اطلاعیه کرونایی ویزای جمهوری چک | بازگشایی سفارت جمهوری چک

 • از اول ماه اوت سال ۲۰۲۰، سفارت جمهوری چک در تهران، به صورت محدود و با خدمات محدود، آماده ارائه خدمت به متقاضیان ویزای جمهوری چک خواهد بود.

 • همچنین دفتر امکان برگرداندن پاسپورت متقاضیان را از طریق ارسال پستی فراهم کرده تا در صورت درخواست، پاسپورت متقاضیان تا عادی شدن شرایط نزد خودشان باقی بماند.

 • اگر قصد دارید تا به صورت حضوری به دفتر VAC مراجعه و پاسپورت خود را پس بگیرید می‌توانید در روزهای یک شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۴ عصر به دفتر VAC مراجعه نمایید.

وقت سفارت چک مصاحبه ندارد و شما فقط برای انگشت نگاری و تحویل مدارک به دفتر کارگزاری VFSGlobal مراجعه می‌کنید. تمکن مالی و گردش حساب تاثیر به سزایی در اخذ ویزای چک دارد. پس از ارائه درخواست، حدودا ۲۱ روز کاری بعد جواب ویزا برای شما اعلام می‌شود. مدارک مورد نیاز ویزای چک حتما باید به تائید دادگستری و وزارت امور خارجه برسد.

در این مطلب می‌خوانید

📌 شرایط اخذ ویزای چک

📌 وقت سفارت چک

📌 هزینه درخواست ویزای جمهوری چک

📌 مدت زمان جوابدهی به ویزای چک

📌 مدارک ویزای چک

📌 ریجکت ویزای چک

📌 رفع ریجکت ویزای چک و اعتراض به رد شدن آن

📌 سفارت چک در ایران

شرایط اخذ ویزای چک

سفارت جمهوری چک، یک سری شرایط برای اعطای ویزا به متقاضیان اعلام کرده است. تمکن مالی و گردش حساب مهم ترین شرط اخذ ویزای چک است و دیگر شرایطی که به شما اعلام می‌کنیم، صرفا جهت بالا بردن شانس شما می‌باشد.

شرایط اخذ ویزای چک به شرح زیر می‌باشد:

۱. تمکن مالی: نامه تمکن مالی ویزای چک باید به واحد یورو اعلام شود و توسط مدیر شعبه به مهر و امضاء برسد. ایده آل ترین مبلغ تمکن مالی برای ویزای چک، بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برای هر نفر می‌باشد. توجه داشته باشید که نیازی به ارائه این مبلغ تمکن مالی برای دریافت ویزا نمی‌باشد اما اگر این مبلغ را در حساب خود داشته باشید، شانس بیشتری برای اخذ ویزا خواهید داشت.

۲. گردش حساب: منظور از گردش حساب، مبالغ ورودی و خروجی به حساب نیست و فقط تعداد تراکنشات ملاک است. در صورتی که تعداد تراکنشات ۳ ماه آخر حساب شما بالا باشد، شانس بیشتری در اخذ ویزای چک خواهید داشت.

۳. ارائه دعوت‌نامه: لزومی به ارائه دعوت نامه برای اخذ ویزای چک نیست. اما اگر دعوت نامه داشته باشید، شانس بیشتری برای گرفتن ویزای این کشور دارید. دعوتنامه ویزای چک می‌تواند از سوی یک دوست، آشنا و یا اعضای خانواده ارسال شود. توجه داشته باشید که اعتبار ویزای شما با توجه به تاریخ اقامت‌تان که در متن دعوت‌نامه ذکر شده است، صادر می‌شود.

۴. تاریخچه سفری: باز هم لزومی به داشتن تاریخچه سفری پر باری نیست. اما اگر شما تاریخچه سفری خوبی داشته باشید و به چند کشور خارجی سفر کرده باشید، باز هم شانس بیشتری برای اخذ ویزای چک خواهید داشت. منظور از تاریخچه سفری، فقط ویزای شینگن نیست و کشور های کره جنوبی، سنگاپور، چین و یا حتی ترکیه، ارمنستان و هر کشور خارجی دیگری که سفر کرده باشید، جزو تاریخچه سفری شما محسوب می‌شود.

وقت سفارت چک

وقت سفارت چک در ایران، توسط کارگزاری VFSGlobal تعیین می‌شود. برای تعیین وقت سفارت چک باید به آدرس ایمیل مشخص درخواست خود را در قالب تعیین شده به همراه عکس پاسپورت ارسال کنید. پس از ارسال درخواست، حدودا بین ۲ تا ۳ هفته بعد می‌توانید در دفتر کارگزاری حضور داشته باشید. برای حضور در این دفتر باید به آدرس تهران، میدان هروی، خیابان شهید موسوی (گلستان ۵)، مجتمع تجاری هروی سنتر، طبقه چهارم در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ تا ۱۷ مراجعه کنید. هزینه درخواست وقت سفارت چک در گروه مسافرتی ویزالند، ۲۰۰،۰۰۰ تومان می‌باشد.

هزینه درخواست ویزای جمهوری چک

هزینه درخواست ویزای چک در گروه مسافرتی ویزالند، ۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان می‌باشد. این هزینه شامل پر کردن فرم شینگن،بیمه مسافرتی، رزرو بلیط رفت و برگشت، واچر هتل و تعیین وقت سفارت می‌باشد. توجه داشته باشید که پرداخت هزینه های داخل سفارت به عهده متقاضی می‌باشد.

مدت زمان جوابدهی به ویزای چک

حدودا ۱۴ تا ۲۱ روز کاری بعد از ارائه درخواست به VFSGlobal، جواب درخواست ویزا برای شما صادر می‌شود که برای دریافت آن حتما باید خودتان به همراه کارت شناسایی و رسید دریافتی به این دفتر مراجعه کنید.

مدارک ویزای چک

مدارک ویزای چک باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود. توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز ویزای چک حتما باید به تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه برسد.

چک لیست مدارک ویزای چک به شرح زیر می‌باشد:

📑 فرم درخواست ویزای چک

📑 برگه تعیین وقت سفارت

📑 ۲ قطعه عکس ۳.۵✘۴.۵

📑 گذرنامه فعلی متقاضی به همراه کلیه گذرنامه های قبلی

📑 اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی

📑 اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی

📑 رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما

📑 واچر هتل

📑 ارائه دعوتنامه (در صورت وجود)

📑 بیمه مسافرتی با سقف پوشش حداقل ۳۰ هزار یورو

ریجکت ویزای چک

دلایل ریجکت ویزای چک، با دلایل رد شدن ویزای شینگن مشابه است. رایج ترین دلیل رد شدن ویزای چک، عدم اعتماد افسران ویزا به بازگشت متقاضیان به کشور خود می‌باشد که با اعلام وابستگی های خود به کشور محل اقامت می‌توانید این مورد را رفع کنید.

دلایل ریجکتی ویزای چک به شرح زیر می‌باشد:

 • ۱. عدم اعتماد افسران ویزا به بازگشت متقاضیان
 • ۲. ارائه بیمه مسافرتی نامعتبر
 • ۳. ارائه مدارک دروغین و یا نامعتبر
 • ۴. ارائه گذرنامه مخدوش و فاقد اعتبار
 • ۵. عدم توانایی در متقاعد کردن افسران ویزا از هدف سفر به چک

رفع ریجکت ویزای چک و اعتراض به رد شدن آن

رفع ریجکتی برای ویزای چک وجود ندارد و شما تا ۶ ماه مجاز به اقدام مجدد نمی‌باشید. پس از ۶ ماه با برطرف نواقص پرونده‌تان که در نامه ریجکتی به شما اعلام شده است، می‌توانید درخواست خود را مجددا ارسال کنید. نحوه اعتراض به ریجکت ویزای چک نیز در انتهای نامه ریجکتی ذکر شده است. شما می‌توانید نامه اعتراضی خود را به آدرس ایمیل و یا آدرس پستی اعلام شده ارسال کنید و ۴۵ روز کاری منتظر باشید تا جواب اعتراض‌تان به شما اعلام شود.

سفارت چک در ایران

سفارت چک در ایران در آدرس تهران، خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، پلاک ۳۶ واقع شده است اما بخش خدمات ویزا و کنسولی خود را به دفتر کارگزاری VFSGlobal واگذار کرده است. پیشنهاد می‌شود برای انجام امور مربوط به ویزا به هیچ عنوان به سفارت چک در تهران مراجعه نکنید.

منبع: ویزالند

لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب اعلام کنید

امتیاز 4.5 از 15 رأی‌

دیدگاه ها

َ ارسال دیدگاه جدید

۳۲ دیدگاه ها

 • سلام وقتتون بخیر
  بنده ۱۸ سالم هست
  ی سوالی دارم:
  اگه من ۳۰۰میلیون تومان داشته باشم و توی بانک بزارم تمکن مالیه من با ارز دولتی حساب میشه یا ارز ازاد؟؟
  اگر ارز دولتی هستش :یعنی من ۶۶۰۰۰یورو دارم؟؟؟؟

 • سلام وقت به خیر
  من برای دوره زبان چکی اقدام کردم و تا حالا وارد حوزه شنگین نشده ام.فقط یک بار دعوت نامه به المان داشتم که متاسفانه از طرف سفارت المان رد شد به علت اینکه مدارک کافی واسه بازگشت به ایران و نداشتم منظورم دلایل محکم شغلی .برای این دوره به نظرتون ویزا برام صادر میشه.و ایا اطلاعات دقیق تر رو در مورد گرفتن این نوع ویزا که یک نوع ویزای طولانی مدت حساب میشه میتونم از کجا دریافت کنم.و در اخر اینکه در حال حاضر چک ویزا میده در کل یا نه.ممنون و متشکر از لطفتون.

  • سلام؛ ما تو حوزه شنگن فقط توریستی کار می کنیم. و در حال حاضر توریستی حوزه شنگن بخاطر شرایط کرونا ویزا نمی ده.

 • با عرض سلام و خسته نباشید.میخواستم بدانم که اخذ ویزای شینگن از کشور چک راحت تر میباشد یا آلمان؟

  • سلام؛ طبیعتا آلمان. اما بستگی به مدارک و شرایطتون داره. اگر سابقه سفر و دعوتنامه نداشته باشید، از هیچکدوم نمیتونید ویزا بگیرید. توصیه میکنم با ویزالند تماس بگیرید تا همکاران ما شما رو راهنمایی کنن.

 • سلام و وقت بخیر.بنده بیست و یک سالم هستش و برای تحصیل جمهوری چک اقدام کردم.در مورد تمکن مالی سوالی داشتم.من امروز حدودا ۳۰۰ میلیون تومن در حسابم گذاشتم. از بانک که پرسیدم در مورد تمکن به من گفتن که با یورو ۴۲۰۰ حساب میشود در نتیجه پول بنده حدودا ۷۱۰۰۰ هزار یورو در تمکن مالی ثبت میشود. میخواستم بپرسم این مقدار تمکن برای منی که ۲۱ ساله هستم شک برانگیز هست یا خیر و امتیاز مثبت حساب میشود؟

  • سلام؛ بله این تمکن با ارز دولتی محاسبه میشه، اما سفارت از نرخ ارز آزاد در ایران خبر داره و میدونن که شما ارزتون رو به صورت آزاد تهیه میکنید. پس بهتره حداقل شهریه سال اول دانشگاه و هزینه یک سال اقامت در جمهوری چم رو داشته به نرخ ارز آزاد داشته باشید. میتونید بگید که پدرتون این مبلغ رو در اختیار شما گذاشتن.

 • سلام وقتتون بخیر؛ من از یکی از دانشگاه های آلمان در مرز جمهوری چک پذیرش گرفتم. میخواستم ببینم با توجه به اینکه سفارت آلمان بسته استو این ترم به سفارت نمیرسم و کلاس های من در حال شروع شدن، میتونم ویزای چک رو دریافت و در چک ۶ ماه اقامت داشته باشم تا ویزای آلمانم تایید شود؟ این سوال رو مطرح کردم چون هلند این کارو برای دانشگاه های مرزیش با آلمان (مثل آخن) میکند. باتشکر

  • سلام؛ ما در زمینه ویزای تحصیلی آلمان فعالیت نداریم. توصیه میکنم با شرکت هایی که در این زمینه فعالیت دارن تماس بگیرید.

 • من ویزام تایید شده و برام ایمیل زدن و گفتن باید قرار دادو شرایط و وجهتون به زبان چکی نوشته باشه من واقعا نمیفهمم چون همه مدارک منو ترجمه کردن و تایید شده و فقط بیمه ی مسافرتیمو باید تحویل بدم یعنی منظورشون در مورد بیمه است و چرا؟

  • سلام؛ در متن ایمیل سفارت چه چیزی نوشته شده؟ پیشنهاد میکنم به سفارت ایمیل بزنید و درخواست خودتون رو ارائه بدید.

 • سلام.من برای Long-term residence permit for the purpose of scientific research می خواهم اقدام کنم. برای همسر و فزرندم دو تا گواهی خواسته اند به نام های ولادت و ازدواج. این یعنی اینکه شناسنامه ها قبول نیست؟ باید سند ازدواح ببریم؟ سند ولادت بچه رو هم که برای دادن شناسنامه از ما گرفته اند. لطفا راهنمایی بفرمایید. ضمنا تمکن مالی و اسناد ملکی و حساب بانکی و شناسنامه ها را در این نوع ویزا نگفته اند می خواهند. من آن ها را هم ترجمه کنم یا خیر؟

 • سلام. من همسرم از دانشگاه چک پذیرش گرفتند برای پوزیشن دکتری فول فاند برای گرفتن ویزای همراه چه شرایطی است؟ مو میتونم همراهشون همزمان با هم بریم؟

 • سلام. خسته نباشید.
  برای ویزای دانشجویی چک، برای تمکن مالی و گردش حساب، می شه تمکن رو از حساب سپرده بلندمدت ارائه داد(که مبلغ ثابت صدمیلیون داخلش هست) و به همین حساب گردش هم ایجاد کنم یعنی پول از حساب دیگه ی خودم به این حساب سپرده واریز و برداشت داشته باشم برای سه ماه؟این کار صحیح و مناسبه جهت اخذ ویزا؟
  ممنونم از راهنمایی شما.

 • سلام
  من ٢ ویزای مولتی المان و یک سینگل ایتالیا در پاسپورتم بود و در مجموع ۵ بار ورود و خروج به حوزه شینگن در ٢ سال اخیر داشتم و ١۶ روز پیش برای ویزای چک اقدام کردم و بعد از ٢ هفته وقت مصاحبه گذاشتن و برای مصاحبه سفارت رفتم،جو مصاحبه و آفیسر و سوالات ایشون جالب نبود و در کل باید بگم احتمالا ریجکت کنن.
  سوال من دقیقا این هست که با اینکه مصاحبه انجام شده ، میتونم برم سفارت و بگم منصرف شدم که حداقل ریجکتی توی پاسم نداشته باشم؟

 • روزتون بخیر . من ۲ هفته قبل برای تعطیلات درخواست ویزای چک دادم اما بعد از دو هفته با من تماس گرفتن و تازه وقت مصاحبه تعیین کردن . من در سال های گذشته ۲ مرتبه از آلمان ( یک ساله چند بار ورود ) ، یک بار از فرانسه ( ۶ ماهه چند بار ورود ) و یک بار از فنلاند ویزای شنگن داشتم و در همه موارد به موقع از حوزه شنگن خارج شدم . در عین حال ویزای کشور استرالیا رو هم در پاسپورتم دارم . شاغل هستم ، تمکن مالی دارم و ملک هم به نامم هست . الان امکان داره مصاحبه باعث ریجکتی من بشه ؟

  • سلام
   خیر، ممکنه یکسری توضیحات در مورد سفرهای قبلی شما بخوان. اعتماد به نفس داشته باشید و بدونید شرایطتون برای گرفتن ویزای چک هم خوبه، با اینکه ویزای چک سخت ترین ویزای شینگن هست. اما بهتره اگر میتونید برای گرفتن ویزای یک کشور دیگه اقدام کنید و از اونجا به چک برید.

 • سلام من زنگ زدم وی اف اس گفتن، برای جمهوری چک تأییدات دادگستری و امور خارجه نمی خواد. ولی شما نوشتین می خواد! میشه دوباره بپرسین بگین؟

  • سلام،
   برای شناسنامه تاییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه نیاز هست، ولی برای سایر مدارک مهر دارالترجمه رسمی کافیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه سفارتخانه‌هایی باز شده؟

در روزهای اخیر، برخی از سفارت‌ها، ارائه خدمات مربوط به اخذ ویزا را از سر گرفته‌اند؛ و برخی از تورهای اروپا هم برای برگزاری مهیا می شوند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مطالب زیر را دنبال کنید.