارس دوره متوسطه برای تربیت میانجیان زبانی (مترجمین و مشاوران زبانی)
 • دوره‌های آموزشی موسسات تخصصی روان درمانی
 • دوره‌های تخصصی فنی فوق دیپلم که توسط موسسات فنی عالی برگزار می‌شوند (ITS)

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

داشتن تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا (شخصی یا خانواده) برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا معادل ۴۶۰ یورو در ماه (معادل ۶,۰۰۰ یورو سالانه) است. از این رو متقاضی می‌تواند صورت حساب بانکی سه ماه آخر به زبان انگلیسی، به نام شخص دانشجو یا یکی از والدین. (به ضمیمه آن شناسنامه صاحب حساب، ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی) و سایر اطلاعات مربوط به درآمد خانواده (قرارداد کاری، بیمه تامین اجتماعی، اقرار نامه مربوط به درآمد) را ارائه نماید.

مدرک زبان ویزای تحصیلی ایتالیا

رایج‌ترین مدرک زبان مورد قبول برای ویزای دانشجویی ایتالیا مدرک آیلتس (IELTS) است. حداقل نمره آیلتس مورد قبول برای اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا بسته به رشته و مقطع تحصیلی یا دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید بین ۶ تا ۷ (معمولا ۶.۵) است. مدرک زبان تافل (TOFEL) نیز یکی دیگر از مدارک زبان مورد قبول برای ویزای ایتالیا است. حداقل نمره تافل مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بین ۷۰ تا ۸۰ است.

تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا

اگر بخواهیم صادق باشیم، راهی برای تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا وجود ندارد. تحصیل بدون مدرک زبان تنها برای کسانی مقدور است که مقطع تحصیلی پیشین آن‌ها به زبان انگلیسی بوده، یا زبان مادری آن‌ها انگلیسی باشد. البته شرط ارائه مدرک زبان برای برخی از دانشگاه‌های ایتالیا، آن هم برای برخی از رشته‌ها اجباری نیست.

 • دانشگاه بلونیا (University of Bologna)
 • دانشگاه میلان (University of Milan)
 • دانشگاه فلورانس (University of Florence)
 • دانشگاه پیزا (University of Pisa)
 • دانشگاه پادوا (University of Padua)
 • دانشگاه فدریکو دوم (University of Naples Federico II)
 • دانشگاه ترنتو (University of Trento)
 • دانشگاه آمریکایی جان‌کابوت (John Cabot University)
 • دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome)
 • دانشگاه ورونا (University of Verona)

ویزای دانشجویی ایتالیا بدون مدرک زبان، باید مصاحبه شوید!

فراموش نکنید که این دانشگاه‌ها نیز شرط مصاحبه تصویری دارند و مسئول پذیرش با صرف چند دقیقه تا چند ساعت از سطح تسلط شما به زبان آگاه می‌شود. جالب است بدانید که از برخی متقاضیان ویزای دانشجویی ایتالیا در مقطع دکترا ممکن است چندین نفر به صورت جداگانه مصاحبه کنند. پس اگر در مکالمه ضعف دارید بهتر است آن را به سطح مطلوب برسانید.

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

تحصیل به زبان ایتالیایی نیازمند ارائه حداقل مدرک زبان ایتالیایی مرود قبول یعنی B2 می‌باشد. اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا یا مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارید، حتما از مدتی قبل، به خواندن زبان ایتالیایی در مدرسه ایتالیایی تهران که زیر نظر سفارت ایتالیا فعالیت می‌کنید مشغول شوید.

“برای تحصیل به زبان انگلیسی، نیازی به اخذ مدرک زبان ایتالیایی نیست.”

شرایط سنی ویزای تحصیلی ایتالیا

تقریبا هیچ یک از مراکز آموزشی ایتالیا محدودیت سنی برای اخذ پذیرش یا تحصیل ندارند. اما تجربه ثابت کرده که سن متقاضی نباید بیش از محدوده سنی معمول کسانی که در آن مقطع تحصیل می‌کنند باشد. اگر هم سن متقاضی بیش از سن معمول باشد باید دلیل موجهی برای گپ تحصیلی خود ارائه دهد.

ویزای همراه ایتالیا

آنجا که هدف اصلی بسیاری از متقاضیان تحصیل در اروپا مهاجرت است. همچنین همراهی خانواده متقاضی ویزای تحصیلی ایتالیا در برنامه‌های طولانی مدت تحصیل در ایتالیا لازم است. این موضوع اهمیت اخذ ویزای همراه ایتالیا را دوچندان می‌کند. ویزای همراه دانشجویی ایتالیا این فرصت را به متقاضیان ویزای تحصیلی می‌دهد تا همسر و فرزندانشان را همراه خود به این کشور ببرند. در مواردی که متقاضی سنی کمتر از ۱۸ سال داشته باشد نیز یکی از والدین او می‌تواند با اخذ ویزای همراه تحصیلی ایتالیا با او به ایتالیا سفر کند. البته متقاضی یا خانواده او باید ثابت کنند که از پس مخارج خانواده به خوبی بر می‌آیند.

هزینه‌ ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۱

شما برای تحصل در ایتالیا باید هزینه‌های اجرایی شامل هزینه پذیرش و هزینه اخذ ویزای اقامت بلند مدت ایتالیا، هزینه‌های تحصیلی شامل شهریه دانشگاه و هزینه اقامت و زندگی در این کشور را در نظر بگیرید. یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا، پایین بودن هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا است. شما برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۱ باید مبلغ ۵۰ یورو به عنوان هزینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا پرداخت کنید. پرداخت این هزینه به هر دو صورت پرداخت آنلاین و پرداخت نقدی در دفتر کارگزاری CKGS امکانپذیر است. همچنین شما باید مبلغ ۲۱ یورو نیز به عنوان هزینه کنسولی در دفتر خدمات ویزا ایتالیا پرداخت کنید. بعد از سفر به ایتالیا نیز می‌بایست مبلغ ۳۰ یورو برای گرفتن اجازه اقامت در این کشور بپردازید.

۵۰ یورو هزینه اخذ روادید تحصیلی ایتالیا برای ثبت نام در دانشگاه
۲۱ یورو تعرفه (کارمزد) شرکت CKGS
هزینه گرفتن وقت تحصیلی ایتالیا هزینه گرفتن وقت تحصیلی ایتالیا

گپ تحصیلی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اگر مدت زمان زیادی از اخذ آخرین مدرک تحصیلی شما می‌گذرد باید مدرکی ارائه دهید که در این چند سال مشغول به کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود بوده یا به دلیل بروز مشکلی خاص از تحصیل بازمانده‌اید. در بسیاری از موارد مشاهده شده‌ که با وجود سن بالا، متقاضی موفق به اخذ پذیرش و ویزا تحصیلی ایتالیا شده ‌است. در نتیجه سن یک فاکتور کلیدی در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ایتالیا است که تحت تاثیر فاکتورهای بسیاری دیگری قرار می‌گیرد.

وقت تحصیلی سفارت ایتالیا

برای رزرو وقت تحصیلی سفارت ایتالیا، متقاضیان باید به سایت www.ckgsir.com مراجعه و بعد از ثبت‌نام در قسمت «روادید دانشجویی جهت ثبت نام در دانشگاه» در یکی از روزهای موجود وقت بگیرید. لازم به ذکر است که در صورت عدم حضور در وقت تعیین شده یا اشتباه وارد کردن اطلاعات شخصی، گرفتن وقت مجدد امکان‌پذیر نخواهد بود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتما قبل از گرفتن وقت سفارت ایتالیا برای ویزای تحصیلی، از کارشناسان ویزای تحصیلی ایتالیا ویزالند تماس گرفته و راهنمایی بخواهید. حتی متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا در مقطع کارشناسی که موظف به شرکت در امتحان گزینش اولیه هستند نیز باید به همین شیوه درخواست ویزای ملیD ایتالیا کنند.

اولویت با شرکت‌کنندگان در آزمون IMAT

در تخصیص وقت سفارت تحصیلی ایتالیا، برای ارائه مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۱ به کارگزاری CKGS، اولویت با دانشجویان شرکت کننده در آزمون IMAT و نیز دانشجویانی است که مایلند در دوره‌های دانشگاهی با ورودی برنامه ریزی شده ثبت نام کنند. این دانشجویان می‌بایست در آزمون ورودی مربوطه در ایتالیا شرکت نمایند.

آزمون (IMAT) International Medical Admissions Test

آی‌مَت یک آزمون ۱۰۰ دقیقه‌ای به زبان انگلیسی می‌باشد که متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی و جراحی ایتالیا باید به سفارت ارائه دهند. به عبارت دیگر این تست شیوه گزینش متقاضیان پزشکی برای پذیرش دانشگاه می‌باشد. دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون IMAT را دارند، از ۲۴ تیر تا ۱۳ مرداد اوت هر سال فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند. این آزمون در حوالی سپتامبر (شهریور ماه) برگزار می‌شود. مبلغ پرداختی این آزمون ۱۲۰ یورو می‌باشد که می‌تواند با توجه به مکان و شرایط برگزاری متغیر باشد.

مراجعه به سفارت ایتالیا

تمامی دانشجویانی که از طریق Universitaly پذیرش اولیه را از دانشگاه‌های ایتالیا دریافت کرده‌اند ( پذیرش تأیید شده‌ای که با اطلاع رسانی ویژه از طریق ایمیل صورت گرفته است) جهت ارائه درخواست ویزای تحصیلی باید به شرکتCox and Kings Global Services (CKGS) واقع در خیابان سیزدهم ولنجک، برج تجاری گالریا مراجعه نمایند.

جزئیات مصاحبه سفارت ایتالیا تحصیلی

متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا باید در محل کارگزاری CKGS حضور یافته و از طریق اسکایپ با پرسنل دفتر کنسولی سفارت ایتالیا تماس گرفته تا با ایشان مصاحبه سفارت ایتالیا دانشجویی به عمل آید. تاریخ و زمان مصاحبه سفارت ایتالیا دانشجویی پس از ارائه درخواست روادید و تحویل مدارک لازم، از سوی شرکت CKGS مقرر خواهد شد.

شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۱ بدون مصاحبه

متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا در صورت داشتن شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز به مصاحبه سفارت ایتالیا تحصیلی نخواهند داشت:

 • دانشجویانی که موفق به کسب دیپلم آموزشی درجه دوم ۴ یا ۵ ساله از مدارس ایتالیایی (دولتی یا خصوصی) خارج از کشور، شده باشند.
 • دانشجویانی که موفق به کسب دیپلم زبان و فرهنگ ایتالیایی از دانشگاه‌های مخصوص اتباع خارجی پروجا و سیه‌نا شده‌اند.
 • دانشجویانی که یکی از گواهینامه‌های مهارت زبان ایتالیایی سطح C1 و C2 شورای اروپا مطابق با سیستم کیفیت CLIQ (دانشگاه مخصوص اتباع خارجی پروجا، دانشگاه مخصوص اتباع خارجی سیه‌نا، دانشگاه روماتره، موسسه دانته آلیگیری) را کسب کرده‌اند.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا با مدرک زبان ایتالیایی

برای تحصیل به زبان ایتالیایی باید مدرک و نمره مورد قبول آزمون‌های زبان ایتالیایی را ارائه دهید. این آزمون‌ها شامل آزمون CELI و CILS است. این آزمون‌ها برای تمامی دانشگاه‌های ایتالیا معتبر و قابل قبول است و همانطور که در بالا گفته شد حداقل مورد قبول B2 یا B1 (بسته به رشته و مقطع تحصیلی شما) می‌باشد.

 • CELI (Italian Certification as a Foreign Language)
 • CILS (Certification of Italian as a Foreign Language)

مزایای تحصیلی در ایتالیا

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی، در کنار یادگیری همزمان زبان ایتالیایی
 • سختگیری کمتر برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نسبت به دیگر کشورها
 • هزینه ارزان زندگی و تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی، کانادا، آمریکا و استرالیایی
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی متفاوت و ارزنده
 • امکان ورود به بازار کار ایتالیا حین و پس از دوران تحصیل در ایتالیا
 • اخذ اقامت کاری پس از اتمام تحصیل در ایتالیا
 • سطح کیفی بالای برخی از دانشگاه‌های ایتالیا در برخی از رشته‌ها مانند علم و تکنولوژی، هنر، طراحی و معماری، مطالعات اجتماعی، رشته‌های آموزشی و …

همه این‌ها ایتالیا را به مقصدی مطلوب برای تحصیل با بودجه محدود بدل کرده‌اند. همچنین که امکان اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا برای تمامی متقاضیان ایرانی ویزای تحصیلی ایتالیا وجود دارد. به همین دلیل تقاضا برای اخذ پذیریش و ویزای تحصیلی ایتالیا از سوی متقاضاین ایرانی در حال افزایش است. در ادامه به بررسی جزئیاتی در مورد ویزای تحصیلی ایتالیا خواهیم پرداخت.

تحصیل در ایتالیا چقدر هزینه دارد؟

هزینه تحصیل در مدارس ایتالیا

مدارس ایتالیا به دو شکل دولتی و خصوصی اداره می‌شوند.

مدارس دولتی ایتالیا: اگر شما اقامت ایتالیا را داشته باشید، تحصیل در مدارس دولتی ایتالیا برای شما با کودکتان کاملا رایگان خواهد بود. البته اگر اقامت هم نداشته باشید، با دانستن زبان ایتالیایی می‌توانید رایگان تحصیل کنید. البته برای تحصیل در مدارس دولتی ایتالیا باید زبان ایتالیایی بلد باشید.

مدارس خصوصی ایتالیا: تحصیل در مدارس خصوصی ایتالیا به زبان انگلیسی بوده اما شهریه آن‌ها بالاست. البته این شهریه برای دانش‌آموزان بین المللی و بومی خود ایتالیا یکسان است.

هزینه تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های بین المللی ایتالیا بسته به محل و کیفیت آموزش، بین ۴ تا ۱۸ هزار یورو در سال متغیر است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا

مبلغ شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. معمولا این مبلغ برای دانشجویان بومی ایتالیا بیش از ۵ هزار یورو نخواهد بود. اما این مبلغ برای دانشجویان بین المللی با توجه به رشته و مقطع تحصیلی، ممکن است تا چندین برابر بیشتر باشد.

شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا

شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بسته به مقطع، رشته تحصیلی و دانشگاه شما بین ۹۰۰ تا ۴,۰۰۰ یورو در سال است.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا

برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا باید چند برابر دانشگاه‌های دولتی هزینه کنید. شهریه دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا از ۶,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ یورو در سال است.

بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا

بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه‌های ایتالیا به دو دسته بورسیه‌های دانشگاهی و بورسیه‌های استانی تقسیم می‌شوند.

بورسیه‌های دانشگاهی

این نوع بورسیه تحصیلی بیشتر در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد مشاهده می‌شود و مبلغ آن بر اساس صلاحیت فرد (رزومه علمی، دانش فردی و تخصصی، معدل کسب شده و مقاله‌های چاپ شده وی) به او اختصاص می‌یابد. در مقاطع بالاتر، مقدار کمک هزینه تحصیلی نیز افزایش می‌یابد. برخی از دانشگاه‌های ایتالیا مانند دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه پادوا، دانشگاه بوچونی، دانشگاه بلونیا، برنامه‌های بورس تحصیلی را برای متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه می‌دهند. مبلغ این بورسیه معمولاً بین ۵,۰۰۰ تا ۱۲,۰۰۰ یورو در سال است. برای اطلاع از شرایط هر بورسیه تحصیلی باید به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید.

بورسیه‌های استانی

بورسیه‌های استانی که با نام بورسیه DSU نیز شناخته می‌شوند، توسط اداره بورسیه هر استان به متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا که دارای شرایط بورسیه هستند تعلق می‌گیرند. این بورسیه شرایط ویژه و نسبتا ساده‌ای را شامل می‌شود. در این نوع بورسیه، شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه، شهریه، غذا و غیره به فرد تعلق می‌گیرد. در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این بورسیه دولتی تا سقف ۵,۱۴۰ یورو همراه با هزینه شهریه دانشگاه و در مقطع دکتری تا سقف ۸,۰۰۰ یورو بعلاوه هزینه شهریه‌ها می‌باشد. امکان اخذ این بورسیه برای تمامی متقاضیان ایرانی ویزای دانشجویی ایتالیا مقدور می‌باشد و تنها با یک تماس با کارشناسان ویزالند، می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

“بورسیه استانی مختص متقاضیان ویزای دانشجویی ایتالیا بوده و شامل مدارس ایتالیا نمی‌شود.”

چگونگی اخذ پذیرش از مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های ایتالیا

در تمامی شهرهای مهم ایتالیا نظیر رم، فلورانس، میلان، ناپل، پادوآ، تریسته، جنوا و تورین مدارس انگلیسی زبانی وجود دارد که اخذ پذیرش از آن‌ها کار دشواری نیست. می‌توانید به سادگی با این مدارس ارتباط گرفته، جزئیات پرونده خود را مطرح کرده و درخواست پذیرش کنید. البته بهتر است این کار به فرد یا موسسه‌ای که در این زمینه تخصص دارد سپرده شود. داشتن مشاور و کارشناس اجرایی با تجربه قطعا موفقیت شما در اخذ پذیرش تضمین می‌کند.

آخرین مهلت درخواست پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا

آخرین مهلت پذیرش‌ برای ترم سپتامبر تا ۱۰ فوریه معادل ۲۱ بهمن ماه و برای پذیرش ترم دوم، تا اول اکتبر معادل ۹ مهر تعیین شده است. هر نهاد آموزشی یا دانشگاه در ایتالیا، زمانی را به عنوان آخرین مهلت برای ارائه درخواست پذیرش در نظر می‌گیرد. ساده‌ترین راه برای پی برده به این تاریخ، مراجعه به سایت اصلی دانشگاه است. درنظر داشته باشید که ددلاین مهلت پایانی است و نه تاریخ مطلوب برای اقدام! بهتر است چند ماه قبل از رسیدن به این زمان پرونده خود را تکمیل و برای دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید. بسیاری از خدمات رایگان یا ویژه تنها به افرادی تعلق می‌گیرید که حداقل چندین ماه قبل از فرا رسیدن ددلاین پرونده خود را تکمیل کنند.

ویزای تحصیلی ایتالیا ویزالند

اگرچه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا آسان‌تر از سایر کشورهای اروپایی است اما اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نیز دردسرهای خاص خود را دارد. از پیچیدگی‌های گرفتن وقت سفارت و فرصت طلبی برخی افراد سودجود در اخذ و فروش وقت تحصیلی سفارت ایتالیا گرفته تا تهیه مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا، ممکن است کمی دشوار و زمان بر باشد. در مواردی همین طولانی شدن فرآیند اخذ ویزا، موجب ریجکت شدن درخواست و به هدر رفتن زحمات چندین ساله متقاضی باشد. کارشناسان ما در ویزالند با آگاهی و تسلط کامل بر مسائل حقوقی، در تمامی مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا از گرفتن وقت سفارت تا گرفتن ویزای همراه برای سایر اعضای خانواده در کنار شما خواهند بود. برای کسب اطالاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ویزای ایتالیا نهال‌گشت می‌توانید با شماره ۰۲۶۳۳۱۴۳ تماس بگیرید.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر