شرایط اخذ ویزای شینگن برای هر فرد با فردی دیگر متفاوت است. همچنین ممکن است شرایط هر کدام از سفارت‌ ها نیز با هم متفاوت باشند. از این ‌رو بسته به موقعیت فعلی متقاضی، نوع ویزا و سفارتی که می‌خواهد به آن مراجعه کند، شرایط متفاوت است. از جمله شرایط اخذ ویزای شینگن می‌توان به سابقه سفر، وضعیت تاهل، وضعیت اشتغال و سن متقاضی اشاره کرد. در ادامه این مقاله انواع شرایط گرفتن ویزای شینگن را بررسی خواهیم کرد.

شرایط اخذ ویزای توریستی شینگن

برای مسافرت به اروپا صرفا با هدف گردشگری، شما باید برای اخذ ویزای توریستی شینگن اقدام کنید. ویزای توریستی شینگن به شما این امکان را می‌دهد که به مدت ۹۰ روز در یک دوره ۶ ماهه وارد منطقه شینگن شوید.

شرایط اخذ ویزای توریستی شینگن شامل موارد زیر خواهد بود:

 • برای اخذ ویزای توریستی شینگن باید فرم درخواست ویزای توریستی را تکمیل کنید. اطلاعات لازم را وارد کنید و فرم امضا شده را به سفارت تحویل دهید.
 • دو عکس رنگی، با زمینه سفید که با چهره فعلی شما هم‌خوانی داشته باشد را به سفارت تحویل دهید. عکس‌های شما باید ظرف سه ماه گذشته گرفته شده باشد.
 • یکی دیگر از شرایط اخذ ویزای توریستی شینگن داشتن گذرنامه معتبر است، گذرنامه شما باید دو صفحه خالی برای داشتن برچسب ویزا داشته باشد.
 • رزرو بلیط رفت‌و‌برگشت یکی دیگر از الزامات است، بلیط شما باید تاریخ ورود و خروج شما از منطقه شینگن را نشان دهد.
 • شما باید طی اقامت در منطقه عضو شینگن، بیمه مسافرت داشته باشید تا در مواقع اضطراری و بیماری هزینه بیمارستان شما پرداخت شود. بیمه درمان که هزینه های درمان را تا سقف ۳۰,۰۰۰€ پوشش بدهد که معمولا قبل از ویزا ارائه می‌شود و در صورت رد شدن ویزا می‌توان بیمه را لغو کرد.
 • برای اخذ ویزای توریستی باید محل اقامت خودتان را مشخص کنید. در این مرحله شما باید برگه رزرو هتل یا قرارداد اجاره یک محل را به سفارت تحویل دهید.
 • اگر می‌خواهید به همراه یک تور به محدوده شینگن سفر کنید باید نامه ‌ای از آژانس برگزارکننده تور داشته باشید.
 • یکی دیگر از مواردی که نقش کلیدی در شرایط گرفتن ویزای شینگن دارد، پشتوانه مالی در طول سفر است. شما باید مدارکی را ارائه دهید که نشان دهد شما پول کافی برای اقامت در کشور عضو شینگن دارید. پرینت گردش حساب سه ماه آخر و موجودی بالای ۴۰ میلیون تومان که توسط بانک مهر و امضا شده باشد، مورد نیاز است.
 •  گواهی اشتغال به کار یا اشتغال به تحصیل نیز جزو یکی دیگر از مدارکی است که باید به سفارت ارائه دهید تا با درخواست ویزای شما موافقت شود.
 • درخواست ویزای توریستی خود را حداقل ۱۵ روز قبل از سفر برنامه‌ریزی شده خود به سفارت ارائه دهید. سفارت بعد از ۱۰ روز کاری به درخواست شما پاسخ خواهد داد.
 • در صورتی‌که سفارت با درخواست شما موافقت کند بعد از پرداخت هزینه ویزای توریستی، برچسب ویزا را دریافت خواهید کرد.
 • توجه داشته باشید که در زمان مشخص شده سفرتان را شروع کنید به این دلیل که ویزای شما در شرایطی خاص قابل تمدید است، مانند زمانی‌که شما دیرتر از زمان مشخص شده وارد کشور عضو شینگن شوید یا این‌که دلایل شخصی مهم یا بشردوستانه‌ای داشته باشید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی شینگن

زمانی‌ که قصد دارید برای ادامه تحصیل به کشورهای عضو شینگن سفر کنید، باید از طریق ویزای تحصیلی برای اخذ ویزا اقدام کنید. مانند سایر ویزاها، از جمله شرایط اخذ ویزای تحصیلی شینگن موارد زیر است:

