در حالی که هنوز هم سویه دلتای ویروس کرونا در حال طغیان در قاره اروپا است و محدودیت‌های سفر همچنان در بسیاری از کشورهای اروپایی باقی است، اما از تابستان امسال، بسیاری از کشورهای اروپایی از ورود مسافرانی که دوز کامل واکسن کرونا را دریافت کرده باشند، استقبال می‌کنند. البته اتحادیه‌ اروپا توصیه‌هایی را نیز برای افراد واکسینه شده ارائه داده است.

علاوه بر ایران 72 کشور دیگر نیز سینوفارم وارد می‌کنند

طبق آخرین اطلاعات تاکنون ۷۲ کشور جهان تزریق واکسن سینوفارم را در کشورهای خود تایید کرده‌اند. ایران نیز اغلب شهروندان خود را با این واکسن واکسینه کرده است و دزهای زیادی از این واکسن چینی اخیرا وارد کشور شده است. واکسن چینی سینوفارم در تاریخ 17 اردیبهشت ماه 1400 از طرف سازمان جهانی بهداشت برای استفاده اضطراری تایید و اجازه عرضه آن در سطح جهان صادر شد. سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی کرده که واکسن سینوفارم بتواند در مقابل علائم بیماری و بستری در بیمارستان، تا ۷۹ درصد ایمنی ایجاد کند.

ویزای شینگن با واکسن‌های اروپایی و آمریکایی

در حال حاضر تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا افراد واکسینه شده با دُزهای واکسن‌های مورد تایید آژانس دارویی اروپا شامل «فایزر و بیون‌تک»، «مدرنا»، «آسترازنکا» و «جانسون اند جانسون» را برای سفر در صورتیکه ویزا داشته باشند پذیرش می‌کنند. البته اغلب این کشورها واکسن آسترازنکای تولید شده در هند “کوویشیلد” را نیز قبول دارند.

بخش بزرگی از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه شنگن، تنها واکسن‌هایی که از سوی آژانس دارویی اروپا تایید شده باشند را به رسمیت می‌شناسند.

سازمان بهداشت جهانی واکسن سینوفارم را قبول دارد!

از سوی دیگر سازمان جهانی بهداشت واکسن تولیدی چین با نام «سینوفارم» را تایید کرده است اما هنوز آژانس دارویی اروپا تصمیمی در این زمینه نگرفته است و سازمان تولید کننده واکسن سینوفارم نیز درخواستی را برای این نهاد اروپایی ارائه نکرده است در حالیکه نهاد چینی تولید کننده واکسن دیگر این کشور با نام «سینوواک» درخواست خود را به آژانس دارویی اروپا داده است. این موضوع باعث شده است تا این واکسن در کشورهای اتحادیه اروپا کمتر شناخته شود.

عدم پذیرش واکسینه شده‌ها با سینوفارم، بر خلاف توصیه اتحادیه اروپا

گرچه اتحادیه اروپا در اواسط خرداد ماه 1400 به کشورهای عضو توصیه کرد که محدودیت‌های سفرهای غیرضروری برای مسافران کشورهای ثالث که آخرین دُز واکسن‌های تایید شده از سوی سازمان جهانی بهداشت و آژانس دارویی اروپا را دست‌کم ۱۴ روز قبل از سفر دریافت کرده‌اند برداشته شود، اما همچنان بسیاری از کشورهای عضو شینگن تنها پذیرای مسافرانی را هستند و به کسانی ویزا می‌دهند که واکسن‌های مورد تایید آژانس دارویی اروپایی را دریافت کرده باشند.

کشورهایی که واکسن سینوفارم را قبول دارند

طبق اطلاعات موجود در سایت visaguide برخی از کشورهای اروپایی (عضو اتحادیه اروپا و منطقه شنگن) واکسن سینوفارم را تایید کرده‌اند و اجازه می‌دهند تا مسافرانی که دو دُز این واکسن را دریافت کرده‌اند وارد کشورهایشان شوند یا برای اخذ ویزای شنگن اقدام نمایند.

کشورهایی که سینوفارم را قبول دارند:

  • اتریش
  • قبرس
  • یونان
  • مجارستان
  • ایسلند
  • هلند
  • اسپانیا
  • سوئد
  • فنلاد
  • سوئیس

ویزای شینگن و تور سوئیس با واکسن سینوفارم

سوئیس اولین کشوری بود که به اجازه برگزاری تورهای گروهی و ورود توریست به خاک خود را صادر کرد و از این پس گردشگرانی که به طور کامل واکسینه شده باشند، می‌توانند برای اخذ ویزای توریستی شینگن و سفر به سوئیس با تور گروهی سوئیس اقدام نمایند. نکته قابل توجه در این مورد، تایید واکسن سینوفارم توسط سوئیس است تا در حال حاضر، سوئیس به تنها مقصد در دسترس برای تورهای اروپایی تبدیل شود.

ویزای سوئیس | شرایط، وقت سفارت، هزینه‌ها و انواع

ویزای سوئیس

اخذ ویزای فرانسه با سینوفارم و البته یک پیش شرط

بر اساس اطلاعیه جدید دولت فرانسه، تمامی مسافرانی که با یکی از واکسن‌های تایید شده از سوی سازمان جهانی بهداشت (که البته سینوفارم هم جزو آن‌ها به حساب می‌آید.) بطور کامل واکسینه شده باشند، اجازه ورود به خاک این کشور را خواهند داشت. در عین حال، این گروه از موظفند تا پس از ورود به خاک فرانسه یک دوز واکسن مکمل از انواع واکسن‌های موردنا، آسترازنکا، فایزر و جانسون را تزریق نمایند. این مسافران پس از تزریق دوز مکمل واکسن کرونا، پاسپورت بهداشتی دریافت خواهند کرد.

ویزای فرانسه | راهنمای کامل درخواست + مدارک و هزینه‌ها

ویزای فرانسه

ویزای اسپانیا و گام اول در تایید واکسن سینوفارم

اسپانیا یکی از نخستین کشورهایی بود که واکسن سینوفارم را به رسمیت شناخت. در واقع تاکید اسپانیا بر تاییدیه سازمان جهانی بهداشت نیز بود. چند ماه پیش مقامات اسپانیا تاکید کردند هر واکسنی که از سوی سازمان جهانی بهداشت و آژانس دارویی اروپا تایید شده باشد، پذیرفته می‌شود و این به منزله اجازه ورود و اخذ ویزا برای متقاضیان ویزای شینگن واکسینه شده با واکسن سینوفارم است.

راهنمای اخذ ویزای اسپانیا | شرایط، هزینه ها و دارالترجمه های مورد تایید سفارت

ویزای اسپانیا

اخذ ویزای شینگن و سفر به هلند با واکسن سینوفارم

به منظور تسهیل در روند سفر و حمایت از آزادی جابجایی، هلند نیز اجازه ورود به مسافرانی را که با سینوفارم واکسینه شده باشند را صادر کرده است. هلند گواهی واکسیناسیونی را می‌پذیرد که نشان می‌دهد واکسیناسیون با سینوفارم انجام شده است و حاوی تمام اطلاعات لازم است. این به منزله آن است که هلند به متقاضیانی دوز واکسن سینوفارم تولید پکن چین را دریافت کرده باشند، ویزای شینگن اعطا خواهد کرد.

ویزای هلند | شرایط سخت، انواع، هزینه‌ها و سفارت هلند در ایران

ویزای هلند

فنلاند و اعطای ویزا به دریافت کنندگان واکسن سینوفارم

موسسه بهداشت و رفاه فنلاند نیز اعلام کرد تمام مسافرانی را می‌پذیرد که واکسن‌های تایید شده آژانس دارویی اروپا و سازمان جهانی بهداشت را دریافت کرده‌اند. بنابراین حتی کسانیکه سینوفارم تزریق کرده‌اند می‌توانند به این کشور سفر کنند.

ویزای فنلاند | وقت سفارت، شرایط، هزینه‌ها، ریجکت و اعتراض به آن

ویزای فنلاند

محدودیت‌های اتریش برای دریافت کنندگان واکسن سینوفارم

اما درباره اتریش ماجرا کمی فرق دارد. گرچه این کشور سینوفارم را به عنوان یک واکسن که مصونیت ایجاد می‌کند به رسمیت می‌شناسد اما مقامات این کشور گفته‌اند مسافران واکسینه شده با این واکسن مجاز به ورود به هتل‌ها، رستوران‌ها در این کشور نیستند. مقامات اتریش می‌گویند دو واکسن سینوفارم و سینوواک برای ورود به هتل‌ها، رستوران‌ها در داخل اتریش مناسب نیست.

ویزای اتریش | هزینه ها + مدارک کامل و شرایط 2024

ویزای اتریش

آلمان و ایتالیا هنوز تصمیمی برای پذیرش سینوفارم نگرفته‌اند!

علاوه بر کشورهای ذکر کشور گرجستان، مقدونیه شمالی، مونته‌نگرو و صربستان در قاره اروپا نیز سینوفارم را به‌عنوان واکسن معتبر به رسمیت می‌شناسند. با این حال کشورهای دیگر مانند آلمان، ایتالیا و … هنوز در این رابطه تصمیم نگرفته‌اند و مبنا را تصمیم آژانس دارویی اروپا قرار داده‌اند.

اطلاعات این گزارش مربوط به تاریخ (۲۰ شهریور ۱۴۰۰) بوده و ممکن است در آینده این فهرست تغییراتی داشته باشد.

چه ایرادی در این قسمت از متن وجود دارد؟

خوشحال می‌شویم اگر در این مورد توضیح بیشتری دهید

آیا از این مطلب راضی بودید؟

با ارسال بازخورد به بهبود کیفیت محتوای ویزالند کمک کنید.

بازخورد شما ثبت شد؛ با تشکر