اگر شما سابقه سفر مناسبی به خصوص به حوزه شینگن نداشته باشید، بهترین بهانه را برای ریجکت درخواست ویزا، به افسر سفارت کانادا، آمریکا، انگلستان و استرالیا خواهید داد. اما براستی سابقه سفر یا تراول هیستوری چه اهمیتی در اخذ ویزاهای سخت دارد؟ آیا داشتن ویزای شینگن برای اخذ ویزای کانادا الزامی است؟ آیا بدون ویزای شینگن، اخذ ویزای کانادا غیرممکن است؟ و اینکه داشتن ویزای شینگن تا چه اندازه شانس ویزای کانادا را افزایش خواهد داد؟

در این مطلب می‌خوانید

📌 سابقه سفر یا تراول هیستوری چیست؟

📌 چرا سابقه سفر مهم است؟

📌 چگونه یک سابقه سفر خوب برای اخذ ویزای کانادا، استرالیا، انگلستان و آمریکا بسازیم؟

📌 سابقه سفر برخی از متقاضیان اخذ ویزای کانادا

📌 چگونه سابقه سفر چک می‌شود؟

📌 سابقه سفر؛ شرط ضروری و نه الزامی در اخذ ویزای کانادا

سابقه سفر یا تراول هیستوری چیست؟

وقتی که شما به یک کشور خارجی سفر می‌کنید، مهر یا برچسب ویزای آن کشور در گذرنامه شما ثبت خواهد شد. این مهرها و برچسب‌ها در واقع همان تاریخچه سفر شما هستند. هرچه سابقه سفر شما بهتر باشد، نشان دهنده این موضوع است که شما یک جهانگرد هستید و این موضوع اعتبارتان را برای درخواست ویزای کانادا، آمریکا، انگلستان و استرالیا افزایش خواهد داد.

چرا سابقه سفر مهم است؟

تمام سختگیری‌های سفارت به منظور برطرف کردن این نگرانی است که آیا شما پیش از پایان مهلت اعتبار ویزا به کشور خود بازخواهید‌گشت یا نه! این نگرانی ریشه در مهاجرت‌های دهه ۱۹۸۰ دارد. در آن زمان به دلیل ضعف در قوانین مهاجرتی، بسیاری از گردشگرانی که با ویزای توریستی به کشورهای توسعه یافته سفر کرده بودند، حاضر به بازگشت به وطن خود نشدند. بعد از آن تصمیم بر آن شد تا با بررسی تاریخچه سفر و مشخص کردن هدف سفر، از تکرار آن واقعه جلوگیری شود.

البته تاریخچه سفر خوب شرط ضروری برای درخواست ویزا نیست و هیچ سفارتخانه‌ای شما را ملزم به ارائه آن نخواهد کرد و شما می‌توانید بدون داشتن سابقه سفر نیز درخواست ویزای خود را ارائه دهید. اگرچه این کار، آب در هاون کوبیدن است. زیرا نداشتن یک سابقه سفر خوب، شانس شما را برای اخذ ویزای کانادا، ویزای آمریکا، ویزای بریتانیا و ویزای استرالیا تقریبا به صفر می‌رساند. در واقع سابقه سفر از آن دست اطلاعات اختیاری است که نقش پررنگی در پذیرش یک درخواست ویزا دارد.

چگونه یک سابقه سفر خوب برای اخذ ویزای کانادا، استرالیا، انگلستان و آمریکا بسازیم؟

مرحله اول؛ از کشورهای کم دردسر شروع کنید

بهتر است با ویزای فرودگاهی یا همان ویزای در لحظه ورود (Visa on arrival) و ویزای الکترونیکی (E Visa) یا کشورهای بدون ویزا شروع کنید. لیست کشورهایی که ویزای فرودگاهی و الکترونیکی می‌دهند یا اصلا روادید نمی‌خواهند را تهیه کرده و بهترین و کم دردسرترین آن‌ها را انتخاب کنید. به نظرم ترکیه، آذربایجان، مالزی و کنیا، گزینه‌های بسیار جذابی می‌باشند. خوبی این کشورها این است که شما علاوه بر سفر و تفریح، صاحب یک مهر بی‌دردسر در پاسپورت خود خواهید شد. ایده‌آل‌ترین حالت داشتن پنج تا شش مهر این‌چنینی در پاسپورتتان است.

مرحله دوم؛ برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید

شرایط اخذ ویزای شینگن انفرادی بسیار سختگیرانه است، اما متمایز از ویزای شینگن گروهی نیست. پس برای اخذ ویزای شینگن، ساده‌ترین راه درخواست ویزای شینگن به صورت گروهی و در قالب تور است. برای اخذ ویزای شینگن گروهی، داشتن مهر ورود و خروج در پاسپورتتان کافی است. هرچند با ارائه مدارک شغلی، بانکی و داشتن شرایط لازم می‌توانید با داشتن یک پاسپورت سفید هم موفق به اخذ ویزای شینگن شوید. به شرطی که در قالب تور و به صورت ویزای شینگن گروهی اقدام کنید. هر ساله مسافرین بسیاری با مدارک شغلی و شرایط خوب و با پاسپورت‌های سفید، از طریق ثبت‌نام در تورهای گروهی نهال گشت موفق به اخذ ویزای شینگن به‌صورت گروهی می‌شوند.

برای اخذ ویزای توریستی کانادا، حتی‌المقدور دو ویزای شینگن از دو کشور متفاوت داشته باشید. ویزای برخی از کشورهای حوزه شینگن به دلیل سختگیری‌های بیشتر در اعطای ویزا، از اعتبار بیشتری برخوردار است و این اعتبار بیشتر، شانس شما برای اخذ ویزای کانادا را افزایش خواهد داد.

استراحت‌های یک تا دو ماهه‌ای را بین سفرهایتان درنظر بگیرید و بی وقفه و در یک دوره زمانی کوتاه همه سفرهایتان را انجام ندهید. در غیر این‌صورت هر آدم عاقلی متوجه خواهد شد که شما یک گردشگر نبوده و صرفا هدفتان از این همه سفر، تهیه یک تاریخچه سفر یا تراول هیستوری برای متقاعد کردن افسر سفارت است.

اگرچه ویزای شینگن یک ویزای با ارزش محسوب می‌شود اما اگر متقاضی ویزای کانادا، آمریکا، انگلستان و استرالیا، ویزاهای ارزشمندی چون ویزای چین، هند، بلغارستان و ژاپن را قبلا اخذ کرده باشد و همچنین سابقه سفر به ترکیه و امارات را نیز در پرونده داشته باشد، آنگاه لزوماً نیازی به ویزای شنگن نیست.

سابقه سفر برخی از متقاضیان اخذ ویزای کانادا

 • آقایی ۴۰ ساله، با سابقه سفر بسیار خوب به حوزه شینگن، اقامت سوئد و چندین ویزای شینگن و مدارک شغلی و تمکن مالی بسیار خوب، دو مرتبه برای اخذ ویزای توریستی کانادا اقدام کرد و هر دو مرتبه هم توسط سفرات کانادا ریجکت شد، دلیل ذکر شده توسط افسر سفارت، فقدان وابستگی عاطفی ایشان در ایران بود، زیرا هیچکدام از اعضای خانواده ایشان ساکن ایران نبودند.

 • مسافری دیگر با سابقه سفر بسیار عالی به حوزه شینگن، با رد درخواست اخذ ویزای توریستی کانادا مواجه شد. دلیل این امر نیز شک افسر سفارت به تعداد بالای ویزاهای شینگن قبلی ایشان بود، زیرا نزدیک بودن فاصله زمانی ویزاها نیز مساله‌ای شک برانگیز است.

 • مسافری با سه سابقه سفر آسیایی و بدون داشتن ویزای شینگن قبلی، موفق به اخذ ویزای توریستی کانادا شد، این مسافر سنی بالای ۵۰ سال داشت، سفارت کانادا با درخواست متقاضیانی که سن بالایی دارند موافقت می‌کند، زیرا به دلیل وابستگی عاطفی بالا به وطن، احتمال پناهندگی آن‌ها کمتر است.

 • مسافری با سابقه سفر به انگلستان و چندیدن ویزای شینگن، با ریجکت درخواست ویزای توریستی کانادا روبرو شد. دلیل این امر عدم مطابقت مدارک شغلی و تمکن مالی با سابقه سفر ایشان بود.

در ویزالند به موارد بیشماری از این دست برخورد کرده‌ایم که ذکر همه آن‌ها از حوصله این مطلب خارج است.

چگونه سابقه سفر چک می‌شود؟

ورود شما به یک کشور تنها در دو مرجع ثبت می‌شود، یکی پایگاه داده‌های وزارت امور خارجه کشور مقصد و دیگری پاسپورت خودتان؛ در حال حاضر تنها راه ارائه سابقه سفر، ارائه پاسپورت است. البته برخی کشورها مثل آمریکا، سامانه‌ای را برای بررسی و دریافت اطلاعات سابقه سفر متقاضیان اخذ ویزای آمریکا راه‌اندزی کرده‌اند که اطلاعات پروازهای ورودی و خروجی و همچنین سابقه درخواست ویزای آمریکای شما را در اختیارتان قرار خواهند داد.

هنگامی که اقدام به اخذ ویزای یک کشور می‌کنید، احتمالا صحت اطلاعات سابقه سفر شما بررسی خواهد شد؛ البته به شرطی که شما سابقه سفر خود را ارائه دهید. پس در نگهداری پاسپورت خود کوشا باشید، زیرا تنها راه ارائه سابقه سفر، ارائه تصویر صفحات پاسپورت است. اگر پاسپورت خود را عوض کرده‌اید، حتما پاسپورت قدیمی خود را نگه دارید. درصورتی که پاسپورت خود را گم کرده و یا پاسپورت قدیمی خود را به سطل زباله انداخته اید. توصیه میکنم از طریق سفارت کشورهایی که به آن‌ها سفر داشته اید پیگیری کنید که امکان دستیابی به سابقه سفرتان به آن کشور وجود دارد یا خیر؟

سابقه سفر؛ شرط ضروری و نه الزامی در اخذ ویزای کانادا

نگران نداشتن سابقه سفر و همچنین دلخوش به داشتن سابقه سفر خوب نباشید، اگر برای اخذ ویزای کانادا، اقدام کرده و سابقه سفر مناسبی نداشته یا پاسپورتتان سفید است هم به معنای ریجکتی قطعی ویزای شما نیست، هرچند شانس اخذ ویزا در این شرایط نزدیک به صفر خواهد بود اما مواردی نیز بوده که با بررسی دقیق عوامل دیگر، ویزا کانادا با موفقیت اخذ گردیده است. درنظر داشته باشید، تنها چیزی که باید اثبات کنید این است که شما به هیچ‌وجه قصد پناهندگی در آن کشور را ندارید. یادتان باشد که یک انسان مدارک شما را بررسی خواهد کرد، نه ماشینی بی‌ادراک.

لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب اعلام کنید

امتیاز 4.2 از 20 رأی‌

دیدگاه ها

َ ارسال دیدگاه جدید

۱۸ دیدگاه ها

  • سلام؛ نه پاسپورت فقط پانچ می شه و دستتون می مونه و حتما برای سابقه سفریتون نگهش دارید.

 • سلام من اقامت کانادا را داشتم ولی بدلیل کرونا نتونستم برم کانادا و مهلت کارتم به اتمام رسیده . البته قبلا هم نتونستم ۷۲۰ روز را هم پرکنم. الان برای ورود به کانادا و اقدام تمدید کارتم چکار باید بکنم. شنیدم با تراول داکیومنت میشه وارد کانادا شد.

 • سلام؛ حالا اگر این سابقه در مورد ریجکتی ویزا باشه چطور میشه؟ من از فرانسه برای ویزای تحصیلی ریجکت شدم. امسال دارم برای انگلیس اقدام میکنم (ویزای تحصیلی) این سابقه ریجکتی من رو چط.ر انکلیس میتونه چک کنه اگه من اعلام نکنم؟ممنون

  • سلام؛ بطور کلی خیر تاثیری نداره اما اگر توی فرم ازتون راجع به سابقه سفریتون سوال بشه بهتره که با صداقت پر بشه.

 • سلام و وقت بخیر من دو بار ویزای شنگن سوییس و فنلاند گرفتم و به جز کشور های شنگن به ۱۴ کشور دیگه سفر کردم از جمله ژاپن و کره جنوبی می خواستم ببینم از اونجایی که من ۲۴ سالمه و دانشجو هستم به نظرتون امکان داره بخاطر سن ام بهم ویزا نده کانادا

  • سلام؛ سابقه سفری بسیار خوبی دارید، اما باید سایر شرایطتون هم بررسی بشه. این که شغلتون چیه؟چقدر تمکن مالی دارید؟

 • سلام من ۲۸ سال سن دارم و ۲ سال اقامت کشور عمان که به تازگی ۲ سال دومم گرفتم اقامت من اقامت کاری به عنوان اشپز هستم حقوق ماهانه ۵۲۰ دلار دارم سفر به امارات و ترکیه و هند در ۲ سال اخیر داشتم برای گرفتن ویزای کانادا اقدام کنم یا اول شینگن بعد کانادا شانسم تو کدوم بیشتره ممنون

  • سلام؛ حتما ابتدا برای ویزای شینگن در قالب تور گروهی اقدام کنید. بعد از اینکه یکی دو سفر به حوزه شینگن داشتید میتونید برای ویزای کانادا هم اقدام کنید.

 • سلام و عرض ادب.قصد دریافت ویزای توریستی به کانادا را به همراه خانواده ام داشتم.سابقه سفر خوبی دارم البته به غیر از شینگن.و همچنین تمکن مالی مناسب.از کانادا هم دعوتنامه دارم.متاسفانه به دلیل کرونا تاریخ انگشت نگاری ما به تاخیر افتاده.با توجه به این اوضاع جدید چقدر شانس دریافت ویزا برای ما وجود داره؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   نگران نباشید، بحران کرونا فقط فرآیند بررسی پرونده ها رو به تعویق انداخته و اثری روی شانس ویزاشدن شما نداره. با این شرایطی که میفرمایید، شانس ویزاشدن شما بالاست، نگران نباشید.

  • سلام
   بستگی به کشوری داره که قصدسفر یا عبور از اون رو دارید. بستگی به برنامه سفرتون هم داره. ممکنه برای یک کشور ویزا احتیاج نباشه اما برای یک کشور دیگه ویزا نیاز داشته باشید و برای کشوری دیگه هم ویزای ترانزیت کفایت کنه. قبل از سفر باید با توجه به برنامه سفرتون برای اخذ ویزاهای مورد نیاز اقدام کنید.

 • سلام و خسته نباشید
  ممنون میشم پاسخ سوالم رو بدید
  برای ویزای توریستی کانادا در قسمت travel history اگه سابقه سفر نداشته باشیم باید چی اپلود کنیم به جاش ؟
  سوال دوم : دعوتنامه توریستی و وچر هتل و هواپیما رو در چه قسمتی اپلود کنیم ؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام
   اگر نداشتید که در قسمتی که نوشته شده آیا در ده سال اخیر سابقه سفر داشته اید باید بزنید خیر.

 • سلام و عرض ادب خدمت شما بنده دعوتنامه از دوستم جهت ویزای دیداری کانادا دارم سفر اروپا هم رفتم جز سهامداران موسسه هستم و گردش حساب خوبی هم دارم فقط پسرم جهت اخذ ویزای تحصیلی همراه خانمم ریجکت شدن آیا این موضوع در اخذ ویزای من تاثیری دارد یا خیر؟ ممنون از راهنمایی خوبتان

  • سلام
   خیر هر اپلیکیشن به صورت مجزا بررسی میشه و ربطی هم به ریجکتی دیگر اعضای خانواده نداره.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه سفارتخانه‌هایی باز شده؟

در روزهای اخیر، برخی از سفارت‌ها، ارائه خدمات مربوط به اخذ ویزا را از سر گرفته‌اند؛ و برخی از تورهای اروپا هم برای برگزاری مهیا می شوند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مطالب زیر را دنبال کنید.