 • پر کردن فرم درخواست ویزا، دو قطعه عکس، گذرنامه معتبر و بیمه سفر
 • برای دریافت ویزای تحصیلی شینگن باید برگه تاییدیه اقامت در خوابگاه و نامه‌ پذیرش در دانشگاه یا مدرسه را به سفارت ارائه دهید.
 • نامه پذیرش شما باید نامه‌ای رسمی و امضا شده باشد که دربرگیرنده نام شما، نوع تحصیل و میزان ساعت تحصیل شما در دانشگاه باشد.
 • مدارک تحصیلی شما به همراه ترجمه کامل جزو یکی دیگر از مواردی است که برای اخذ ویزای تحصیلی باید آن را به سفارت تحویل دهید.
 • یکی از تاثیرگذارترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی شینگن اثبات پشتوانه مالی است. شما باید ثابت کنید که در طول اقامت در کشور عضو شینگن هیچ هزینه‌ای برای دولت آن کشور نخواهید داشت. ارائه مدارکی مانند پول نقد قابل تبدیل به ارز معتبر، چک مسافرتی، بلوک پول در حساب بانکی، کارت اعتباری یا بسیاری دیگر از مدارک که تضمین کند در شرایط سخت شما توان تامین هزینه زندگی خود را با یکی از ارزهای معتبر بین‌المللی دارید، برای اخذ ویزای دانشجویی شینگن تاثیرگذار است.
 • ارائه گواهی تمکن مالی برای دانشجویان ضروری است، این گواهی به منظور تضمین پرداخت هزینه‌های تحصیل در طول مدت تحصیل در کشور مقصد است، برای دریافت این گواهی می‌توان از بانک خود در ایران درخواست صدور گردش حساب و موجودی روزانه حساب به زبان انگلیسی بکنید. در این گواهی باید تاریخ صدور حساب، میزان گردش و موجودی به ریال و به ارز کشور مقصد ذکر شود. حداقل گواهی تکمن مالی به ازاری هر ماه ۱۰۰۰ یورو است. افرادی که بورس تحصیلی دریافت کرده‌اند، نیازی به ارائه گواهی تمکن مالی ندارند.
 • دانشگاه‌های بین‌المللی معمولا از متقاضیان مدارک شرکت در آزمون‌های بین‌المللی مهارت زبان مانند تافل یا آیلتس را درخواست می‌کند. یکی از شرایط اخذ ویزای دانشجویی و تحصیل در دانشگاه‌های خارجی کسب نمره‌ قبولی در آزمون‌های بین‌المللی زبان است. حداقل نمره‌ قبولی بر اساس شرایط هر دانشگاه متفاوت است.
 • برای ارائه درخواست ویزای تحصیلی بهترین زمان سه ماه قبل از سفر است در غیر این‌صورت می‌توانید ۱۵ روز قبل از سفر اقدام کنید. زمان قانونی طی کردن فرآیند اخذ ویزا ۱۵ روز کاری است. اگر شما شرایط اخذ ویزای تحصیلی شینگن را داشته باشید ممکن است زودتر پاسخ درخواست‌تان را دریافت کنید. در موارد پیچیده ممکن است روال کاری اخذ ویزای تحصیلی بین ۳۰ تا ۴۰ روز طول بکشد.
 • ویزای تحصیلی از سه تا شش ماه اعتبار خواهد داشت و در موقعیت‌های خاصی امکان تمدید آن را خواهید داشت.
 • در طول مدت اقامت شما در ناحیه شینگن لازم است بیمه سفر و پزشکی معتبر ارائه شود.

شرایط اخذ ویزای کاری شینگن

در صورتی ‌که فردی با ویزای تحصیلی، توریستی یا اهداف پزشکی وارد یکی از کشورهای عضو شینگن شود از نظر قانونی حق کار کردن در آن کشور را ندارد. با وجود این در صورتی‌ که شما ویزای ملی نوع D داشته باشید می‌توانید در کشورهای عضو شینگن کار کنید.

ویزای نوع D ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان از آن استفاده می‌کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.

ویزای کاری شینگن هر یک از کشورهای عضو شینگن بسته به نیاز و پوشش شغلی آن‌ها متفاوت است. بنابراین شرایط اخذ ویزای کاری شینگن در هر کشور به نیازهای آن بستگی دارد.

شرایط اخذ ویزای کاری شینگن شامل موارد زیر است:

 • به همراه سایر مدارکی که برای اخذ ویزا لازم است شما باید قرارداد استخدام در کشور عضو شینگن را نیز به سفارت ارائه دهید. همچنین باید مدرکی داشته باشید که نشان دهد، شما در کشور مقصد جایی برای اقامت خواهید داشت.
 • برای بررسی شرایط اخذ ویزای کاری شینگن باید در وهله اول بررسی کنید که آیا کشور عضو شینگن پیشنهاد کاری ارائه می‌دهد یا خیر.
 • سپس باید برای اخذ ویزای کاری شینگن اقدام کنید، با دردست داشتن قرارداد استخدام و نامه رسمی از طرف کارفرما در کشور مقصد و جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری اقدام کنید.
 • بهتر است حداقل دو ماه قبل از سفر، درخواست اخذ ویزای کاری خود را به سفارت ارائه دهید. معمولا فرآیند پردازش ویزای کار شش هفته است ولی در موارد فوق‌العاده ممکن است این زمان تا ۱۲ هفته نیز افزایش داشته باشد.
 • اکثر ویزاهای کار تا یک سال اعتبار دارند و با ارائه درخواست و مدارک مورد نیاز می‌توانید برای تمدید ویزا اقدام کنید.
 • علاقمندان دریافت اخذ ویزای کار باید مدرک زبانی معادل آیتلس ۶.۵ در رزومه خود داشته باشند، البته بسته به هر کشور حداقل نمره کسب‌شده متفاوت است.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری شینگن

ویزای سرمایه‌گذاری برای جذب سرمایه خارجی با ارائه حق اقامت و شهروندی به متقاضیان اعطا می‌شود. در حال حاضر تنها تعدادی از کشورهای اروپایی امکان سرمایه‌گذاری از طریق ویزای شینگن را دارند. الزامات و شرایط اخذ ویزای سرمایه‌گذاری شینگن در هر کشوری متفاوت است. سرمایه‌گذاری یکی از راه‌های اخذ اقامت در کشورهای اروپایی است. افراد سرمایه‌گذار می‌توانند با خرید ملک، ثبت شرکت یا سرمایه‌گذاری در بانک‌های اروپایی ویزای شینگن دریافت کنند. ثبت شرکت در کشورهای اروپایی، نیازمند یک برنامه تجاری قوی است. فرد سرمایه‌گذار با ثبت شرکت می‌تواند به همراه سایر اعضای خانواده‌اش مهاجرت کند.

شرایط اخذ ویزای‌ سرمایه‌گذاری شینگن شامل موارد زیر است:

 • حداقل سرمایه موردنیاز برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری در کشورهای حوزه شینگن ۱۵۰ هزار یورو است.
 • داشتن سابقه مدیریت یکی دیگر از شرایط اخذ ویزای سرمایه‌گذاری شینگن است که روند پیشرفت را برای متقاضی آسان‌تر می‌کند.
 • مدارک مربوط به تمکن مالی و گردش حساب ۴ سال اخیر برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری لازم است. حداقل هزینه مورد نیاز برای اثبات قدرت تامین هزینه زندگی در کشور مقصد بسته به هر کشور متفاوت است.
 • مدرک تحصیلی مرتبط با حوزه سرمایه‌گذاری و اثبات توانایی مدیریت یک تجارت جدید جزو مواردی است که به شما در اخذ ویزای سرمایه‌گذاری شینگن کمک می‌کند.
 • برای اخذ این نوع ویزای، محدودیت سنی نیز اعمال شده است. سن فرد متقاضی نباید کمتر از ۵۵ سال باشد، البته توجه داشته باشید که محدودیت سنی هر یک از کشورها با هم متفاوت است.
  متقاضی در صورت داشتن شرایط ذکر شده می‌تواند با آماده کردن مدارک موردنیاز نسبت به اخذ ویزای سرمایه‌گذاری شینگن اقدام کند.
 • پس از تکمیل فرم درخواست ویزای سرمایه‌گذاری، متقاضی با داشتن گذرنامه معتبر، گزارش گردش حساب، گواهی نداشتن سوءپیشینه، سند ملک و گواهی ثبت شرکت می‌تواند درخواست خود را به سفارت ارائه دهد. طی کردن فرایند اخذ ویزای سرمایه‌گذاری به شش ماه زمان نیاز دارد، البته با توجه به شرایط هر فرد و سفارت مدنظر این زمان متفاوت خواهد بود.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر