همه چیز درباره عهد نامه و ویزای شینگن

همه چیز درباره عهد نامه و ویزای شنگن

ویزای شینگن و همه اتفاقات مربوط به آن از عهدنامه شینگن آغاز می شود ؛ شنگن (شینگن) یک عهدنامه بین 26 کشور اروپایی است که طبق معاهدات این کشور ها، کنترل مرزهای داخلی عمدتا لغو شد. این عهدنامه در 14 زوئن 1985 در نزدیکی شهر شنگن کشور لوکزامبورگ توسط پنج کشور از ده کشور عضو اتحادیه اقتصادی اروپا امضاء شد.

امضای توافق نامه شنگن: کاترین لالومید (فرانسه)، والدیمار شکرکنبرگر (آلمان)، بل دکیررمکر (بلژیک)، رابرت گوبلز (لوکزامبورگ)، ویلم ون ایکلن (هلند)

ایده حرکت آزادانه بین کشور های اروپایی بسیار قدیمی است و این ایده زمان قرون وسطی شکل گرفت. این در حالی است که در دوره مدرن، این ایده از زمانی که اروپا از جنگ جهانی دوم رنج می برد، در حال بحث بود. با این حال، اقدامات اولیه در اجرای این ایده از دهه 80 آغاز شد، زیرا اروپا در بحث ماندگاری در قطعه مخالف قرار گرفته بود: کشوری که از ایده اروپا بدون مرز حمایت میکرد و کشوری که کاملا مخالف این طرح بود.

فرانسه و آلمان اولین کشور هایی بودند که در اجرای این طرح پیشگام شدند و مفهوم حرکت آزاد را ملموس تر و قابل فهم تر کردند و در شرایط کلی توافق کرده اند که این مفهوم را به سطح بعدی منتقل کنند. این دو کشور در 17 ژوئن 1984 پیمان شنگن را در چهارچوب شورای اروپا، در شهر فونتنبلو کشور فرانسه اجرا کردند و همگی آن ها توافق کردند که شرایط مورد نیاز برای جنبش آزاد شهروندان فراهم کنند.

پنج سال بعد، در 19 ژوئن 1990 یک کنوانسیون برای اجرای دقیق پیمان شنگن تنظیم شد. این کنوانسیون مسائل مربوط به لغو کنترل های داخلی مرزها، تعریف روند صدور یک ویزا واحد، بهره برداری از یک پایگاه اطلاعاتی برای همه اعضا شناخته شده به عنوان سیستم اطلاعات شنگن و ایجاد یک ساختار همکاری بین افسران داخلی و افسران مهاجرت را پوشش می دهد.

به این ترتیب، در تاریخ 27 نوامبر 1990 دو کشور ایتالیا و اسپانیا و در تاریخ 6 نوامبر 1992 کشور یونان به عنوان اولین کشور ها به اتحادیه اروپا پیوستند.

با وجود توافق نامه شنگن ( از جمله معاهدات و قواعد) اجرای واقعی منطقه شنگن در 26 مارس 1995 آغاز شد که در آن هفت کشور عضو اتحادیه شنگن از جمله فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانیا تصمیم گرفتند کنترل مرز های داخلی خود را لغو کنند.

از آن زمان به بعد، منطقه شنگن در حال توسعه سریع و گسترش روند بود. بنابراین در 28 اپریل 1995 اتریش؛ در 19 دسامبر 1996 دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ، و سوئد؛ برای پیوستن به پیمان اعلام آمادگی کردند. از سوی دیگر، در اکتبر سال 1997 و در دسامبر 1997 اتریش نیز کنترل مرز های داخلی خود را لغو کرد.

یکی دیگر از پیشرفت های عمده توافق نامه شنگن زمانی بود که در ماه مه 1999 “پیمان آمستردام” توافق نامه ای را در چارچوب قانونی اتحادیه اروپا به تصویب رساند. پیمان آمستردام و مقررات مندرج در این توافق نامه، بخشی از اتحادیه اروپا نبوده و به طور مستقل عمل می کنند.

توسعه منطقه شنگن، سفر خود را دوباره ادامه داد. در مارس 2001 دانمارک، فنلاند، سوئد، ایسلند، لتونی، لیتوانی، مالت، لهستان، اسلواکی، جمهوری چک و استونی به اتحادیه اروپا پیوستند و در اکتبر 2004 سوئیس، پانزده کشور جدیدی بودند که به این منطقه پیوستند. این داستان موفق به پایان نرسید و در دسامبر 2007، همه کشور های عضو پیمان شنگن، مرز های زمینی و دریایی خود را لغو کردند و در مارس 2008 کنترل مرزی فرودگاهی را نیز از بین بردند.

در فوریه 2008، لیختن اشتاین، 26 مین و آخرین کشوری بود که تاکنون توافق نامه شنگن را امضاء کرده و بخشی از منطقه شنگن شده است.

در دسامبر 2008 سوئیس مرز زمینی را لغو کرد و در مارس 2009 کنترل مرز فرودگاهی را به دست گرفت. آخرین رویداد مهم در مورد اجرای توافق نامه شنگن، در دسامبر 2011، زمانی بود که پس از گذشت سه سال از امضای توافق نامه شنگن، لیختن اشتاین کنترل مرز داخلی اش را لغو کرد.

اعضای منطقه شنگن

عضویت در اتحادیه اروپا (EU) بدون شک به عضویت در منطقه شنگن بستگی دارد، با اینکه یک گام غیر قابل اجتناب است. اکثر کشور های عضو اتحادیه اروپا، در معرض مسائل سیاسی حل نشده باقی مانده اند که این کشور ها را خارج از توافق نامه شنگن قرار داده است.

اعضای منطقه شنگن

درخواست دو کشور بلغارستان و رومانی برای پیوستن به منطقه شنگن در ژوئن 2011 توسط پارلمان اروپا تصویب شد؛ اما در سپتامبر 2011 توسط شورای وزیران این درخواست باطل گشت و رد شد و دولت های هلند و فنلاند به نگرانی در مورد کاستی ها در اقدامات ضد فساد و مبارزه با جرائم سازمان یافته اشاره کردند.

چه کسانی به روادید شنگن نیاز دارند؟

شهروندان کشور های عضو غیر شنگن به منظور ورود به منطقه شنگن، از ویزای شنگن اجباری درخواست میکنند. البته استثنا هایی برای این قانون وجود دارد و این آن است که برای برخی از کشور ها که عضو توافق نامه شنگن نیستند و در عین حال به ویزا برای ورود به منطقه شنگن نیازی ندارند.

به عنوان مثال کشور پرو، سنت وینست و گرنادین، کیریباتی، کلمبیا و دومینیکن جز کشور هایی هستند که عضو اتحادیه شنگن نیستند اما برای ورود به ویزا نیاز ندارند.

انواع ویزای شنگن

با توجه به هدف و ماهیت سفر، انواع مختلفی از ویزای شنگن وجود دارد که توسط سفارت و یا کنسولگری به مسافر اعطا می گردد.

ویزای شنگن یکنواخت (USV)

ویزای شینگن یکنواخت، برای مجوز یکی از کشور های عضو شنگن برای مدت اقامت معینی در قلمرو مورد نظر برای یک زمانی مشخص ( تا حداکثر 90 روز در هر 6 ماه) از تاریخ ورود به کشور مقصد آغاز می شود. با توجه به هدف سفر، برای همه مسافران به دو دسته A و B طبقه بندی می شود.

ویزای اعتبار ارضی محدود (LTV)

این نوع از ویزا به شما اجازه می دهد تا تنها در کشور شنگن که ویزا صادر کرده اید، سفر کنید. در برخی از موارد نیز، می توانید در حین صدور ویزا، کشور هایی که قصد سفر دارید را اعلام کنید تا در ویزای شما ذکر شوند. این ویزای خاص، برای هر کشور دیگر شنگن که پیش از آن مشخص نشده است، معتبر نیست.

 

ویزای شنگن نوع c

ویزای ملی (D)

ویزای ملی (D) به افراد خاصی اعطا می شود که قرار است در کشور مقصد درس بخوانند، کار کنند و یا برای همیشه اقامت داشته باشند. ویزای ملی برای افرادی که نیاز به اقامت در منطقه شنگن برای یک دوره خاص و یا تنها هدفی که دارند اعطا می گردد که پس از آن، به کشور خود بازگردند.

 

هزینه ویزای شنگن

زمانی که ویزای شینگن را درخواست می کنید، هزینه ویزای اجباری غیر قابل استرداد می باشد. این هزینه برای هر متقاضی باید به صورت جداگانه پرداخت شود. هزینه ها، وابسته به نوع ویزا و سن متقاضیان به یورو و در سفارت پرداخت می شود.

1- ویزای اقامت کوتاه مدت کمتر از 90 روز 60 یورو
2- ویزای اقامت بلند مدت بیشتر از 90 روز 99 یورو

بیمه مسافرتی ویزای شنگن

هر کس که به طور موقت به یکی از کشور های عضو اتحادیه شنگن سفر می کند، بیمه مسافرتی جزو مدارک لازم سفر ایشان می باشد. برای خرید بیمه مسافرتی لازم است که تعداد روز هایی که او در منطقه شنگن صرف خواهد کرد را پوشش دهد. بیمه مسافرتی باید در سراسر قلمرو کشور های عضو شنگن معتبر بوده و تمام مدت اقامت و یا ترانزیت آن فرد را پوشش دهد. حداقل پوشش بیمه باید 30 یورو باشد.

سوالات متداول اخذ ویزای شنگن

ویزای شنگن چیست؟

ویزای شینگن که توسط هر کدام از کشور های عضو اتحادیه شنگن اعطا می شود، اجازه حرکت آزادانه به دارنده ویزا در کل منطقه شنگن و در مورد اعضای شنگن در قالب زمانی مشخص صادر می شود.

EFTA از چه چیزی پشتیبانی می کند؟

EFTA انجمن متشکل از ده کشور وارد کننده تجاری عادلانه در 9 کشور اروپایی (اتریش، بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئیس و انگلستان) است. EFTA در سال 1987 توسط برخی از قدیمی ترین و بزرگترین وارد کنندگان و تاجران عادل تاسیس گشت. این وضعیت رسمی در سال 1990 به وجود آمد. EFTA در هلند تاسیس شد و دارای مقررات هلندی است.

زمانی که ویزا صادر گردید، برای چه مدت میتوانم در منطقه شنگن اقامت داشته باشم؟

با توجه به نوع ویزا صادر شده توسط سفارت یا کنسولگری هر کشور شنگن، محدودیت های متفاوتی وجود دارند که بر طبق ماهیت سفر و دیگر شرایط مربوط به درخواست ویزای ویژه می کنند. با این حال، رایج ترین نوع ویزای صادر شده برای مسافران، اجازه اقامت حداکثر 90 روز در هر 6 ماه از تاریخ ورود را صادر می کند.

 

چه نوع ویزایی لازم دارم؟

بسته به هدف و ماهیت سفر شما، سه نوع عمده ویزای شنگن وجود دارد ( در بالای مطلب ذکر شده است) که توسط سفارت و کنسولگری تعیین شده و صادر می شود.

نام شنگن از کجا آمده است؟

علت نام گذاری اتحادیه اروپا به نام شنگن، به افتخار منطقه ای بود که در آن، این عهدنامه مورد امضای موافقان آن قرار گرفت. شنگن شهری است در کشور لوکزامبورگ و عهدنامه اتحادیه اروپا در نزدیکی این شهر به امضاء موافقان آن رسید.

شنگن طلایی چیست؟

این ویزا معمولا به سرمایه گذاران تعلق میگرد و دارای شرایط و تسهیلات ویژه می باشد. از شرایط ویزای طلایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- زمان رسیدگی به آن کمتر از ویزای معمولی است.

2- وابستگان و دارندگان این ویزا در کشور مقصد می توانند اقامت و کار داشته باشند و آزادانه به مناطق شنگن سفر کنند.

3- ویزای طلایی شنگن، مصاحبه ندارد.

4- ویزای طلایی شنگن، مالیات بر درآمد جهانی ندارد.

5- التزام به دانستن زبان وجود ندارد.

6- محدودیت سنی، حداقل تحصیلات مورد نیاز، تجربه در زمینه مدیریت و یا تجارت و میزان ثروت خالص و یا منبع درآمد و تامین بودجه وجود ندارد.

7- درخواست کنندگان میتوانند پس از 6 سال برای گرفتن حق شهروندی اقدام نمایند.

ویزای مولتی شنگن چیست؟

ویزای مولتی در حقیقت همان مالتیپل یا بلند مدت نوع C می باشد که مسافر می تواند بیشتر از 6 ماه ( یک، دو، سه و یا چهار سال) اقامت داشته باشد.

 

ویزای مولتی شنگن

مدارک لازم اخذ ویزای شنگن چیست؟

1- فرم تکمیل شده درخواست ویزا ( توسط آژانس نهال گشت تکمیل می شود)

2- ترجمه رسمی و اصل شناسنامه و کارت ملی

3- گذرنامه (با اعتبار حداقل 6 ماه)

4- سه قطعه عکس رنگی ( 6 * 4 )

5- ترجمه رسمی و اصل اسناد ملکی و مدارک شغلی و منابع مالی

6- بلیط رفت و برگشت هواپیما (توسط آژانس نهال گشت صادر می شود)

7- بیمه مسافرتی (توسط آژانس نهال گشت صادر می شود)

8- برگه تائیدیه رزرواسیون (واچر) هتل (توسط آژانس نهال گشت صادر می شود)

9- دعوت نامه (در صورت وجود)

نکات مربوط به مدارک ویزای شنگن

1. مانده حساب و یا همان تمکن مالی، برای هر شخص متقاضی ویزای شنگن، باید حداقل 5 هزار یورو باشد.

2. مدارک مورد نیاز ویزای یونان، علاوه بر ترجمه رسمی به زبان انگلیسی، باید ممهور به مهر تائیدیه وزارت امور خارجه و دادگستری نیز باشد.

3. اعتبار مدارک مورد نیاز ویزای شنگن، مدارکی که نیاز به ترجمه رسمی دارند تا 6 ماه و بیمه مسافرتی و تمکن مالی حداکثر 7 روز ( یک هفته) معتبر هستند.

4. گردش مالی مورد نیاز سفارت اسپانیا و اتریش، 6 ماهه و باقی کشور های حوزه شنگن 3 ماهه می باشد.

5. مدارک مورد نیاز ویزای اسپانیا، به زبان اسپانیایی و مدارک سفارت اتریش، به زبان آلمانی ترجمه شوند و باقی کشور های حوزه شنگن به زبان انگلیسی.

6. برای اخذ ویزای اتریش، گردش حساب، مانده حساب (تمکن مالی) و شغل شخص متقاضی بسیار تاثیر گذار می باشد. به طور مثال؛ اگر مانده حساب برای اخذ ویزای کشور یونان 5 هزار یورو باشد، برای کشور اتریش حداقل 10 هزار یورو لازم است. و اینکه حجم گردش حساب تاثیر به سزایی در اخذ ویزای این کشور دارد. همچنین تطابق داشتن شغل شخص متقاضی با گردش حساب، در سفارت اتریش چک می شود و اگر این دو با هم مطابقت نداشته باشند، احتمال ریجکت شدن شما بالای 90 درصد می رود.

7. برای اخذ ویزای کشور های اسکاندیناوی (سوئد، دانمارک، فنلاند و نروژ) به دعوت نامه معتبر نیاز است اما، لزومی به ارسال دعوت نامه از سوی بستگان درجه یک نیست و شما می توانید از هرکسی این دعوت نامه را دریافت کنید.

8. سفارت آلمان، تنها کشوری است که مدارک را بدون ترجمه نیز دریافت می کند.

تفاوت ویزای کوتاه مدت و بلند مدت شنگن در چیست؟

ویزای شینگن کوتاه مدت معمولا به صورت توریستی صادر می شود و به مدت 90 روز در هر شش ماه اعتبار دارد و ویزای شنگن بلند مدت معمولا به صورت تحصیلی، سرمایه گذاری و کاری صادر می شود و معمولا اعتبار آن بیشتر از 6 ماه تا 4 سال می باشد.

منبع: ویزالند

لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب اعلام کنید

همه چیز درباره عهد نامه و ویزای شینگن
میانگین امتیاز 4.3 از 6 رای بازدیدکنندگان


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.مشاوره رایگان

از کارشناسان ویزالند مشاوره رایگان دریافت کنید

45 87 45 34 026